Prof. Dr. Şerif Barış açıkladı…İşte olası Marmara depreminin Kocaeli’de beklenen etkileri!

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış, olası Marmara depremiyle ilgili olarak, “Benim görüşüm beklenen depremin Marmara Bölgesi’ndeki illerden birinde risk oranı olarak yüzde 48 olup, 7,3 büyüklüğünde olabileceğidir. Olası bir depremde Kocaeli'deki binaların 1999’daki kadar hasar görmeyeceğini düşünüyorum. Kocaeli imkanları ve konumu itibariyle çok önemli bir merkezde olduğu için hazırlık planlarında çok büyük rolü olacaktır” dedi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış, 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi’nin 23. Anma yıldönümünde olası Marmara Depremi ve yapılması gereken hazırlıklarla ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Her an deprem olacakmış düşüncesiyle tüm hazırlık planlarının eksiksiz olması gerektiğini vurgulayan Barış, depremin ardından insanlarda oluşan bedensel ve ruhsal yaralanmalara dikkat çekti. Kocaeli'nin olası bir felakette başta lojistik olmak üzere yarma sarma merkezi konumunda olduğunu belirten Barış, beklenen bir depremde Kocaeli'de 1999 yılındaki kadar hasar oluşmayacağını öngördüğünü ifade etti.

‘KOCAELİ'DE 1999’DAKİ GİBİ HASAR OLACAĞINI SANMIYORUM’

Beklenen depremde yıkımın 2000’li yıllardan sonar yapılan dayanıklı yapılaşmadan ötürü 1999 yılındaki gibi olmayacağını ifade eden Barış, “Marmara Bölgesi’nde beklenen deprem elbette depremin yeriyle doğru ilişkili. Ama zaten 1999 Kocaeli ve Düzce depremleri ile beraber Kocaeli'de birçok dayanıksız yapı depremlerle beraber hasar gördü, yıkıldı ve göçtü. 2000 yılından sonar dayanıklı yapılaşma başladı. Hazır beton kullanımı ve insanların deprem korkusu nedeniyle çok daha güçlü yapılar yapılmaya başladı. Dolayısıyla 1999 depreminden sonra Marmara'da herhangi bir bölgede illa İstanbul açıkları değil, Bursa Yalova civarlarında da olsa olabilecek bir deprem Kocaeli 1999 depremi kadar etkilenmeyecek.” ifadelerine yer verdi.

‘BEKLENEN DEPREM MARMARA’DA OLACAK’

Marmara Bölgesi'nde beklenen depremin gerçekleşmesi halinde Kocaeli'nin afet planlamalarında büyük yararı olacağına dikkat çeken Barış, "Beklentimiz özellikle Marmara Bölgesinde olacak. Benim görüşüm olası bir depremde Kocaeli'deki binaların çok fazla hasar görmeyeceği yönündedir. Dolayısıyla aynı zamanda da İl Afet Müdahale Planları’nın arasında Kocaeli'nin büyük rolü olacak. " ifadelerine yer verdi.

'DEPREM SONRASI DESTEKLERDE KOCAELİ'NİN BÜYÜK ROLÜ OLACAK'

Olası bir Marmara Depremi’nde müdahale konusunda Kocaeli’nin büyük etkisi olacağına değinen Barış, “Ancak burada yapısal hasardan çok elbette Kocaeli'nin depremzedelerin yaşadıkları da çok önemli. Depremi yaşamış olanlar ruhsal travma geçirmiş olacağı için depremi elbette bu sarsıntıdan psikolojik olarak çok etkilenecekler ve evlerine giremeyecekler, iş yerlerine giremeyecekler. Bu açıdan etkilenme olur yoksa ifadelerini kullandı.

‘KOCAELİ İSTANBUL’UN YARALARINI SARACAK BİR KONUMDA’

Marmara Bölgesi’nde özellikle İstanbul için beklenen depremde Kocaeli’nin afet müdahale konusunda çok önemli bir işlevi olacağını vrgulayan Barış, “Depreme hazırlık çalışmalarının mutlaka olması gerekir. Çünkü istanbul'da bir deprem Marmara'dan dolayı etkilenirse müdahale planlarının dahi hazır olması gerekiyor. Bahsettiğimiz söz konusu afet ihtimali göz önünde bulundurulursa, yollar kapanacak. Kocaeli İstanbul'un yara sarma, lojistik, bakım, onarım gibi her türlü hayati faaliyetlerinin yürütüldüğü bir merkez olması durumunda. İstanbul'daki yaralıların Kocaeli’ye getirilmesi, buralarda tedavi edilmesi de buna dahil. Kocaeli en az etkileneceği için Marmara'da beklenen depremde Kocaeli'nin planları da çok önemli ve bu hazırlıkların ilimizin göz önünde bulundurularak yapılması gerek.” şeklinde konuştu.

’MARMARA İÇİN TAHMİNİM 7,3 BÜYÜKLÜĞÜNDE’

Marmara Bölgesi’nde beklenen deprem büyüklüğünün 7,3 olabileceğine dikkat çeken Barış, “Marmara Bölgesi’nde 7,3 büyüklüğündeki bir depremin 30 yıl içerisindeki risk oranının yüzde 48 olduğunu düşünüyorum ve bunu geçtiğimiz ay 25 Temmuz tarihinde yaptığım açıklamada da belirtmiştim. Bu sadece benim yaptığım bir hesaplama da değil. 1999 Kocaeli Depremi’nden sonra Amerikalı araştırmacı Tom Parsons, ülkemizden Aykut Barka ve birkaç bilim adamıyla beraber ‘99 Kocaeli depreminde gerilme transferi nedeniyle aktarılan gerilmenin İstanbul'da 30 yıl içerisindeki mevcut riski bir bölüm arttırdığını açıkladı.” ifadelerini kullandı.

