banner108
banner125
banner107

Yeliz Koray'ın cezalandırılması talep edildi!

banner65

Yeliz Koray’ın yazdığı, ‘Yerim Destanınızı’ yazısına erişim yasağı geldi. Koray’ın cezalandırılması talep edildi!

banner57
Yeliz Koray'ın cezalandırılması talep edildi!
25 Kasım 2017 Cumartesi 12:53

banner15
Gazetemizin ortağı ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Yeliz Koray 15 Temmuz’a ithafen yazdığı ‘Yerim Destanınızı’ başlıklı yazısı sadece Kocaeli’nin değil tüm Türkiye’nin gündemine oturmuştu. 15 Temmuz günü gözaltına alınan ve mahkemeye çıkarılan Koray, soruşturması devam edene kadar denetimli serbestlikle çıkartılmıştı. Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmasını tamamlayıp Yeliz Koray’ın cezalandırılmasını isterken ‘Yerim Destanınızı’ yazısına da erişim yasağı kararı verdi. 


ERİŞİM YASAĞI KARARI

Soruşturma evrakı incelenmesinde kısaca şu ifadelere yer verildi;
15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü öncesi şüpheli Yeliz Koray’ın ‘Yerim Destanınızı’ başlıklı yazısı içeriğinde yaşanan darbe teşebbüsünün düzmece olduğu yönünde ibareler bulunduğundan bahisle 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbarda bulunulması üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından şüpheli hakkında soruşturma işlemi başlanılmıştır. Yapılan tespit sonrasında yazının suç oluşturabilecek nitelikte ibareler içerdiği değerlendirilerek Kocaeli 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 15 Temmuz 2017 tarihli kararı ile 5651 sayılı yasasının 8/a maddesi gereğince ilgili yazının yer aldığı url adresine erişimin engellenmesine karar verilmiştir”


İFADE HÜRRİYETİ AŞILMIŞ

“Atıf yapılan mevzuat hükümleri ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin özellikle ülkemizi ilgilendiren kararları irdelendiğinde, gazetecilik yapan şüphelinin basın yayın ve ifade hürriyetinden kanuni sınırlar doğrultusunda yararlanma hakkı bulunmakla birlikte, bu haklardan yararlanmanın ilgili mevzuat ve içtihat çerçevesinde belli sınırlamalara tabi olduğu, şüphelinin dosyamıza yansıyan kamu düzeni ve ulusal güvenliği tehdit eder mahiyette değerlendirilen yazısının basın ve ifade hürriyeti sınırlarını aştığı değerlendirilmiştir.”


HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK 

“Tüm bu verilerden hareketle yazının halkın bir kesimini tahrik eder nitelikte bir başlıkla ve içeriğindeki ibarelerle halkın bir kesimi aleyhinde düşmanlığa tahrik ettiği, ayrıca 15 Temmuz yıldönümünde düzenlenen ve halkın yoğun katılım gösterdiği anma etkinliklerinde yazının herkese açık internet ortamında paylaşılmış olması kamu güvenliği açısından da açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması tehdidini doğurduğu ve bu haliyle şüphelinin 5237 sayılı TCK’nın 216/1 maddesinde yer alan ‘HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK VEYA AŞAĞILAMA SUÇUNU’ basın yayın yoluyla işlemiş olduğu kanaatine varılmıştır. Bu gerekçelerle şüphelinin yargılanmasının mahkemenizce yapılarak, eylemine uyan sevk maddeleri uyarınca CEZALANDIRILMASINA, cezaya hükmedilmesi halinde 5237 sayılı TCK’nın 53. Maddesi uyarınca belirli hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına, karar verilmiştir” denildi. Koray, 5 Nisan 2018 tarihinde yeniden hakim karşısına çıkacak. 

 

banner29

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.