Tercüman bile yok… Kocaeli’de belediyeler göçmenler için hiçbir şey yapmamış!

Marmara Belediyeler Birliği tarafından hazırlanan mülteci raporuna göre, Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisinde bir Göç Komisyonu bulunmuyor. Büyükşehir’in Stratejik Planında göçmen ve mültecilerle ilgili hedef yer almıyor. Belediyelerde ne tercüman ne de bir göç birimi bulunuyor. Personel olmadığı için dış paydaşlarla iş birliği geliştirmiyorlar. Belediyeler finans desteği de alamıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Marmara Belediyeler Birliği (MBB) Göç Politikaları Merkezi (GPM) tarafından Türkiye'de yerel yönetimler ve göç konusunda yapılan en geniş kapsamlı bölgesel çalışma niteliği taşıyan "Marmara'nın Kent Mültecileri: Belediyelerin Süreç Yönetimi" raporu yayımlandı. 

MBB Göç Politikaları Merkezi adına Prof. Dr. M. Murat Erdoğan koordinatörlüğünde bir araştırma ekibinin katkılarıyla gerçekleştirilen araştırma kapsamında MBB’nin faaliyet gösterdiği illerdeki seçili belediyelerde göçmen ve mültecilerle ilgili çalışma yürüten müdürlüğün bağlı olduğu belediye başkan yardımcısı, ilgili müdür ve ilgili müdürlükte görevli bir uzman ile araştırma ekibi tarafından görüşmeler yapıldı.

BELEDİYE YETKİLİLERİYLE GÖRÜŞÜLDÜ

Saha çalışması kapsamında İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Balıkesir, Çanakkale, Kırklareli, Bilecik, Bolu, Bursa, Düzce, Edirne, Tekirdağ ve Yalova olmak üzere toplam 13 ilde geçici koruma altındaki Suriyeli nüfusu 1000’in üzerinde olan büyükşehir, il ve ilçe belediyelerinden oluşan 94 belediyede 88’i belediye başkan yardımcısı, 78’i müdür ve 102 uzman ile toplam 268 görüşme gerçekleştirildi ve rapor haline getirildi. 

NAKDİ VE AYNİ YARDIMLAR YAPILIYOR

Araştırma kapsamında Kocaeli’de 13 belediyede 10’u belediye başkan yardımcısı olmak üzere toplam 35 belediye temsilcisi ile görüşüldü. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde yapılan görüşmelerde, göçmen ve mültecilere yönelik çalışmaların daha çok 2016 yılı sonrasında başladığı belediye temsilcileri tarafından ifade edildi. Görüşme yapılan belediye temsilcileri Kocaeli sınırlarında bulunan mültecilere yönelik ayni yardımların yanı sıra nakdi yardımda da bulunulduğunu belirtti. Belediye bünyesinde mültecilerin faydalanabildiği sosyal hizmet programları arasında birinci basamak sağlık hizmetleri, dezavantajlı (engelli, yaşlı vb.) gruplara özel geliştirilmiş hizmetler, istihdam hizmeti, dil kursu ve kreş hizmeti bulunuyor.

FİNANS VE PERSONEL DESTEĞİ ALMIYORLAR

Belediye tarafından mültecilere yönelik çalışmalarda İl Göç İdaresi Müdürlüğü ve Türk Kızılay ile iş birliği yapıldığı görüşmelerde ifade edildi. Mültecilere yönelik hizmet sunumunun finansmanı ise belediyenin kendi bütçesinden karşılanıyor ve herhangi bir kurumdan finansman veya personel desteği alınmıyor.

KOORDİNASYON BİRİMİ DE TERCÜMAN DA YOK

Yapılan görüşmelerde belediye bünyesinde göçmen ve mültecilerin ihtiyaçlarına yönelik hizmetlerin toplandığı bir toplum merkezi veya çalışmaların koordinasyonundan sorumlu bir göç birimi ve tam zamanlı çalışan bir tercüman bulunmadığı ifade edildi.

NE GÖÇ KOMİSYONU KURULMUŞ, NE STRATEJİK PLANDA YER VERİLMİŞ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisi bünyesinde Göç Komisyonu da bulunmuyor. Belediyenin Stratejik Planında göçmen ve mültecilerle ilgili hedef yer almıyor. Kocaeli’nde ikamet eden Suriyeli mültecilere dair güncel kayıt ve verilerin belediye bünyesinde bulunduğu ve bu verilerin Kocaeli İl Göç İdaresi’nden alındığı belirtiliyor.