‘GERİLME TRANSFERİ İSTANBUL’UN RİSK ORANINI ARTTIRDI’

Marmara Bölgesi’nde beklenen deprem büyüklüğünün 7,3 olabileceğine dikkat çeken Barış, “Marmara Bölgesi’nde 7,3 büyüklüğündeki bir depremin 30 yıl içerisindeki risk oranının yüzde 48 olduğunu düşünüyorum ve bunu geçtiğimiz ay 25 Temmuz tarihinde yaptığım açıklamada da belirtmiştim. Bu sadece benim yaptığım bir hesaplama da değil. 1999 Kocaeli Depremi’nden sonra Amerikalı araştırmacı Tom Parsons, ülkemizden Aykut Barka ve birkaç bilim adamıyla beraber ‘99 Kocaeli depreminde gerilme transferi nedeniyle aktarılan gerilmenin İstanbul'da 30 yıl içerisindeki mevcut riski bir bölüm arttırdığını açıkladı.” ifadelerini kullandı.

'PARSONS'UN ARAŞTIRMASINA GÖRE YÜZDE 53’ÜN ÜZERİNDE’

Amerikalı araştırmacı Tom Parsons’ın 2004 yılında revize ettiği açıklamalarında Marmara Bölgesi için 2034 yılına kadar beklenen depremin risk oranın yüzde 54 olduğunu ifade eden Barış, “Parsons, 2000 yılında da 2030 yılı içerisinde 7 civarı olabilecek büyük bir depremin olma olasılığının yaklaşık yüzde 62 olduğunu söylemişti. Daha sonra Tom Parsons tek başına yeni verilerle bu 2000 yılında yayınladığı yayını 2004 yılında revize etti ve 30 yıl içerisinde yani 2004 ile 2034’e kadar yediden büyük 1 depremin olma olasılığının yüzde 53 olduğunu söyledi.’ şeklinde konuştu.

“TOPLUMU KORKUTACAK ŞEKİLDE YAPILAN AÇIKLAMALAR YANLIŞ”

Türk bilim insanlarının yaptığı bir başka çalışmaya da değinen Barış, “Deprem tahmini ile ilgili Çin olasılık hesaplarının yapıldığı birçok farklı Türk araştırmacılarının yaptığı çalışmada da hemen hemen benzer sonuçlardı. Elbette burada kasıt, insanların rehavete kapılması kesinlikle bu depremin daha olmasına zaman var diyerek hiçbir hazırlık yapılmaması anlamını taşımıyor. Ama sürekli 2000 yılındaki yanlış sonuç olan yüzde 62, yüzde 64 gibi bir risk oranının belirtilmesi ve insanları korkutulması doğru değil.

“EN KÖTÜ SENARYO 7,5 BÜYÜKLÜĞÜNDE OLACAĞI’

En kötü senaryoda depremin büyüklüğünün 7,5 olabileceğini ifade eden Barış, hazırlıklı olunması gerektiğini vurgulayarak “Aradan 23 yıl geçti, 7 yıl kaldı gibi yanlış bir yargıyla toplumu baskı altına korkutmaya imkan verilmemesi olanak verilmemesi gerekir diye bu açıklamayı yapıyorum. İkincisi de mutlaka İstanbul veya Marmara'da olacak bir depremin illa 7,3 veya 7,5 olacağı da mantıklı değil. Bunlar tahmindir ve en kötü senaryo 7,5 tir. Devletin bütün hazırlıklarının mutlaka buna göre yapılması gerekir.” şeklinde konuştu.

“HER AN DEPREM OLACAKMIŞ GİBİ HAZIRLIKLAR TAM OLMALI’

Son olarak depremin büyüklüğü ne olursa olsun her an deprem olabilir düşüncesiyle hazırlıkların dört dörtlük olması gerektiğini hatırlatan Barış, “Ayrıca Marmara Bölgesi için son 2000 yıllık deprem tarihine bakıldığında bazı depremlerin şiddetlerinin aletsel büyüklük olarak 7’den büyük depremlere karşılık gelmediğini, yani 7’den küçük büyüklüklerdeki depremlerin de meydana geldiğini biliyoruz. Dolayısıyla deprem 7’den büyük olacak diye bir şey yok. 6,8 ve 6,7 gibi bir  deprem de olabilir ama bunun geçmesi gereken süre çok daha kısadır ve az evvel söylediğim  yüzde 48’e nazaran bunun riski çok çok daha yüksek olur. Dolayısıyla burada bilim adamları, çeşitli çalışmaları, yeni güncel verilerle sürekli tekrar ediyorlar ama bizler vatandaş olarak kurumlar olarak şirket sanayi tesisleri olarak devlet olarak her an deprem olacakmış gibi hazırlık yapmak zorundayız yoksa problem olacak çünkü. Hazırlıksızlık depremin etkisini artıran can kayıplarını artıran ekonomik kayıpları artıran en büyük felakettir.’ diyerek tedbirlerin önemine dikkat çekti.

17 Ağu 2022 - 20:05 Kocaeli- Güncel

Muhabir  Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.