Taşdemir: Her şey öyle güllük gülistanlık değil, musluklardan pis sular akıyor!

İSU Genel Kurulu’nda 2021 Yılı Faaliyet Raporu’nun görüşülmesinin ardından CHP Grubu adına konuşan Engin Taşdemir, “Faaliyet raporları okunuyor, her şey güllük güistanlık gösteriliyor öyle değil tabii. Kocaeli’de musluklardan sapsarı sular akıyor, görüyoruz” diyerek eleştirdi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İSU Genel Kurulu’nda İSU 2021 Yılı Faaliyet Raporu görüşüldü. CHP Grubundan Engin Taşdemir, rapora şerh koyduklarını açıklayarak şu ifadelere yer verdi; “Öncelikle içme suyu konusunda ve diğer birçok altyapı çalışmalarında Kocaeli halkına yapmış olduğunuz çalışmalardan ötürü tüm İSU çalışanlarına teşekkür ediyorum. Yapılan bu genel kurulunda Kocaeli için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

İSU’NUN GELİR VE GİDERLERİ

İSU’nun 2021 tahmini Gelir bütçesi 1.108.567.000-TL, Gerçekleşen Gelir Bütçesi 1.166.514.126-TL, 2019 yılı tahmini Gider bütçesi 1.316.466.000-TL , Gerçekleşen Gider Bütçesi 1.283.319.061-TL’dir. Sadece abonelere satmış olduğu su,atık su ve kanalizasyon bakım v.b elde ettiği gelir 932.710.351-TL. Genel olarak mali durum bu. Şimdi Faaliyet Raporu ve sahadaki konulara bakalım. Su numunelerinde yapılan testlerde hiçbir sorun olmadığı yazıyor. Oysa alt yapı çalışmaları yapıldıktan sonra bazı mahallelerde günlerce çeşmelerden sapsarı çamur gibi su aktı. Bunların numunesi yapıldı mı? Cevabını almak istiyorum.

“HER ŞEYİ KENDİNİZİN BİLDİĞİNİ SANIYORSUNUZ”

Yenilenebilir Elektrik konusunda İSU’nun kendi tükettiği elektriğin %17 sini üretiyor olması olumludur. Fakat yeterli değildir. Mutlaka bu konuda yatırım yapılarak kendi elektrik ihtiyacının %50 sini karşılaması anlamlı olacaktır. Gelelim en önemli konulardan birisine Alt yapı çalışmaları yapı zor iştir, meşakketlidir, Vatandaşın sabır göstermesi gereken bir durumdur. Bunların hepsi doğru.  Ama siz alt yapı konusunda ısrarla size söylediklerimizi dikkate almıyorsunuz. Açıkça söylüyorum; her şeyi kendinizin bildiğini düşünüyorsunuz.

“DENETİM KONUSUNDA ÇOK ZAYIFSINIZ”

Mahalledeki vatandaş birçok şeyi sizden de bizden daha iyi biliyor. Birçok mahallede alt yapı çalışmasını yerinde gidip inceledik. Israrla söylüyorum. Söylemeye devam edeceğim.  İSU tüm altyapı işlerini ihale ediyor. Bu ihaleyi alan firmalar alt taşerona onlarda alt taşerona veriyor.  İSU bu konuda çalışmaları yerinde günlük veya haftalık inceleyip denetim yapmıyor.  Denetim konusunda zayıfsınız. Mesela size sormak istiyorum?

“İLK YAĞMURDA BOZULACAK YOLLAR”

Alt yapı çalışmalarında değiştirdiğiniz borudan tutun orada kullandığınız ekipmana kadar tüm bu çalışmalarda hedeflediğiniz bir süreç var mı? Bu alt yapı en az 50 yıl gider diyebiliyor musunuz? İncelediğimiz birçok yerde 3-5 yıl sonra ciddi alt yapı sorunları çıkacağını tespit ettik.  Bütün bunları söylememize rağmen dikkate almıyorsunuz. ,oysa harcadığınız paranın kamu parası olduğunu hatırlatmak isterim. Tam bir plansızlık ve kamu zararı söz konusudur. Haftalardır asfaltlama yapılmayan mahalle ve sokaklar var.  Asfalt yapılan yerlerde hiç inceleme yaptınız mı? Yapılan asfaltlama bazı yerlerde gelişigüzel sadece alt yapıyı örtmek için yapılmış. İlk yağmurda bozulacak onlarca yol var.

“SANAYİDE SU TÜKETİMİ ÇOK FAZLA”

Diğer önemli konulardan biride, özellikle küresel ısınma ve buna bağlı olarak iklim değişikliğinden ötürü önümüzdeki süreçte içme suyu hayati önem kazanmaktadır. Kentimiz, bildiğiniz gibi sanayi kenti olması münasebetiyle, sanayi kuruluşlarının tüketmiş olduğu su oldukça fazladır.  Önümüzde bu gerçekler varken, sanayi kuruluşlarının kullanmış olduğu suyun geri kazanım suyu olması gerekmektedir. Sanayide kullanılan geri kazanım suyu hala 1/3 yani çok düşük seviyededir. Geçtiğimiz yıl gri suyun tarımsal sulamada ve endüstride kullanımı ile ilgili talebimiz olmuştu. Bu konuda alt yapı yatırımları yapılmasını talep etmiştik. Bu konuda faaliyet raporunda bir çalışma göremedik. Hala arıtma yapılarak denize dökülüyor.

