banner383
banner373

Yavuz: “Bütün olumsuzlukların tek sebebi benim"

banner301

Kocaelispor yönetimi, kulübün son durumu ve kongre süreci ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Yavuz: “Bütün olumsuzlukların tek sebebi benim"
21 Mayıs 2019 Salı 21:42

banner313

Kongre kararı alan Kocaelispor yönetimi kulübün son durumu ve kongre süreci ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Kocaelispor yönetimi, İzmit’te bir otelde düzenledikleri iftarın ardında bilgilendirme toplantısı başladı. Toplantıda açıklama yapan Kocaelispor kulübü Başkanı Bahri Yavuz şunları söyledi.


“2017 Ekim ayında KEV ile ilgili aksiyonumuz sonuçlandı. 2017 Kasım’da büyükşehir belediyesi ile büyük mücadele verdiğimiz KEV olayında satışı yaptık. Bu geceki konulardan biri bu. Kocaelispor’un kurtuluş hikayesi burada başladı. 5 sene boyunca ülkede çok fazla örneği olmayan popüler kültüre teslim olmadan kulübü borçlandırmadan bir mücadele verdik.  


KİMSEYİ KANDIRMAYACAĞIZ DEDİK
Biz taraftar kitlemizi, kendi oluşumuzu örnek gösterilebilecek bir noktaya getirebilir, Altınordu’nun örnek gösterildiği gibi örnek olabiliriz. Bu seneye başlarken biz kimseyi kandırmayacağız dedik. KEV’den sonra önce borcumuzu ödedik. Ödemek zorundaydık. Arada ki rakamsal fark konuşulurken kolay geliyor. Biz 4 ayda 190 Bin TL topladık. Her konuşmada hatırlatmaktan nefret ediyorum. Devir aldığım kulüpte kimse maaş alamamıştı. 32 futbolcunun 25’i maaşları yüzünden serbest kalmıştı hem de bin TL borçları yüzünden. 125 Bin TL bulup ödeyememişiz. Bunları unutup bir şampiyonluk uğruna kulübün geleceğini çizip atan adam olarak mı kalalım? 

ENERJİMİZ AZALDI
İlk yarıda genç kadro ile iyi puan toplamıştık. İkinci yarı 2 puan fazla aldık.  91 kişilik kadronun 77’sini temizleyen Bahri Yavuz ve yönetimi suçlu, 14 kişi kalmış başarısız. Bunu kabul etmem.  Bana düşmezdi Kocaelispor başkanlığı. Bizim yönetimimize kaldıysa bir yerlerde yanlış yapıldı demektir. Bu yanlışları kabul etmemiz beklenemez. Enerjimiz azaldı diyorlar evet azaldı. Hala borçsuz kulüp yönetmemizi bekliyorlar. Bizim futbolcu borcu dışında hala 14-15 milyon hacizli borcumuz var.  Deplasman yardımı gibi bir yardım var haciz edilemeyen onun dışında para alamadık.


HİZMET EDECEK KİMSEYİ BULAMAYIZ
Transfer yasağı olan takıma Play Off oynatmışız bize başarısız diyorlar diyebilirsiniz de. Son maçta üzüldük. Olabilir ama futbol bu yüzden güzel. Yönetim kurulundaki arkadaşlarım ile bu görevi zorla almadık. Göreve geldik keyifle çalıştık. Kendim için demiyorum ama bu arkadaşlarımızı bu kadar kolay harcayamayız. Hamza’yı, Sinan’ı harcayamayız. Sancaktepe’ye elendikten sonra Hamza’yı 40 gün Sancaktepe kulübü aradı. Adam transfer yasağına rağmen gitmedi kulüpte kaldı. Bu adamı harcarsak hizmet edecek kimseyi bulamayız.


OLUMSUZLUKLAR ÜZERİNDEN KONUŞAMAYIZ
Taraftar gurubu, yönetim ve basın olarak güzel bir sezon öncesi yaşadık. 31 Mart seçimlerine kadar siyasetçilerin söylemleri bizim başarımızdır.  Biz şehirle birlikte bir süreç yönettik. İnsanlara ve siyasete bu kulübün derin kökleri olan bir organizasyon olduğunu hatırlattık. Benim için Çorum maçında stada gelen 15 bin taraftar çok önemli. 20 binde olabilirdi ama olumsuzluklar üzerinden konuşmaktan vazgeçmeliyiz.  Sene boyunca armasını düşürmeden mücadele etmiş, bir idman bile kaçırmamış oyuncu grubuyla çalıştık. Biz bir kere bile oyuncularımızdan tepki görmedik. Ben bu çocukların hakkını yedirmem de parçalattırma da beni parçalasınlar. 


