banner608
banner601
banner559

Veteriner Hekimler Odası seçime gidiyor… “Arkadaşlarımızın hukukunu korumaya dirayetle devam edeceğiz”

banner418

,Kocaeli Veteriner Hekimler Odası 19-20 Eylül tarihlerinde kongreye gidiyor. Yeniden aday olan mevcut Başkan Orhan Altuntaş kongre sürecini ve aynı zamanda pandemi sürecini değerlendirdi

banner482
Veteriner Hekimler Odası seçime gidiyor… “Arkadaşlarımızın hukukunu korumaya dirayetle devam edeceğiz”
15 Eylül 2020 Salı 10:31

banner603
banner535

19-20 Eylül tarihlerinde 13. Olağan Genel Kurul’larını gerçekleştirecek olan Kocaeli Veteriner Hekimler Odası’nda iki aday bulunuyor. Mevcut Başkan Orhan Altuntaş yeniden aday olurken karşısında da yine Veteriner Hekim olan Mehmet Bostan olacak. İki adaylı geçmesi beklenen kongrede Veteriner Hekimler başkanını seçecek.

Kongre süreciyle ve aynı zamanda koronavirüs salgın süreciyle ilgili görüşlerini aldığımız Kocaeli Veteriner Hekimler Odası Başkanı Orhan Altuntaş, 9 dönemdir başkanlığını sürdürüyor. Başkan olduğu süre zarfında çalışmalarından bahseden Altuntaş aynı zamanda koronavirüs sürecine dair önemli açıklamalarda da bulundu. Açıklamalarında, bu tür salgında en önemli rolü veteriner hekimlerin oynadığını söyledi. 

Öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

“1963 Trabzon doğumluyum. Ortaokul ve liseyi Trabzon’da bitirdikten sonra 1984 ve 1989 arası Elazığ Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunuyum. 1984’te Üniversiteye girdiğim yılda buraya taşındık. O yıllardan beri Kocaeli’de yaşıytorum. 1991 yılında Gölcük Belediyesi’nde Veteriner hekim ve Encümen üyesi olarak göreve başladım. Yaklaşık 17 yıl çalıştıktan sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde idari bir görev aldım. Görevimden kendi isteğimle ayrıldım. Kocaeli’de 2009 seçiminde MHP’den Gölcük Belediye Başkan adayı oldum. Kocaeli’de birçok STK’da çalıştım. Kocaeli Sağlık Vakfı Kuruculuğu, İzmit Trabzonlular Derneği olmak üzere Gölcük Trabzonlular Derneği’nde 2 dönem dernek başkanlığı yaptım. Yaklaşık 18 yıldır da 9 dönemdir Kocaeli Veteriner Hekimler Odası Başkanlığı’nı yönetmekteyim. Aynı zamanda 26 yıldır Belediyeciliğin yanında serbest veterinerlik yaptım.” 

9 dönemdir yaptığınız oda başkanlığınız sürecinde ne tür projeler gerçekleştirdiniz?

“DIŞARIDAKİ VETERİNER HEKİMLER KOCAELİ’Yİ DAHA ÇOK TERCİH EDİYORLAR”
“32 üyeyle kurmuş olduğumuz odamız akademik meslek odasıdır. Akademik odaları meslektaşlarının hak ve hukuklarını koruması, hayvancılığın gelişimiyle ilgili görüş beyan etmesi, sektörün gidişiyle ilgili kamuoyunu bilgilendirmektir. Veteriner Hekimler Odası’nı bir mülk sahibi yaptık. Bunun yanında meslekle ilgili, Kocaeli Türkiye’de asgari ücretin en iyi oturduğu ildir. Bu bölgede asgari ücret özel sektörde, gıda üreten firmalarda, diğer tüm sektörlerde kamu dışında istihdam edilen sektörlerde yüzlerce meslektaşımızın asgari ücreti kusursuz şekilde ve eksik olmaksızın ödenmesi çok sıkı takip edilmiş ve bu konuda bölgede zaman zaman Çalışma Bakanlığı’ndan zaman zaman müfettiş bile istenmiştir ve Kocaeli bu asgari ücretin oturduğu bir il haline dönüşmüştür. Bu konuda çok cazip bir il olarak görülmekteyiz. Hatta dışarıdan veteriner hekimler, bu kesintisiz maaş ödemesi noktasında Kocaeli’yi daha çok tercih ediyorlar.” 

Bu hafta sonu Veteriner Hekimleri Odası seçime gidiyor. Sizin başkanlığa tekrardan aday olduğunuzu biliyoruz. Karşınızda başka bir aday bulunuyor mu?

“KARŞIMIZDA ADAY OLAN ARKADAŞIMIZI FOTOĞRAFLARINDAN TANIDIM”
“Ben 9 dönem aday oldum ama hiçbir zaman aday demedim. Arkadaşlarım, bizim bu bölgede eski kurucu üyelerimiz dahil bize siz aday olun demişlerse oluruz. Bu dönem bırakma fikrimiz vardı ancak bu arkadaşlarımızın teveccühü yeniden aday olmamız hakkında telkinler olmuştur. Yeniden göreve talibim. Karşımızda aday olan arkadaşımızı da fotoğraflarından tanıdım ne yazık ki. Biz istedik ki bir mutavakatla bir kadro oluşturalım istedik. Bu arkadaşımız kendisi bir liste yapmış bize sunmuş. Biz de hayırlı olsun dedik. Biz kendisine benim doğru olmayacağımı, serbest veya 657’ye tabi olmayan bir memur tarafından yapılmasını tabir etmiş ve adaylığın doğru olmayacağı doğrultusunda görüş bildirdim. Mehmet Bostan adlı bir arkadaşımız karşımdaki aday. Kocaeli’de Tarım ve Orman Bakanlığı’nın veteriner hekimliğini yapmakta. Buradaki görevi de Kocaeli’de ilaç takip sisteminin operatörlükler yapıyordu.” 

Neden üyeler sizi tekrardan seçsin?

“DEMEK Kİ ARKADAŞLARIMIZIN HUKUKUNU GEREĞİ GİBİ KORUYORUZ”
“Şimdi daha önce de söylediğim gibi hiçbir zaman aday olmadım aday yapıldık. Takdir edersiniz ki de 9 seçimdir seçimi kazanmışımdır. 6-7 seçimde karşımda aday oldu ama hepsini farkla yendim. Demek ki arkadaşlarımızın hukukunu gereği gibi koruyoruz ki arkadaşlar bizi tekrar tekrar görevde görmek istiyor. Göreve devam edersek arkadaşlarımızın hukukunu korumaya dirayetle devam edeceğiz.

Bu dönemde de seçilirseniz yeni projeleriniz ne olacaktır?

“VİRÜSLERLE EN ÇOK MUHATTAP OLAN MESLEK VETERİNER HEKİMLERDİR”
“Ne yazık ki her meslekte olduğu gibi suistimaller vardır. Bu suistimallerinin bazılarını mahrem tutuyoruz. Meslekle ilgili yapacağımız tasarruflar vardır. Bunun dışında eğitim şart diyoruz. Bu dönem pandemi sebebiyle eğitimleri ne yazık ki ihmal ettik. Özellikle veteriner hekimlerin yeni açılımlarla ilgili gerek büyükbaş, gerek küçükbaş, gerek gıda konusunda eğitimler planlıyoruz. Gıda güvenliği dünyanın en büyük sorunu. Türkiye Gıda Güvenliği sorununu yaşayan bir ülke. Bakanlık belki kabul etmeyebilir ama bu böyledir. Dünyadaki enfeksiyon hastalıkları yüzde 80’i hayvansal kaynaklıdır. Bugün vebadan tutun coronaya kadar olan virüslerin, salgınların hepsi tamamen hayvansal kökenlidir. Veteriner hekimlerin çok iyi eğitimle yetişmesi gerekir. Virüslerle en çok muhattap olan ve mücadele eden meslek veteriner hekimlerdir. Dolayısıyla gıda güvenliği konusunda da veteriner hekimler çok iyi eğitim alıp eksiklerini gidermesi gerekiyor. Kedi, köpek malum artık çok ciddi bir sektöre dönüştü. En kötü ihtimalle bir evde kuş bakılmaktadır. Bu sebepten dolayı veteriner hekimlerimizin eğitimi çok önemli buna önem vereceğiz.”

