Küfür edip kovdu, pazarcıları tehdit etti… Belediye başkanı olduğunu unuttu esnafa kan kusturdu!

2 yıldır pandemi nedeniyle Perşembe günü tezgah açan Kefken Köy Pazarı esnafı, hafta içi müşteri olmadığına sitem ederek, “Eskiden olduğu gibi tekrar Pazar günü tezgâh açacaksınız diyen Başkan Adnan Turan ne olduysa vazgeçerek bize toplantıda, ‘Buradan s.kt.r olun gidin, tezgah açmak istemezseniz açacak esnaf bulurum ben’ dedi. Biz sadece hakkımızı istiyoruz, Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’ı ve Valimiz Seddar Yavuz’u buraya davet ediyoruz, lütfen bize yardım etsinler” dedi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Normal şartlarda Pazar günleri kurulan Kefken Köy Pazarı’nın Kandıra Belediyesi’nin kararıyla 2 yıl önce pandemi nedeniyle yaz aylarında Perşembe günü kurulmasına kış aylarında ise Pazar günü kurulmasına karar verilmesi, Kandıra, İzmit ve Kaynarca köylerinden gelerek tezgah açan çiftçilere zorlu günler yaşatmaya devam ediyor. Pandemi bittiği halde halen yaz aylarında perşembe günü tezgah açtıklarını söyleyen ve geçimini çevre köylerde tarım yaparak sağlayan çiftçiler ve pazarcılar satış yapamadıkları için tezgahlarda bekleyen binlerce liralık ürünlerinin çöpe gitmesinden dert yanarak, sorunun çözülmesi için Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ı ve Vali Seddar Yavuz’u Kefken Köy Pazarı’na davet ederek acil yardım çağrısında bulundu.

“MUHTAR PAZAR YERİNİ DÜĞÜN ALANI OLARAK KULLANMAK İÇİN PAZARCILARA ENGEL OLUYOR”

Sadece kış aylarında Pazar günleri tezgâh açabilen pazarcılar, kışın da doğru düzgün satış yapamadıkları için bir fayda görmediklerini söyledi. Yaz aylarında da Pazar günleri tezgah açmak istediklerini ifade eden esnaflar Mahalle Muhtarı Zeynel Abidin Ekrem’in de hafta sonu Pazar yerini düğün salonu olarak kullanmak istediği için pazarcılara engel çıkardığını iddia ederek, “Bizim günümüzün değişmesine sebep olan Mahalle Muhtarı Zeynel Abidin Ekrem’dir. Kendisi bizim Pazar yerimizi düğün sahiplerinden para alacak diye düğün salonu alanı olarak kullanmak istiyor. Muhtarın Pazar günü tezgah açmamızı istememesinin sebebi muhtardır. Zamanla da esnafta biz pazarcıları istemedi. Biz tüm pazarcılar eski günümüz olan Pazar günü çalışmak istiyoruz Perşembe günü burada doğru düzgün insan yok. Hafta sonu buralar dolup taşıyor, belediye geçici dedi ama Pazar gününe almadı. Hafta sonu gelen müşteri bizim için büyük bir kayıp tek derdimiz de bu.” şeklinde konuştu.

“MUHTAR EMRİVAKİ KONUŞUP PAZARCILARI AZARLIYOR”

Mahalle Muhtarı Zeynel Abidin Ekrem’in pazarcıları azarlayarak ve emrivaki üslupla da konuştuğunu iddia eden esnaf, “Bizim günümüzün değişmesine sebep olan Mahalle Muhtarı Zeynel Abidin Ekrem’dir. Kendisi bizim Pazar yerimizi düğün sahiplerinden para almak için düğün yeri olarak kullanmak istiyor, öyle de yapıyor. Muhtarın Pazar günü tezgah açmamızı istememesinin sebebi budur. Zamanla da esnafta biz pazarcıları istemedi. Muhtar her türlü ben dediğimi yaparım diyerek hareket eden bir insan bir muhtara yakışır mı böyle emrivaki ve azarlayarak konuşmak.” dedi.

“BU KARARI ALIRKEN BİZ PAZARCILARA DA SORMADILAR”

Belediyenin bu kararı alırken pazarcıların rızasını almadan hareket ettiğini iddia eden esnaf Belediye Başkanı Adnan Turan’ın pandemi nedeniyle geçici bir süre pazarın sadece yaz aylarında Perşembe günü açılacağını söylediğini ancak bu durumun kalıcı hale dönüştü.  Pazar gününün bir türlü değiştirilmemesine sitem eden esnaflar, “Belediye Başkanı Adnan Turan bize pandemi nedeniyle sadece yaz aylarında Perşembe kurulacağını söyledi ama pandemi bitti biz halen Perşembe günleri tezgah açıyoruz. Bir de pazar kurulduğunda trafik tıkanıyor dedi ama hiç ilgisi yok. Pazarın kurulmadığı günlerde de trafiğin tıkandığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“BAŞKAN ‘BEN KENDİ ESNAFIMI KOLLARIM’ DEMİŞTİ BİZ DE BU DEVLETİN İNSANIYIZ”

