Memleket Partisi İl Başkanı Murat Erinç: “Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı yapacağız”

Önümüzdeki seçimlerle ilgili iddialı açıklamalarda bulunan Memleket Partisi Kocaeli İl Başkanı Murat Erinç, “Biz ana hedefimizi iktidarı değiştirmek üzerine kurduk. Her kesimden oy alabilen bir partiyiz. Seçimlerde Kocaeli’de de milletvekili çıkaracağımıza eminim. Genel Başkanımız Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı yapacağız ve AK Parti geldiği gibi gidecek” dedi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Geçtiğimiz yıl eski CHP’li Muharrem İnce tarafından kurulan, Memleket Partisi’ne geçen CHP Kocaeli İl Gençlik Kolları eski Başkanı Murat Erinç, siyasete ilk adım atma sürecinden CHP’den ayrılma ve Memleket Hareketi’ne katılma sürecine kadar dolu dolu geçen siyasi yolculuğunu gazetemizle paylaştı. CHP’den ayrılma nedeni olarak partinin Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerinden kopmasını gerekçe gösteren Erinç, istifasının bir diğer nedeninin de 2014 yılından beri birlikte yol yürüdüğünü ifade ettiği Muharrem İnce ile aynı yolda yürümeye devam etmek istemesi olduğunu söyledi.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Evliyim, bir çocuğum var, 33 yaşındayım, Giresun’luyum. 2015 yılında Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Kendime ait olan şirketimde Jeofizik Mühendisliği yapıyorum.

‘BENİMKİ ÇOCUKLUKTAN GELME’

Siyasi hayatınız ne zaman ve nasıl başladı?

Biz aileden hatta sülaleden gelme CHP’liydik. 15 yaşımdan beri Giresun Gençlik Kolları’na giderdim, aslında çocukluktan gelme bir sevda benimki.18 yaşındayken Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği bölümünü kazandım. Kocaeli’ye geldim aynı dönem hemen partiye de üye oldum. üniversiteyi Kocaeli’de kazanınca burada devam etti siyasi hayatım. Hemen partiye de üye oldum. CHP Kocaeli Gençlik Kolları’nda uzun yıllar çalışmalar yaptım. 2016-2018 yıllarında da İl Gençlik Kolları Başkanlığı görevini üstlendim.

‘CHP ATATÜRK’TEN UZAKLAŞMAYA BAŞLADIĞI İÇİN’

Çocukluktan beri CHP’li olduğunuzu söylediniz, yıllarca emek verdiğiniz partinizden neden ayrıldınız? Memleket Partisi’ne geçiş sürecinize vesile olan nedir?

Cumhuriyet Halk Partisi, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ten uzaklaşmaya, ilkelerinden kopmaya başladı. Koptuğu için de ben partiden ayrılmak istedim. Ben CHP’deyken de Genel Başkanımız Sayın Muharrem İnce ile yol yürüyordum. O partiden ayrılınca ben de yine onunla yol yürümek istedim. 2021 yılının başlarında ülke genelinde başlayan Memleket Partisi hareketini Kocaeli’de ilk başlatan da beni.

‘MEMLEKET HAREKETİ’Nİ KOCAELİ’DE BEN BAŞLATTIM’

14 Nisan 2021 tarihinde 39 CHP’li isim istifamızı verdik ve Kocaeli’de örgütlenmeye başladık. Kongre sürecimiz zaten yaklaşmıştı, bütün ilçe başkanlarının ittifakıyla ben de aday oldum. Bu süreçte Nejat Bayhan Başkanımız devam etmek istemedi ve sonradan istifa etti. Ben de kongreye tek aday olarak girdim ve seçildim. Seçilmeden önce de ben il sekreteriydim, il başkanlığına geldiğimden beri de aynı özveriyle çalışmalarımı sürdürüyorum. 14 Mayıs 2021 tarihinde de kurulduk, yeni kurulan ama çok hızlı bir şekilde büyüyen bir partiyiz.

‘KOCAELİ’DE SÖZ SAHİBİ OLMAYA BAŞLADIK’

Memleket Partisi Kocaeli’de söz sahibidir diyebilir misiniz, il genelinde etkiniz nasıl?

Biz yeni kurulan bir partiyiz ama sahada olduğumuz için söz sahibi olmaya başladığımızı söyleyebilirim. Biz kapısını çaldığımız bir insana illa oyunu bana ver diye gitmiyoruz. Başta vatandaşımızın derdini, sorununu dinliyoruz. Partimiz başından beri il ve ilçe genelinde çok hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Memleket Partisi, Kocaeli’de çok iyi bir yol kat etti. Devletten gelen bir bütçemiz yok, zaten yüzde 3’ü de geçmeden siyasi partilere bütçe de verilmiyor. Biz de kendi göbek bağımızı kendimiz kesiyoruz. Bütün masrafları teşkilat olarak cebimizden harcıyoruz.