 Yıllardır tüm dünyayı etkileyen birçok salgın meydana geldi. Kara vebasından ebolasına ve şu an da halen daha etkisinde olduğumuz koronavirüs gibi. Siz veterinerlerin bu virüsler ve salgınlar hakkında oldukça bilginiz olduğunu ve veterinerlerin bu işin içerisinde daha çok olduğunu biliyoruz. Koronavirüs hakkında ne tedbirler alınabilir? Bu salgının atlatılması için ne yapılmalıdır?

“GEÇMİŞ YILLARDAKİ SALGINLARIN YANINDA HAFİF SAYILACAK BİR SALGINDIR”

“Virüslerin sicilleri hiç temiz değildir. Dünyadaki salgınların temelinin hepsinde bu salgınlar vardır. Coronavirüs, kara veba, İspanyol gribi de bunun içerisinde. Bir kemirgenden yayıldığı iddia edilir. Koronavirüs bu saydıklarımın yanında bu geçmiş yıllardaki salgınların yanında hafif sayılacak bir salgındır. Dünyada yıllık 8 milyonun üzerinde insan grip vakalarından ölmektedir. Biz bir kişi dahil ölsün istemeyiz ancak şu ana kadar ölen kişi sayısı dünyada 1 milyona yakın insan koronadan hayatını kaybetti. Yani bu süreçte 9-10 aya yaklaştı. Ölen insan sayısı 1 milyona yaklaştı ama dünya sağlık örgütünde 2019 yılında virüsten ölen kişi sayısı 8 milyon olarak açıklandı. Bunun zaten yüzde 10-15’i koronavirüsten vefat etti. 8 milyon insan zaten gripten ölüyordu. Hafife alalım demiyorum ama geçmiş salgınlara bakarsak zayıf bir virüstür. 

“AŞIDA, İNSANLARDA BAŞARILI OLDULAR”
Ben Amerika’nın deklerasyonuna katılıyorum. İnsanları işinden gücünden de etmeden sosyal hayatı da devam ettirmek kaydıyla tedbirleri de elden bırakmadan hayatımıza yaşayıp üretime de devam etmeliyiz. Şu ana kadar önceki yıllarda olan virüslerle mukayese etmemiz için 150 milyon insan ölmesi lazım ama bunu da kimse unutmasın virüslere yüzde 100 etki eden hiçbir ilaç bulunamamıştır. Koruyucu ilaçlar bulunmuştur yalnızca. Şu da çok düşündürücüdür. Köpeklerde koronavirüsün aşısını 38 sene önce bulan mantık bunun aşısını bulamaması da şüphe uyandırıyor. Mesela Pendik Araştırma inaktif bir aşıyı tescillediler. Aşıda insanlarda başarılı oldular. Aşı çalışmalarını Dünya’da yöneten veteriner hekimler ama Türkiye’de biz bunu çok öne çıkartamıyoruz. Bütün dünyada aşıları bulanlar veterinerlerdir ama Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde “Bu kurumda veteriner hekimin ne işi var?” diyen bir Sağlık Bakanı gördük. Sağlık Bakanı’mız bu süreçte gayet başarılı ama bu konuda yönetimi oldukça dar. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın Zoonotik Hastalıklarla ilgili dairesi yok.”

Veteriner Hekimlerin koronavirüsle mücadele noktasında ne konumda olması lazım? Devletin veterinerlere ne tür destek vermesi lazım?

