“Gelsinler Türkiye'nin sanayi alanında neleri başardığını görsünler”

Sanayi ve Teknolojinin Merkezi Kocaeli’ye Değer Katanlar Ödül Töreni'nde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gelsinler Türkiye'nin sanayi alanında neleri başardığını görsünler” dedi.

Video için play'e tıklayın

Erdoğan, Gebze Bilişim Vadisi'nde düzenlenen "Teknoloji ve Sanayinin Merkezi Kocaeli'ye Değer Katanlar Ödül Töreni"nde yaptığı konuşmada, program vesilesiyle katılımcılarla bir araya gelmesini sağlayan Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına teşekkür etti. Kocaeli'ne değer katanlar deyince akla ilk gelen yerlerden birinin şüphesiz Bilişim Vadisi olduğunu dile getiren Erdoğan, "Hatta 'Kocaeli' ifadesi dahi bana göre küçük geliyor. ' Türkiye'ye değer katanlar' dersek herhalde çok daha isabetli olur." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, 3 yıl önce Bilişim Vadisi'ni açtıklarında buranın, Türkiye'nin yarınlarını şekillendirecek teknoloji ve inovasyon üssü olacağını ifade ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Aradan geçen kısa süre zarfında vadimizin bu hedefe doğru emin adımlarla ilerlediğini görüyoruz. Bilişim Vadisi yazılım, mobilite, elektronik, enerji, tasarım ve oyun gibi sektörlerde faaliyet gösteren firmalarıyla büyük ve güçlü Türkiye'nin köşe taşıdır. Vadimiz, 230 bin metrekare kapalı alanıyla ülkemizin en büyük teknoloji geliştirme bölgesi hüviyetine sahiptir. İstanbul, Kocaeli, İzmir arasında oluşturduğumuz teknoloji koridoruyla birbirine bağlanan Bilişim Vadisi, milli teknoloji hamlemize büyük bir ivme katıyor. Önümüzdeki dönemde vadimizin teknoloji ve inovasyon kapasitesini daha da artıracağına inanıyorum."

"GÜZEL İŞLER YAPANLARI TAKDİR ETMEK, GELENEĞİMİZİN MİRASI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni Türkiye'nin ufkunu yansıtan böyle bir mekanda Türkiye'nin sanayide lokomotif şehirlerinden Kocaeli'ne değer katan firmaları ödüllendirmenin elbette farklı bir mana taşıdığını dile getirerek, ecdadın "Marifet iltifata tabidir, iltifatsız emek zayidir." dediğini hatırlattı.

Güzel işler yapanları, örnek çalışanları, ortaya eserleriyle çıkanları takdir etmenin geleneklerinin de mirası olduğunu belirten Erdoğan, çünkü ödüllendirilen her başarının daha nitelikli, daha büyük, vatana, millete, insanlığa daha faydalı çalışmaların müjdecisi olacağını kaydetti.

Erdoğan, "Türkiye Cumhurbaşkanı olarak yenilikçi, kaliteli ve kendi alanında çığır açan projelerin desteklenmesine çok ama çok ehemmiyet veriyorum. Bugün de yatırım, istihdam ve ihracat başta olmak üzere farklı alanlarda Kocaeli'nin gelişmesine, şehrimizin büyümesine katkı sunan firmalarımızı ödüllendiriyoruz." diye konuştu.

2021'den bu yana en çok ihracat yapan, istihdamını en fazla artıran ve kadın istihdamı en çok olan firmaları özellikle tebrik ettiğini dile getiren Erdoğan, "Kocaeli'yle birlikte Türk ekonomisine değer katarak ödül almaya hak kazanan şirketlerimizi ve girişimcilerimizi kutluyor, başarılarının artarak devamını diliyorum. Bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de Türkiye için hayal kuran ve bu hayallerini gerçeğe dönüştürmeye çalışan siz iş insanlarımızı her alanda desteklemeyi sürdüreceğiz." dedi.

Erdoğan, teknolojik bağımsızlığı kazanmadan, milli sanayiyi inşa etmeden ekonomik ve siyasi anlamda özgürlüğün tesis edilemeyeceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Savunmada dışa bağımlılık nasıl ciddi sıkıntılar doğurursa teknoloji ve üretimde dışa bağımlılık da benzer riskler oluşturur. Koronavirüs salgını sürecinde yaşananlar bu gerçeği çarpıcı bir şekilde ortaya koymuştur. Dünyanın en zengin, en müreffeh ülkeleri bile sağlık çalışanları ve vatandaşları için maske bulamadı. Asgari sağlık hizmetlerini sunmakta zorlandığı günler yaşadı. Küresel tedarik zincirlerindeki kırılmalar nedeniyle birçok yerde üretim aylarca durma noktasına geldi. Hastanelerden, marketlerden, sanayi sitelerinden yansıyan görüntüleri hepimiz gayet iyi hatırlıyoruz."

Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti;

“Tahıl koridorunun açılmasını sağlayarak Türkiye'nin anahtar rolünü bir kez daha teyit ettik. Fahiş fiyat artışları ve enflasyon nedeniyle vatandaşımızın üzerine biriken yükü hafifletmek için gerekli adımları attık atmaya devam ediyoruz.

Ülkemizde dünya ile yarışabilecek bir ekosistem inşa ettik. Türkiye'de teknoloji tabanlı yapılan yatırım işlemlerinde gelişme gösterdik. Türkiye bu yılın ilk yarısında oyun yazılımı sektöründe en fazla yatırım alan ülke oldu. Yerli ve milli helikopterlerimizi, zırhlı araçlarımızı, gemilerimizi ürettik. Bu ülke toplu iğne üretemiyordu. Şimdi hamd olsun buralara geldik. Artık İnsansız Hava Araçları deyince akla ilk Türk SİHA'ları geliyor. Şimdi herkes İHA istiyor, SİHA istiyor AKINCI'yı istiyor. Bizimle bu konuda ortaklıklara girmek isteyen süper güçler var.

Ülkemizin vizyon projelerinden Türkiye'nin otomobilini de adım adım hayata geçiriyoruz. 29 Ekim'de TOGG'un fabrikasını açıyoruz. 2023'ün ilk çeyreğinde TOGG'u vatanımızın yollarında görmeye başlayacağız. Buradaki üretimi, girişimci ruhu yerinde görsünler. Gelsinler Türkiye'nin sanayi alanında neleri başardığını görsünler.”

Teknolojik bağımsızlığınızı kazanmadan, ne ekonomik ne siyasi anlamda özgürlüğünüzü temin edebilirsiniz. Koronavirüs salgını sürecinde yaşananlar bu gerçeği çarpıcı şekilde ortaya koymuştur. Dünyanın en müreffeh ülkeleri dahi sağlık çalışanları için maske bile bulamadı. Üretimleri durma noktasına geldi. Türkiye olarak bu zorlu süreçte başarılı bir imtihan verdik. Ekonomik hayatın durmasına müsaade etmedik. Türk firmaları hükümetimizin teşvikleri sayesinde başarı çıtasını yukarı taşıdılar. Geçtiğimiz yıl elde ettiğimiz yüzde 11'lik büyümeyle G20 ülkeleri arasında 1. sıraya yerleştik. Temmuz ayı ihracatımız 18 milyar dolara ulaştı. 2002 yılında sadece 36 milyar dolar ihracat yapan Türkiye'den 250 milyar dolar ihracat yapan Türkiye'ye geldik.

Tahıl koridorunun açılmasını sağlayarak Türkiye'nin anahtar rolünü bir kez daha teyit ettik. Fahiş fiyat artışları ve enflasyon nedeniyle vatandaşımızın üzerine biriken yükü hafifletmek için gerekli adımları attık atmaya devam ediyoruz.

Programın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sanayicilere ödüllerini verdi. Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Bilgin, 'En fazla ihracat yapan firmalar' kategorisinde ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldı.

Ülkemizde dünya ile yarışabilecek bir ekosistem inşa ettik. Türkiye'de teknoloji tabanlı yapılan yatırım işlemlerinde gelişme gösterdik. Türkiye bu yılın ilk yarısında oyun yazılımı sektöründe en fazla yatırım alan ülke oldu. Yerli ve milli helikopterlerimizi, zırhlı araçlarımızı, gemilerimizi ürettik. Bu ülke toplu iğne üretemiyordu. Şimdi hamd olsun buralara geldik. Artık İnsansız Hava Araçları deyince akla ilk Türk SİHA'ları geliyor. Şimdi herkes İHA istiyor, SİHA istiyor AKINCI'yı istiyor. Bizimle bu konuda ortaklıklara girmek isteyen süper güçler var.

Ülkemizin vizyon projelerinden Türkiye'nin otomobilini de adım adım hayata geçiriyoruz. 29 Ekim'de TOGG'un fabrikasını açıyoruz. 2023'ün ilk çeyreğinde TOGG'u vatanımızın yollarında görmeye başlayacağız. Buradaki üretimi, girişimci ruhu yerinde görsünler. Gelsinler Türkiye'nin sanayi alanında neleri başardığını görsünler.

