banner109
banner125
banner61

YSK yasası Meclis'ten geçti

banner65

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) teşkilat ve görevleri hakkında yasa teklifi Meclis’te kabul edildi.

banner57
YSK yasası Meclis'ten geçti
30 Kasım 2017 Perşembe 21:20

banner15

YSK’nın mevcut üye yapısını koruyan yasaya göre YSKgörevlerini yerine getirirken ve yetkilerini kullanırken bağımsız olacak,hiçbir organ, makam, merci ya da kişi emir ve talimat veremeyecek.

 

YSK kararları aleyhine başka hiçbir merciye ve kanun yolunabaşvurulamayacak. Mevcut halinde olduğu gibi 7 asıl, 4 de yedek üyesi bulunacakYSK’nın merkez teşkilatı seçmen kütüğü ve seçim hizmetleri genel müdürlükleri,insan kaynakları ve strateji geliştirme başkanlıkları ile özel kalemmüdürlüğünden, taşra teşkilatı da ilçe ve yurt dışı ilçe seçim kurullarınabağlı seçim müdürlüklerinden oluşacak.

 

YSK merkez teşkilatında seçim uzmanı ve seçim uzmanyardımcısı istihdam edebilecek. Seçim müdürü ve yardımcıları, kurum personeliarasından yapılacak ya da yaptırılacak yazılı ve sözlü sınav sonucuna görebaşkan tarafından atanacak. Seçim müdürü ve seçim müdür yardımcılarında; hukukfakültesi veya siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat ve maliye alanlarındaen az 4 yıllık yükseköğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancıöğretim kurumlarından mezun olma şartı aranacak. Seçim müdürü ve seçim müdüryardımcıları, nüfusa kayıtlı oldukları ilçelerde görev yapamayacak, geçicigörevde geçen süreler de dahil aynı yerde 6 yıldan fazla çalışamayacak. Ancakbu süreyi dolduranlar, ihtiyaç duyulması halinde YSK başkanının kararıyla enfazla bir yıl daha aynı yerde çalışabilecek.

 

YSK başkanı ile il ve ilçe seçim kurulu başkanları; bütünmemur, işçi ve hizmetlileri seçim iş ve işlemlerinde görevlendirebilecek,bunlar dışında da gerekli gördüğü kimseleri çalıştırabilecek.

 

Ancak hakim, Cumhuriyet savcısı, vali, kaymakam, asker ilekolluk amir ve memurlarını çalıştıramayacak. Yasayla, YSK’nın merkezteşkilatına 225, taşra teşkilatına da 490 olmak üzere toplam 715 personel alımıyapılacak. Yasada önergeyle yapılan değişikliğe göre YSK’nın prensip kararları15 gün içinde Resmi Gazete’de, seçime ilişkin diğer kararları da resmi internetsitesinde yayımlanacak. YSK’da halen çalışan geçici personelin istihdamınındevamını sağlayacak ortak bir önerge de kabul edildi.

banner29

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.