banner451
banner421

Yasin Özlü KOZ’a konuştu; “Turizm master planı hazırlıyoruz”

banner418

Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü Kocaelikoz.com haber sitemizin Genel Yayın Yönetmeni Gökhan Karabulut’a konuştu. Başiskele ilçesinde yapılacak olan yatırımlar, turizm master planını, hedeflerini Kocaelikoz.com ile paylaştı

Yasin Özlü KOZ’a konuştu; “Turizm master planı hazırlıyoruz”
11 Ağustos 2019 Pazar 00:00

banner32

Röportaj; Gökhan KARABULUT

Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü Kocaelikoz.com’a önemli açıklamalarda bulundu. Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Gökhan Karabulut’a konuşan Özlü, projelerini, turizm master planı hedeflerini anlatan Özlü, ilçeyi Kocaeli Büyükşehir Belediyesiyle birlikte turizm şehri yapacağını açıkladı.

Seymen kışlasının durumu nedir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Seymen kışlasının millet bahçesine çevrileceğini açıklamıştı, hangi aşamadasınız?

Seymen kışlamızın durumu seçim öncesinde start vermişti. Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz kışlayı millet bahçesi yapmak için Milli Savunma Bakanlığından almıştı. Devir süreci henüz tamamlanmadı, süreç devam ediyor, bu bir süreç hem resmi süreci hemde mali süreci var. Zaman alabilir millet bahçesinin hayata geçmesi, Milli Savunma Bakanlığı araziyi tamamen boşaltmış durumda. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’da konuyu yakından takip ediyor. Başiskele ilçesine çok geniş bir yeşil alan kazandıracağız proje hayata geçtiğinde. Arazimiz Seka Park alanının neredeyse iki katı. Millet Bahçesi bir milyon 200 bin metre kare alana yapılacak. Türkiye’de sanmıyorum bu kadar büyük millet bahçesi olur.

‘’KİŞİ VE KURUMA ÖZEL PROJE YAPILMAYACAK’’

Başiskele eski Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz döneminde projelenen Termal tesis vardı. Tesis hangi aşamada?

*Hüseyin başkanımız döneminde kaynak bulundu, kaynak çıkarıldı, şimdi ikinci aşamaya geçtik. 1. Aşaması günü birlik termal tesis için imar düzenlemesi başlattık. Büyükşehir Belediyesi meclisinden geçirdik. Şu an ilk aşamada yatırıma hazır. Projemizde hazır, mimari olarak yatırım planlamamızı yapıyoruz. Bir de Büyükşehir Belediyemizin imar komisyonunda kendi yerimizin imarını yaptık. Alanın büyüklüğü ile ilgili o bölgenin turizm alanı yapılması için Büyükşehir Belediyemiz ile görüş birliğine vardık. Büyükşehir Belediyesi imar komisyonu arkadaşlarımızla çalışıyor. Bölgeyi Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin turizm master planı çerçevesinde projelendireceğiz. Burada sadece otel olmayacak, kişi ve kurumlara özel imar düzenlemesi yapılmayacak. İmar düzenlemesini biz yapacağız, donatıları biz oluşturup yatırımcıyı bölgeye çekeceğiz. Bu işlem belki bizi bir yıl geriye atacak ama ortaya sosyal donatıları ve alanlarıyla daha zengin bir alana kavuşacağız. Yatırımcı taleplerine göre değil, bizim belirlediğimiz projelere göre yatırımcı gelecek. Bu daha doğru bir tercih olacak. Bölgede yaşayan insanlarımızın da görüşlerini alacağız.

Bölgemizde çok güzel tesislerimiz var. Özellikle Yuvacık havzası çevresinde önemli tesislerimiz bulunmakta. Yuvacık barajı çevresini daha fazla çekim merkezi haline getirmek için projelendirmeler yapacağız. Sosyal donatıları daha fazla olan, insanların sadece günü birlik piknik yapmak yemek yemek için tercih edebileceği değil, birkaç gün kalabileceği alanlara sahip olmalıyız. Daha fonksiyonel, donanımlı hale getireceğiz Yuvacık havzasının çevresini. Aslında oradaki tesislerimiz bu çalışmaya başladılar, günü birlik kalınabilecek tesislerimiz var ama bunu artık daha profesyonel ve bütünsel olarak yapmalıyız. Planlama yapacağız bunun için.

‘’SEMT MEYDANLARINI ÖNEMSİYORUM’’

Kent meydanları hangi aşamada?

Bizim aslında kent meydanlarından ziyade semt meydanlarına ihtiyacımız var. Coğrafyamız bildiğiniz üzere çok dağınık. Hatırlar mısınız eskiden semt meydanları vardı, vatandaşlar akşamları bu semt meydanlarında bir araya gelirler sohbet eder, bayramlarını kutlarlardı. Bu semt meydanlarını 1.incisini Hüseyin abi Kullar’da yaptı. Biz de önümüzdeki süreçte Seymen’de, Yeniköy’de ve ihtiyaç duyulan her bölgemize bu semt meydanlarını hayata geçirmek istiyoruz. İlçemiz 5 beldeden oluşuyor, her ilçenin kendine has özellikleri, kültür yapıları var. Bu zenginliğimiz gözetilerek, vatandaşlarımızın kültürlerini yaşatabileceği, kaynaşabileceği semt meydanlarını başlatacağız.

Başiskele sahili özellikle akşam saatlerinde ve hafta sonları dolup dolup taşıyor. İzmit merkezinden de gelenler çok. Fakat Başiskele sanki sahil ile kopuk. Sadece bir cadde sahile açılıyor. Bununla ilgili var mı projeniz? Sahil ile yukarı Başiskele’yi birbirine entegre edecek çalışmanız?

D-130 karayolu ilçemizi böliyor. Üst geçit çalışmalarımız var. Önümüzdeki hafta karayolları bir tanesine başlıyor. Büyükşehir Belediyemizin projeleri, kavşak düzenlemeleri olacak. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde eminim bunları konuşuyor olmayacağız.

Eşit işe eşit ücret politikanızı açar mısınız biraz?

Bayram ikramiyelerimizi yatırdık. Ücretlerle ilgili düzenleme yaptık, eşit işe eşit ücret politikasını belediyemizde hayata geçirdik. KHK’lılarla ilgili düzenlememizi de yaptık. İş barışını sağladık. Çalışanlarımız bizlere teşekkür ediyor. Ortalama yüzde 18-25 oranında zam yaptık.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.