‘OY KAYBETTİRMİYOR HATTA KAZANDIRIYOR’

CHP’den Memleket Partisi’ne geçen Genel Başkanınız Muharrem İnce başta olmak üzere partinizde sizin de olduğu gibi partinizde çok sayıda CHP’li isim var. Bu durum size oy kaybettirebilir mi?

Öncelikle herkesin şunu bilmesini isterim, evet Genel Başkanımız CHP’ye uzun yıllar fedakârlık yapmış bir isim, ben de aynı şekilde. Liderimizin yakın geçmişe kadar CHP’de bulunması, Memleket Partisi’nin tümünü üyeleri de dahil sadece CHP’den ayrılan isimlerin oluşturduğu anlamına gelmiyor.

‘KOCAELİ’DE DE AKP’DEN MEMLEKET’E GEÇEN ÇOK SAYIDA ÜYEMİZ VAR’

Aksine Kocaeli’de dahil AK Partili ve İYİ Partili olan çok sayıda ismi partimize üye yaptık. Ayrıca hiçbir siyasi partiye üye olmayan çok sayıda isim de partimize üye oldu, halen de oluyor, herkese kapımız açıktır. Sadece Mustafa Kemal Atatürk’e düşmanlığı olan hiç kimse bizim kapımızdan içeri giremez. Bir de herhangi bir terör örgütüne mensup olan hiç kimse asla bizim kapımızdan içeri giremez.

‘CHP’DEN KOPTUK AMA İLLA DA CHP’LİLERDEN OY BEKLİYORUZ DİYE BİR ŞEY YOK’

Biz ana hedefimizi iktidarı değiştirmek üzerine kurduk. Partimize her kesimden üye katılımı gerçekleştiği gibi, her kesimden oy alabilen bir partiyiz. CHP’den koptu diye illa CHP’lilerden oy bekliyoruz diye bir amacımız olmadı. Biz karşı mahalleyle ilgileniyoruz ve sürekli sahadayız, vatandaşımızın bize ılımlı yaklaşımını da görüyoruz. Memleket Partisi her kesimden oy alabilecek bir partidir.

‘ÜYE SAYIMIZ BİNE YAKIN, SANDIK SAYISI KADAR ÜYE YAPACAĞIZ’

Şu anki üye sayınız nedir, seçimlere kadar belirlediğiniz bir sayı var mı?

Kurulduğumuzdan beri üye çalışmalarımız devam ediyor. Teşkilatlanmamızı bitirdikten sonra hızlı bir şekilde sahaya indik. Esnafımızı ve vatandaşımızı ziyaretlerimizi sürdürüyoruz. Mevcut olarak bin civarı üyemiz var.

‘HEM KENDİ CEBİMİZDEN HEM DE BAĞIŞÇILARIMIZIN DESTEĞİYLE’

Çalışmalarınızda bütçenizi nasıl oluşturuyorsunuz?

Bize parayı nerden buluyorlar diyorlar. Bizler başta kendi cebimizden harcıyoruz. Bunun dışında partimize gönüllü olan nice vatandaşımız da var onlar d bağışlar yapıyorlar. 81 ilde her ay partimize gelen bağışları mühürleyip il ve ilçe binamıza asıyoruz. Her ay gelir gider tablomuzu binamızda gelen herkesin görebileceği bir yere asıyoruz, saklayacak bir şeyimiz de yok. Partimize sahip çıkan, emek harcayan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

‘ULUSAL BASIN BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE PARTİMİZE YER VERMİYOR’

CHP, AK Parti ve İYİ Parti’nin taraftarı olan kanallarda ve gazetelerde Memleket Partisi’nin de Genel Başkanımız Sayın Muharrem İnce’nin haberleri yapılmıyor. Yerel gazetelerde de böyle davrananlar, bunu Kocaeli’de de yaşadık. Valiliğin önünde bir protesto yaptık. Valimiz Seddar Yavuz’un laiklik yapmış olduğu yorumla hakkında yaptığı devlet adamı olması gerektiğini hatırlattık. O zaman haberimiz de yer bulmadı. Valiliğin önünde böyle bir konu hakkında yapılan bir açıklamanın haber olmaması imkansız. Bu konuda Kocaeli yerel basını da tabi ki ulusaldan çok daha iyi diye düşünüyorum.

‘HER PARTİDE OLAN BİR DURUM, MEMLEKET PARTİSİ’NE ALGI YARATILIYOR’

Genel Merkez düzeyinde hem de Kocaeli’de yaşanan istifalar hep gündemde oldu. Bu istifalar neden yaşanıyor, yeni istifalar bekliyor musunuz?