“SAĞLIK BAKANIMIZ VETERİNER HEKİM DEMEKTEN İMTİNA EDİYOR”
Bizim pandemi sürecinde İç İşleri Bakanlığı genelgesi yayımlandığında Veteriner Kliniklerinin 50 bin nüfusa göre orantılanması söylendi. Biz hemen İç İşleri Bakanlığı’na ulaşıp bunun yanlış olduğunu, köpeklerin salındığını, virüsle mücadelede mesleğin içeri tıkanmasının skandal olduğunu söyledik ve derhal düzelttiler. Dünya’nın her yerinde virüslerle mücadele eden veteriner hekimlerdir. Veteriner hekimler koruyucu hekim noktasında sahada olmasınlar dünyada 8 milyar nüfus olmaz. Bilim Kurullarında direkt veteriner hekimler görevlendirildi. Öncelikle bu bir eksiklikti sonrasında bu eksik giderildi. Pandemi kurullarında, bakanlığın ayrıyeten Bilim Kurullarında görevlendirildi. Bunun yanında Türkiye’de şu anda bu virüsü izole eden Aykut Özdarendeli hoca bir veteriner hekimdir. İnşallah şu anda görüldü gibi Pendik Araştırma Enstitüsü’nde bir gelişme olmuş. Sağlık Bakanımız Veteriner Hekim demekten imtina ediyor. Öyle bir meslek taasufu yapıyor ki anlamak mümkün değil. Öncelikle bu zihniyet değişmelidir. 
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Veteriner Hekim - 1 hafta önce
Sadece resimlerden tanıdığı kişinin, mevcut dönem denetleme kurulunda ne işi var
Avatar
Veteriner Hekim - 1 hafta önce
Bu meslege başladığımdan beri Orhan Bey başkan. Üslup sorununu bu kadar yıldır hala çözemedi. Değişim kaçınılmaz bir gerçek ve gerekliliktir. Değişen ve gelişen dünyada inovasyona ayak uyduramazsanız geride kalırsınız. Mehmet Bostancı ( yazıda Mehmet Bostan yazıyor maalesef) ve dinamik kadrosu kaybedilen bu zamanı en kısa sürede telafi edecektir.
Avatar
Mesleğine sahip çıkan Veteriner Hekim - 1 hafta önce
Koltuk koltuk koltuk bırakın bunları icraat yapın yapacağız edeceğiz ben istemiyorum arkadaşlar istiyor bunlar boş laflar yiyen varsa devam etsin Kocaeli odasına kayıtlı değilim ama kayıt olup bir daha seçimlerde bende oy kullanacağım arkadaşlarının sen sen ol sen dediği değil ben başkan olacağım bu işi yapacağım diyen arkadaş çıkarda oyumuzu veririz
Avatar
Veteriner-i Alayül ala - 6 gün önce
Genel kurulda orhan beyin konuşması her zamanki gibi uyuttu. Orayı aradım burayı aradım falanla görüştüm filanla konuştum en son Doğu Akdeniz’de gazı da mesleğe bağlama yapması efsane oldu... kendini önemli görme hastalığına Allah şifa versin. Şikayet edip bunca yıl birşey yapmadı diye şikayet edip gider yine ot verir seçersiniz. Layık olduğunuz ile yönetilirsiniz , meslekte Ar-Ge nedir innovasyon nedir teknoloji nasıl kliniklere adapte edilir , eğitimle ilgili ne biliyor keşke anlatsaydı da öğrenseydik . 2022 de aday olmazsa hatrımız kalır. Pandemi yaşıyoruz kurban geçiyor çıkıpta iki kelam etmiyor göremiyoruz. Bu günkü konuşmasını dinledim ya işte vizyon işte başgan dedim
Avatar
Şaban gencer - 1 hafta önce
Orhan bey dürüstlüğü ve liyakatli bir veteriner hekim dur başarılar dilerim