12 BELEDİYEDEN 6’SI NAKDİ YARDIM SAĞLIYOR

Kocaeli’nde bulunan 12 ilçe belediyesinin 6’sı ilçelerinde ikamet eden vatandaşlara nakdi yardım sağlıyor. Vatandaşlara yönelik nakdi yardımda bulunan belediyelerin çoğunlukla Suriyelilere yönelik olarak da nakdi yardımda bulundukları görülüyor. Suriyelilere yönelik nakdi yardım yapılmamasının sebebi olarak mevzuatın izin vermemesi, belediye tarafından nakdi yardım yapılmıyor olması ve talep bulunmaması olarak ifade edildi. Az sayıda belediye ise buna ayıracak bütçe olmadığını veya ilçelerinde bu yönde bir talep olmadığını belirtti.

SADECE 8 BELEDİYEDE SOSYAL HİZMET PROGRAMI BULUNUYOR

 12 ilçe belediyesinin 11’i Suriyeli mülteciler için çeşitli ayni yardımlarda bulunduklarını dile getirdi. Yapılan ayni yardımlar arasında gıda yardımı, giysi yardımı, battaniye ve yakacak gibi kışlık yardımlar, beyaz eşya yardımı, mobilya yardımı ve kırtasiye yardımı da bulunuyor. Sosyal Hizmet Programları Kocaeli’ndeki 12 ilçe belediyesinin 8’inde Suriyeli mültecilerin ihtiyaçlarına yönelik sosyal hizmet programları bulunuyor. Bu programlar arasında psikososyal destekler birinci sırada gelirken takiben engelliler ve yaşlılar gibi dezavantajlı gruplara yönelik geliştirilen hizmetler, barınma, birinci basamak sağlık hizmetleri, kreş gibi hizmetler de ilgili programlar arasında yer alıyor.

KAYMAKAMLIKLAR DESTEK VERİYOR

Yerel halk ile mülteciler arasında kaynaştırma etkinlikleri, genel danışmanlık, bilgilendirme ve oryantasyon, çocuklar için okul sonrası etütler, dil kursları ve meslek kursları ile istihdam desteği de daha nadir olmakla birlikte belediyeler tarafından sunulan hizmetler arasında. İşbirlikleri ve paydaşlar Kocaeli ilçe belediyeleri mültecilere yönelik çalışmalarında başta kamu kurumları ve uluslararası kuruluşlar olmak üzere çeşitli kuruluşlarla işbirlikleri geliştirdiklerini belirtti. En çok iş birliği yapılan kamu kurumları arasında kaymakamlıklar birinci sırada geliyor. 12 ilçe belediyesinin 10’u kaymakamlıklarla iş birliği içerisinde çalıştıklarını ifade etti.

KONUYLA İLGİLENECEK PERSONEL YOK

Az sayıda belediye uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği geliştirdiklerini belirtti. Çalışmalarında dış paydaşlarla iş birliği geliştirmediklerini belirten belediyeler ise belediyede konuyla ilgilenecek personel bulunmaması nedeniyle iş birliği geliştirmediklerini aktardı. Finansman ve personel desteği Kocaeli’ndeki ilçe belediyelerinin yarısından fazlası Suriyeli mültecilere yönelik hizmetlerin finansmanı konusunda dış destek almadıklarını belirtti. 12 belediyenin ikisi ise hizmetlerin finansmanında kendi bütçelerinin yanı sıra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve UNICEF’ten finansman desteği aldıklarını ifade etti.

HİÇBİR BELEDİYEDE GÖÇ BİRİMİ BULUNMUYOR

 Kocaeli’nde 12 ilçe belediyesinin hiçbirinde göçmen ve mültecilerle ilgili çalışma yürüten bir göç birimi yapılanması ve Göç Komisyonu bulunmuyor. 12 ilçe belediyesinin neredeyse tamamı farklı şekillerde mültecilere hizmet sağlamalarına rağmen yalnızca 3 belediyede Suriyelilerle iletişimi kolaylaştırmak üzere istihdam edilmiş tam zamanlı tercüman bulunduğu ifade edildi. Belediyeler çoğunlukla Stratejik Planlarındaki GZTF, SWOT ve PESTLE analizlerinde göçmen ve mültecilerle ilgili değerlendirmelere yer vermiyor. Buna karşılık Stratejik Planlarda doğrudan göçmen ve mültecilerle ilgili hedeflere yer verilmiyor.

GÜNCEL KAYITLARI KENDİ ÇABALARIYLA TOPLUYORLAR

12 ilçe belediyesinin 7’si ilçelerinde ikamet eden Suriyeli mültecilere dair güncel kayıtlara ve verilere sahip olduklarını belirtti. 7 belediyeden 4’ü bu kayıtları kendi çabalarıyla topladıklarını ifade ederken, 2 belediye ise kayıtları kaymakamlıktan temin ettiklerini belirtti. 3 belediye, kayıtların tutulması için belediye bünyesinde yer alan bir yazılımdan faydalandıklarını ifade etti.

18 May 2022 - 09:25 Kocaeli- Güncel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.