KOCAELİ’YE DEĞER KATANLAR / İSTİHDAMINI EN FAZLA ARTIRAN SANAYİ FİRMALARI
NoFirma AdıKatılım Sağlayacak kişiUNVAN
1FORD OTOMOTİV SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ Haydar YenigünKoç Holding-Otomotiv Grubu Başkanı
2ÖZKA LASTİK VE KAUÇUK SANAYİ TİCARET A.Ş. Mehmet Şerif KanıkYönetim Kurulu Başkanı
3BRİSA BRİDGESTONE SABANCI LAS.SAN.TİC.AŞ      Haluk KürkçüCEO
4PROMETEON TURKEY ENDÜSTRİYEL VE TİCARİ LASTİKLER A.Ş.  Lale CanderYönetim Kurulu Başkanı 
KOCAELİ’YE DEĞER KATANLAR / EN FAZLA İHRACAT YAPAN SANAYİ FİRMALARI
NoFirma AdıKatılım Sağlayacak kişiUNVAN
1TÜRKİYE PETROL RAFİNELERİ A.Ş.Haydar YenigünKoç Holding-Otomotiv Grubu Başkanı
2SARKUSYAN ELEKTRONİK BAKIR SAN. VE TİC. A.Ş.Sevgür Arslanpay Genel Müdür
3POSCO ASSAN TST ÇELİK SANAYİ A.Ş.Ali KibarYönetim Kurulu Başkanı
4NUH ÇİMENTO SANAYİ A.Ş.Tevfik BilginYönetim Kurulu Başkanı
KOCAELİ’YE DEĞER KATANLAR / EN FAZLA CİRO ELDE EDEN SANAYİ FİRMALARI
NoFirma AdıKatılım Sağlayacak kişiUNVAN
1TÜRKİYE PETROL RAFİNELERİ A.Ş.Haydar YenigünKoç Holding-Otomotiv Grubu Başkanı
2YILDIZ ENTEGRE AĞAÇSANAYİ VE TİC. A.Ş.İsmail Hakkı YıldızYönetim Kurulu Başkanı
3KROMAN ÇELİK SANAYİİ A.Ş Şaban Kemal SaraçYönetim Kurulu Üyesi 
4TEZCAN GALVANİZLİ YAPI ELEMANLARI SAN. VE TİC. A.Ş.Deniz Tezcan ÖngörenYönetim Kurulu Üyesi 
5ERDEMİR ÇELİK SERVİS MERKEZİ SAN. VE TİC. A.Ş.Gürtan DamarYönetim Kurulu Başkanı 
KOCAELİ’YE DEĞER KATANLAR / EN FAZLA KADIN İSTİHDAMI SAĞLAYAN SANAYİ FİRMALARI
NoFirma AdıKatılım Sağlayacak kişiUNVAN
1FORD OTOMOTİV SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ Haydar YenigünKoç Holding-Otomotiv Grubu Başkanı
2VİP GİYİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.Halil AkbaşoğluKurucu Ortak
3NAMET GIDA SANAYİ VETİC.A.Ş.Faruk KayarYönetim Kurulu Başkanı 
4KENT GIDA MALZEMELERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.İhsan KARAGÖZYönetim Kurulu Başkan V.
EN FAZLA
İSTİHDAM SAĞLAYAN
TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİ
1TÜRKİYE'NİN OTOMOBİLİ GİRİŞİM GRUBUGürcan KarakaşCEO
2IBTECH Mehmet Kürşat DemirkolCEO
3FEV TR OTOMOTİV VE ENERJİTaner GöçmezCEO
4LOGO YAZILIM Akın SERTCANGENEL MÜDÜR
EN FAZLA
İHRACAT YAPAN
TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİ
1GE MARMARA TECHNOLOGY CENTERMeryem Aybike Molbay ArsanGENEL MÜDÜR
2ECZACIBAŞI MONROL ŞÜKRÜ BOZLUOLÇAYKURUCU ORTAK
3TEMAX MÜHENDİSLİKTAMER  CANKURTARANOĞLUŞİRKET KURUCUSU
EN FAZLA
YATIRIM ALAN
TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİ
1BÜYÜTECH TEKNOLOJİ Alpaslan IŞIKLIKURUCU ORTAK
2SAYKAL ELEKTRONİKYücel SAYKALŞİRKE KURUCUSU
3ERAVİS YAZILIMÇağkan EKİCİKURUCU ORTAK
TÜRKİYE'NİN EN AKTİF
GİRİŞİM SERMAYESİ FONLARI
1TECHONEAziz DOSTGÜLYÖNETİCİ ORTAK
2500 İSTANBULArın ÖZKULAKURUCU ORTAK
TÜRKİYE'NİN EN AKTİF
MELEK YATIRIM FONLARI
1KEIRETSUDuygu ERENCEO
2TR ANGELSHüseyin KARAYAĞIZKURUCU ORTAK
TÜRKİYE'NİN EN AKTİF KİTLE FONU1FONBULUCUHakan YıldızCEO

06 Ağu 2022 - 16:11 Kocaeli- Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.