“Öğrenciler yokluktan merdiven altı yerlerde bile kalmayı göze alıyor”

Kocaeli’de özel yurt ücretlerinin diğer illere göre daha uygun olduğunu ifade eden İzmit Özel Öğrenci Yurtları Derneği Başkanı Cihan Şenses, “Bakanlık yüzde 104 zam verdi, benim içim elvermedi ancak yüzde 70 zam uyguladım. Kayıt silen çok fazla öğrenci var. 4 kişilik odada kişi başı 1400 TL olan ücret bu sene 2500 TL. Öğrenciler merdiven altı yerlerde bile kalmayı göze alıyor” dedi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

ÖSYM Başkanlığı tarafından üniversitelere yerleştirme tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından okul kaydı için telaşa düşen öğrencileri bir yandan da kalacak yer telaşı sardı. Devlet yurtlarına yerleşemeyen öğrenciler imkanları doğrultusunda özel ev, vakıf yurtları ya da özel yurtlarda kalacak yer aramaya başladı. Ülke genelinde yüzde 104 zam uygulanan öğrenci yurtları arasında Kocaeli’de yüzde 70 zam uygulandığını ifade eden İzmit Özel Öğrenci Yurtları Derneği Başkanı Cihan Şenses, sürekli artan zamların hem yurt sahiplerini hem de öğrencileri ciddi anlamda mağdur ettiğini söyleyerek, devletimizin vakıf yurtlarında olduğu gibi özel yurtlarda kalan öğrencilere de yardım etmesi halinde öğrencilerin kalacak yer sorununun çözüleceğini ifade etti.

‘YURT SAHİPLERİ DE ÇOK MAĞDUR ÖĞRENCİLER DE’

2014 yılından beri Kocaeli’de özel yurt işletmeciliği yapan 34 yaşındaki Cihan Şenses, sürekli gelen zamlar nedeniyle yurt sahiplerinin de öğrencilerin de büyük bir mağduriyet yaşadığını vurgulayarak, Ben 8 yıldır bu sektördeyim, başladığım dönem iyiydi şu an çok kötü piyasa çünkü paranın değeri günümüzde çok azaldı. İnsanların alım gücü çok düştü. 5 yıldızlı otel işleten de aynı durumda esnafta. Tek sorun paranın değerinin düşmesi. İki tane öğrenci yurdu işletiyorum. Biri İzmit Doğu Kışla’da bulunan Çağan Erkek Öğrenci Yurdu, diğeri de Ömer Ağa Mahallesi Latif Bey Sokak’ta bulunan Kule Erkek Yurdu olmak üzere Kocaeli'de iki işletmem var. Ayıca İzmit Özel Öğrenci Yurtları Derneği Başkanlığı yapıyorum. Öğrenciler şu anda fiyat araştırması yapıyor, haklılar çünkü her şeyin fiyatı arttı, en uygun alternatifi aramak zorunda kalıyorlar.” şeklinde konuştu.

‘ÖĞRENCİLER ŞU AN SADECE FİYAT ARAŞTIRMASI YAPIYOR’

Artan fiyatlar nedeniyle öğrencilerin şu an sadece fiyat araştırması yaptığını ifade eden Şenses, “Öğrenciler çok çekimser, eskiden bu tarihlerde yurdun yüzde 80’i doluydu. Bu yıl talep beklediğimizin çok çok altında. Yurtların beklentisini karşılayacak bir talep olmadı. En büyük çekimserlik sebebi de fiyatlar. Kocaeli’de fiyatlar diğer illere göre çok iyi. Başka şehirlerde yüzde 104’ü geçen zamlar uygulanmış. Benim içim elvermedi ancak yüzde 70 zam yaptım, Valimiz Seddar Yavuz ile de görüştüm, kendisine de izah ettim durumu. Ancak 2500 TL de bir öğrenciye fazla gelebilir, öğrencilerin bütçesi belli ve okumak çok zor, haklılar. Bizim için de onlar için de çok zor bir dönem. Öğrenci her zaman daha uygun fiyata kalabileceği ev ve yurt arıyor. Odasında tuvalet banyosu var mı diye soran tek tük insan var. Ekonomik durumlar herkesin düzenini değiştirdi.” ifadelerini kullandı.