Memleket Partisi’nde sanki sürekli istifa oluyormuş gibi yansıtılması doğru değil. ‘Memleket Hareketi başlamadan bitti gitti’ gibi belirli bir kesimin basına bilinçli bir şekilde haberleri bu şekilde servis ettiğini düşünüyorum. İstifalar her partide oluyor, AKP’de de İYİ Parti’de de CHP’de de. Biz de yeni kurulan bir partiyiz, istifalar da olabilir değişiklikler de bunlar çok normal siyasi partilerde yaşanan olağan durumlar, abartmaya gerek yok diye düşünüyorum. Biz örgütlenme olarak Türkiye’de rekor kıran bir partiyiz. 4 ayda 50’den fazla ilde örgütlenme sağlayan Türkiye’deki tek partiyiz.

‘6 İLÇEMİZDE ARALIK AYINA KADAR ÖRGÜTLENME TAMAMLANACAK’

İlçe örgütlenmelerini tamladınız mı?

Kartepe, Başiskele, Karamürsel, Kandıra, Çayırova, Dilovası ilçelerimiz hariç alan altı ilçede teşkilatlanmamızı tamamladık. İstersek bir günde kalan ilçelerde de örgütlenmeyi yapar bitiririz ama biz bu süreci oldu bittiye getirmek istemiyoruz. Oldu bittiye getirsek asıl istifalar o zaman başlar. Kurulmuş olmak için kurulalım demiyoruz sağlam adımlarla hareket etmek istiyoruz. Hedefimiz kalan ilçelerimizde yıl sonuna kadar örgütlenmeyi tamamlamak.

‘HER İKİ İTTİFAKA DA KARŞIYIZ’

İttifaklarla ilgili düşünceleriniz nedir?

Biz her iki ittifaka da karşıyız, kesinlikle katılmıyoruz. Zaten Genel Başkanımız Sayın Muharrem İnce her defasında düşüncesini dile getiriyor. Kati olan bir şey var, Cumhur İttifakı ile bir araya kesinlikle bir araya gelmeyiz. Bizim onlarla hiç ilgimiz yok olmasını da istemiyoruz. Eğer mevcut ittifaklardan farklı olan bir ittifak kurulursa bizim de görüşlerimize yakın ise belki böyle bir ittifakta yer alabiliriz o da daha belli değil. Hedefimiz illa bir ittifak olsun da girelim de değil.

‘CUMHURBAŞANLIĞI İÇİN 50+1; YERELDE DE BÜYÜK BİR ETKİMİZ OLACAK’

2023 seçimlerinde Kocaeli ve Türkiye geneli bir tahminiz var mı?

Cumhurbaşkanlığı için hedefimiz zaten 50+1 dedik. Şu an iki aday belli biri Muharrem İnce ve Recep Tayyip Erdoğan. Biz yine de üyelerimize de soracağız ama zaten sandıktan da üyelerimizden Muharrem İnce çıkacak. Seçimlerde de Kocaeli’de ve ülke genelinde milletvekili çıkaracağımıza inanıyorum. Genel Başkanımız Sayın Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı olacak ve AK Parti geldiği gibi gidecek.

‘KOCAELİ’DE MİLLETVEKİLİ ÇIKARACAĞIMIZA EMİNİM’

Biz her şeyi bu örgüte gönül vermiş insanlarla veriyoruz, atanmış insanlarla değil seçilmiş insanlarla yapılabileceğinin pratiğini gösteriyoruz. Her kesimden üyelerimiz olduğu gibi her kesimden oy alabilecek bir partiyiz. Kocaeli’de milletvekili çıkarabileceğimize eminim. İlk hedefimiz Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı yapmak, akabinde yerel seçimlerde de başarılı olmama lüksümüz olmayacak zaten. Kocaeli’de hedefimiz sandık sayısı kadar üye çıkarmak.

‘İKTİDAR DA MUHALEFETTE PARTİMİZİN GÜCÜNDEN ÇEKİNİYOR’

İktidar da muhalefette Memleket Partisi’nin gücünden çekiniyor. Bizi hafife alıyormuş gibi davranıyorlar, öyle yansıtıyorlar çünkü onlar da Memleket Partisi’nin gücünün farkındalar. İçten içe bizi konuştuklarını duyuyoruz, biliyoruz. Çekinmeseler bize basında sansür uygulamazlardı.

‘BELEDİYELER SİYASET YAPMAKTAN HİZMET YAPMIYOR’

Yerel seçimlerin ardından CHP’li Fatma Kaplan Hürriyet’in İzmit Belediye Başkanlığı’nı kazanması AK Parti ve CHP arasındaki rekabeti iyiden iyiye artırdı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi arasında yaşananlar için neler söylemek istersiniz?