OLUMSUZLUKLARIN TEK SEBEBİ BENİM
Biz Çorum maçı dönüşü konuştuk finale çıkmadığımızı da hatırlattık. Biz şehir olarak hemen finale çıktık dedik. Bütün hafta boyunca bu maçı Ankara’da mı oynayacağız dediler? Biz bile nasip olacaksa Cuma akşamı oynayalım bile dedik.  Çorum rövanş maçının ilk yarısı çok kötü değildi. Elimizdekini kaybettiğimizi anladığımız anda çöküş yaşadık. Devre arası da soyunma odasına girdik ama o kötü duyguyu dağıtamadık. Çorum maçının ikini yarısı ile itibariyle o maçı ve finali hak etmedik.  Bütün olumsuzlukların tek sebebi benim. Olumlu her şey bütün şehrin. Biz bu kulüp bitkisel hayatta ve bitkisel hayatta devam etsin diye geldik.  Bu halde BAL’da final yaşadık, Tekirdağ’a kaybettik, diğer yıl çıktık. Ben kendime orgeneral falan da dedirttirmedim bu arada. Bir sonraki yıl BAL’dan çıkmış transfersiz bir takımı şehirle birlikte final oynattık. Finale çıkan takım şampiyon olmuş demektir. Oraya nasıl gidildiği Altay’ın organizasyonunu biliyoruz. 


KEV’İN BORCU İLE MECBUREN BORÇ ÖDEDİK
Biz bu kulüpte transferi açmadan kulübü 10 yıl yöneteceğiz demedik. 10 yılda geldiğimiz bu yerden 3 yılda çıkamayız. KEV’in parası ile futbolcu paralarını ödememe gibi bir durumumuz yoktu. Borcu topladığımızda 130 Milyondu. Biz her şeyi o kadar normalleştirerek yaptık ki iş sıradanlaştı. 4 sene önce kimse alt yapıyı eleştirmiyordu. Yoktu çünkü. Biz ilk olarak kadro kurmak için okullardan oyuncu topladık.  Herkes Bursaspor’un durumunu görecek belki bir daha toplanamayacağız ama göreceksiniz. Sakarspor basket takımı kurdu ne olduğunu gördünüz. Herkes Sakaryaspor’un basket takımı şöyle şampiyon oldu dediler sonuç ortada. Beğenilir beğenilmez oluşturduğumuz model ile 5 yılda muhteşem bir yere geldik. Hala bu kulübü ufacık yerde topluyoruz. Bana Kocaelispor başkanı olacağım dediğimde erkek kardeşim bile güldü. 


GENEL KURULUN ÜSTÜNDE DEĞİLİM 
Hala bu kulübü ufacık yerde topluyoruz. Bana Kocaelispor başkanı olacağım dediğimde erkek kardeşim bile güldü. İbrahim Arıcı’ya kongre öncesi dedim ki böyle bir organizasyon ortada, kulüp iyi yönde gidiyor sizin gibi kurumsal kişiler artık kulübü yönetsin dedim. Ben Kocaelispor’un genel kurulu üzerinde değilim. Adam bir maça geldi o maçta İbrahim Arıcı’nın gelmesi için bir şansımız vardı o da 5 senede emeğinizin karşılığı bu mu?

AK PARTİ’YE VEYA CHP’YE YAKIN OLMAMI İSTEYENLER VAR
 “AK Parti ve CHP içinde benden hoşlanmayan ciddi bir kesim oluştu. Ben zaten siyasetle organik bir bağ içinde olmayacağımı söyledim. Uzun süre buna inanmadılar. Benim hayatımda siyaset olmayacak. Davet edildim kabul etmedim. AK Parti’ye veya CHP’ye yakın olmamı isteyenlerin olmasını anlayabiliyorum. Ama benim duruşuma saygı duymaları gerektiğin düşünüyorum. Bizim final maçımıza farklı partilerden isimler geldiyse, kaybettiğimiz maçtan sonra vekilimiz Mehmet Akif Yılmaz aradıysa, Sami Çakır ziyaretime geldiyse bana yakınlığı olmayan isimler armaya saygılarından geldiler. Tahir Bey, Cengiz Sarıbay, Fatma Hanım bunlara dahil olan isimler.  


TAHİR BEY DESTEK OLACAK
Bu şehirle ilgili bir aidiyet duygunuz varsa bu kulübün yanında durmak zorundasınız ve bunu siyasi bir beklenti ile yapamazsınız. Bunu bu şehre duyduğunuz saygıdan yapmanız lazım.  Bana hırsız diyeceklerse, beni bir tarafa yakın hissetilerse o zaman hırsızlığı kabul ederim. Benim başkanım olmaması gereken bir yerde dursun desinler o zaman kabul ederim. Zamanında Tahir Büyükakın’ı bana Bahri diye hitap etti diye eleştirdiler. Benim de hocamdır kendisi. Ben Tahir Bey’in şehre duyduğu aidiyete inandım. Ben şehre aidiyetinden destek olacağına inanıyorum. 


