Eski para koleksiyonuyla başlayan tutkusu mesleği oldu... İzmit’in yürüyen müzayedesi, Antikacı Oktay Akbulut!

200 senelik Osmanlı’dan kalma Süleymaniye mangalından, 100 senelik daktiloya, şömine saatlerinden şamdanlara, asırlık öküz arabalarından Kore Savaşı’nda kullanılan miğferlere kadar sayısız tarihi ürünü satan Antikacı Oktay Akbulut, “33 yaşımda başlayan eski para tutkum, zamanla ikinci mesleğim oldu. Sevdiğim merakım olan işim bana para kazandırırken tarihi değerleri de vatandaşlara aktarmama vesile oluyor, daha başka ne isterim?” diyerek mesleğe olan aşkını anlattı.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

1985 yılından beri antika eşya satışı yapan 69 yaşındaki Oktay Akbulut, Kullar Kapalı Pazar Yeri’nde her hafta Çarşamba günü birbirinden değerli asırlık antika eşyaları vatandaşların beğenisine sunuyor. Adeta yürüyen müzayede görevi üstlenen antikacı Akbulut, eski para tutkusunun zamanla ikinci mesleğine dönüştüğünü söyleyerek, “İlk bakışta seni alıp da tarihin en derinlerine götürebilen bir obje, başkasının iş yerinde ya da evinin bir köşesinde ‘tarihin ben buradayım’ demesini sağlayarak süs eşyasından çok öteye geçebiliyor. Bu iş başta duygu işi sonra da para işi. Fakir adam boğazını doyuramıyor antika eşyaları ne yapsın bunları ancak zenginler alabiliyor” dedi.

“PİYASAYA ATILALI TAM 25 YIL OLDU”

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

İsmim Oktay Akbulut, 1953 Kars Ardahan doğumluyum, evliyim, üç çocuğum var. Babam Ahıska'dan göçmüş, köken olarak Ahıskalıyız. Zamanında Hanak İlçesi'nin Binbaşak Köyü'ne sürgün olarak gelmiş. Memleketten ayrılarak buraya gelmemin sebebi Ardahan’da iş imkânının olmamasıydı. Kocaeli’de yaklaşık 30 sene ekmek fırınında çalıştım. 1985’te 33 yaşımdayken sürekli eski paralar üzerine araştırma yapardım, çok büyük merakım ve ilgim vardı ama o dönem böyle pazarda satmıyordum kendim buldukça alıp elden satıyordum. Fırıncılık da bittikten sonra 1997’de artık bu merakımı iş olarak devam ettirmek istedim ve zamanla da burada tezgâh açmaya başladım, emekliyim ve bu işin piyasasına gireli 25 yıl oldu.

Eski para çeşitleri

“30 SENE BOYUNCA EKMEK FIRININDA USTA OLARAK ÇALIŞTIM”

Antika eşyalara merakınız ne zaman ve nasıl başladı?

Ben 69 yaşımdayım, bizim zamanımız çok kötüydü, ekonomik olarak çok zor süreçlerden geçtik şuanda da ekonomi kötü ama ben kendi adıma konuşuyorum asıl giderlerim bitti, zaten emekli olmuşum çocuklarımı yetiştirmişim, hem emekliyim halen çalışıyorum, benim yaşımda ve şartlarımda biri için o kadar zor bir dönem değil.

110 sene önceki L.C. Smith & Corona Typewriters Inc marka daktilo

“İÇİMDEKİ ESKİ PARA TUTKUSU 45 YAŞIMDA İKİNCİ İŞİM OLDU”

Benim ilk merakım eski paralar üzerineydi. 33 yaşımdayken Mecidiye isimli gümüş olan Osmanlı paralarını biriktiriyordum, eski paralar çok fazla ilgimi çekerdi. Nerede görsem alırdım, koleksiyon yapardım.  Hem ilgim vardı inceliyordum hem de beğenenlere satıp para kazanıyordum. Fırıncılıktan emekli olduktan sonra da 1997 yılında artık antika işini ek iş olarak yapmaya karar verdim ve 45 yaşımdayken başladım başka illeri gezmeye ve burada satış yapmaya.

Osmanlı'nın son dönemlerinden kalma 100 senelik sefer tası

“MERAK VE İLGİ OLMADAN YAPILABİLECEK BİR İŞ DEĞİL”

Bu işi yapabilmek için en başta merak ve ilginin olması şart, sonra insan isterse mesleği oluyor. Kişilerin antika merakının olması çok önemli. Tabi her merakı olan da yapacak antikacılık yapacak diye bir şey yok. Arabanın olması gerek, başka şehirlere gitmek gerek, araştırmak gerek, antikacı dükkanlarını ziyaret etmek gerek, dükkanın da olsa pazarda da satsan öyle sabit bir yerde toptancı getirsin ürünü al sat şeklinde bir iş değil bu. Kendin gidip araştırıp bulacak, ürünün geçmişini öğrenecek ve ticaretini de anlatarak yapacaksın.

