TMMOB Kocaeli: 'Haddehane projesi geri çekilmelidir!'

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mehmet Ali Elma, Yıldızlar Holding’in Kartepe’de yapmak istediği haddehane ve çelikhane tesisi ile ilgili olarak halkın sağlığını hiçe sayarak, çevresel etkileri göz ardı ederek yapımında ısrarcı olunan haddehane projesi geri çekilmelidir” ifadelerini kullandı.

Yıldızlar Yatırım Holding tarafından Kartepe Uzunbey Mahallesi’nde yapılmak istenen haddeleme ve çelikhane tesisine ilişkin Şubat ayında düzenlenmesi planlanan ÇED halkın katılımı toplantısı tepkiler üzerine yapılamayarak iptal edilmişti. Firmanın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ikinci kez  yaptığı başvurunun kabul edilmesinin ardından ÇED toplantısının yeninden yapılmasına karar verildi. Toplantı yarın yapılacak.  

Türkiye Mühendisler ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) Kocaeli İKK Sekreteri Mehmet Ali Elma, yaptığı yazılı açıklamada “Hazırlanan ÇED raporu göstermektedir ki kente dair pek çok veri raporda yer almamıştır. Halk sağlığından lojistiğe, çevre etkilerinden depreme pek çok başlık eksik bırakılmış ya da üstü kapalı cümleler ile geçiştirilmiştir” ifadelerini kullandı.

Elma’nın açıklaması şöyle:

16 Şubat 2022 tarihinde Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, yaptığı basın açıklamasında; tesisin yılda yaklaşık 5 milyon ton olmak üzere, tamamına yakını ithal hurda demir eriteceğini, yıllık yaklaşık 2.5 milyon Mw/h elektrik tüketeceğini, günde yaklaşık 2 bin kamyonun giriş-çıkış yapacağı bir tesisin oluşturacağı ilave emisyon ve trafik yükünün hayatı daha da zorlaştıracağını, hurdaların limanlardan taşınmasının trafikte mal ve can güvenliği sorununu da meydana getireceğini, yeşil üretim ve karbon ayak izinin azaltılması konusunda bu girişimin hükümet politikalarıyla açık bir çelişki oluşturacağını, Çevre etkisi yüksek ve enerji tüketimi yoğun bu tip yatırımların “yatırımda öncelikli bölgelerde” ve özellikle meskun mahallerin çok uzağında kurulması gerektiğini belirterek, Bakanlıkların konuya müdahil olup bu girişime izin vermeyeceklerine inandığını ifade etmişti.

“HÜKÜMET TEMSİLCİLERİNİN SESSİZLİĞİ MANİDAR”

1 Nisan 2022 tarihinde konuyla ilgili Kocaeli  Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, gazetecilerle yaptığı toplantıda; gerek çevresel faktörlerle ilgili gerek lojistik, gerekse de ulaşımla ilgili çekincelerinin olduğunu, bu sebeple Büyükşehir Belediyesi olarak söz konusu kurulması planlanan fabrikayla ilgili olumsuz görüş beyan ettiklerini,  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Büyükşehir Belediyesinin olumsuz görüşüne rağmen olumlu olarak projeyi görebileceğini, Çevreye zarar vermeyecek, lojistiği ve ulaşımı doğru planlanmış bir proje olursa yapılabileceğini, o günkü şartlarda olumsuz görüşünü yazılı bir şekilde bildirdiklerini ifade etmişti.

 04.08.2022 (yarın) tarihinde yapılacak ÇED Halkın Katılımı Toplantısı öncesi kentimizin hükümet temsilcilerinin sessizliği manidardır.

Veriler göstermektedir ki Kocaeli ili yılda 85 kez zehre doymuştur!

Ulusal hava Kalitesi İzleme Ağı (UHKİA) verilerine göre 2021-2022 arası 1 yıllık dönemde Kocaeli ilinin yıllık ortamalar baz alındığında Türkiye, AB ve Dünya Sağlık Örgütü sınır verilerini defalarca kez aştığı gözlenmektedir. PM10 (10 mikrometreden küçük partiküller) için yapılan ölçümlerde İzmit’in 130 kez, Alikahya’nın 89 kez, Körfez’in 78 kez, Gölcük’ün 41 kez, Başiskele’nin 74 kez ve Kocaeli ilinin ise 85 kez Türkiye Sınır Değeri olan40 µ/m3’nin üzerine çıktığı görülmüştür. Bu tablo PM2,5 (2,5 mikrometreden küçük partiküller), Azotoksitler, Karbonmonoksit ve Kükürtdioksit gibi zehirli gazlar için de değişmemektedir.

“HAKİM RÜZGAR YÖNÜ HATALI”

Kocaeli’de yaşayanlar olarak biliyoruz ki Alikahya’da bulunan çöp bertaraf tesisinin kokusu Yahya Kaptan Mahallesinde dahi alınmaktadır. Bu göstermektedir ki hakim rüzgar yönü raporda belirtilen GüneyDoğu rüzgarının aksine hakim rüzgar KuzeyDoğu rüzgarı olup, hava akışı GüneyBatı yönündedir.

“DOSYADA VE PLANLAMADA DEPREM SADECE BİR İSTATİSTİK”

Hazırlanan soya ve planlamada deprem anı, öncesi ve sonrası ile ilgili bir eylem planı bulunmamaktadır.  Yalnızca istatistik verisi verilerek alanın 1. Derece Deprem bölgesinde kaldığı ifade edilmiş, Fabrika için sismik izolatör kullanılıp kullanılmayacağı, tesisin tahliyesi ve acil durum planları ve olası bir kötü senaryoda kentin bu durumdan nasıl etkileneceği konuları es geçilmiştir.

“LOJİSTİK PLANLAMA EKSİK VE YETERSİZ”

Tesisin, büyük bir kısmı yurtdışından ithal edilecek hurda demir olarak belirlendiği görülen hammaddenin tesise ulaştırılmasından, atıkların bertaraf edilmesine varıncaya kadar gerçekleşecek tüm süreçlerdeki transferlerin hangi yollardan nasıl yapılacağı bilinmemektedir. Bu trafik ağının Derince ve liman bölgesinden Kartepe’ye kadar trafiğe getireceği ek yük görülmesine rağmen raporda bahsi geçirilmemiştir. İlimizdeki mevcut limanlar içerisinde hurda demir boşaltımı yapılabilecek liman sayısı sınırlıdır. Liman bölgesinde hurda depolaması yapılması durumunda, gerek yükleme boşaltma gerekse depolama alanından demir ve pas tozlarının denize karışması kaçınılmazdır. Diğer tesisilerden de bilindiği üzere  yüksek enerji ihtiyacı olan bu tür tesisler için hurdanın ergitilmesi için deniz yolu ile kömür de getirilmektedir. Bu koşulda demiz tozu yanında kömür tozları da denize ve çevreye yayılacaktır. Diğer yandan hurda demirin gemi ile sevkiyatında Karasu limanın da kullanılabileceği ihtimalle dahilindedir. Böylesi bir durumda sadece Kocaeli değil Sakarya İli de bu risklere maruz kalacaktır.

“ATIK MADDELERİN VE TOZLARIN BERTARAFININ NASIL YAPILACAĞI BELİRSİZ”

Tesiste geri dönüştürülemeyen cüruf ve tufal denilen (işlem gördükten sonra açık alanda depolanması planlanan) atıklarla, filtrelerde biriken ve devamlı temizlenmesi gereken tozların nasıl bertaraf edileceği, nereye depolanacağı, depolama sahasında nasıl kontrol altında tutulacağı veya çevreye ve doğaya karışmasının önüne nasıl geçileceği bahsi geçen raporda belirtilmemiştir. Oysa bu atıkların benzer fabrikalarda açıkta vahşi şekilde depolandığı bilinmektedir. Havaya ve toprağa karışan bu maddelerin insana ve çevreye verdiği zararın önüne geçilmesi mümkün görünmemektedir.

Bu denli büyük sağlık ve çevre kirliliği tehdidine dair veri ve yanıt bulunmayan bir raporun, halk sağlığından mı yoksa sermayeden yana mı olduğu sorgulanmalıdır.

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu olarak Bilimi ve tekniği halkımızın hizmetine sunmak için her türlü çabayı güçlendirerek sürdürme yolunda kararlıyız! Tüm bileşenlerimiz ile birlikte; halk sağlığını ve çevreyi tehdit eden bu tesisin yapılamaması için, Kocaeli Halkını, tesisin yapılmaması için daha önce açıklama yapan Kartepe bölge muhtarlarını, Kartepe halkını, Sivil Toplum Kuruluşları ve tüm kent bileşenlerini 4 Ağustos’ta gerçekleştirilecek ÇED Halkın Katılımı Toplantısına, bu tesisin yapımına DUR DEMEYE ÇAĞIRIYORUZ!

Yetkilileri bir kez daha uyarıyoruz halk sağlığını ve çevreyi tehdit eden bu tesisin yapımını DURDURUN!”

03 Ağu 2022 - 10:35 - Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

03

Süleyman Kırcı. - Mehmet bey,sizlerin çed toplantısına gelip ,konuşmacı olarak katılmanızı rica ediyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Ağustos 17:05
02

Akın öz. - Yıldızlar nereye fabrika yaptıda filtre çalıştırdı ,Allah aşkına yapmayın kimin ağzıyla konuştuğunuz belli değil,Suadiye’de oturuyorum gelde gör rezillik,kaldiki ,talaş tozu ,hadde bin tozu öldürücü ,devlet büyüklerimizi göreve çağırıyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Ağustos 14:27
01

Ks1966 - İnsanların amacı çevre kirletmek sanki arkadaş. Filtresini takacak temizliğini güzelce yapacak bu işler artık böyle yürüyor avrupada meyve tarlalarıyla beraber bu işletmeler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Ağustos 12:25