banner478
banner421

Veli- Der: Öğrencilerin hayallerini söndürdüler

banner418

LGS sonuçlarını değerlendiren Veli-Der Şube Başkanı Göksal Yılmaz, “Sonuçlar öğrencilerin umudunu,  hayallerini ve heyecanlarını yıkmıştır. En büyük zarar öğrencilerin hayallerinin söndürülmesidir. Bunu yapmaya kimsenin hakkı yoktur” dedi

Veli- Der: Öğrencilerin hayallerini söndürdüler
01 Ağustos 2018 Çarşamba 12:27

banner477
banner460

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sonuçlarını geçtiğimiz günlerde açıkladı. Sonuçlara çok sayıda öğrenci ve ailesi tepki gösterirken Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Kocaeli Şube Başkanı Göksal Yılmaz da konuyla ilgili bir açıklama yaptı.  Yılmaz,  “Sonuçlar öğrencilerin umudunu,  hayallerini ve heyecanlarını yıkmıştır. En büyük zarar öğrencilerin hayallerinin söndürülmesidir. Bunu yapmaya kimsenin hakkı yoktur” dedi.

Yılmaz şunları söyledi: ‘’8. sınıftan mezun olan 1.2 milyon öğrenciden 200 bini tercih yapmayarak sistem dışında kaldı. Sınava giren 1 milyon öğrenciden yarısı tercihte bulunurken, 1. tercihinde 33 bin öğrenci yerleşti.  224 bin 950 bin kontenjanı bulunan imam hatip liseleri, öğrenciler tarafından tercih edilmedi. 107 bin 288 boş kontenjanı kaldı. Boş kontenjanların okul türlerine göre dağılımına bakıldığında 70 bin 617 öğrenci, nakil dönemlerinde ya İmam Hatip Lisesi’ne ya da meslek lisesine gitmek zorunda olacak.

MEB’in tercih sınırını 5 ile sınırlaması ve aynı okul türünden sadece 3 tercih hakkı tanıması, on binlerce öğrencinin yerleşememesine ve evlerinden uzak okullara zorlanmasına neden oldu. MEB, ‘kimse istemediği okula yerleşmeyecek’ açıklaması yapsa da 91 bin öğrencinin yerleşemediği sonuçlara göre, sadece 21 bin kişilik Anadolu lisesi kontenjanı kalması, öğrencilerin imam hatip veya meslek liselerine mecbur kalmasını sağladı. ‘Nitelikli’ lise olarak belirlenen bin 556 lise ve 127 bin 480 kişilik kontenjan için yarışan 1 milyona yakın öğrenciden yalnızca yüzde 45’i tercih yaptı.


MEB istatistiklerine göre, nitelikli okullara 127 bin 283 öğrenci yerleşti ve bu okullarda sadece 197 kontenjan boş kaldı. Anadolu, fen ve sosyal bilimler liselerinde nakil dönemi için hiç boş kontenjan kalmazken Anadolu imam hatip liselerinde 65, Anadolu teknik liselerinde ise 132 kontenjan boş kaldı. Bakanlık verilerine göre, yerel yerleştirmede, 434 bin Anadolu Lisesi kontenjanından 413 bini dolarken, nakil dönemi için sadece 21 bin 70 kişilik yer kaldı. 224 bin kişilik imam hatip kontenjanında ise 107 bin kişilik kontenjan bu okulların eve yakın olsa da tercih edilmediğini gösterdi. 481 bin 482 kişilik meslek lisesi kontenjanının da 214 bini boş kaldı. 3 bin 509 aday, pansiyonlu okul tercihinde bulunurken bu öğrencilerin de yalnızca 477’si pansiyonlu okullara yerleştirildi.


91 bin 687 öğrenci tercih yapmalarına karşın herhangi bir okula yerleşemedi. Nakil döneminde Anadolu liselerinde sadece 20 bin kontenjan boş kaldığı için yaklaşık 70 bin 617 öğrenci ya imam hatip lisesine ya da meslek lisesine gitmek zorunda olacak.  1 milyon 229 bin 591 öğrenci 8. sınıftan mezun olurken bu öğrencilerin yüzde 20’ye yakını herhangi bir okul tercih etmeyerek sistem dışında kaldı. 211 bin 700 öğrenci tercihte bulunmadı.  233 bin öğrenci ya özel okula, ya imam hatibe ya da meslek lisesine gitmek zorunda kalacak.  Açık liselere giden öğrenci sayısında artış olabilir. Kocaeli’de 24 bin 175 öğrenci tercih yaptı. 21 bin 876 öğrenci yerleşti. 2 bin 299 öğrenci her hangi bir okula yerleşemedi, yüzde 9 açıkta kaldı.


Öğrenci Veli Derneği (VELİ-DER) olarak, MEB’den bir an önce yapılması gereken taleplerimiz;
1- Nakillerde tercih sayısı ve ‘adres’ sınırı kaldırılmalıdır. Her öğrencinin istediği okula yerleştirilmelidir.
2- MEB nakillerden önce mutlaka Fen ve Anadolu liselerinin kontenjanlarını arttırmalıdır.
3- Merkezi sınav ile tercih yapan öğrencilerin %75’i tercihlerine yerleşememiş. 300 bin çocuğun yaşadığı bu mağduriyet nasıl giderilecek?
4-  En kritik nokta ise yerleşme sonuçlarına bakıldığında öğrencilerin açıkta kalmaktan kaynaklı zorunlu ‘tercihte’ bulunduklarını göstermektedir. Tercih sayısı sınırı, ’adres’ sınırı gibi dayatmalar öğrencileri istemedikleri okulları yazmaya zorunlu bırakmıştır. Sınav sistemi kaldırılmalıdır.
5- Her öğrenci ilgi, bilgi ve yeteneğine uygun okullara yönlendirilmelidir.
Tüm velilere çağrımızdır, kamusal, parasız, bilimsel, eşit ve laik eğitim için yan yana gelelim, birlikte haklarımıza ve geleceğimiz olan çocuklarımıza sahip çıkalım.’’


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.