ELEŞTİRİLERE GÖĞÜS GERMELİYİZ
Halkın takımı herkesin sahiplenip herkesin elini taşın altına tuttuğu inanmış insanlardır. Benim yol haritama bu şehir inanmıyorsa bu iş zaten olmaz bizim hep beraber bir yol haritasına inanıyor olmamız lazım. Bu halkın takımının içinden bir genel kurul çıkmış. Ben gelin üye olun dedim.  535-550 arası oy kullanacak üyemiz var. 190 ile başladık. Bize siz şehir olarak yönetme görevi verdiniz, idare edin demediniz. Transferi açsak taraftarın istediğini yapardık ama biraz daha borç eklerdik. Biz eleştirilere göğüs germek zorundayız. Genel kurul bize popülizme inanmadığımız için arkamızda duruyor. Ben hayal satmadım. Biz transferi açmak bu kulübü yarışmacı yapmak zorundayız. 


VİNSAN BETON GİBİ OLDU
Ekonomik olarak ihtiyacımızı olsa da lojistik tesis ihtiyacımız var. Körfez Belediyesi’nde Burunga tesislerini istedik. Bizim 150 bin dönümlük bir araziye ihtiyacımız var. Kocaelispor 1’inci lige kadar ihtiyacını karşılayabilir. Biz Vinsan’da 310 gün idman yaptık. O saha beton gibi oldu. En kötü tesiste bile 2 saha vardır. Vinsan’da Çorum idman yaptı bize neden kendi sahanızda idman yaptırmadınız dediler.  Şehrin 2-3 ayrı yerinde futbol okulu olmalı. 


SEFA BEY KULÜBÜN GELECEĞİ İÇİN ÇOK ŞEY YAPTI
Transfer yasağı kalktı kalkacak. Ben her konuşmamda Tahir Bey’e söylüyorum. Tahir Bey bu kulübün yükselen yıldız olacağına inanıyor. Tahir Bey’in 5 yılı var. Devamında da bu olsun, Kocaelispor yükselsin isteyecekse gelir getirici projeler için destek olmalı. Bu konuda bir aksiyon almaları lazım. Sefa Bey bu kulübün geleceği için çok şey yaptı. Bu şehrin siyasileri kulübün ayakta kalması için bir şeyler yapmalılar. Günü kurtarmak şu anki süreci kurtarmak için değil kulübün geleceği için bir şeyler yapmalılar

Biz insanın geçmişi karakteri 90 dakikada değişmez. Bir insan bu kadar çabuk harcanmaz. Sancaktepe Hamza’yı 40 gün aradı. O çocuk görüşmeye gitmiyor biz çocuğu paramparça ettik.

Mütevazilik yapmayacağız. Bu kadar yolu kat etmemiz bizim başarımızdır. Beraber yola çıktığımız arkadaşlarımızla kombine alan taraftarımızla, basın camiamızla eşimizle herkesle elele vererek yaptık. Büyük organizasyonlar başardık. Ama biz olumsuzlukları ne zaman konuşmayı bırakacağız. Başarılarımız olumsuzluklar kadar çok konuşulmadı. Ben o çocukları parçalatmam beni parçalasınlar.

Çorum maçında önce keyif aldık. Biz bunların içinden geçeriz dedik. Biz çorum maçından döndükten sonra biz finale çıkmadık. Final maçı havası değildi ama ilk yarı iyiydi. İkinci yarı kötüydü. Özeti biz o maçı ıkıncı yarı itibariyle haketmedik. Taraftarımız da kendine düşen payı alması lazım. 'Açıklama neden yapılmadı' dendi. Bütün olumsuzlukların tek sebebi benim. Başarılar hepimizin..

Ben kendimi de orgeneral dedirtmedim 'cakma orgeneral' diyorlar.

Biz hiç bir zaman ‘transferi açmadan yolumuza devam edeceğiz’ demedik. Tek bir konuşma bulsunlar. 10 yılda geldiğimiz noktayı 3 yılda halledemeyiz. Benim kendi yönetimi beni eleştirilecek konu sıradanlaştı artık. İçlerinde bizim borcumuz kadar yüzde 10u olan yok. Biz bunların çoğunu çözdük. Altyapımızın mutlaka sorunu var. Çok eleştiri olmaya başladı. Neden 4 sene önce duymuyordunuz. Her sene altyapıya 5 oyuncu mu veriyorlar bizim haberimiz yok. Bizler önce iyi insan yetiştirmeye çalışıyoruz sadece futbolcu yetiştirmiyoruz. Rol model olmaya çalışıyoruz. Bizi acımasızca eleştiriyorsunuz, ‘torpil var’ diye.. Ben burada olayım veya olmayayım herkes Bursaspor'un sonunu görecek.

