14 yıllık saraciye esnafı Mehmet Kar: “Mesleğimiz de tarihe karışıyor bizler de”

Unutulmaya yüz tutan mesleğini 14 yıldır ayakta tutan ve dokunduğu ürünleri adeta baştan yaratan esnaf Mehmet Kar, yıllardır icra ettiği saraçlık mesleğinin zorluklarını ve güzelliklerini anlatarak “El emeğine dayalı saraçlık mesleğini yerini artık makineler aldı. Çırak yetiştirmekte zorluk çektiğimiz işimiz de bu gidişle bizler de tarihe karışacağız” dedi.

Yasemin Kaya
Yasemin Kaya Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Memleketi Şanlıurfa’dan Kocaeli’ye gelerek, ayakkabı tamirciliği yapmaya başlayan Körfez saraciye esnaflarından Mehmet Kar, büyük bir aşkla yaptığı işinde 14 yılı geride bıraktığını söyleyerek, “Ayakkabı tamirciliği ile başlayan işimde yelpaze genişleyerek zamanla saraciyeye dönüştü. El emeğinde parayla ölçülemeyecek bir kıymet var ama ekonomik zorluklar, çırak yetiştirmede yaşadığımız eksiklik, teknolojinin çok fazla gelişmesi mesleğe büyük bir darbe vurdu. Yine de işimi ilk günkü heyecanla severek yapıyorum, ekmeğimi alın teriyle kazanmanın mutluluğunu yaşıyorum” dedi.

“İŞİMİ ÇOK SEVEREK YAPIYORUM”

Bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz, bu mesleğe nasıl başladınız?

İsmim Mehmet Kar, Şanlıurfalıyım, memleketimde doğdum büyüdüm. Evliyim, 41 yaşındayım, 3 tane çocuğum var. Körfez Güney Mahallesi, Dadaş Sokak No:20/A adresinde hizmet verdiğim dükkanımda bu işi yapalı 14 yıl geçti. Kocaeli’ye 15 yıl evvel iş bulmak için geldim. Urfa’da da iş vardı fakat başka özel durumlarımız da olduğu için memleketimden ayrıldım ve buraya göçtüm.  Eski işim inşaat işçiliğiydi, burada bir süre inşaat sektörü ile ilgili çalışmalarım oldu sonra bıraktım ve ayakkabı tamirciliği yapmak istedim. Zamanla, işyerim saraciyeye dönüştü. Terlik, cüzdan, çanta, valiz, bavul gibi ürünleri de tamir etmeye başladım ve 14 yılı geride bıraktım.

“MAKİNELEŞME EL EMEĞİNİ ÖLDÜRDÜ”

Unutulmaya yüz tutan meslekler arasında olan bir işi icra ediyorsunuz, Körfez’de bu işi yapan kaç kişi var?

Eskiden tabi teknoloji bu kadar gelişmemişti artık çoğunluk hazır ürünleri tercih ediyor. Bu nedenle el emeğine dayalı bizim yaptığımız gibi ince işçilik gerektiren meslekler yok olmak üzere bu bir gerçek. Ayakkabı tamiri ölmez ama her şeye zam geldi tamir fiyatları da artıyor. Bu kez de tamir fiyatı fazla çıkan ürünü vatandaş yaptırmak istemiyor. Teknolojinin gelişmesi hem iyi hem de kötü oldu. Bu yüzden de ince işçilik gerektiren işleri yapan kişi sayısı artık on parmağı geçmeyecek hale geldi. Körfez’de sayı olarak net yorum yapamam ama tanıdığım, bildiğim halen bu işi yapan benim gibi birkaç tane de olsa esnaf var ama çok az.

“ZAMLAR OLMASA KAZANCIMIZDAN DA MEMNUN OLACAĞIZ”

Mesleğinizden memnun musunuz, geçiminizi sağlayabiliyor musunuz?

