İzmit’in tarım cennetinde çiftçiler isyan etti: “Varsa yoksa sanayi, tarım da unutuldu çiftçi de!”

Kocaeli’nin tarımsal verimlilikte üçüncü sırada olan İzmit Hacıoğlu Köyü’ndeki çiftçiler, Kocaeli’de sanayiye yapılan yatırımın çeyreğinin tarıma yapılmadığına sitem ederek, “Mazot ve gübre çok pahalı, ekin ekemiyoruz. Çiftçiler birer birer mesleği bırakıyor. Tarımsal sulamada elektrikli sisteme geçilmesini ve bilinçli tarım yapmak için belediyelerden haftada bir bize yardımcı olacak bir ziraat mühendisi göndermesini istiyoruz. Zorluklardan artık biz de bırakma noktasına geldik” dediler.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İzmit Hacıoğlu Köyü’nde çiftçilik yapan köy halkı tarımda yaşanan sorunları anlatarak, mesleği bırakmakla burun buruna geldiklerini ifade etti. Hacıoğlu Köyü’nün unutulduğunu köye hizmet getirilmediğini söyleyen çiftçiler mağduriyetlerini kendi imkanlarıyla çözmekten yorulduklarına sitem ederek yetkililere yardım çağrısında bulundu.

TARIMSAL SULAMADA ELEKTRİKLİ SİSTEM VE BELEDİYELERE ZİRAAT MÜHENDİSİ ÇAĞRISI

Gübre ve akaryakıt zamlarından doğru düzgün tarım yapamadığını söyleyen İzmit Hacıoğlu Köyü'ndeki çiftçiler, “Pahalılıktan zar zor tarım yapıyoruz” diyerek ekinlerinin bilinçsiz tarım nedenleriyle de ziyan olduğuna dikkat çekti. Yardım isteyen çiftçiler “ Kocaeli Büyükşehir Belediyesi veya İzmit Belediyesi fark etmez, belediyelerimizden haftada bir buraya gelip bizlere yardımcı olacak bir mühendis yollamalarını istiyoruz. Tarlada böceklenme nedeniyle ürünlere kullandığımız ilaçlar yanlış olunca emeklerimiz de ürünlerimiz de çöpe gidiyor.” diyerek dert yandı.

“ESKİDEN 5 DÖNÜM KARPUZ EKERKEN ARTIK 1 DÖNÜM KARPUZU ZOR EKİYORUZ”

Tarımsal sulamada elektrikli sisteme geçilmesi için ve bilinçli tarım yapılması için belediyelerden de yetkililerden de ziraat mühendisi istediklerini ifade eden köy halkı, “Biz tarlamızda ektiğimiz ürünleri toplayıp pazarda satıyoruz. Bu masraflar pazarda sebze fiyatlarını arttırıyor. Zarar etmekten de akaryakıt pahalılığından da gübre zamlarından da artık ekin ekemez olduk. Eskiden 5 dönüm karpuz ekerken şimdi 1 dönüm ekiyoruz. Tarımsal sulamada mazotlu sistemi yapmak istemiyoruz, sulamada sadece 1 gün için 1500 liralık mazot harcamak zorunda kalıyoruz,  her gün sadece 1500 lira mazota harcamak bizim için çok ağır bir yük, artık altından kalkamıyoruz masrafların, elektrikli sulama sistemine geçilmesi için yardım istiyoruz. Sürekli sanayi ile anılan Kocaeli’de çok önemli tarım alanları var ama çiftçiye değer de yok destek de böyle giderse mecburiyetten bizler de çiftçiliği bırakmak zorunda kalacağız. Burayı 6 yıl önce örnek köy seçtiler hizmet yapılmayan köyler arasında birinci olduk,” ifadelerine yer verdi.

“DEVLETİMİZDEN TEK İSTEĞİMİZ GÜBRE VE MAZOT ZAMLARININ DURDURULMASI”

Tarlaya ekilen ürünlerin maliyetlerinin çok yüksek olduğunu ve bu nedenle de pazardaki, marketteki sebze ve meyvelerin fiyatlarının arttığını ifade eden Hacıoğlu Köyü’ndeki çiftçiler, tarımın artık eskisi gibi ucuz ve kolay yapılmadığını söyleyerek, “Tarımda olmazsa olan iki şey var o da gübre ve mazottur. Her ikisine de aşırı zam geldiği için ekim azalıyor ve sebze fiyatları da uçuyor. Devletimizden tek isteğimiz akaryakıt ve gübre fiyatlarının acil düşürülmesidir. Tarımda akaryakıttan dolayı tarlayı sürerken mazot fiyatlarına yetişemiyoruz. Bari sulama yaparken mazotla çalışan değil de elektrikli sulama sistemi için arazimizin bir bölümüne acil tarımsal elektriği çekilsin.” dedi.