‘ÖZEL YURTLARDA KALAN ÖĞRENCİLERE DE DEVLET DESTEĞİ VERİLMELİ’

Üniversite okuyan öğrencilerin kalacak yer seçimini yaparken maddi durumlarına göre hareket etmek zorunda kalmamaları için devlet tarafından vakıf yurtlarındaki öğrencilere yapıldığı gibi özel yurtlarda kalan öğrencilere de yardım yapılması gerektiğini ifade eden Şenses, “Vakıf yurdunda kalan öğrencilere yardım yapılabiliyor. Devletimizin özel yurtlarda kalmayı tercih eden öğrencilere de yardım etmesi gerek. Vakıf yurdunda da özel yurtlarda da kalmak isteyen öğrenciler maddi zorunluluktan değil isteyerek tercih yapabilmeli. Bu durum zorunlu bir tercih sebebi olmaktan çıkarılıp gönüllü bir tercih sebebi olmalı diye düşünüyorum. Kalacak yer sorunu ancak bu şekilde çözülür.” dedi.

‘YÜZDE 104 ZAM KARARI ÇIKMASINA RAĞMEN YÜZDE 70 UYGULADIK’

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Ağustos ayının ikinci haftasında yayınlanan resmi yazı ile özel yurtlarda işletme sahiplerinin yüzde 104’e kadar zam yapabilme imkanı tanındığını ifade eden Şenses, “Enflasyon sürekli artıyor, bu hafta aldığımız ürünü diğer hafta aynı fiyata alamıyoruz. Zam konusunda şöyle bir durum var; Gençlik Spor Bakanlığı özel yurtlara yüzde 104 oranında zam yapabileceğimize yönelik resmi zam gönderdi. Biz yüzde 104 zam uygulamak istemedik herkesin durumu ortadayken içim elvermedi, yüzde 104 yapsaydım 4 kişilik odada kalacak 1 öğrencinin ödeyeceği fiyat 3500 TL’den başlardı. Açıkçası en fazla yüzde 70 uygun gördüm.” şeklinde konuştu.

‘1400 TL OLAN ODA FİYATI 2500 TL’YE YÜKSELDİ’

Geçtiğimiz yıl 4 kişilik oda ücretinin 1400 TL olduğunu ancak zamla birlikte bu tutarın 2500 TL2ye yükseldiğini ifade eden Şenses, “Geçen sene 4 kişilik oda ücretimiz  1400 liraydı., bu sene 2 bin 500 liradan başlıyor aylık olarak, senelik fiyatı ise 25 bin lira. Odanın kişi sayısına, güneş almasına, manzarası gibi konumuna göre değişiyor bu fiyatlar. Yurdun sunmuş olduğu imkanlara göre de değişiyor. İzmit’teki özel öğrenci yurtlarında fiyatlar da hizmette aşağı yukarı aynıdır sadece binası yeni olanlar, konfor açısından havuz gibi özellikleri olan yurtlarda tabi ki fiyat artabiliyor.” ifadelerine yer verdi.

 ‘PARA VEREMEDİĞİ İÇİN MERDİVEN ALTI YERLERDE KALAN ÖĞRENCİLER VAR’

Öğrencilerin maddiyat nedeniyle ruhsatı bulunmayan merdiven altı yurtlarda bile kalmayı göze aldığını vurgulayan Şenses, “Meslek sahibi olabilmek hayaliyle memleketinden gurbete giden nice öğrenci var. Ben yurt sahibiyim öğrenci kardeşlerimizin ne kadar zor durumda olduğunu yıllardır görüyorum. Tek kişilik olan odalarda kişi başına ücret şu anda 4 bin lira, 3 kişilik odalar ise 3 bin TL, 2 kişilik odalar ise 3500 TL. Özel yurtlarımızın 95’i bazalıdır. Tek tük odalarımızda ranza var, o da odanın konumundan ve konforundan dolayı öğrenci düşük fiyat isteyebiliyor çünkü ödeyemiyor., ranzalı odada kalmayı tercih etmek zorunda kalabiliyor.” dedi.

