banner341

Veli-Der'den çocuk istismarlarına tepki!

banner301

Veli-Der günümüzde artan çocuk istismarlarına karşı basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

Veli-Der'den çocuk istismarlarına tepki!
06 Temmuz 2018 Cuma 15:39

banner313

Son günlerde artan çocuk istismarı ve cinayetlerine tepki göstermek için Kent Meydanı'nda basın açıklaması yapılmıştı.

Veli-Der'in basın açıklamasında ise cezaların caydırıcı olmadığına şu tespitlerle dikkat çekti.

"Özellikle eğitim müfredatlarında cinsiyetçi yaklaşımlara yer verilmemelidir. Müfredat yeniden bu ihtiyaçlar üzerinden yazılmalıdır. Son zamanlarda meydana gelen taciz, tecavüz ve çocuk istismar olayları toplumu derinden etkilemektedir. Son 10 yılda çocuk istismarı %700 arttı. Davalarda "iyi hal ve saygın tutum indirimi yapıldı. Çocuk istismarında açılan dava sayısı 40 bin 366, çıkan karar sayısı ise 24 bin 825 mahkumiyet kararı ise 13 bin 968."

Yaygınlaşan istismar olaylarının idam ile çözülemeyeceğini belirten Veli-Der üyeleri;

"Veli-Der olarak, artan çocuk istismarı, taciz, tecavüz vakalarını tüm kalbimizle lanetliyoruz ve çocuklarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz. Üzüntüsünü çeşitli şekillerde gösterip tepki gösteren tüm toplum katmanlarını önemsiyoruz fakat bu tepkiler üzerinden idam istemek yerine zihniyet değişikliği sağlanarak insanların bu konuda bilinçlendirilmesi hayatî önem taşımaktadır." açıklamasını yaptı.

Dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'nun sözlerini hatırlatan Veli-Der;

"Ensar Vakfı'nda 41 erkek öğrenciye tecavüz edildiği ortaya çıktığında dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu; 'Buna birkez rastlanmış olması hizmetleri ile ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için bir gerekçe olamaz' ifadelerini kullanmıştı. İdam değil asıl bu anlayış, zihniyet sorgulanmalıdır. Bugüne kadar çocuk istismarı ile ilgili muhalefet partileri tarafından verilen araştırma önergeleri AKP oylarıyla reddedildi. Olayların örtbas edilmesi, araştırılmaması ve sorumluların cezasız kalması bu problemi daha da içinden çıkılmaz hale getirmiştir. " diyerek sorumluların cezasız kalmasının olayları daha karmaşık hale getirdiğini ifade ettiler.

Yaygınlaşan çocuk istismarlarının önlenmesi ve caydırıcı olması için şu öneriler yapıldı;

Bu alanda çalışan sivil toplum örgütleriyle ortak çalışmalar yürütülsün ve bu çalışmalar kamu idaresi tarafından desteklensin.
    * Evrensel değerlere uygun, bilimsel, çocuk hak ve özgürlüklerini ve çocuğun üstün yararını esas alan hukuk güvenliğinin sağlandığı yöntemler belirlensin.
    * Çocuğa dönük şiddeti önleme planları hazırlansın.
    * Çocuk ihmal ve istismarını önleyici çalışmaların yanı sıra bu tür davranışlarla karşı karşıya bulunan çocukların tedavisini amaçlayan programlar hazırlansın.
    * Ailelerin, çocuk gelişimi ve psikolojisi konularında da bilinçlendirilmesinin yanı sıra çocukla ilişkide bulunan tüm kişi, kurum ve kuruluşların, çocuk hakları konusunda bilinçlendirilmesi için aile temelli, okul temelli ve toplum temelli programlar hazırlansın.
    * Çocuğun ekonomik sömürüsünün engellenmesi için ekonomik eşitsizlik ortadan kaldırılsın.
    * Sorun bütün yönleriyle değerlendirilerek, kalıcı çözümü için kamu otoritesi ve ilgili tüm kurum ve kuruluşlar gerekli çalışmaları yapmalıdır."


Etiketler; #Velider
banner31

İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.