“GÖZÜMÜ ÇİFTÇİLİKLE AÇTIM, 40 YILDIR BU DÖNEMDEKİ KADAR ZORLUK ÇEKMEDİM”

Köyde 3 dönümlük kapalı alan üzerine birçok sebze çeşidi eken karı koca çiftçilik yapan Ahmet - Emine Gülmez çifti ise, “10 yaşımızdan beri çekirdekten çiftçi olarak yetiştik biz. Gözümüzü çiftçilikle açtık, 51 yaşındayım, eşim Emine hanım ile birlikte yaklaşık 40 yıldır çiftçilik yapıyoruz. Hem çiftçilik hem de hayvancılık yapıyorum. Yaklaşık 10 yıl önce çiftçilik yapmak bu kadar zor değildi, çünkü gübre de mazot da bu kadar pahalı değildi. Eskiden 5 dönüm karpuz ekerken şimdi 1 dönüm karpuz ekiyorum. Sebebi gübre ve akaryakıttaki pahalılık.” dedi.

“BÜTÜN DÜNYA ÇİFTÇİLERE MUHTAÇ AMA KİMİN UMURUNDA”

Bir diğer Çiftçi Mehmet Gülmez ise tarımın yok olmayla karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, “ Genel sorunumuz belli. Çiftçinin sıkıntısı dünyanın her yerinde aynıdır. Bizim işimizde dört dörtlük ve bol çeşitli ürünler için gübre ve mazot lazım. Bunlar pahalı olunca biz ekin ekemiyoruz. Köyümüze belediyelerden haftada bir kontrole yardıma gelen bir ziraat mühendisine ihtiyacımız var.  Gelen mühendis hem bilinçlendirir hem de ektiğimiz ürünlerin daha sağlıklı yetişmesine yardımcı olur.” ifadelerini kullandı.

“BİLİNÇLİ TARIM YAPMAK İÇİN BELEDİYELERDEN ACİL ZİRAAT MÜHENDİSİ İSTİYORUZ”

Ektikleri sebze ve meyvelerde ilaçlama gibi konularda deneme yanılma yoluyla doğru ilaca ulaşmanın hem emeklerini hem de ürünlerini heba ettiğine dikkat çeken Gülmez bilinçli tarım yapmak istediklerini söyleyerek, “Ziraat mühendisimiz olsa bize bilgi verse bizim için çok iyi olur. Ürünler hakkında bize geri dönüş verebilir. İlaçların maliyetleri çok yüksek, ürünleri böcek sarınca ilaçlamak zorundayız. İlacı da alamayınca ya da bilmeden yanlış ilaç kullandığımızda ekinler mahvoluyor, haftada bir kez kontrole gelen mühendis istiyoruz. Bazı ilaçları deneme yanılma yoluyla kullanıyoruz, ürüne uygun gelmezse ürün ziyan oluyor hem emeğimiz hem de maliyetimiz çöpe gidiyor. Mazot ve gübrede fiyat düşüklüğünden artık umudumuzu kestik, bari belediyelerimiz bize ziraat mühendisi göndersin elimizdeki ürünler çöpe gitmesin. Bütün dünya çiftçilere muhtaç, tarımın olmadığı dünya yok olmuş bitmiş demektir. İnsanlar dünyada çiftçilerin ne kadar önemli olduğunun halen farkında değil.” diyerek belediyelere seslendi.

“KOCAELİ'DE SADECE SANAYİ YOK TARIM DA VAR BİZ ÇİFTÇİLER DE VARIZ"

Kocaeli’de sanayiyi ön plana çıkarmaktan tarımın unutulduğuna sitem eden Gülmez, “Kocaeli’de sanayiye verilen destek zerre kadar tarıma verilmiyor.  Varsa yoksa Kocaeli sanayinin kalbi deniyor. Bu şehirde tarım var tarım, yetkililer, neden tarımı ön plana çıkarmıyorlar? Sanayi diye diye çiftçiyi de tarımı da hayvancılığı da unuttular. Bu köyde tam 40 hane var, 30’u çiftçilik yapıyor. Hacıoğlu Köyü çiftçiye destek verilirse tek başına bütün Kocaeli’nin de başka şehirlerin de  sebze meyve ihtiyacını karşılayacak kapasitede, ama kimin umurunda.” deyip destek istediklerini ifade etti.