İşimden çok memnunum, çok çok büyük paralar kazandıran bir iş değil ama olsun ben yaptığım işi emekle ve özveriyle seve seve yaptığım için 14 yıl devam ettim. Sevmesem değil 14 yıl, bir yılı bile dolduramazdım. Burada her türden ayakkabı elimizden geçiyor. Ayakkabı tamir etmek de bazı durumlarda çok fazla ince işçilik gerektirebiliyor kısacası tamir etmek sıfır ayakkabı üretmekten de zor. Ayrıca deri ceket ve çanta, diğer çanta ürünleri, fermuar astar sorunları, ayakkabılar için tabanlık ve dolgu taban çeşitleri hem tamiri, hem üretimi (mümkün olanlar)  hem de hem satışı dükkânımızda yapılıyor. Geçim konusunda evet ahım şahım bir kazanç yok bu meslekte ama çok şükür başımızın çaresine bakabiliyoruz. Yalnız eskiden kazandığımız para bizi tatmin ederdi, şimdi zamlar yüzünden kazandığımız paradan hiçbir şey anlamıyoruz”

“İSTEMEDEN YAPILAN HER İŞ EZİYET OLUR”

Yaptığınız işte sizi en çok zorlayan nedir?

Bana göre bu işin zorluğu yok. İşimde ne kadar yorulursam yorulayım bana zor gelmiyor çünkü işimi severek yapıyorum. İnsan hangi işte hangi mevkide olursa olsun sevmediği sürece ne başarılı olur ne de mutlu olur, geçirdiği her gün ona eziyet gelir. İşimle bir sorunum yok, bazen müşterilerimiz bizi zorluyor, o da her işte var.

“İSTEĞE UYGUN YERLİ DERİ CEKET-YELEK YAPIYORUZ”

Ayakkabı tamirciliğiyle başlayan mesleğimde zamanla deri ürünlerine de yer verdim. Arkadaşım deri ceket yapıyor ben de burada satışa sunuyorum. Şimdi dükkânda yaklaşık 10-15 çeşit deri ceket var. Adedini de bin 500 TL’den satıyoruz. Deri yelek de yapıyoruz, onların fiyatı 400-600 TL.  Müşteriler hangi model istiyorsa ona uygun yapıyoruz atölyede. Hem üretiyorum hem de satıyorum. Deri çanta satışımız mevcut bir de deri çanta da yapacağız, hedefimiz iki aya kadar deri çantaları da vatandaşımızın hizmetine sunmak.

CEKET, ÇANTA, KEMER, CÜZDAN

İşyerinizde hangi ürünlerin satışını gerçekleştiriyorsunuz?

Vatandaşımızın tercihine uygun olacak çeşitlilikte deri mont, çanta, kemer, cüzdan, yelek satıyoruz. İşimizle alakalı elimizden gelen ne tür imkân varsa kullanıyoruz. Deri ceket ve yelek el emeği olup tamamen yerli üründür. Bunun dışında yaptığımız her şey tamire dayalı.

“HİÇ YAPILMAYACAK ÜRÜNLERİ TAMİR GÖREN MÜŞTERİNİN SEVİNCİ”

İşinizin sizi en mutlu eden yönü nedir?

Bazen müşteri geliyor, çok severek aldığı bir ayakkabıda, çanta veya deri cekette bir hata oluştuğunu ve kullanamayacağını keyifsiz bir şekilde anlatıyor. Mutlaka yapılacak bir ürünse tamir etmeden asla bırakmam. Yapılmış halini gören ve mutlu olan vatandaşın yüzündeki tebessüm beni, kesinlikle aldığım paradan kat be kat mutlu ediyor çünkü emek bir somut bir şey ortaya koyuyorsunuz karşılığında memnun birini görünce daha başka ne isterim?

“YENİLEDİĞİM ÜRÜNLERİ İHTİYACI OLANLARA HEDİYE EDİYORUM”

Bazı müşteriler de tamir etmekten vazgeçtiği ürünler oluyor, ayakkabı ve çanta gibi. Olanları biriktiriyorum onarılmaya uygun olanları mutlaka yenileyip elimden geldiğince kullanılmamış ürün haline getiriyorum. Sonra da onları ihtiyaç sahibi vatandaşlara hediye ediyorum.

