banner608
banner601
banner559

Veteriner Hekimler Odası Başkan adayı Bostancı; "Daha genç ve daha dinamik bir yönetim"

banner418

Kocaeli Veteriner Hekimler Odası 19-20 Eylül tarihlerinde kongreye gidiyor. Mevcut Başkan Veteriner Hekim Orhan Altuntaş başkanlığa tekrardan aday olurken Veteriner Hekim Mehmet Bostancı da aday olduğunu açıkladı

banner482
Veteriner Hekimler Odası Başkan adayı Bostancı; "Daha genç ve daha dinamik bir yönetim"
16 Eylül 2020 Çarşamba 14:43

banner603
banner535

19-20 Eylül tarihlerinde 13. Olağan Genel Kurul’larını gerçekleştirecek olan Kocaeli Veteriner Hekimler Odası’nda iki aday bulunuyor. Mevcut Başkan Orhan Altuntaş yeniden aday olurken karşısında da yine Veteriner Hekim olan Mehmet Bostancı olacak.

Gazetemize açıklamalarda bulunan Veteriner Hekimler Odası Başkan Adayı Mehmet Bostancı, neden başkanlığa aday olduğunu ve başkan seçilirse yapacak olduğu projelerden bahsetti.

Sözlerine kendisini tanıtarak başlayan Mehmet Bostancı; “1985 Bolu/Seben doğumluyum. 2010 yılı Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunuyum. Yüksek lisansımı Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ''Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları'' dalında tamamladım. 2014 yılından bu yana Kocaeli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ''Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdürlüğü'nde'' mesleğimi icra etmekteyim. Evli ve 1 çocuk babasıyım. Odamızın 431 nolu üyesiyim. Aynı zamanda Mevcut dönem denetleme kurulu üyesiyim.” dedi. 

“GÖRÜLEN HASTALIKLARIN YÜZDE 61’İ HAYVANSAL KÖKENLİDİR”
Sözlerine veteriner hekimlerin öneminden bahsederek devam eden Bostancı; “Dünya üzerinde her yıl 2.5 milyar vaka olduğu ve 2.7 milyon insanın zoonotik hastalıklardan öldüğü tahmin edilmektedir. İnsanlarda görülen hastalıkların yüzde 61’i hayvansal kökenlidir. Sağlık Bakanlığı’nın tehlikeli görüp ihbarını mecbur kıldığı 50 hastalıktan 26’sı hayvanlardan insanlara bulaşmaktadır. Dünyada hastalık etkenlerinin %70’ten fazlası hayvansal kökenlidir. Zoonoz hastalıklarla mücadelede meslektaşlarımız ilk sırada yer almaktadırlar. Bu bağlamda tek sağlık konseptinin ayrılmaz bir bütünü olarak rol oynamaktayız.” ifadelerini kullandı.

“BÜYÜK EMEK SARF ETTİĞİMİZİ DÜŞÜNMEKTEYİM”
Sözlerinin devamında Oda Başkanlığı’na aday olması ve seçilmesinin ardından yapacak olduğu çalışmalar doğrultusunda açıklamalar yapan Bostancı; “Meslektaşlarımın yakından bildiği e-reçete ve ilaç takip sisteminin ilk çıktığı günden itibaren, her meslektaşımla bire bir çalışarak sistemin entegre edilmesi adına büyük emek sarf ettiğimizi düşünmekteyim. Aynı istek ve gayretle odayı yöneteceğimiz konusunda tüm hekim arkadaşlarımı temin ederim. Veteriner Hekimliğin kamu ya da özel olarak ayrıştırılmaması gerekliliği ile beraber, Türkiye geneline baktığımızda mevcut 56 odamızın 18'i kamu Veteriner Hekimi tarafından yönetilmektedir. Veteriner Hekimler Birliği yönetim kadrosunda ilaveten Kocaeli mevcut oda yönetim kadromuzda da kamu Veteriner Hekimi meslektaşlarımın olduğunu belirtmek isterim. Bu da gösteriyor ki kamu Veteriner Hekimi olmak meslek odamıza katkı sağlamaya engel teşkil etmemektedir. İlimiz genelinde 250 Veteriner Hekim meslektaşımız mevcuttur. Seçim sürecinde 200 den fazla meslektaşımı yerinde ziyaret ederek meslek adına yapılması gereken konular üzerinde değerlendirmeler yaptık. Yapılan ziyaretlerin asıl amacı fikir birliği ile tüm sorunların ele alınarak mesleğimize en yüksek katkıyı sağlayacak yol haritasını birlikte çizmektir. Aynı il içerisinde 250 meslektaşımızı bir arada tutmak ve birlikteliği sağlamak zor olmasa gerek.”dedi
 

“DAHA GENÇ VE DAHA DİNAMİK BİR YÖNETİM”
Yönetimini oluştururken dikkat ettiği hususlardan da bahseden Bostancı; “Tamamen gençlerden oluşan ve mesleğimize farklı sektörlerde yadsınamaz katkıları bulunan bir kadro ile seçimlere hazırlık yapmaktayız. Biraz önce bahsettiğim gibi ilk hedefimiz meslektaşlarımın meslek odasına inancını artırarak aynı meslek çatısı altında yek vücut olması. Mevzuat kapsamında alt komisyonların oluşturulması (Ev ve Süs Hayvanları Veteriner Hekimliği Komisyonu, Çiftlik Hayvanları Veteriner Hekimliği Komisyonu, Gıda Veteriner Hekimliği Komisyonu vs). Oluşturulan bu komisyonlarda elde ki verilerin derlenmesi, raporların oluşturulması ve çözümlerinin araştırılması hedeflenmektedir. Meslektaşlarımız hizmet içi eğitimler ve buna bağlı eğitim belgelerini almak adına farklı bölgelerde yapılan eğitimlere katılmaktadır. Bunu daha kolay hale getirebilmek için İlimizde yılda yaklaşık en az 8 eğitim planlaması yapılmaktadır. Kazanmamız durumunda Kasım ayı içerisinde ilk eğitimi vermek üzere söz aldığımızı vesilenizle tüm meslektaşlarıma duyurmak isterim. Odamızın mevcutta bir web sitesi olmamakla beraber bilgi-belge akışını kolaylaştırmak adına ekip arkadaşlarımızca altyapı hazırlığı oluşturulmuştur. Belediyeler ve Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte sosyal sorumluluk projelerinin hazırlanması için gerekli adımlar atılacaktır. Gerek akademik gerekse sosyal ve kültürel etkinlikler oluşturularak meslektaşlarımızın daha çok bir araya gelmesi hedeflenmektedir. Odamız otoritesinde sistemin, kişi ve kuruluş ayırmaksızın mevcut mevzuatlara bağlı kalınarak işletileceği hususunda tüm meslektaşlarıma altını çizerek söz veriyorum. Projeler hazırlanırken ekibimiz ile gerekli planlamalar yapılmış olup, altı doldurularak hazırlanmıştır. Daha genç ve daha dinamik bir yönetim oluşturduk. Seçim sonrası vakit kaybetmeden projelerimizi gerçekleştirme heyecanı içerisindeyiz. Son olarak tüm meslektaşlarımın oylarının çok kıymetli olduğunu ve mutlaka oylarını kullanarak kazananın kişi değil mesleğimiz olduğunu göstermeye en derin saygılarımla davet ediyorum.” ifadelerine değindi.

    


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.