banner608
banner601
banner559

Ulaş Erenkaya; “Lokomotif durdu ama Kocaeli şanslı”

banner418

Birçok yerde durma noktasına gelen inşaat sektörünü, kentin tanınan ve sevilen isimlerinden biri olan Ulaş Erenkaya ile değerlendirdik. 

banner482
Ulaş Erenkaya; “Lokomotif durdu ama Kocaeli şanslı”
01 Temmuz 2019 Pazartesi 10:48

banner603
banner535

Ekonomide sanayi üretiminden tarımsal üretime, işsizlikten enflasyona birçok noktada endişe verici gidişat sürerken, Türkiye’nin lokomotifi olarak görülen inşaatta da tehlike çanları çalmaya devam ediyor.  Birçok yerde durma noktasına gelen inşaat sektörünü, kentin tanınan ve sevilen isimlerinden biri olan Ulaş Erenkaya ile değerlendirdik. 
 

'KONUTTA CİDDİ BİR PATLAMA OLDU'
 

İnşaat sektörü neden bu hale geldi? Pimi çeken ne oldu sizce?
Özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nin yaşadığı krizle beraber para politikasında ciddi bir değişiklik oldu. Bu para politikası dünyadaki gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerine ciddi anlamda ucuz para girmesini sağladı. Biz de bundan olumlu yönde faydalandık. Bununla beraber dövizin düşmesinden dolayı enflasyondaki hızlı düşüş, faizlerin de bir anda gerilemesini sağladı. Yıllardır iyi bir evde oturma hasreti çeken insanların kira ödedikleri parayla faize verdikleri para arasındaki makas daralmaya başlayınca bir anda konut sektörüne ciddi bir talep patlaması oldu. 
 

'FİRMALAR CİDDİ KAZANÇ ELDE ETTİ'
Bununla beraber hem arazi fiyatlarında hem de inşaat yapan firma sayısında çok ciddi bir atış oldu. Bu artışın sonucunda sektör ortalama 300 bin ile 500 bin imalattan, yılda bir buçuk milyon konuta kadar çıktı. Ve firmalar buradan çok ciddi ekonomik kazançlar elde etti.  Müteahhitler Birliği toplantılarında bu konuda bir çarpıklık olduğunu hissetmeye başladık. Çünkü etrafımızda konut satma potansiyeli olmayan insanların inşaatçı olduğunu gördük. Mesela kasabından emlakçısına sanayicisinden berberine herkes birden inşaatçı olmaya başladı. Bu da sektörde kaliteyi düşürdü. 
 

’10 LİRALIK MALA 8 LİRA DERSEN..'
İnşaat sektöründe yer alan şirketlerin yaklaşık yüzde 70’i kaliteli ürün kullanmayarak insanların can güvenliğini  hiçe sayıyor. 10 liralık malı 8 liraya yaparım diyerek kaliteden ödün verirsen bu tam olarak vicdansızlıktır. Vicdanı olan bizler bu adamlarla mücadele edemiyoruz. Oysa ki; vergimizi tam veriyoruz, iş ahlakına sonuna kadar uyuyoruz ama bir bakıyoruz karşımızda ne olduğu belli olmayan ve sürekli yaptığı hatalar yanına kar kalan bir kitle oluşmaya başladı. Ve bununla birlikte müteahhitlik mesleğine büyük bir leke sürülüyor. Müteahhitlik mesleği insanların rahat rahat girip çıkacağı bir meslek olmamalıdır. Bunda devletin inanılmaz büyük denetimsizliği var. 
 

'EKONOMİYİ VURUYOR!'

Hükümetin sektörü canlandırmak için aldığı tedbirler yeterli mi sizce?
Bu son yapılan hamleler belki gelecekte sektörü kurtaracak. Hükümetin sektöre uyguladığı suni teneffüs işe yaramıyor ve inşaat sektörü ayağa kalkamıyor. Üstelik ekonominin lokomotifi haline getirildiği için diğer bütün sektörleri de etkiliyor. Camdan çimentoya, mimariden mobilyaya 200 alt sektörle bağlantısı bulunan inşaattaki daralma diğer sektörleri de peşinden sürükleyerek ekonomide durgunluğu tetikliyor. Bugün bankaların ekonomik olarak sıkıntıda olmasının en büyük sebebi inşaat sektörüdür. Çünkü inşaat sektörüne bağlı şirketlerin sermaye ihtiyaçları çok yüksektir.  
 

'KONUT ALAN YABANCIYA VATANDAŞLIK VERİLİYOR'
Konut sektöründe yaşanan durgunluğun yurt içi talep ile aşılamayacağını gören hükümet yabancıların konut alması halinde Türk vatandaşlığı hakkı verilmesini kolaylaştırdı. Daha önce bir milyon dolarlık gayrimenkul alanlara vatandaşlık verilmesi uygulaması önce 500 bin dolara daha sonra ise 250 bin dolara düşürüldü. Bu uygulamanın etkisi ile yabancılara konut satışında bir miktar artış yaşandığını da vurgulamak lazım. Ben bu konuya sıcak bakıyorum. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde baktığınız zaman, insanlar gayet güzel başka bir ülkede yatırım yapabiliyor konut alabiliyorlar, ben bunu doğal turist olarak kabul ediyorum. 
 

'OY KULLANMA HAKLARI OLMASIN'
Yani ülkeden konut alan insanlar doğal turist olarak evlerine gelecekler, burada yiyip içip, vergi ödeyecekler, ülkem için bunu olumlu algılıyorum. Vatandaşlık konusu ise çok tartışmalı bir konudur. Tamam vatandaşlık verelim ama oy kullanma hakkı olmasın. Oturma izinleri olsun, çalışma izinleri olsun ama benim ülkemin geleceğine karar verme yetkilerini sadece konut aldığı için insanlara verilmesini pek doğru bulmuyorum. Tek eleştirdiğim konu bu. Yani siz 250 milyon lira verip konut alıp benim ülkemin cumhurbaşkanını bakanını seçemezsiniz. 
 

'YORULDUK VE YIPRANDIK'

Sektör bu kadar sancılı bir süreçten nasıl kurtulur sizce?
Bizim sektörü kurtaracak bir numaralı konu fazin düşmesi. Faiz düşmediği sürece sektörün kendini toparlaması mümkün değil. