Kocaeli’de bu işi yapan ilk ve tek kişi… Dünyada ölmeyecek bir sektör ama onlar da dolar mağduru!

Kocaeli’de 19 yıldır fantezi ürünleri satışı yapan esnaf Ahmet Arman, sürekli artış gösteren döviz kurundaki yükselişin ürün fiyatlarına yansıdığını söyleyerek, “Döviz kurundaki artış bizim ürünleri de etkiledi. Fiyatlar müşteriyi azaltsa da fantezi ürünleri satışı dünyada ölmeyecek sektörlerden biri. 450 liralık ürün de var 40 bin liralık ürün de. 20 yaşındaki insanlar da 80 yaşındaki insanlar da gelip alıyor.” dedi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İzmit’te fantezi ürünleri satışı yapan Ahmet Arman, kent genelinde fantezi ürünlerine her zaman büyük bir ilgi olduğunu ve fiyatlar ne kadar yükselirse yükselsin mutlaka talebin olduğunu ifade ederek, “ Kocaeli’de bu işi yapan ilk ve tek kişiyim. 22 yıldır sektördeyim, dünyada ölmeyen bir sektör olduğunu düşünüyorum. Ürünler dolar üzerinden değerlendiği için bizde de müşteri potansiyeli biraz düştü. Yine de fiyatı ne kadar artarsa artsın vatandaşın talebi var. Tabi fiyatlar da vatandaşta çekimserlik yapıyor ama illa alıcı çıkıyor.” diyerek fantezi ürünlerine her dönemde duyulan ihtiyacın sebeplerini ve piyasa değerlendirmelerini gazetemizle paylaştı.

"KOCAELİ'YE İLK KEZ FANTEZİ ÜRÜNLERİNİ BEN GETİRDİM"

Bu işi ilk ne zaman ve neden yapmaya karar verdiniz?

İsmim Ahmet Arman, bu işe ilk kez İstanbul Kadıköy’de başladım. Orada tam 3 yıl çalıştım, daha sonra İzmit’e yerleştim. Tam 19 yıldır Kocaeli’deyim, 22 yıldır da bu sektördeyim. Kocaeli’ye ilk kez fantezi ürünlerini ben getirdim ve halen de ilimizdeki tek mağaza sahibi benim. Kocaeli’den talep olduğu için burada mağaza açmak istedim.

“BURADAN DA TALEP OLDUĞU İÇİN”

Bu işi neden Kocaeli’de yapmak istediniz?

Kadıköy metropol olduğu için oraya her yerden gelen vatandaş vardı. İzmit’ten de talep vardı ben de düşündüm ve buraya gelmek istedim. Buradaki halkın bu malzemelere rahat şekilde ulaşması için İzmit İnönü Caddesi Ataer İşhanı No: 184 Kat:1 Daire: 15/16’da hizmet veriyorum.

“SEBEBİ YADIRGANMAK, İNSANLAR ALMAYA DA SATMAYA DA UTANIYOR”

Fantezi ürünleri satışını Kocaeli’de yapan ilk ve tek mağaza sahibi olduğunuzu söylediniz, bunun sebebi nedir?

Vatandaşa göre bu ürünleri almak ne kadar zor ise satmak da o kadar zor. Bu ürünlerin satışını yapanlar da esnaf sonuçta. Bir mağazada bir kıyafet satan da esnaf fantezi ürünü satan da. Tabi toplumumuzda bunu kabullenmek ve kabul ettirmek zor.

"DUYULURSA REZİL OLURUM DÜŞÜNCESİ ÇOK YAYGIN"

Alırken nasıl “Duyulursa rezil olurum” diye düşünenler olduğu gibi satarken esnafta “Duyulursa rezil olurum” düşüncesine kapılabiliyor. Alırken de utanan insanlar olduğu satarken de utanan insanlar çok sayıda. Bu ürünleri almak ne kadar zor geliyorsa satmak da o kadar zorlaşabiliyor utanma duygusu yüzünden.

“MÜŞTERİLER KENDİLERİNİ ANLATAMIYOR ÇOK UTANIYOR”

İşinizi yaparken müşteri ilişkileriniz nasıl, kendilerini ifade etmekte zorlanıyorlar mı?

Buraya ilk geldiğimde mağazama gelen vatandaşların kendilerini ifade ederken çok fazla çekindiğini gördüm. Hatta kendilerini anlatamıyorlardı. Bunun da sebebi utanmaları, bu yüzden de çoğu kişi kendini yanlış ifade edebiliyor. Ben onların ne demek istediğini anlamaya çalışıyorum, sonuçta ben bu işi yapıyorum onlar da bu malzemelere ihtiyaç duyduğu için geliyor, zamanla beni tanıdıktan sonra çekinmemeye başlıyorlar.

“VATANDAŞIN BİLGİ SAHİBİ OLMAMASI BENİ DE ZORLUYOR”

Satış yaparken başka ne gibi zorluklar yaşıyorsunuz?

Ben burada yan yana olan iki dairede satış yapıyorum. Bir müşteri alışveriş yaparken, kapıyı çekiyorum diğer müşteri görünmek istemiyor çünkü rahat rahat alışveriş yapmak istiyor. Mağazamızda iki oda var ve sex yaparken ihtiyaç duyulabilecek bütün ürünler elimizde elimizde mevcut, yani mağazamızda yok yok desem yeridir.

“SEBEP SADECE CİNSEL YAŞAMI RENKLENDİRMEK DEĞİL AYNI ZAMANDA İHTİYAÇ”

Fantezi ürünlerine vatandaşlar hangi sebeplerden dolayı ihtiyaç duyuyor?

Genelde çoğunluğun aklına sadece zevk için alındığı geliyor. Zevk için alan da var, alınabilir zevk de bir ihtiyaç, sağlık için alan da var, cinsel mutsuzluğunun önüne geçmek için alan da var. Eşi hamile olduğu için cinsel ihtiyacını gideremeyip eşini aldatmak istemediği için yapay vajina almak zorunda kaldığını söyleyen de var, başka bir erkek ya da kadınla birliktelik yaşamak istemediği için fantezi ürünleri satın alma ihtiyacı duyduğunu söyleyen de var, doktoru önerdiği için almaya geldiğini söyleyen de var, arkadaşı için almaya geldiğini söyleyen de...

“KANSER OLAN KARISI İÇİN FANTEZİ ÜRÜN ALAN VATANDAŞ OLDU”

Doktorların fantezi ürünlerini önerdiğini söylediniz, burayı biraz açar mısınız?

Rahim kanseri olan karısı için belirli bir süre vajinanın kapanmaması gerektiğini hekimden öğrendiğini söyleyen bir vatandaşa realistik penis satışı yaptım. Karısı ameliyat olduktan sonra, doktor yönlendirmiş fantezi ürün temin edebilirsin diye. Sebebi de vajinanın kapanamaması için günün belli saatlerinde kullanmak zorunda olmasıymış.

“SAĞLIK PROBLEMİ YAŞADIĞI İÇİN GELEN DE VAR”

Yani cinsel hayatlarını renklendirmenin yanı sıra sağlık problemlerinden ötürü alışverişe geldiğini söyleyen insanlar da oluyor. Vajinal kuruluk rahatsızlıkları için doktora gittiğini söyleyen ve çözüm için sprey ya da krem almak istediğini belirten vatandaşlar da oluyor. Ürünlerimizin hepsi zaten onaylıdır, onayı olmayan hiçbir ürünü mağazama getirmem.

“SERMAYESİ ÇOK FAZLA OLDUĞU İÇİN TÜRKİYE’DE ÜRETİLMİYOR, YURTDIŞINDAN GETİRİLİYOR”

Ürünleri nereden temin ediyorsunuz, Türkiye’de üretiliyor mu?

Hayır, Türkiye’de üretilmiyor çünkü üretimi çok maliyetli. Çok büyük bir sermaye lazım bu ürünlerin yapımı için. Bir de şu durum var herkes yapmak istemiyor çünkü çekiniyor insanlar, ayıplanma duygusu burada da ön plana çıkıyor. Ürünleri en çok tercih edilenler başta olmak üzere İstanbul’a giderek, yurtdışından getiren ithalatçı firmalardan alıyorum. Ürünlerin birçoğu da gerçeği aratmayacak şekilde gayet profesyonel yapılmış.

“450 LİRAYA DA VAR 40 BİN LİRAYA DA VAR”

Fiyatların çok arttığını söylediniz, ürünleriniz arasında en düşük ve yüksek fiyat aralığı nedir?

En düşük fiyat 450 liradan başlıyor en yüksek fiyat da 40 bin liraya kadar var, hatta daha fazlasına olan ürünler de var. Tabi fonksiyonuna göre değişiyor bu ürünlerde fiyatalar. En fazla talep yapay penise ve yapay vajinaya var. Onlarda da fiyat 450 liradan başlıyor özelliklerine göre artarak yükseliyor.

“MAĞAZAMDA MÜŞTERİNİN BULAMAYACAĞI ÜRÜN YOK”

Mağazanızda hangi ürünler var, en çok hangi ürünler tercih ediliyor?

En çok sattığım ürünler arasında, geciktirici sprey, sertleştirici krem,  kadın ve erkekler için ayrı ayrı istek yapıcı damlalar, belden bağlamalı yapay realistik penisler, hem kadınların hem de erkeklerin  cep telefonlarına indirilebilen programlar sayesinde dünyanın bir ucundaki vatandaşa erişerek kullanabileceği bluetooth vibratör çeşitleri, şişme erkek ve kadın bebekler, penis büyütücü pompa, prezervatif çeşitleri, iç çamaşırları ve kostümler de satıyorum, kısacası mağazamda olmayan ürün yok.

“AMBALAJI GÖRÜNMEYECEK ŞEKİLDE KAPATIYORUM, ALICI DA KİMSENİN GÖRMEYECEĞİ ŞEKİLDE TESLİM ALIYOR”

Bu ürünleri internet ortamında da satışını yapıyor musunuz, siz ya da vatandaş kargo sürecinde sorun yaşıyor mu?

Evet, internetten de vatandaşlarımız bize ulaşıyor. Ben bu ürünleri ambalajı kesinlikle çok sağlam ve görünmeyecek şekilde paketliyorum sonra gönderiyorum. Eğer böyle yapmazsam ürünün görünmesi durumunda alıcı çevresindeki insanlar tarafından yadırgamalara ve dışlamalara maruz kalabilir.

“NEDEN MEMNUN OLMAYAYIM, EKMEK KAZANIYORUM BU İŞTEN”

İşinizden memnun musunuz?

Yani evet insanların ihtiyaç duyduğu ve tüm Türkiye’de hiç kimselere söyleyemeden almaya çalıştığı ihtiyaç malzemeleri satıyorum. Onlar alırken memnun oluyor ben de satarken memnun oluyorum, neden sevmeyerek yapayım ki işimi sonuçta ben de esnafım ve bu işten ekmek kazanıyorum.

“BASTIRILMIŞ DUYGULAR, MERAK, CİNSEL MUTSUZLUK, TOPLUMSAL YADIRGAMA”

İnsanların fantezi ürünlerine çok büyük ihtiyaç duymasının sebebini neye bağlıyorsunuz?

Fantezi ürünlerine her zaman ihtiyaç duyulmasının sebebinin tamamen bastırılmış duygular olduğunu düşünüyorum. Bu durum zaten çok fazla soruna da sebep oluyor. Kişinin cinsel uyumsuzluğu karşı tarafa yansıyabiliyor ve bir yerden sonra bu durum ilişkileri kopma noktasına getirerek kişiyi arayışa sürükleyebiliyor. O ne der, bu ne der, millet bizi ayıplar, duyulursa rezil oluruz gibi düşünceler maalesef geçmişten beri yaygın bir durumda. Bu malzemeleri daha çok cinsel yaşamları daha güzel ve mutlu geçsin diye kullanmak istiyorlar, yoksa tabi ki gerçeğin yerini tutmaz. İhtiyaç duyanlar da bir nebze de olsa “Mutlu olmayı bilmek için” deniyorlar. Toplumumuzda genellikle cinsel yaşamları mutsuz geçen insanlar bu malzemelere ihtiyaç duyuyor.

“CİNSEL KONULARDA BİLGİSİZ OLMALARI”

Vatandaşların bu konuda yaşadığı en büyük sorun nedir sizce, 23 yıllık meslek hayatınızı göz önünde bulundurarak neler söylemek istersiniz?

Evet, sonuçta ben bu ürünlerin satışını yaparken insanların en başta neyi kullanması gerektiğini ve hangi ürünün ona daha yararlı olacağını anlatıyorum. Bu işte kesinlikle ürünü sat parayı cebine koy şeklinde bir iş değil.  Bu sorunun en büyük sebebi insanların kendi kendilerine bile söyleyemedikleri durumlardan kaynaklanıyor ve bilgi eksikliğinden. Zaten insanlar utanıyor, kullanmayı bilmiyor, satışı yapan kişi de yetersiz olursa o ürünün hiçbir anlamı yok. Ürünün fonksiyonlarını anlatmak zorundayım ki onun ihtiyacı mı değil mi ona göre alsın.

“AMBALAJI AÇILAN ÜRÜNLERDE KESİNLİKLE DEĞİŞİM OLMAZ”

Bu ürünlerde değişim süreci var mı?

Bu ürünlerde malzemelerin ambalajı açılmadığı sürece değişim yaparım ama ambalaj açıldıktan sonra da asla değiştirmem. Kullandığı halde gelip de ürünü değiştirmek isteyen var. Hiç olur mu yani? Kesinlikle değişim olmaz zaten hastalık sebebi bu durumlar.

“BU ÜRÜNLER ASLA BİR BAŞKASIYLA KULLANILMAMALI, SAĞLIK SÖZ KONUSU”

Bu ürünlerin kullanırken de kullandıktan sonra hijyenik olması ve ambalajına konarak muhafaza edilmesi gerek. Buradan bu ürünleri kullanan tüm vatandaşlarımıza sesleniyorum, kesinlikle bir başkasına kullandırmasınlar. Kıyafetlerin bile bir başkasına verilerek kullanılması tavsiye edilmezken medikal cinsel ürünlerin ortaklaşa kullanılması asla önerilmez.

"İNTERNET DÜNYASI BU ÜRÜNLERİN KULLANIMININ YAYGINLAŞMASININ ÖNÜNÜ AÇTI"

Vatandaşın çok çekingen ve utangaç olduğunu söylediniz geçmişten günümüze insanlarda bu konuda bir değişim olmadı mı?

Eski döneme göre bu dönemde alışveriş yapmak biraz daha aktif ve rahat hale geldi, internet satışları da malzemelere çekinmeden erişimi kolaylaştırabiliyor.  Geçmiş döneme göre biraz daha rahat olmasının bir diğer sebebi internet üzeri arkadaşlıklar ve flörtlerin çoğalması. İnternet ortamı cinselliğe ve bununla ilgili malzemelere daha fazla ihtiyaç duymasına yol açtı.

“MAĞAZADAKİ MÜŞTERİLER BİRBİRİNİ GÖRMEYECEK ŞEKİLDE RAHATLIKLA ALIŞVERİŞİNİ YAPIYOR”

Eskiden birkaç kişi gelip de sadece merak etiği için normalde bu ürünlere ihtiyacı olmadığını söyleyip, mağazamızı ziyaret ettikten sonraki günlerde hepsi birbirinden ayrı ayrı gelerek alışveriş yapıp çıkıyordu. Mağazamda da iki kapı var, bir müşteri geldiğinde ikinci odada bekliyor, tanıdık ya da tanımadık olması fark etmez, kimse birbirini ne aldığını bir başkasının görmesini istemiyor. Bu ve bunun gibi örnekler çok fazla oluyor, çoğu kişi de bir arkadaşıma alıyorum diyerek alıyor. Tabi eski döneme göre biraz daha iyi ama sonuç olarak genel sorunumuz aynı ve belli.

“KARI KOCA YA DA SEVGİLİ OLARAK GELENLER HARİÇ TEK BAŞINA ALIYOR GELENLER”

Genelde herkes tek başına mı alışveriş yapıyor?

Çoğunlukta yalnız başına alışveriş yapmak isteyenler daha fazla. İnsanlar ne kadar yakınları olursa olsun yanlarında bir başkası olmadığı zaman daha özgür bir şekilde hareket edebiliyor. Benden çekiniyorlar bir başkası varken nasıl çekinmesinler?

“20 YAŞINDAKİ VATANDAŞTA 80 YAŞINDAKİ VATANDAŞTA GELİYOR”

Hangi yaş grubundan vatandaşlar geliyor?

Bu ürünleri her yaş grubundan satın almaya gelen vatandaşlar var ama en çok da 25-45 yaş arası gelen vatandaşlar var. Orta yaşlı kesiminden de 50’den başlayıp 70 yaşına kadar alışverişe gelen vatandaşlar da var. 20 yaşındaki vatandaşta 80 yaşındaki vatandaşta geliyor, ihtiyacın yaşı olmaz. Yeteri kadar ve zamanında giderilmeyen ihtiyaçlar her yaş grubunda kendini belli edebilir. Bu ürünleri kullanmak istemenin en büyük sebebi, bastırılmış duygular ihtiyaç ve merak.

“BU ÜRÜNLER SAYESİNDE EVLİLİĞİNİ KURTARDIĞINI SÖYLEYEN MÜŞTERİLERİM OLDU”

Yaşadığınız sıra dışı bir durum var mı?

Alışverişe gelen bir vatandaş bana eşiyle cinsel yaşamının mutsuz olduğunu özellikle çocuk sahibi olduktan sonra eşinin cinsel isteğinin yok denecek kadar az olduğunu söyledi. Karısının çocukları doğduktan sonra kendisini tamamen çocuğuna adadığını ve kendisiyle hiç ilgilenmediğini bu isteksizlik yüzünden de neredeyse eşini aldatma noktasına geldiğini aldatmak da istemediği için çareyi fantezi ürünlerini denemekte bulduğunu söyledi. Burada cinsel istek yapıcı damla vererek resmen bir ailenin boşanmadan döndüğüne tanık oldum.

“KARI KOCA OLUP DA BU KONUYU KONUŞMAYAN NİCE İNSAN VAR TÜRKİYE’DE”

Yani insanlarımız arasında utanılarak, çekinilerek ayıp denilerek örtbas edilen ve çoğu kez de sadece espri konusu olan cinsel yaşamla ilgili konular eşlerin birbirini aldatmak noktasına da getirebiliyor çünkü konuşulmadığı için.

“CİNSEL YETERSİZLİKLER ALDATMANIN DA ÖNÜNÜ AÇABİLİYOR”

Karı koca arasında bu konuları konuşmaya utanan insanlar toplumumuzda çok fazla var. Cinsel isteksizlikten kaynaklanan problemler nedeniyle buraya gelen kadın ya da erkekler eşlerinden cinsel konuda memnun olmadıkları için ürünlere neden ihtiyaç duyduklarını söylüyor. Cinsel hayattaki yetersizlikler insanları sürekli bir arayışa sürükleyerek aldatmanın önünü açabiliyor. Tabi kadın ya da erkek fark etmez, her aldatma sebebinin de bu durumdan kaynaklandığını söylemek doğrudan bu duruma bağlamak da yanlış olur. Bu durum sadece bazı insanlarda bir sebep olarak öne çıkıyor, her aldatmanın sebebi cinsel yetersizlik diyemeyiz.

“UTANMA DUYGUSU EN BÜYÜK ZORLUĞU, SONUNDA ÇÖZÜM BULUNMASI DA EN BÜYÜK MUTLULUĞU”

İşinizin zorlukları ya da güzellikleri nelerdir?

Başından beri anlattığım her şey zaten bu işi yapmanın ne kadar zor olduğunu ve en çok da insanların cinsel yaşam açısından ne kadar zor durumda olduğunu gösteriyor. Fantezi ürünleri kullandıktan aldıktan sonra cinsel hayatlarında çok büyük faydalar gördüğünü ve evliliğini kurtardığını söyleyen insanlar gördükçe ben de çok mutlu oluyorum bu da yaptığım işin en güzel yönü diyebilirim.

“FANTEZİ ÜRÜNLERİNE KOCAELİ’DE EN FAZLA ERKEKLERDEN TALEP VAR”

En fazla kimler alışverişe geliyor?

Kocaeli’de en fazla erkeklere satış yapıyorum. Erkeklerden sonra çift olarak (sevgili ya da karı koca) gelenler çok fazla oluyor. Bunun dışında yalnız yaşayan erkekler, yalnız yaşayan kadınlardan, bir erkekle birlikte olmak istemediği için ya da bir kadınla birlikte olmak istemediği için buradaki fantezi ürünlerden satın alarak cinsel ihtiyacını giderdiğini söyleyen kişiler de var. Kimlerin en çok ihtiyaç duyduğu, cinselliğin geçmişten beri yol açtığı sorunları gözler önüne seriyor zaten.

“UTANILACAK, KONUŞULMAYACAK VE ALAY EDİLECEK BİR KONU DEĞİL”

Avrupa’da 10 katlı iş merkezlerinde baştan sona fantezi ürünleri satışı yapan mağazalar var ve insanlar rahatlıkla alışverişini yapabiliyor. Bırakın fantezi ürün satın almayı, bu konular Türkiye gibi ülkelerde utanılacak, ayıplanacak, yadırganacak konuşulmaması gereken konular, çoğu zaman da alay sebebi olan konular olarak görülüyor.

“ZEVKİN DE BİR İHTİYAÇ OLDUĞUNU KABULLENMEYİ ÖĞRENMEK GEREK”

Son olarak vatandaşlara neler söylemek istersiniz?

Ben konularda utanılacak bir şey olmadığını düşünüyorum. Ne olursa olsun çiftler birbiriyle güven problemi yaşamadan utanmadan, çekinmeden ihtiyaç duydukları ürünleri alabilirler, bu çok normal. Zevk de bir ihtiyaç insanlarımız bunu kabullenmeyince burada kaybediyor. Zevkin de bir ihtiyaç olduğunu kabullenmeyi öğrenmek gerektiğini düşünüyorum çünkü gerçek olan bu, yoksa bu konu sorun olarak kalmaya ve başka büyük sorunlara da sebep olmaya devam edecektir.

“TAKINTI OLDUĞUNU DÜŞÜNENLER İÇİN EN DOĞRU TESPİTİ HEKİMLERİN YAPABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Ayrıca bu ürünleri kullanan insanların “sapık olduğunun düşünülmesinin” doğru olmadığını düşünüyorum. Sapkınlık boyutuna gelebilecek bir durumun teşhisinin tıbben yapılması ve gerekli tedavini de yapılması gerek tabi ki. Cinsel problemlerinin neler olduğunu sebeplerinin nelerden kaynaklandığını duymak istemeyen, duyulmasını istemeyen yadırganmaktan çekinen insanların tutumunun doğru olmadığı aşikar. Öyle bir durum varsa da yoksa da bunun da en başta ilgili hekime gidilerek çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu problemler zaten kişiyi hem sosyal yaşamında hem cinsel yaşamında hem de duygusal yaşamında yalnızlaştırabiliyor. Bu sorun istenmeyen daha büyük bir probleme yansıtıldığında yansıyan kişide de travmalara neden olabiliyor. Bu konularda doktora bile gitmek istemeyen insanların olduğu bir ülkedeyiz.

“BASTIRILMIŞ DUYGULARLA YAŞAYAN KİŞİLER HEM KENDİLERİNE HEM DE BAŞKALARINA TRAVMA YAŞATABİLİYOR”

Bastırılmış duyguların sebep olduğu birçok olay olabiliyor. Kadın ya da erkek fark etmez insanların yaşayamadığı ve bir başkasına yansıttığı duygular karşılarındaki insanda büyük bir travmaya sebep olabiliyor. Bunların olmaması için kişilerin sorunlarının sebebini bilmesi ve çözüm için ne gerekiyorsa yapması gerek. Travma yaşayan insanlar bir başkasına travma yaşatabiliyor, bu böyle zincirleme bir şekilde devam edebiliyor. Kimse bir başkasının yaşadığı travma nedeniyle kendisi de travmaya maruz kalarak mutsuz olmayı hak etmiyor. Burada da sorunu mantıkla düşünerek tespit etmek gerektiği ve kendini eğitmenin önemi ortaya çıkıyor.

“AİLEYLE BAŞLAMALI, OKULDA DEVAM ETMELİ, KİŞİNİN DE KENDİNİ EĞİTMESİ GEREKLİ"

Toplumuzda cinsel eğitimin ayıplanması ailede başlıyor en başta. Anne babaların evlatlarını yetiştirirken çocuklarını bu konuda da eğitmeleri okul hayatında da bu eğitimin devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Cinsel konudaki açlığın dengelenmesi, farklı boyutlara gelmemesi ve çeşitli olaylara sebep olmaması için de herkesin kendini de eğitebilmesi gerek. Yasemin KAYA

 

28 Haz 2022 - 16:07 Kocaeli/ İzmit- Güncel

Muhabir  Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.