“KÖTÜ KOKULARDAN ŞİKAYET VAR”

Geçtiğimiz yıl yasa ile köylerimiz tekrar eski haline gelerek mahalle statüsünden köy haline dönmüştü. Bu konuda köylerde su fiyatları ile ilgili bir indirime gitmeyi düşünüyor musunuz? Ayrıca tarafımıza, kırsal alanlarda ki vidanjör hizmeti ile ilgili ciddi şikayetler gelmektedir. Bu konuda sıkıntıların çözülmesi lazım.  Kandıra Cezaevi arkasındaki dere de sık sık lağım suyu görülmektedir. Cezaevinin kanalizasyon suyunu arıtmadan dereye deşarj ettiği söyleniyor. Bu konuda bir denetim yapıldı mı? Büyükşehir belediyesinin arkasındaki otopark kısmının olduğu alanda bazı günlerde denizden çok kötü koku yayılmaktadır.  Burada arıtma sürekli yapılmıyor mu? Mesela arıtma tesislerinde deşarj suyu analiz sonuçları internet sitenizde yayınlanıyor mu? Biz baktık ama göremedik. Şunu özellikle sormak istiyorum? Kocaeli genelinde asbestli boru miktarı ne kadardır?

“KÖYLERDEKİ FOSEPTİK TAŞIP İÇME SUYUNA KARIŞMIŞ”

Köylerdeki foseptik taşıma konusu, Geçen yıl Kurban Bayramında köylerde nüfus yoğunluğu yaşandığı için  Örneğin, Akçat köyüne ait ana foseptik taşmış dereye ulaşan kanalizasyon suları içme suyuna karışmış ve vatandaşlar zehirlenmişti. Önümzüdeki Kurban Bayramında yine köylerde yoğunluk yaşanacağı için köylerin ana foseptik depolarının bayramdan önce boşaltılarak yoğunluktan dolayı taşması önlenmelidir.

“4 AYDA KADEMELERDE YÜZDE 32 ORANINDA ZAM YAPILMIŞ”

Su faturaları ile ilgili bir konuya da değinmek istiyorum. Örneğin ocak ayı 1.kademe:3.27-TL   2.kademe: 5.96-TL, şubat ayı 1.kademe: 3.71-TL 2.kademe: 6.77-TL, mart ayı 1.kademe: 4.12-TL  2.kademe: 7.52-TL, nisan ayı 1.kademe: 4.32-TL  2.kademe: 7.88-TL, ortalama 1. kademede %32,23 2. kademede %32,25 zam yapılmış. Bunun gerekçesini öğrenmek istiyoruz.

“ONLARCA İHALENİN BİTİŞ SÜRESİ YAKLAŞMASINA RAĞMEN İŞLERİN YARISI DURUYOR”

Bir çok ilçede yapılan ihalelerde , başlangıç ve bitiş tarihine göre baktığımızda, onlarca ihalenin bitiş süresi yaklaşmasına rağmen yapılan işi görünce neredeyse yarısı yapılmamış görünüyor. Bunun sebebi nedir?  Bunlardan bazıları, İzmit, Kartepe ve Körfez İlçeleri Dere Islahı, Kanalizasyon ve İçme Suyu İnşaatının başlama tarihi 09.03.2021 – Bitiş Tarihi: 03.03.2022 olmasına rağmen 2.600 m kanalizasyon hattının 958 m si, 4.040 m dere ıslahının 2.090 m si yapılmıştır. Bitiş tarihi geçmesine rağmen 1.630 m içme suyu hattı ve kalan İşlerin yapımı devam etmektedir.

“İSTERSENİZ YERİNDE KONTROL EDEBİLİRSİNİZ”

Gebze İlçesi Balçık ve Tavşanlı Mahalleleri Atıksu Terfi Merkezleri, Kanalizasyon, Dere Islahı ve İçme Suyu İnşaatının 1.170 m içme suyu hattının 1.104 m si, 5.418 m kanalizasyon hattının 2.408 m si, 2.690 m dere ıslahının 1.450 m si, 2 adet atık su terfi merkezinin 1 adeti yapılmış olup Bitiş Tarihi: 16.04.2022 geçmesine rağmen işlerin yapımı devam etmektedir. kandıra İlçesi Muhtelif İçme Suyu, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatının 12.430 m kanalizasyon hattının 4.818 m si, 80 m yağmur suyu hattı ise tamamlanmamış olup işlerin Bitiş Tarihi 25.04.2022 geçmiştir.

“KOCAELİ STADYUMU’NUN İSU FAALİYET RAPORUNDA NE İŞİ VAR”

Sizlere ayrıca diğer ilçelerdeki sahada yaşanan birçok problemi de aktarmak istiyorum. Son olarak Faaliyet Raporunun hazırlanmasında emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum.  Lakin bir konuyu da söylemeden geçmek istemiyorum. Osmangazi köprüsünün, uçurtma tepesinin, Sekapark’taki lalelerin,  hele hele en ilginci Kocaeli Stadyumunun İSU’nun Faaliyet Raporunda ne işi var? Bana bunun mantığını anlatacak bir arkadaş var mı? Bunu açıklarsanız çok sevinirim. Ortada harcanmış 1.316.466.000-TL bir harcama varken,  ciddi sorunların çözülmemiş olmasından ötürü Faaliyet Raporuna muhalefet şerhi koyduğumuzu belirtiyorum.”

24 May 2022 - 18:34 Kocaeli- Güncel

Muhabir  Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.