Bu kulüp başarılı olacak. Biz model oluşturduk. Beğenilir beğenilmez. Ama bu kulüp çok iyi yerlere geldi.

Bizim kulübümüz 3 kişiyle forma da satıyor tişörtte satıyor. Çok mu zordu ofis tutmak. İstesek yapamaz mıydık ama biz başkalarının ofisinde toplantı yapıyoruz. Biz tesisin sözünü aldık. Transfer için 15 oyuncu kaldık.

Biz herzeyi normalleştirdik. Taraftarımıza tek sistemimiz var. Normalleştirmeyin hiçbir şeyi... Benim taraftara kırgınlığım yok sadece gerçeklerimizin farkına varacağız.

Ak Parti’de, CHP’de benden hoşlanmayan bir kesim oluştu. Ben her zaman siyaset olmayacak dedim. Davet edildim kabul edildim. Belki bunlardan kaynaklı. Hayata bu yönde bakmalarını normal karşılıyorum. Onlar da beni düz bir şekilde ortada olmamdan mutlu olmalarını ve saygı duymalarını istiyorum. Benim kişisel olarak yakınlığım olmayan kişiler Fatma hanım, Cengiz Sarıbay, Tahir bey de arayıp yine de tebrik etti. Beni sevmeye birsiniz ama bu şehrin markasını aidiyet duygusu için yapmak zorundasınız.

Bizim istediğimiz duygu a, b, c parti olarak adım atma şansımız yok ama bizim duygularımıza ortak olmak zorundalar. Bana biri ‘hırsız’ diyecekse, ‘bir partiye fazla bir adım yakın durdu’ desin ben hırsızlığı kabul edeceğim.

Ben Tahir beyin samimiyetine hep inandım bunu ispatlamak zorunda da değil. Bahri Yavuz’a değil Kocaelispor’a destek olmak istediğine inanıyorum.

Ben Tahir beyin samimiyetine de de Fatma hanımın Kocaelispor’u kucaklamasından da mutluyum. Halkın takımıyız. Evet gelin üye olun diyorum. Halkız diyoruz. Halkın takımı demek şehirde en çok söylenen şeyi yapmak değil ki. Bize yönetme verdiniz idare edin demediniz ki. Biz yönetmek zorundayız. İdare etmek zorunda değiliz.

Beklentimiz şu bu kulübün ihtiyaçları ve lojistik ihtiyaçları var. Şener Söğüt’ten istedik. Perşembe günü randevumuz var. 50 dönümlük vakfa değil 150 dönümlük tesise ihtiyacı var. PTT Lige kadar ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bu sayede bir yerde yemek yiyip bir yerde duş almaktan kurtuluruz.

Taraftar maça geliyor, lisanslı forma alıyor, bilet alıyor, bitti mi senin taraftarlığın... Bunu düşünerek de kimse taraftarım demesin.

Neden açıklama yapmadınız dediler hiçbir günahımız da yoktu. O gün geç kaldığımız için basın mensupları arkadaşlarımız odayı terk etmişti. Açıklama yapamadım. Aksine sabaha kadar konuşurum. Başkan kaçmadı. Ben herkesten daha dik durmak zorundayım.  Yapabildiklerimiz bu kadar. Hakkınızı helal edin. Yine de aynı şeyi söylüyorum. Bütün sorumluluk benim. Herkesin verdiği emeği çöpe atmaya kimsenin hakkı ve hakkım yoktur.


Gerçekten bu kulübün gelecek yılların gideceksek bile bütün sorumlulukları yerine getirerek, emin ellere bırakarak gitmemiz gerekiyor. Bu kulübe talip insanlar var. Biz buraya kadar yaptık. Bundan sonrasını beni, şehri, taraftarı ikna ederek yapmalarını istiyorum. Kongremiz var. Aday olsunlar. Bizi ikna etsinler, önce bu şehri ve taraftarı.

Biz yorulduk. Olay para değil, madden ve manen yorulduk. Mükemmel 5 sene geçirdik kendi adımıza. 14 Haziran’a yapabileceğimizi yaparız. Biz bunları yapacağız diyen güçlü bir yapı varsa gelsin. Enver’in açıklamasına saygı duyarım. Yalnız kulübün başını belaya sokmayacak bir yönetim gelmesini isterse saygı duyarım.

14 Haziran’a kadar sıyası organizasyonuyla, taraftar derneğiyle, işadamıyla, şehir, taraftar, genel kurul istiyorsa bazım yapmamızı ve 20 milyonluk bütçeyi oluşturabileceksek devam edeceğiz. Kocaelispor'un arkasında duracağız.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali - 4 ay önce
neden zamanında bırakmadın o zaman çekilseydin birileri gelirdi sarıldın direğe sarılır gibi kocaeli spora etiket yapıcanya ama niyetin kötü alsana etiket yerin diibindeyiz