Başkan Turan’ın ağır konuşmalar yaptığını iddia eden esnaflar, “Başkan Turan sitem ettiğimizde de bize ‘Ben kendi esnafımı kollarım, eğer tezgâh açmak istemezseniz burada tezgâh açacak başka esnaflar bulunur’ demişti?’ Bu çok yanlış bir yorum. Biz de Türkiye Cumhuriyeti insanıyız. Ekmeğimiz için buradayız. Pazarcılar zaten haftada bir gün tezgâh açıyor, para kazanamıyoruz, ürünler akşama kadar satılmadığı için bozuluyor, zarar ediyoruz. Ciddi anlamda müşteri kaybı yaşıyoruz, artık bu durumun değişmesini istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

“KORONAVİRÜS PAZAR GÜNÜ BULAŞIYOR PERŞEMBE GÜNÜ BULAŞMIYOR MU?”

2 yıl önce alınan kararın sebebinin koronavirüs olarak gösterildiğini ve değişmesi için de geçtiğimiz yıl Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan ile toplantı yaptıklarını ancak başkanın kendilerine çok ağır konuştuğunu iddia eden pazarcılar konuyla ilgili verdikleri mücadeleyi şu sözlerle anlattı; “Bu pazar 1999 yılından beri kuruluyor yıllardır bir sorun olmadı, şimdi mi oluyor? Eskiden caminin önünden limana kadar pazar kuruyorduk. Eski Başkan İbrahim Karaosmanoğlu zamanında da yerimiz değiştirilmek istendi sağ olsun buraya kadar geldi bizi dinledi ve mağdur olmayalım diye bize danışmadan hareket etmedi ve pazarcıların rızası alınmadan hareket edilmesine de müsaade etmedi. Karaosmanoğlu gittikten sonra bir daha bizim huzurumuz kaçtı. Pandemiyi bahane ettiler, peki bu virüs perşembe günü bulaşmayan ama pazar günü bulaşan bir virüs mü?” dedi.

“BAŞKAN TURAN ÖNCE BİZE MESAJ ATIP PAZAR GÜNÜNE ALINACAK DEDİ”

Başkan Turan’ın başlangıçta kendilerine mesaj atarak eski günlerine döneceklerini ancak ne olduysa ertesi gün vazgeçtiğini iddia eden esnaf, “1 yılın sonunda Belediye Başkanı Adnan Turan pazarcılara mesaj attı, pazarınız eskisi gibi pazar günü kurulacak diye. Sonra bir mesaj daha attı ertesi gün toplantı yapılacak diye. Hatta bize dedi pazarınızın yine yazın da kışın da pazar günleri kurulmasını istediğinizi belirten bir dilekçe imza da toplayın ben Vali Seddar Yavuz ile görüşeceğim sizin isteğinizi de bildireceğim dedi. Daha sonra ne olduysa bize dedi bundan sonra da perşembe günü kuracaksınız, kavga çıktı.” ifadelerine yer verdi.

“TOPLANTIDA DA BİZE S.KT.R OLUN GİDİN BURADAN DEDİ”

Başkan Turan’ın toplantıda pazarcılara ağır yorumlarda bulunmanın yanı sıra tehditvari konuştuğunu da iddia eden esnaf, “Toplantıda kavga çıkınca, bir gün önce bize mesaj atarak eski günümüz olan Pazar günü tezgah açacağımızı söyleyen Başkan Adnan Turan ne olduysa bir anda bize s.kt.r olun gidin, siz tezgah açmak istemezseniz tezgah açacak esnaf bulurum ben dedi.  Bu konuşmalar başkanımıza yakışmadı. Biz sadece hakkımız olanı istiyoruz, amacımız kimseyle kavga etmek değil.” dedi.

“100 KİŞİLİK GRUP PAZARCILARA SALDIRMAYA KALKIŞTI ÇEVİK KUVVET GELDİ”

Toplantıda kalabalık bir grubun pazarcılara saldırmaya kalkıştığını iddia eden esnaf “100 kişilik bir grup geldi bizi pazarcıları dövmeye. Kavgaya müdahale etmek için çevik kuvvet ve jandarma ekipleri geldi. Biz çok mücadele ettik. Başkan biz pazarcılara çok ağır konuştu, bize, ‘s.k.r olun gidin buradan, siz tezgah açmak istemezseniz başkası bulunur ben bulurum’ dedi.  Valimiz Seddar Yavuz’u ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’ı halimizi görmeleri için buraya davet ediyoruz, sesleniyoruz pazarımızın eskisi gibi pazar günleri kurulmasını istiyoruz başka da bir şey istemiyoruz çünkü büyük mağduriyet yaşıyoruz, geçinemiyoruz.” şeklinde konuştu.

