Kadın girişimcinin hayranlık uyandıran azmi... Tuvalet işletmeciliğini yaptığı lokantanın sahibi oldu, 12 kişiyi iş sahibi yaptı

Hayranlık uyandıran azmiyle birçok girişimciye örnek olan 45 yaşındaki kadın girişimci Ayla Ersin, her gün adeta arı gibi çalışan ekibiyle birbirinden güzel lezzetleri vatandaşların beğenisine sunuyor. Tamamı akrabalarından oluşan ve büyük bir özveriyle çalışan 12 kişilik ekibiyle İzmit halkının beğenisini kazanan Ersin, başarı dolu hikayesini gazetemize anlattı.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Eşiyle birlikte girişimciliğe soyunarak İzmit’te 4 yıl önce tuvalet işletmeciliğini yaptığı lokantanın sahibi olan ve yemeğinden mezesine, çorbasından tatlısına kadar her gün 4 saatte 20 çeşit yemek hazırlayan kadın girişimci Ayla Ersin, “Eşimin kızımın, dayımın, görümcemin ve diğer akrabalarımın da bulunduğu toplam 12 kişilik ekibimle her gün 4 saat içerisinde en az 20 çeşit yemeği vatandaşımızın hizmetine sunuyoruz. Yapabilir miyiz, yapamaz mıyız sorularıyla başlayan girişimimiz 12 akrabama ekmek kapısı oldu, işimden de ekibimden de çok memnunum. Kadınların çalışıp kendi ayaklarının üzerinde durması her zaman çok önemli.” dedi.

"YEMEKLERİ MÜŞTERİYE DEĞİL EVİMİZDEKİ MİSAFİRİ AĞIRLAR GİBİ HAZIRLIYORUZ"

Tuvalet İşletmeciliği yaptığı lokantanın zamanla sahibi olan Ayla Ersin kadın girişimcilerin toplumdaki gücünün önemine dikkat çekerek, “Çalışmaya karşı her zaman olumlu ve hevesli bakan bir yapım vardı. Heves ve azmim benimle birlikte 12 akrabamın iş sahibi olmasını da sağladı. Burada evindeymiş mantığıyla arı gibi çalışan, misafirine yemek hazırlar gibi her işe koşturan bir ekibim var. Burada canla başla çalışan eşime ve gücünü ortaya koyan tüm akrabalarıma ne kadar teşekkür etsem az. Yaptığım işten de ekibimden de çok memnunum” dedi.

"ARKAMDA ÇOK GÜÇLÜ BİR EKİBİM VAR"

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

İsmim Ayla Ersin, 45 yaşındayım Trabzonluyum 3 çocuğum var. 2019 yılında eşim Paşa ile birlikte şuan işlettiğimiz lokantanın tuvalet işletmeciliğini aldık. Sonra lokantadan bize ortaklık teklifi geldi ve ortak olduk. Daha sonra da ortaklarımız 2020 yılında ayrıldı. Eşimle beraber yolumuza devam ettik. Yaklaşık 4 yıldır Mehmet Ali Paşa Mahallesi, Köse Sokak No:2 Doğu Kışla Perşembe Pazarı Alanı’nda bulunan Paşa Esnaf Lokantası’nda 12 kişilik bir ekiple çalışıyoruz. Bu kadar işi ben tek başıma yapmıyorum, arkamda canla başla özenerek çalışan bir ekibim var, hepsine emeklerinden dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

“TUVALET İŞLETMECİLİĞİNİ YAPTIĞIMIZ LOKANTANIN SAHİBİ OLDUK”

Neden aşçılık, sizi bu mesleğe iten sebepler nelerdir?

Ben çalışmayı seven biriyim. Buradan önce boş kalmamak için bir fabrikada işe girdim. Sonra eşim bir gün bana, Doğu Kışla Pazarı’nda bir lokanta olduğunu ve yanındaki tuvaletin işletmeciliğini almak istediğini söyledi ve önce oranın işletmeciliğini yaptık. Sonra lokantadan teklif geldi ortaklık için. Eşimle yapabilir miyiz, yapamaz mıyız diye çok fazla düşündük. Sonra karar verdik ve ortak olduk. Çevremdeki herkes benim yemeklerimi çok beğeniyordu. Eşim, benim de yemek yapmamı istiyordu, bu şekilde bu işe el attık. Sonra burada bulunan aşçıya hem yardım ederek hem de kendimi geliştirerek daha fazla çeşit çıkartmaya başladım, derken 4 yılı geride bıraktık.

