Sağlıkçılar bir masada toplandı

Kocaeli'de Sağlık Çalışanları Sendikaları, ilk kez bir masada toplandı. Sorunlar ve taleplerin görüşüldüğü toplantıların devamı gelecek

Sağlık Bakanlığı'nın yakın zamanda yayınlamış olduğu ek ödeme yönetmeliğinde değişiklik yapılması hakkında görüş alışverişinde bulunmak için tüm sendikalara çalıştay çağrısı yapan Kocaeli Sağlık Çalışanları Derneği Başkanı Adem Yaman ve yönetim kurulu üyeleri bütün sendikalara açık davet göndermişti. !Sağlık Çalışanlarının Geliştirilmesi Platformu’ olarak çağrı büyük yankı uyandırdı. Adem Yaman ve yönetiminin çağrısı olumlu tepkiler alırken çalıştay; Kocaeli Sağlık Çalışanları Derneği sosyal tesisi toplantı salonunda gerçekleştirildi.

KATILIMCILAR

Bağımsız Sağlık Sen (BASK) Kocaeli il yönetimi, Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Kocaeli il yönetimi, Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Kocaeli il yönetimi, Hürriyetçi Sağlık Sen Kocaeli il yönetimi, Sağlık Mil-Sen Kocaeli il yönetimi, Hep-Sen Kocaeli il yönetimi, Aile Sağlığı Çalışanları  Çalışma Grubu, Anestezi Teknikerleri Derneği Kocaeli Temsilciliği ile Kocaeli Sağlık Çalışanları Derneği yönetimi kendi özgür iradeleri ile bu çalıştaya katılarak meslek gruplarının talep, istek ve önerilerini ortaya koydu. Yaklaşık 5 saat süren toplantıya Avukat Sedanur Tural gözlemci olarak katılım sağladı. Toplantıya Adem Yaman başkanlık yaparken Aile Sağlığı Çalışma Grubu adına katılan Nuray Şimşek Koç kâtip üye olarak oturumu yönetti.

‘BİRLİK SAĞLAMAK İÇİN TOPLANDIK’

Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız çalıştayı düzenleyen SAĞLIKÇA Başkanı Adem Yaman, “Bu değerli çalıştaya gönüllü katılımları ile  destek ve katkı sunan tüm yöneticilerimize, meslek grubumuzun temsilcilerine teşekkürü borç biliyorum. Bizim meslek grubumuz maalesef bu gibi organizasyonlara alışkın değil. Toplumsal ve örgütsel değerlendirme kültürü artık ülkemizde gelişmeli. Ülkemizde bu tarz toplantılar ya siyasi, ya da taraflı bir kulis algısı oluşturuyor. Biz bunları hatalı bir bakış açısı olarak görüyoruz. Doğru kararı verecek olan toplumsal birliktelikler ve görüş birliğinde bu birlikteliği sağlamak için derneğimizi kurduk ve meslek grubumuza fayda sağlamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

MAĞDURİYETLER KONUŞULDU

Toplantı metinleri ve tavsiyeleri hakkında  açıklama yapan Başkan Adem Yaman, Taban ücretler, disiplin cezaları, kat sayı düzenlemeleri, yönetmelikte sağlık ve sosyal hizmet çalışanları yeteri kadar kapsama dahil edilmesi, disiplin soruşturmasına tabi tutulan sağlık personelinin mağduriyetleri, komisyonlarda tüm kesimin her basamaktan sağlık personelini yakından kapsayan kuruluşlardan görüş istenmesi ve çözüm önerilerinin alınması, STK'lardan her konuda görüş alınması, pandemi zamanında işçi olan sağlık personellerine ek bir ödeme yapılmadığı halde yapılmış algısı, ek ödemelerin emekliliğe yansıması konusundaki problemler, sabit ödemeler hakkındaki eksiklikleri konuştuk” dedi.

‘BİRÇOK KONUYU ELE ALDIK’

Açıklamalarını sürdüren Başkan Adem Yaman, “Mecliste sağlık çalışanı adına muhatabın bulunmaması, hekim bakanlığı algısı, aynı işi yaptığı halde farklı kadro nedeniyle çalışanların karşı karşıya bırakılması, Sağlık Bakanlığı ve üniversiteler arasında çıkan yasalara bizi bağlamıyor görüşü ile çoğu konularda usulsüz hareketlerin gerçekleştiği, mahsuplaşma ibaresinin mevzuatta yanlış algılara sebebiyet vereceği ve bir an önce düzeltilmesi gerektiği, banka promosyonu konusunda birlikte hareket edilmesi gerektiği gibi konular değerlendirildi” ifadelerini kullandı.

‘ONUR VERİCİ BİR DURUM’

Kocaeli'mizde çok değerli sendika yöneticilerimiz bu değerli çalıştaya imza attılar. Bu onur verici bir durum. Ben yaklaşık 28 yıllık bu mesleğin içinde olan kamu hastanesinde şirketten asgari ücretle çalışmış, özel hastanede yıllarca çalışmış, fabrikada sağlık memurluğu yapmış, döner sermaye işletmesi üzerinden asgari ücretle çalışmış, 10 üzerinde sözleşmeli, DMS, KPS, KPSS gibi sınavlara girip sonunda kamu personeli olmuş biri olarak bu toplantının çok önemli olduğunu beyan etmek istiyorum ve bu meslek grubunun bir üyesi olarak bu toplantıyı kıymetli görüp katılan herkese tek tek teşekkür edilmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum” diye konuştu.

‘GENİŞ KAPSAMLI OLMASI İSTENDİ’

Meslek grubumuz bilmelidir ki bu toplantıda asla ve asla devletimizin kurumları rencide edilmemiştir, siyasi görüş bildirilmemiştir, herhangi bir taraf olunmamıştır. Sadece ve sadece yönetmelik açık ve net bir şekilde değerlendirilmiştir. Toplantımızı tüm süreçleri hukukçular tarafından kayıt altına alınmıştır. Ayrıca memnuniyet ile belirtmeliyim ki tüm katılımcılar memnuniyetlerini dile getirip toplantıların düzenli hale getirilmesini talep etti. Çalışanlar ayrıca Sağlık Bakanlığı bürokratlarının da davet edileceği daha geniş toplantılar talep etti. Bu vesile ile bu verimli toplantının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Meslek grubumuza en derin saygı ve sevgilerimizi sunuyorum” dedi. 

Toplantıya katılım sağlayan yöneticiler:

Sami Ayyıldız/Kocaeli Bağımsız Sağlık Sendikası (BASK) Başkanı

Murat Harata/ Kocaeli Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Başkanı

Cihat Kaplan / SES Aile ve Sosyal Hizmetler Temsilcisi

Meral Oğuz/ Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Kocaeli İl Başkanı

Ercan Öztürk/ Kocaeli Hürriyetçi Sağlık Sendikası Başkanı

Harun Yaşar Aliş/Sağlık MİL-SEN Yönetimi

Selahattin Mengül / Sağlık MİL-SEN Şube Başkanı

Serkan Aygün/Sağlık MİL-SEN Yönetimi

Nilüfer Mete/ HEP-SEN Kocaeli İl Yönetimi

Banu Yıldız/ HEP-SEN Kocaeli İl Yönetimi

Yasin Burak Özer/ Anestezi Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Kocaeli Temsilciliği

Nuray Koç Şimşek/ Aile Sağlığı Çalışma Grubu

Nesrin Gürlük/Aile Sağlığı Çalışma Grubu

Kocaeli Sağlık Çalışanları Derneği yönetim kurulu üyeleri

31 Ağu 2022 - 11:03 Kocaeli- Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.