100 senelik bronz kadeh

“HEM KENDİMİZİN HEM VATANDAŞIN MERAKINI GİDERİYORUZ HEM DE PARA KAZANIYOYUZ”

Sırf para kazanmak için yapılabilecek bir iş de değil, tarihi objeleri anlamak gerek, merak etmeden, bilgi sahibi olmadan sadece para amaçlı getirip malzemeyi sunmak yetmez. İnsanlar o malzemenin en başta tarihini soruyor, dinledikten sonra kendisi de araştırma isteği de duyuyor. Ben bu işte hem kendi merakımı hem vatandaşın merakını gideriyorum, beğenilen ürünler de bana ekmek kazandırıyor işte.

1950 Kore Savaşı'nda kullanılan miğfer

“BELLİ BİR TARİHİ DEVİRMESİ VE SANATSAL DEĞERİNİN OLMASI GEREK”

Bir ürünün antika sayılması için hangi özelliklere sahip olması gerek?

Kullanılmış eşya 5 aylık da olabilir 50 yıl da ama öncelikle belli bir sanat değerinin olması ve belli bir seneyi geçmiş olması, tarihi değerinin olması gerek. Bazıları çok fazla hasar görmüş olabiliyor, çok kıymetli bir parça buluyorum bazen onarılamayacak halde olması da bazen o haliyle başka bir sanatsal değere dönüşebiliyor, bazıları dekor olarak da kullanılamayacak halde ise onlara zaten yapacak bir şey olmuyor maalesef.

Osmanlı'nın dönemlerinden kalma tarihi Süleymaniye mangalı

“BAŞKA İLLERE VE ANTİKACI DÜKKANLARINA GİDİYORUZ”

Antika eşyaları nereden buluyorsunuz?

Bu eşyalar öyle pat diye bana gelmiyor, dolaşa dolaşa araya araya bulup getiriyorum. Adapazarı’na İstanbul’a gidiyorum oralarda hurdacılardan, antika satışı yapan yerlerden temin ediyorum. Her hafta oradan alıp arabaya yükleyip Kocaeli’ye getiriyorum. Merak etmeden, araştırmadan, gezmeden yapılabilecek bir iş değil bu.

200 senelik öküz arabası

“ÜZERİNDEKİ SEMBOLLERDEN VE YAPILMIŞ OLDUĞU MALZEME ÇEŞİDİNDEN”

Bir eşyanın antika olduğu nasıl anlaşılır?

Üzerinde semboller, yazılar bulunabiliyor, onlardan anlaşılabilir bunun dışında yapıldığı malzemeden, malzemenin yıpranmış halinden eskiliğinden bile anlaşılabilir. Tabii her eskiyen eşya antika da sayılmaz, değeri önemli. Değerini de başta belirli bir tarihi devirmiş olmasıyla bu saydığım kriterler belirliyor.

100 senelik Papirüs kağıtlarına işenen Mısır Tanrıçaları'nın resimleri


“ASIL ANTİKALAR DEPOMDA HER ÜRÜNÜ TEZGAHA YERLEŞTİRMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Antika eşya çeşitlerinden hangisi tezgahınızda mevcut?

Tezgahımda her ürüne yer veremiyorum, alan kısıtlı olduğu için ama en eski malzeme yaklaşık 150- 200 senelik. 150 yıllık Osmanlı’dan kalma eşyalar, Kore Savaşı’ndan kalma tarihi miğferlerden 4 adet var elimde. Aydınlatma için kullanılan1960’larda kullanılan löküzler var, bilgisayarlardan önce  var olan 1950’li yıllarda bankalarda, maliyelerde kullanılan Facit isimli hesap makineleri var, Facitler tek tuşla birçok işlemi yapan hesap makineleridir.

200 senelik vurmalı duvar saati

“150 YILLIK SÜLEYMANİYE MANGALI, 100 YILLIK DAKTİLO”

Şimdiye kadar bulduğunuz en eski, en farklı antika eşya hangisiydi?

Antika olan eşyaların hepsi farklı zaten hangisini sayayım ki, çeşitli objeler, duvarlara asılan tarihi figürler, yaklaşık 150 yıllık tarihi Süleymaniye mangalı, Singer’in 100 sene önce ürettiği dikiş makinesi, 100 sene önceki L.C. Smith & Corona Typewriters Inc marka daktilo, 150 senelik ahşap duvar saati, 100 senelik halı Isparta halısı, 150 senelik abdestlikler, Kore Savaşı’ndan kalma 4 adet miğfer, 10 senelik Yörk marka mengene, 1960’larda kalma löküz, Osmanlı’dan kalma 150 senelik bakır yemek tabağı, 150 senelik lenger (tabak çeşidi), 100 senelik siniler, 80 yıllık ibrik ve güğüm çeşitleri gibi tarihi eşyalar var.