“12 KİŞİ ÇALIŞIYORUZ, HEPSİ AKRABAM”

İşletmenizde kaç kişi çalışıyor?

Ben, eşim, ikisi kız bir erkek çocuğum, annem, bir kaynım, bir dayım, bir görümcem ve oğlu, uzaktan akrabamızın da iki çocuğu var; toplam 12 kişi el ele verdik çalışıyoruz. Hepsinin de sigortası da maaşı da tam yatıyor.

“SAYGI VE SEVGİ OLUNCA UYUM SAĞLAMAK ZOR OLMUYOR”

Akrabalarla çalışılmaz diyorlar, sorun yaşadığınız oluyor mu, bu uyumu nasıl yakaladınız?

Bizde eskiden beri bir bağlılık vardı zaten, aile olarak birbirimize hem saygılı hem bağlıyız. Zaman zaman iş stresinden mutlaka ufak tefek sorunlar oluyor ama önemli değil büyümeyen konular bunlar. Bir de şöyle bir durum var, evimizde nasıl çalışıyorsak burada da evdeki gibi iş bölümü yapıyoruz, herkes bir işin ucundan tutuyor. Kimse demiyor bu iş yapmam, o işi yapmam. Bu uyum ailemizdeki bağlılıktan geliyor, yoksa tabi ki de çalışamazdık. Allah’a şükür anlaşıyoruz, bir de seviyoruz da birbirimizi. Herkes birbirini sevdiği için işi de benimseyerek yapıyor. Buradaki esnafla da birbirimize çok alıştık, onlar da bizi çok seviyor, bizler de onları. Benim eşim Paşa da eskiden pazarcıydı, pazarın kurulduğu günler, pazarcılar da buradan yemek yiyor, o yüzden de daha çok bağlıyız müşterilerle de birbirimize.

“MEZESİYLE, TATLISIYLA HER GÜN 20 ÇEŞİT YEMEK"

Lokantada her gün kaç çeşit yemek yapıyorsunuz?

Gültepe’de oturuyoruz. Her gün sabah saat 5 ya da 7 civarı işyerine geliyoruz. Burada günlük 20 çeşit yemek çıkıyor. Ana yemeklerden, musakka, kuru fasulye, nohut, el basan tava, kavurma, makarna, ıspanak, bulgur pilavı, pirinç pilavı, orman kebabı, mücver, mercimek çorbası, kelle paça, tavuk suyu çorbası, ezo gelin, işkembe çorbası, tavuk döner, et döner, köfte, kiremitte kebap, karnıyarık, patates kızartması, patlıcan kebabı, yaprak sarma, lahana sarma, cacık, salata, su böreği, kıymalı börek, tornado böreği köri soslu yapıyorum, tatlılardan da şekerpare, sütlaç, ekmek tatlısı, kadayıf, ev baklavası, kalbura bastı.

“SABAH 6’DA BAŞLASAM 10’DA TÜM YEMEKLER HAZIR OLUYOR”

Bu kadar yemeği kaç saatte yetiştiriyorsunuz?

Pazarın kurulduğu günler bir gün öncesinden hazırlık yaptığım için ertesi gün sabah saat 6 gibi gelsem saat 10’a kadar yetişiyor. Yani 4 saatte hazır oluyor tüm yemekler. Dışarıdan çok kolay görünen bir iş ama gerçekten çok zor. Bir de arkamda güçlü bir ekibim var, onlar olmasa hazırlıklara yardım etmese bu kadar yemeği zaten tek başıma yetiştiremem. Arka planda herkesin bir işi var, kimi yeşilliği ayıklayıp temizliyor, kimi etleri, kimi patates soğan bu şekilde hazırlıyorlar. Ben de hepsini pişiriyorum vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz.

“ET, YAĞ, UN, ŞEKER VE BAKLİYAT ZAMLARI BİZİ MAHVETTİ”

Zamlar sizi ne derece zorladı?

Gıda zamları evlerden sonra en fazla lokantaları etkiliyor. Ciromuz yarı yarıya düştü, bayağı fark oluştu. Kırmızı ete sürekli zam geliyor, sebzeler aynı şekilde. Lokantacıları en çok bakliyat ve kırmızı et zamları etkiliyor. Biz et konusunda şu şekilde hareket ediyoruz, bir tane büyükbaş hayvan satın alıp kesiyoruz, onun bütün yenebilecek malzemelerini yemeklerde değerlendiriyoruz, bu şekilde hem daha doğal oluyor et, hem de fiyat açısından da daha uygun oluyor.

