Şanbaz Yıldız iddialı konuştu; “İYİ Parti yüzde 30 oyla seçimlerde birinci parti olacak”

İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, geçtiğimiz gün Kocaeli halkıyla buluşan Genel Başkan Meral Akşener ziyaretiyle ilgili açıklama yaparak, “Genel başkanımızın 6 ay öncesi ile son Kocaeli ziyareti arasında yüzde yüze yakın bir fark var, kalabalıktan da ziyade çok büyük bir samimiyet ve sevgi vardı. Akşener'i bağrına basan bir Kocaeli gördük. İYİ Parti seçimlerde yüzde 30'dan fazla oy alarak birinci parti olacak ve Kocaeli’de de milletvekili konusunda fazla bir sayı elde edeceğiz.” dedi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Makamına konuk olduğumuz İYİ Parti İl Başkanı Şanbaz Yıldız, Kocaeli genelinde yapılan parti çalışmalarını, 26 Mayıs Perşembe günü ilimize gelerek esnaflarla ve halkla buluşan Genel Başkan Meral Akşener ziyaretini ve Kocaeli genelindeki çalışmalarını değerlendirerek erken seçimle ilgili gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.

“GENEL BAŞKANIMIZI BAĞRINA BASAN BİR KOCAELİ GÖRDÜK” 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Kocaeli ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde de bulunan İl Başkanı Şanbaz Yıldız, “Kocaeli’deki manzara için net olarak şunu söyleyebilirim, genel başkanımızın 6 ay öncesi ile şu anki son gelişi arasında yüzde yüze yakın bir fark var. Bu manzarada kalabalıktan da ziyade çok büyük bir samimiyet ve sevgi vardı, genel başkanımızı bağrına basan bir Kocaeli gördük. Sayın Akşener’e gösterilen ilgi İYİ Parti’nin Kocaeli’deki resmidir. Ayrıca bu ilgi tüm Kocaeli teşkilatı için inanılmaz bir motivasyon oldu. 16 bin olan mevcut üye sayımız, Ağustos ayında 20 bini de aşacak. Seçimlerde de yüzde 30 oyla birinci parti olacağız, Kocaeli’de milletvekili konusunda da çok fazla bir sayı elde edeceğimize inanıyorum “ dedi.

“AİLECEK KÖKTEN YAKINIZ SİYASETE”

Siyasete nasıl atıldınız, neden İYİ Parti?

Evliyim, 6 çocuk babasıyım, 4 yıldır İYİ Parti Kocaeli İl Başkanlığı görevini yürütüyorum. 1989 yılında Ankara’dan Kocaeli’ye geldim. İlk geldiğim yıl Telekomünikasyon işi üzerine çalışıyordum, Kocaeli’den iş aldık o yüzden de buraya yerleştim. Burayı çok seviyorum, geldiğime asla pişman olmadım. Ankara’da yaşadım büyüdüm ama ben kendimi Kocaelili olarak görüyorum. Kocaeli’yi de buradaki tüm halkı da çok seviyorum, tüm sülalem akrabalarım da burada.

“SİYASETE ÇOCUK YAŞLARDA ÜLKÜ OCAKLARINDAN BAŞLADIM”

Siyasete ben çocuk yaşta girdim, ortaokul çağlarında ülkü ocaklarından başladım. Tabi ailemin de siyasete yakın olması da beni etkilemiştir. Benim iki dedem de Demokrat Parti’de siyaset yaptı. Dedemin bir tanesi rahmetli Adanan Menderes’le diğeri de rahmetli Celal Bayar’la siyaset yaptı. 4 yıldır büyük bir özveri ile yürüttüğüm il başkanlığı görevim halen devam etmektedir. Başkanlık görevimi severek yapıyorum, sevmeden yapılmaz bu görev, il başkanlığının yanı sıra akaryakıt, telekomünikasyon ve inşaat işleri ile ilgileniyorum.

“SAYIN AKŞENER’E SİYASETTEN ÖTE SONSUZ BİR SAYGIM VE SEVGİM VAR”

Meral Akşener ile ilk ne zaman tanıştınız?

Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’le çok uzun yıllar önce tanıştık, bizimki siyasetin de ötesinde bir bağ. Siyasi görevim ayrıdır, babam da olsa ben asla görevimi yapmaktan şaşmam. İYİ Parti 4 sene evvel kurulunca da ben İYİ Parti’de çalışmalar yapmak istedim ve nasip oldu. Sayın Akşener’le olan tanışmam neredeyse milattan önce desem yeridir, çok uzun bir geçmişi var tanışıklığımızın. Kendisine olan saygımın ve sevgimin anneme olan saygım ve sevgimden bir farkı yoktur. Zamanla atıldığım İl Başkanlığı sürecinde de siyasetle ilgili büyük yollar kat ettik, Allah’ın izniyle de kat etmeye devam edeceğiz. Kendisi benim görevimi de en iyi şekilde yapmaya çalıştığımı bilir. Buradan yapmış olduğu çalışmalardan ötürü kendisine bir kez daha tekrar teşekkür ediyorum.

“MEVCUT İKTİDARDAN İNSANLARIN SITKI SIYRILMIŞ DURUMDA”

İktidar partinin şu anki konumu için neler söylemek istersiniz?

Mevcut iktidardan artık insanların sıtkı sıyrılmış durumda, artık konuşulacak hiçbir şey kalmamış durumda. Ben iş insanıyım her sabah işyerine gittiğim zaman dünkü anlaşma yaptığımız firmalarla, taşeronlarla hemen ertesi gün daha işe başlamadan yüzde 20-30 fark isteniyor bizden. Bunun sebebi her gün sürekli gelen zamlar. Asgari ücrete zam yapıldı fakat sürekli yapılan zamlardan dolayı bunun bir kıymeti kalmadı. 2 bin 825 TL olan asgari ücret 4 bin 250 TL olan asgari ücretten çok daha kıymetli bir hale geldi.

TÜRKİYE’DE AKARYAKIT FİRMALARININ KARI DÜŞÜNÜLEREK HAREKET EDİLEN BİR POLİTİKA VAR”

Bugün ülkede akaryakıt sektöründeki dağıtım firmalarının, kârını düşünmek suretiyle sübvanse edilen bir akaryakıt fiyat politikası var. Bugün onların normal kârları verilmiş olsa 30 lirayı da geçmiş olacak akaryakıt. Sonuç olarak 30 liraya yaklaşan bir akaryakıttan bahsediyoruz, 16 lirayı geçen bir döviz kuru var, gram değeri 1000 TL olan altın ve 17 lirayı geçmiş Euro. İnsanlar gerçekten çaresiz bir durumda, iş yapan iş yapmak istemiyor, ticaret yapan malını satmak istemiyor. Ekonomi ciddi derecede insanları bunalttı, ülkeyi bu sıkıntılardan Meral Akşener’in önderliğindeki İYİ Parti’nin kurtaracağını umut eden ciddi bir kitle oluştu.

“MİLLET KENDİ KURDUĞU PARTİSİNE SAHİP ÇIKIYOR”

İYİ Parti’nin kuruluş sürecinden bahsedebilir misiniz?

Bu parti büyük engellemelere büyük sıkıntılara rağmen milletin iradesiyle kuruldu, gelin burada bir parti kuralım denmedi, bu partiyi millet kurdu, tabi ilk zamanlarda çok yanlış yakıştırmalar yapıldı ama bunların hiçbirisi de üzerimize yapışmadı ve bugünkü geldiğimiz nokta da şudur: Millet kendi kurduğu partisine sahip çıkıyor.

“KOCAELİ TEŞKİLATI DAĞILMIYOR, GÜÇLENDİKÇE GÜÇLENİYOR”

Yakın geçmişte partinizde yaşanan istifalar teşkilatın dağılacağı yönünde söylentiler oluşturdu?

3-5 kişinin istifası sonrası kamuoyuna yansıyanlar tamamen partimizin itibarını sarsmak için bilinçli bir şekilde yaptırılan haberlerden ibarettir. Bu da bizi yıldırmadı, yıldıramaz, biz büyüdükçe büyüdük. Kocaeli Teşkilatı dağılmıyor, güçlendikçe güçleniyor. Ben il başkanlığı yapalı 4 yıl oldu. İlk zamanlar yaşadığımız sıkıntıları yaşamıyoruz, zamanla daha iyi oturuyor tabi ki her şey. Dışarıdan İYİ Parti’ye bir önyargı vardı vatandaşlardan o da zamanla eridi. Partimizde saygı ve sevgi yumağı içerisinde bir teşkilatlanma oluştu.