‘KAYIT SİLEN ÖĞRENCİ SAYISI ÇOK FAZLA’

Geçtiğimiz yıl yurtta kalıpta kayıt silen çok fazla öğrencinin olduğunu söyleyen Şenses, “Bu sene çok fazla kayıt silen öğrenci oldu. Öğrenciler her zaman kendilerine alternatif arıyor. Daha rahat kalacağı bir ortam arıyor öğrenciler böyle de olunca ev arayışına giriyor. Şuan için henüz kayda gelen yok, komple yüzde 30’larda kayıt oranı var. Adamın 110 kişilik yurt kapasitesi var ama henüz 13-14 tane aldığı kayıt sayısı var.” diyerek öğrencilerin yaşadığı zorluklara dikkat çekti.

‘3 BİN 500 TL OLAN ELEKTRİK FATURAMIZ 8 BİN TL GELİYOR’

Yurt sahiplerinin giderlerinin çok yükseldiğini ve büyük zorluk yaşadığını ifade eden Şenses, “Elektrik faturası geçen sene 3 bin 500 TL gelirdi, bu sene 8 bin TL geliyor, su ve doğalgazda da durum aynı. Bir de kahvaltı ve akşam yemeği var, bu giderler de çok yüksek. 8 tane personel çalıştıramam hizmet vermek için de kısamam yurt işinde personel kısmak imkansız zaten kısmakta istemem öğrenciler de şikayetçi olur.” dedi.

Cihan Şenses
Cihan Şenses

ÖĞRENCİLER SİYASET MALZEMESİ YAPILMAMALI’

Yurt açmak isteyen bazı belediyelerin de olduğunu ancak bunun esnafın işini daha da zorlaştıracağını ifade eden Şenses, öğrencilerin siyaset malzemesi yapılmaması gerektiğinin altını çizerek, “Yurt açmak isteyen belediyeler de var. Kentimizde zaten özel sektör de bu hizmet veriliyor ve belediyelerin yurt açıp işletmesi bu işi yapan biz esnafa haksızlık. Zaten yurt esnafı şu an çok büyük zorluklarla cebelleşiyor. Öğrencilerin siyaset yapılmasını istemiyoruz.” şeklinde konuştu.

‘HER ŞEYİ BELEDİYELER YAPACAKSA ESNAF NE İŞ YAPACAK?’

Belediyelerin öğrencilerin ödemesine destek olmasının yeni yurt açmaktan daha da yaralı olacağını vurgulayan Şenses sözlerini, “Belediyeler gerçekten öğrencilere yardım etmek istiyorsa buraya gelip yardımda bulunabilirler, artık bütün öğrenciler ihtiyaç sahibi. Kocaeli’deki ruhsatlı olan bütün özel özel yurtların kapasitesi 5 bin kişi şu anda. Belediyeler öğrencilere çok yardım etmek istiyorsa, özel yurt işletmecilerine yemek ve diğer kullanım malzemeleri de dahil yardım edip tüm yurtlarla anlaşabilirler yen yer açmalarına gerek yok. Para ödeyemeyen öğrenciler kaçak yerlerde kalıyor, ruhsatsız denetlemesi olmayan yerlerde öğrenciler resmen perişan oluyor, yurt baskın yedikten sonra öğrenciler kapıya atılıyor.” şeklinde tamamladı.

30 Ağu 2022 - 21:00 - Güncel

Muhabir  Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

01

Izmitli - Çok güzel ve isabetli bir yazı kaleme aldınız. Ben geçen hafta Ankara da özel yurda kayıt yaptırdım.yemek yok kampüs içinde iki kişilik oda yıllık 55 bin aylık ödeme 5500 tl. Başkan çok haklı devlet bu konuda öğrenciye yardim etmeli. Orayla kıyaslayınca izmit te fiyatlar çok uygun.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 30 Ağustos 22:50