“İŞİMİ ÇOK SEVEREK YAPIYORUM”

İşinizden memnun musunuz?

İşimi çok severek yapıyorum, çalıştığım akrabalarım da aynı şekilde. Onlar da büyük bir özveriyle çalışıyor, hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kendilerine de söylüyorum zaten. El birliğiyle her gün 20 çeşit yemek çıkartıyoruz. Ben her gün bunca yemeğin içindeyim tabi yapınca da kokularıyla doymuş oluyorum. Bıkmak değil vücut yorgunluğu oluyor elbette. Yorgunluk da mecbur olacak, yorucu olmayan iş yok zaten.

“MALZEMELERE ZAM GELDİKÇE BİZ DE FİYATLARI ARTTIRMAYA MECBUR KALIYORUZ”

Vatandaşlar fiyatlardan memnun mu, üç çeşit yemeğin ücreti ne kadar?

Burada özellikle pazarın kurulduğu günler kesintisiz bir şekilde pazarcı esnafına hizmet veriyoruz. Pazarcılar bizim gibi piyasanın içinde olduğu için fiyatların değişmesine alışkın ama normal vatandaşlar şaşırabiliyor zamlara. Zam zaten yapmak istemiyoruz ki, un, yağ, et, şeker gibi gıda ürünlerine zam geldikçe mecbur kalıyoruz, lokantacılar zam istemiyor, malzemelerimize zam gelmese zam yapmayız. Biz sadece mecbur kalıyoruz yoksa zam yapmak istemiyoruz zaten müşteri kaçar gelmez yani insanlar gerekmedikçe yemek yemeye gitmiyor bu dönem öyle bir dönem. Bizim burada Pazar kitlesi ve belirli işyerleri var sürekli gelen, onların dışında yemeklerimizi beğendiği için gelen müşteriler de var ama tabi fiyatları beğenmeyen vatandaşlar sadece buraya değil hiçbir lokantaya gitmek istemez.

“PİLAV 18, KURU FASULYE 20, KAVURMA 60 TL”

Üç çeşit yemek fiyatı sabit değil, genelde ana yemeklerde etli ise fiyatlar farklı oluyor çünkü kırmızı et pahalı. Tabıldot usulü olmadığı için de yemek başına ücret alıyoruz, mesela pilav 18 TL, kuru fasulye 20, kavurma 60 TL.

“ZAMLAR DURSUN BAŞKA BİR ŞEY İSTEMİYORUZ”

Bizim lokantacılar olarak tek derdimiz zamlar. Yani bu zamların son bulmasını istiyoruz, lokantacıların başka ne derdi olur? Tamam para kazanıyoruz ama buradan ekmek kazanan bir sürü insan var, maaş veriyorum 12 kişiye, sigortaları var, işyerinin kirası var, yan tarafımızdaki tuvaletlerin de işletmesi bize ait. Onun da kirasını veriyoruz, kazandığımız para komple cebimize girmiyor ki, bir de üst üste zam gelince artık sadece işyerini döndürüyoruz. Bu dönemde bunca zam arasında lokanta işine girmek de devam ettirmek de çok zor.  Zamlar dursun başka bir şey istemiyoruz.

“YAPABİLECEKLERİNE İNANSINLAR”

Girişimciliğe atılmak isteyen vatandaşlara neler söylemek istersiniz?

Girişimciliğe atılmak isteyen herkesin aklında yapabilir miyim, olur mu olmaz mı düşüncesi oluyor. Seçtikleri iş kolunda inandıktan sonra bir adım atmak yetiyor ve zaten gerisi de geliyor. Ben bir kadın olarak başladım, tabi eşimin de çok desteği oldu, akrabalarımla da el ele verdik çok şükür bugünlere geldik. Kısacası olumsuz düşüncelere çok kapılmamak gerek, her şey yapabileceğine inanmakla başlıyor. Röportaj: Yasemin KAYA

22 May 2022 - 15:03 Kocaeli/ İzmit- Güncel

Muhabir  Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.

03

Yusuf Taha Ersin - Ayla Yenge BAŞARILARIN daim olsun tebrik ederim seni

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 21:47
02

Gamze Tapan - Annecim sen her işin üstesinden gelirsin bunca zaman geldiğin gibi.. seni tebrik ediyorum başarılarının devamını diliyorum ???

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Mayıs 21:04