“16 BİN ÜYEMİZ VAR AĞUSTOS AYINDA 20 BİNİ DE GEÇECEĞİZ”

Kocaeli nezdinde İYİ Parti’yi ilk günden bugüne hangi konumda görüyorsunuz?

İliyle ilçesiyle birbirine güven duyan bir teşkilat olarak yolumuzda devam ediyoruz. İYİ Parti kurulduğu zamandan beri üye sayımız gerilemedi, daha da arttı halen de artıyor. Mevcut üye sayımız 16 bindir hedefimiz Ağustos ayında 20 bini geçmek. Bizim derdimiz o parti bu değil, bizim derdimiz milletimizdir, kendi işimize bakıyoruz kendi yolumuzda ilerliyoruz.

“KOCAELİ HALKININ İLGİSİ AKŞENER’İ ÇOK DUYGULANDIRDI”

Genel Başkan Akşener’in program sonrası Kocaeli değerlendirmelerinden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle Sayın Akşener, o gördüğü kalabalıktan sevgi selinden ötürü çok duygulandı, çok mutlu oldu. Harika bir manzara olduğunu söyledi. Akşam saatlerinde de birlikte değerlendirmeler yaptık, Kocaeli halkının sevgi gösterisi onu fazlasıyla mutlu etti. Ben buradan halkımıza bir kez daha teşekkür ediyorum.

“DİĞER PARTİLER BİZİ İLGİLENDİRMİYOR, BİZ KENDİ İŞİMİZE BAKIYORUZ”

İYİ Parti 4 yıllık bir geçmişi olan yeni bir parti. Sizden sonra kurulan DEVA, Gelecek Partisi, Memleket, Türkiye Değişim Partisi gibi çok sayıda parti kuruldu. Bu partiler için neler söylemek istersiniz?

Evet, biz de 4 yıldır var olan yeni bir partiyiz, bizden sonra da kurulan çok sayıda parti oldu bu bizi ilgilendirmez. Biz sadece kendi işimize bakıyoruz, kendi işimizi nasıl daha sağlıklı daha düzgün yapabiliriz onun derdindeyiz. Ne kadar halkla kenetlenirsek o kadar iyi. Bizim derdimiz o parti bu parti değil, bizim derdimiz milletimizdir.

 “KADINLARIMIZ YAZIN GÜNDE 500-100 ARASI HANEYİ ZİYARET EDECEK”

Yazın yapmayı düşündüğünüz bir projeniz var mı?

Yazın İl Kadın Kolları ve ilçe kadın kolları teşkilatlarımız eğitimleri tamamlandıktan sonra Haziran aynın ilk haftası itibariyle, tüm Kocaeli genelinde günde 500 ve 1000 civarı ziyaretlerde bulunarak, vatandaşlarımızın sorunlarını dinleyecek ve çözüm önerileri oluşturacak. Vatandaşımızın sorunlarını derleyip, onlar neyi eksik görüyorsa Genel Başkanımız Akşener’e iletiyoruz kendisi de bizzat TBMM’de dile getiriyor ve çözülmesi için de elinden geleni yapıyor.

“O MANZARADA KALABALIKTAN DA ZİYADE ÇOK BÜYÜK BİR SEVGİ VE SAMİMİYET VARDI”

Kocaeli halkının Akşener’e ilgisini nasıl buldunuz?

Bize program sonrası vatandaşlardan çok güzel geri dönüşler oldu. Genel başkanımızı bağrına basan bir Kocaeli gördük, bu bizim için gerçekten çok kıymetli ama esas olan o kalabalık dışında, ilçelerden itibaren otobüste ilerlerken Sayın Akşener’i gören halkımızın otobüsün önüne geçip de balkonlara çıkıp da sevgi sözcükleriyle, el sallayarak insanların onu bağrına basmasıydı.

"AKŞENER'E GÖSTERİLEN İLGİ İYİ PARTİ'NİN KOCAELİ'DEKİ RESMİDİR"

Bu görüntüler bizi çok mutlu etti. Bu Çayırova’da da Darıca’da da İzmit’te de böyle oldu. Yol güzergahında inanılmaz derecede bir ilgi vardı. Bunlar gerçek olan inanılmaz duygular, kısacası Akşener’e gösterilen ilgi İYİ Parti’nin Kocaeli’deki resmidir. O manzarada sevgiden güvenden başka bir şey yoktu.