Osmanlı'dan kalma 150 senelik tabak

“BİZİM İŞİMİZ ZENGİN KESİME HİTAP EDER, FAKİR ADAM KARNINI DOYURAMIYOR ANTİKAYI NE YAPSIN”

Kocaeli halkının antika eşyalara ilgisi nasıl?

Kocaeli’de antika eşyaya en çok zengin olanlar para veriyor, fakir adam boğazını doyuramıyor antikayı ne yapacak? Parası olan buraya gelip aksesuar amaçlı antika eşyalar alıyor. Her hafta buradaki eşyalar değişir, antika işinde sürekli değişim şart. İlgisi olan her hafta burayı ziyaret eder beğendiğini satın alır, bir malzemenin diğer haftaya kalıp kalmayacağı da belli olmaz. Antikada bir ürünün sabit kalıp kalmayacağı beli olmaz.

Çerkezlerin yapımı olan 200 senelik kama

“YAKLAŞIK 500-700 ARASI ÜRÜN”

Elinizde yaklaşık kaç adet ürün var, bu kadar eşyayı nerede muhafaza ediyorsunuz, buraya getirmek zor olmuyor mu?

Net bir sayı veremem ama aşağı yukarı 500-700 arası diyebilirim. Ben sürekli dolaşıyorum bulduğum antika eşyaları alıp depom var orada muhafaza ediyorum. Ürünlerin bırakıldığı yerlerin sağlam olması gerek, düşüp kırılabilir bu nedenle bıraktığımız yere rastgele indiremeyiz. Ürünü bulduktan sonra en önemli ve zor olan kısım hasar görmeden korunmasını sağlamak. Her hafta da farklı olanları alıp buraya getiriyorum, satılıyor yenisi geliyor ve bu sayı sürekli değişiyor.

100 senelik Ağrı halısı

“ŞÖMİNE SAATLERİ, ŞAMDANLAR, GRAMAFON, SİNİLER, MİĞFERLER”

Deponuzda neler var mesela?

Ne yok ki… Asırlık şömine saatleri var, gramafon, abdestlikler, mangallar, hamam tasları, siniler, eski dikiş makineleri, halılar, tarihi tabak çeşitleri el örgüsü malzemeler, ibrik ve güğüm çeşitleri, miğferler, kadehler, şamdanlar, papirüs kağıdına yapılmış resimlerin bulunduğu eserler… Bunlar daha aklıma gelen ürünler, bunun gibi nice ürün var elimde.

Osmanlı'dan kalma 200 senelik abdestlik-ibrik 

“20 BİN TL’LİK ŞÖMİNE SAATİ DE VAR 1 LİRALIK ÜRÜN DE VAR”

Elinizdeki en pahalı ve en ucuz antika eşya hangisi?

Elimdeki en pahalı antika eşyalardan biri yüz senelik şömine saatidir, fiyatı da yaklaşık 20 bin TL, onun dışında Osmanlı’dan kalma tarihi Süleymaniye mangalı var, nereden bakarsan 150 yıllık,  fiyatı ise 4 bin 500 TL. Bu fiyatı o dönemle kıyaslarsak günümüzün 15 bin TL’sine karşılık gelir.

İsraillerin yapımı olan 100 senelik yedili şamdan

“İYİ BİR ARAŞTIRMA VE MUHAFAZA EDECEK YER”

Antika merakı olan alıcılara ve bu işi yapmak isteyenlere neler söylemek istersiniz?

Her fiyata ve her eşyaya aldanmamak için alıcıların en başta ürünü iyi incelemesi, bilgi sahibi olması ve kendilerinin de araştırması gerek. Bu işi yapmak isteyenlerin de çok fazla gezmesi, ürünleri yükleyebilecek araçlarının olması ve vatandaşlara yanlış bilgi vermemek için de buldukları ürünlerin türünü tarihini sağlam bir şekilde öğrenmeleri gerek. Bunun dışında antika eşyaların düzgün bir yerde hasar görmeyecek şekilde muhafaza edilmesi çok önemli. Röportaj: Yasemin KAYA

Osmanlı'dan kalma 100 senelik şamdan

Fransızların yapımı olan 100 senelik şamdan

Osmanlı'dan kalma tarihi çıkrık

02 Haz 2022 - 11:30 Kocaeli/ İzmit- Güncel

Muhabir  Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.