AK Parti ülke genelinde yaptığı başka partilere engelleme siyasetini yerelde de uyguluyor. Burada Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi’ne karşı siyaset yapıyor. İzmit Belediyesi de Büyükşehir’e karşı siyaset yapsın. Vatandaş belediyelerden siyaset değil hizmet bekliyor. Bunun cevabını da sandık günü çok iyi bir şekilde görecekler.

‘AK PARTİ SİYASETE NEFRET VE HAKARET DİLİNİ YERLEŞTİRDİ’

Siyasette üslup çok basitleşti, nefret dilinin, hakaretin, ötekileştirmenin hakim olduğu kalitesiz bir dil var şu anda. Buna da AK Parti sebep oldu. Bunları bir gönderelim de inşallah her şeyi düzene koyacağız. Hizmet değil siyaset yapınca vatandaş iki taraftan da soğuyor. Vatandaş siyasi polemiklerden bıktı, insanlar hizmet bekliyor siyaset değil. Yerelde bu durum çok önemli. Bu polemikleri de iktidar parti başlattı ama AK Parti geldiği gibi gidecek ve Memleket Partisi gelince AKP’nin yarattığı tüm sorunları çözmek için var gücüyle çalışacak.

‘ANKETLERDE OYLARIMIZI BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE DÜŞÜK GÖSTERİYORLAR’

Memleket Partisi anketlerde oldukça düşük bir seviyede çıkıyor. Ülke genelinde ve Kocaeli’de beklediğiniz oy oranı nedir?

Anketlerin ham verilerine ulaşıyoruz. Bizden çekindiklerinin en basit göstergesi anketlerle de oynamalarıdır. Ham verilerine ulaştık, yayınlanan verilerle ham veriler arasında dağlar kadar fark var. Anketlerle bile oynuyorlar, anketlerin doğru olduğuna inanmıyorum. Kısacası belirli partilere yapıyorlar bunu. Memleket, Yeniden Refah ve Zafer Partisi’nin anket sonuçlarını bilerek düşük gösteriyorlar.

17 Eyl 2022 - 10:15 Kocaeli- Siyaset

Muhabir  Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

04

Memleket Sevdalisi41 - Nolmus 6 ilce mi kurmus ilceler kurulurken nerdeydin baskan hangi ihalenin pesindeydin chpde seni kimse bilmiyor sanma biz biliyor izmit topyekun istifa etti jagit uzerinde sahtekarlikla var daricanin altini kazdiniz gebze kaydirdiniz cok hanimefendi baskanimizin hayallerini çaldınız darica secime gitmedi dagildi derincr yonetimi istifa etti secilmemis sonradan olan uyelerle baskanligi düşmüş ama secime gidemeyen biriyle aktif gostererek sahtekarliga devam golcuk keza ole suan elinde sadece gebze korfez var korfezde zaten 2 3 kisi diisnda sevilmeyen istenmeyen her turlu firildak ceviren bskaniniz var ve sen bu ilcelerde hic birjnde yoktun ne kadsr para verdin bu roportaj icin bilmemde birbgun içimizden birileri cikip belgelerle roportaj verirse o zaman yanarsın emek hirsizi sahtekarlar

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 20 Eylül 22:09
03

Domates Biber - BEDAVA YAZMA BASKAN BIRDE KAGIT UZERINDE VAR GOSTERDIGINJZ AMA TAMAMI ISTIFS EDEN IZMIT ILCE YONETIMINE YADA DIGER ILCELERDE ISTIFA EDENLERE SORSUNLAR BAKALM BARDAGIN BİDE BOS TARAFINDAN GOSTERIN INSANLARA CALDIGINIZ EMEKLER YEDIGINIZ HAKLAR BEN BASLATTIM DIYOSUN BI YERLERDEN IHALELERIN BITTIGI IL BASKANLAIGINI KURAN 4ILCEYI HAZIRLAYAN KISIYE KUMPAS KURUP GONDERDINIZ SEN VE SOZDE YANDASLSRIN YUZUNDEN KOCAELİDE MEMLEKET HAREKETI YARA ALDI BUNLARI ANLATMIYORSUNUZ AMA NASIL OLUCAK BU ISLER YAZIK INCE BASKANA EMEKLERI ILE NASIL KULLANIP KENDINIZI BUYUTUYOSUNUZ PARA AKLIOSNUZ BIR BILSELER

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 19 Eylül 01:34
01

Osman Sahin - Başkanın ağzına sağlık, HEPİMİZİN CUMHURBAŞKANI Muharrem İNCE

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 17 Eylül 17:49