“YÜZDE 30 OYLA BİRİNCİ PARTİ ÇIKACAĞIZ”

Olası seçimlerde İYİ Parti’nin Kocaeli ve ülke genelinde oy oranı hakkında bir tahmininiz var mı?

Bu söyleyeceğim çok abartı gelebilir ama bunu bir kenara yazın “İYİ Parti yüzde 30’un üzerinde oy alacak ve birinci parti olacak. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’e Kocaeli’de gösterilen ilgiden benim gördüğüm manzara budur. Dünkü manzarada sevgiden güvenden başka bir şey yoktu, bu ilgi insanların genel başkanımıza ve İYİ Parti’ye olan sorumluluğunu çok üst seviyelere çıkardı.

“AKŞENER’İN KOCAELİDEKİ KİTLESİ SON 6 AYDA YÜZDE YÜZ ARTTI”

Kalabalıktan ziyade çok büyük bir samimiyet, sevgi, güven duygusu ve umut vardı. Kocaeli’deki manzara için net olarak şunu söyleyebilirim, genel başkanımızın 6 ay öncesi ile şu anki son gelişi arasında yüzde yüze yakın bir fark var. Bu manzarada kalabalıktan da ziyade çok büyük bir samimiyet ve sevgi vardı, aynı zamanda genel başkanımıza Kocaeli’de gösterilen ilgi tüm Kocaeli teşkilatı için inanılmaz bir motivasyon oldu.

“CUMHURBAŞKANIMIZA DA SAĞLIKLI BİLGİLERİN VERİLMEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”

Uzun süredir vatandaşların erken seçim olacağı yönünde bir tahmini var bunu neye bağlıyorsunuz, sizin erken seçim için bir tahmininiz var mı?

İnsanların erken seçimi beklemesinin en büyük sebebi ise bizim ilk günden beri karşı çıktığımız partili cumhurbaşkanı sistemidir, bu sistem ülkeyi her anlamda istikrarsızlığa sürükledi, bu sistemle ülke yönetilmez, bu; gün gibi aşikar. İnsanlarımız da olanları gördükçe artık bu işin değişmesine kanaat getirdi. Ülke halktan uzak, saraydan yönetilen bir Türkiye haline geldi. Sayın Cumhurbaşkanımıza da sağlıklı bilgilerin verilmediğini düşünüyorum. Bu ülkede tahmin edilemeyecek kadar büyük bir buhran yaşayan insanlarımız yoksulluk çeken bir toplum oluştu ve her geçen gün yoksullaşan bir ülke haline geldik.

“ÜLKEDEKİ İSTİKRARSIZ YÖNETİM VATANDAŞTA ERKEN SEÇİM BEKLENTİSİ OLUŞTURDU”

Yasama yürütme ve yargının tek bir kişide olduğu bir sitemle ülke bu hale geldi. Bir insan bakkal dükkânı bile çalıştırırken onu denetleyen bir sistem var, ekonomik sıkıntıların günden güne katlanarak artması, hukuksal sorunların artması yargının bağımsız olmaması gibi sorunlar vatandaşı beklenti içerisine soktu. Ülke demokratik bir şekilde yönetilemediği için bugün bu noktaya geldi.

“ERKEN SEÇİM KASIM AYINDA OLABİLİR”

Türkiye artık bir seçim arefesinde, seçimi normal zamanda da yapsalar öncesinde de yapsalar insanlar çareyi seçimde görmeye başladı. Erken seçim olsa da olmasa da normal seçime zaten 1 yıl var ama erken seçim konusunda bu sene Kasım ayında seçim olasılığı yüksek ben öyle görüyorum. İYİ Parti’nin şu anki konumu için de başkanımıza ülke genelinde gösterilen ilgi, seçim öncesi her kesime büyük bir mesaj oldu.