“BİZE KARŞI KEFKEN HALKI DİYE SAĞDAN SOLDAN DÜZCE’DEN BİLE ADAM TOPLANMIŞ”

Kefken halkı diyerek çevreden yaklaşık 100 kişilik bir grubun pazarcılara karşı toplandığını iddia eden esnaf, Düzce’den bile vatandaş getirildiğini söyleyerek, “Dışardan Düzce’den bir sürü adam getirdiler biz pazarcılara karşı, ama onlar Kefken halkı da değildi hayatımızda görmediğimiz insanlardı, sağdan soldan Düzce’den bile adam toplanmıştı. 100 kişilik kalabalık bir grup pazarcılara saldırmaya kalkışında çevik kuvvet ve jandarma müdahale etti, başımıza her şey gelebilirdi. Biz hakkımızı arıyoruz, bizim derdimiz kimseyle kavga etmek değil. Böyle yaparak esnafla pazarcıları da karşı karşıya getirdiler.” şeklinde konuştu.

“DENİZDEN DOLAYI MÜŞTERİ YOĞUNLUĞU SADECE HAFTASONU VAR”

Zamlardan dolayı büyük mağduriyet yaşadıklarını iddia eden esnaf, “Burada Kandıra, İzmit ve Kaynarca Köyleri’nden gelen 60’tan fazla çiftçi tezgah açıyor. Sabah dizdiğimiz meyveyi satamadan akşam bir daha topluyoruz ve bozuluyor. Her türlü zarar ediyoruz. Kışın pazar günü tezgah açmanın bize faydası yok. Denizden dolayı insanlar zaten hafta sonu geliyor buraya, perşembe günü binlerce liralık zarar ediyoruz. Pazarın yine eskisi gibi yıl boyu hafta sonu tekrar pazar günü kurulmasını istiyoruz.” dedi.

“SEBZELER AKŞAMA KADAR TEZGAHTA BEKLEMEKTEN BOZULUYOR”

Mazot ve gübre pahalılığı yüzünden doğru düzgün ekin ekemediklerinden dert yanan çiftçiler, “Çiftçi olarak zaten akaryakıt, gübre, yem mağduruyuz. Bir de bu pazarı perşembe gününe aldılar. Yaz ayları sadece Perşembe kurulacak dediler sonra bu sürekli hale getirdiler. 2 yıldır bu eziyeti çekiyoruz, bizim çalışma günümüzü yazın da pazar gününe alsınlar. Burada yazın hafta sonu hareketlilik başlıyor ama bizi hafta içi perşembe gününe mahkûm ettiler, resmen sinek avlıyoruz. Soruyoruz Köylü Pazarı’nı neden bir türlü eski günü olan pazar gününe almıyorlar, artık söylemekten bıktık usandık. Biz çiftçiler olarak ekonomik sıkıntılar yaşıyoruz, bize destek olunması gerekiyor. Biz tüm Pazar esnafı yazın da kışın da sadece pazar günü çalışmak istiyoruz çünkü para kazanamıyoruz. Akşama kadar doğru düzgün satış yaptığımız yok” diyerek sözlerini tamamladı.

08 Ağu 2022 - 10:30 Kocaeli/ Kandira- Güncel

Muhabir  Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

04

İZMITLİ - Bir belediye başkanı millete küfür edebilirmi böylesi bir mevzuyu tarih yazmaz. Cumhurbaşkanımız kantarın topuzunu belediye başkanına anında hediye ediverir. bu işte bir yalan var gibi. Recep Tayyip Erdoğan’ın partili belediye başkanı böyle bir polemiğin içine girmesi mümkün değildir. esnafa küfürlü konuşmaya cesaret edemez. Reis bizzat kendisi kabak gibi oyar adamı tamda seçim zamanı yaklaşıyor imkansız

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Ağustos 01:07
05

Wallace Emre. - @İZMITLİ 04 nolu yoruma cevabı: Kimse konuşamaz doğru!!!Bizzat cumhurbaşkanımız söyler di mi?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Ağustos 08:51
03

Kandıralı - hikaye yapıyorlar öyle bir şey olmadı. Başkan kalkıp esnafa küfür edebilir mi akıl var mantık var. Bu işi kaşıyanlar belli. Karar alınır ve uygulanır ne başkan ne muhtar kasıtlı bir şey yapmış değil. Birde isim verseydinizde bizde bilseydik kim bu pazarcılar.

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 08 Ağustos 14:44
02

Kefkenli - Ben kefkende yaşayan bir vatandaşım. Bu pazarcılar varya pazar günü pazar kurulunca 3 liralık ürünü 5 liraya çıkarırlar. Arkadaşımlarım o pazar yerinde yağmur yağdığı için düğün yapmak zorunda kaldı muhtar para falan almadı. O pazarcılar ve halk toplantısında bende vardım belediye başkanı bu pazarcılara siktirin gidin falan demedi.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 08 Ağustos 13:53
01

Vatandaş - Muhtarı suçlamak iş değil,tabiki kendi halkına bölgesine sahip çıkacak,Perşembe günü yerli halkın yüzüne bakmayan pazarcı pazar günü günübirlik gelen misafirlere yüksek fiyattan mal satmanın peşinde.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 08 Ağustos 11:19