 “BU PAHALILIKTA İŞÇİ ÇALIŞTIRMAK ÇOK ZOR”

İşyerinizde kaç kişi çalışıyor?

İşyerimde tek başıma çalışıyorum. Kardeşim Kerem Kar da yardımcı oluyor bana. Bunun dışında zaten eleman bulamıyoruz, bu dönemde bu işi yapmak isteyen genç bulmak çok zor. Eleman gerekirse de bu dönemde çalıştırmam imkânsız, asgari ücret yükseldi. Eleman çalıştırınca sigorta primleri, yemek ve yol parası gibi masrafları mutlaka karşılamak lazım. Böyle zor bir dönemde bu masrafların üstesinden gelemem. O yüzden tek başıma çalışıyorum.

“BU TÜR İŞLERE MERAKI OLAN GENÇ NEREDEYSE YOK”

Gençlerin bu mesleğe ilgisi nasıl?

Biz çırak yetiştirme konusunda sorun yaşıyoruz. Gençler bu tür işleri beğenmiyor, beğenen varsa da eskisi kadar değil. Eskiden yine iyi kötü bu gibi işlere gelen yetiştirdiğimiz elemanlar oluyordu. Onlar da iş seçeneği az diye geliyordu. Şimdi zaman öyle değil iş seçeneği çok üniversiteye hazırlanan genç sayısı çok fazla. Sonuç olarak çırak yetiştiremiyoruz, neredeyse işi bilen son ustalardan olduğumu söyleyebilirim.

“ÖĞRENMEK İSTEYENLERE KAPIMIZ AÇIK”

Okumak istemeyen de ticareti seçebiliyor. Bu tür ince işlere merakı olan genç sayısı çok azaldı hatta neredeyse yok. Ben işimi severek yapıyorum, çırak yetiştirmek isterim ama yok yine de merakı olan gençlerimiz olursa kapımız her zaman açık.

“ZAMLAR KAZANCIMIZI ÇOK DÜŞÜRDÜ”

Son dönemde peş peşe gelen zamlar sizi de etkiledi mi?

Etkilemez mi mahvolduk. Tamir malzemelerine çok zam geldi, ayakkabı boyası tabanlık, topuk lastiği gibi, çantaların diğer malzemeleri gibi tamirlerde kullandığımız çok fazla zamlandı. Bu da tamir fiyatlarına yansıyor.

“KİŞİYE ÖZEL AYAKKABI VE TABANLIK YAPIYORUZ”

Buraya ayaklarında rahatsızlık olup da gelen vatandaşlarımız için de özel tabanlık yapıyoruz. Her ayağa göre kalıp çıkarıyorum. Bu iş çok dikkat isteyen ince işçilik gerektiren bir iş. Bazı insanlarda topuk dikeni ve düz taban gibi rahatsızlıklar var, bazı insanlarda da doğuştan bacak boyu kısalığı problemi olabiliyor ya da ayağı aksayan vatandaşlarımız oluyor. Onlara özel ayakkabı ve tabanlık yapıyorum.

“AYAK SAĞLIĞINA UYGUN VE KALİTELİ TERCİH EDİLMELİ”

Ayakkabı almak isteyen vatandaşlara hangi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Vatandaşlar genellikle modayı baz alıyor. Yüksek topuklu ayakkabı giyilmesi sağlık açısından uygun değil ve bu ayakkabılar tezgâhları vitrinleri süslüyor, vatandaşlarımıza da bunlar cazip geliyor. Tabi bu dönemde kaliteli ayakkabı almak insanları zorlayabilir çünkü fiyatlar çok yükseldi maalesef. Fiyatı düşü olanlar ayak sağlığına uygun olmuyor. Ve bir de kalitesi düşük ayakkabılar ayak sağlığı için uygun değil.

07 May 2022 - 10:20 Kocaeli- Yaşam

Muhabir  Yasemin Kaya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Koz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Koz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Koz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Koz değil haberi geçen ajanstır.