"BU AÇIKLAMANIN ARDINDA BİRİNCİ OLACAĞIMIZIN MESAJI VAR"

Sayın Akşener Kocaeli’ye geldiği son iki ziyaretinde halk tarafından “Başbakanımız Akşener, Cumhurbaşkanımız Akşener” şeklinde sloganlarla karşılandı. Vatandaşlara cevap veren Akşener “Başbakan olacağım” şeklinde açıklamalar yaptı, bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Genel Başkanımızın “Ben Başbakan olacağım” mesajını çok iyi okumak lazım. Bunu söylemesinin sebebi birinci parti olacağından emin olduğunun göstergesidir. Seçim sonucundan emin olduğu için her kesime bu şekilde bir mesaj vermiştir. Başbakan olacağım demek Türkiye’de birinci parti olmayı gerektirir.

“SON 2 YILDIR SEÇİM OLMADAN ESNAF GEZEN EVLERİ GEZEN BİR GENEL BAŞKAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NDE HİÇ OLMADI”

Son 2 yıldır seçim yokken dur durak bilmeden, çarşı pazar demeden mahalle sokak demeden her yeri gezen, ev gezen bir Genel Başkanımız var, bunu yapan bir Genel Başkan Türkiye Cumhuriyeti’nde hiç olmadı. Sadece seçim odaklı değil millet odaklı hareket eden bir Genel Başkanımız var, kendisiyle de azmiyle de gurur duyuyorum.

"AKŞENER, TÜRKİYE'DEKİ 'BEN YAPTIM OLDU BİTTİ' ZİHNİYETİNİ YOK ETTİ"

Genel başkanımız bu yaklaşımıyla esnafta müşteri velinimettir anlayışını siyasette de velinimetin seçmen olduğu gerçeğini bir kere daha milletin önüne koymuştur. Sadece seçim zamanı değil seçim öncesinde milletin yanında olan bir genel başkandır. Meral Akşener bu yaklaşımıyla Türkiye’de ben yaptım oldu bitti zihniyetini yok etti.

"HAYALLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ"

Kamuoyuna yansıyan son anket sonuçlarında İYİ Parti’nin fark attığı görülüyor, diğer partilerin de durumunu baz alarak bu sonuçlar hakkında söylemek istersiniz?

Beni anket sonuçlarında diğer partilerden kimin ne aldığı hiç ilgilendirmiyor. Ben İYİ Parti Kocaeli İl Başkanıyım, beni İYİ Parti’nin Kocaeli’de ne kadar oy alacağı ilgilendiriyor ve biz birinci parti olacağız. Bu belki bazılarına hayal gibi gelebilir ama hayallerin olmadığı yerde yaşamın da bir anlamı olmaz. Biz bu hayalleri de gerçekleştirmek için mücadelenin sonuna kadar içerisindeyiz ve buna inanıyorum biz birinci parti olacağız.

“MİLLETVEKİLİ KONUSUNDA KOCAELİ’DE FAZLA BİR SAYI ELDE EDECEĞİMİZE İNANIYORUM”

Bugün seçim olsa İYİ Parti Kocaeli’den kaç milletvekili çıkarabilir?

İYİ Parti’nin hitap ettiği kesim, Türkiye Cumhuriyeti’nde vatan diyen, bayrak diyen, millet diyen her kesime hitap eden bir misyona sahip olmasıdır. Bu yüzden biz herkesten oy alabilecek bir durumdayız. Milletvekili olarak isim konusunda açıklama yapmam şuan çok erken olur ama milletvekili konusunda da çok daha fazla bir sayı elde edeceğimize inancım tam. Şuan net bir sayı veremem ama biz zaten birinci parti olmak için verdiğimiz bir mücadelenin içerisindeyiz. 

28 May 2022 - 14:00 Kocaeli- Siyaset

Muhabir  Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

04

Osmann - Başkanım, siz boşverin boş boş yazan trolleri, onlar yalamalık yapmaya devam etsinler. Kalbimiz sizinle, tüm Türkiye olarak inanıyoruz bugüne kadar hiç yanılmadınız, dedikleriniz, düşündüklerini, doğru çıkar. Meral Hanım başbakan

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 29 Mayıs 14:25
03

Tayfur - şanbaz senin gibi sevimsiz bir Adam il başkanı olacağına koltuk boş dursun daha iyi

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 29 Mayıs 14:10
01

İzmitli - Siz ilk önce bu partinin kurucularını partiyle barıştırın

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 28 Mayıs 17:02