“ARTIK GÜCÜM KALMADI, İSTEMESEM DE ÇİFTÇİLİĞİ BIRAKMA NOKTASINA GELDİM”

Hacıoğlu Köyü’nün unutulduğuna sitem eden akaryakıt ve gübre pahalılığından dolayı çiftçiliği bırakma noktasına geldiğini söyleyen 33 yıllık çiftçi Fatma Gülmez, “Ben 10 yaşından beri blki on yaşından da küçükken ailem çiftçi olduğu için ben de onlara yardım ederek hem hayvancılık hem de çiftlikle uğraştım yaklaşık 33 yıldır neredeyse tarladayım, hayatım tarlada geçti. Şimdi diğer çiftçi arkadaşlarımızın dediği gibi derdimiz aynı. Ben artık çiftçiliği bırakmakla karşı karşıya geldim ama bırakmak da istemiyorum. Çiftçiler tarlayı terk etme noktasına geldi, sevdiğimiz işi bırakmak zorunda kalıyoruz. Birçok çiftçi arkadaşımız kendileri yemeye bile sebze de meyve de ekmiyorlar. Dünya çiftçilere muhtaç biz de desteğe muhtacız. Bize mazot desteği veren Büyükşehir Belediyemize teşekkür ederiz çok makbule geçti ama tek seferlik yetmiyor, yeme içme sürekli lazım olan bir şey. Bir defa bir defa yeme diye bir şey olmaz ki. Çiftçinin işini bıraktığı kıymetli tarlalara evler dikiliyor, yazık günah bu topraklara. Bir çiftçi toprağını ekmeyince hemen büyük paralarla talepler geliyor satın alıyorlar bu sefer tarım alanları da bozuluyor, parçalanıyor.” ifadelerine yer verdi.

“MARMARA OTOYOLU YAPILDI EGZOS GAZLARI TARLADAKİ ÜRÜNLERİ MAHVETTİ”

Kuzey Marmara Otoyolu Köprüsü’nden dolayı tarım ürünlerinin zarar gördüğünü söyleyen Gülmez, “Bu köprüyü buraya yaptılar her şey iyi güzel ama burada bir sürü tarım alanı var. Araçlardan çıkan egzos gazları havayı kirletiyor, hem bize zarar veriyor bu hava hem de sebze ve meyveleri ziyan ediyor. Nasıl olacak böyle tarım ürünleri zarar görüyor, hangi önlem alınacaksa bununla ilgili bir çalışma yapılmalı, zaten zar zor ürün ekiyoruz o da bu tür sebeplerden heba olup gidiyor.” diyerek önlem talebinde bulundu.

“SULAMAYI MAZOTLA YAPMAKTAN KURTULMAK İSTİYORUZ”

Mazot zamlarının durmasından artık umutlarını kestiğini çiftçiler son olarak maliyetlerinin azaltılması için köyde sulama için acil elektrikli sulama sistemi yapılmasını istediklerini ifade ederek belediyelere, il ve ilçe tarım müdürlüğüne çağrıda bulundu. “Sulamaya da mazot harcamak istemiyoruz, yetiştiremiyoruz, ne ekin ekebilecek ne de biçecek hale geldik. İlçe tarıma, İzmit Belediyesi’ne ve Büyükşehir Belediyesi’ne sesleniyoruz. Köyümüze tarımsal sulamada bari elektrik sulama sistemini getirsinler bari sulamayı da mazotla yapmaktan kurtulalım gücümüz yetmiyor. Tarımda akaryakıttan dolayı tarlayı sürerken mazot fiyatlarına yetişemiyoruz. Bari sulama yaparken mazotla çalışan değil de elektrikli sulama sistemi için arazimizin bir bölümüne acil tarım elektriği çekilse. Bu köyü yaparken dediler bu köy herkese örnek bir köy olacak. Bu köyün nasıl bir örnek olduğu ne yazık ki ortada kendi kaderimize terk edildik.” diyerek sözlerini tamamladı.

13 Haz 2022 - 15:00 Kocaeli/ İzmit- Güncel

Muhabir  Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

01

Serdar - Eli öpülesi insanlar yerden göğe kadar haklısınız.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 13 Haziran 19:21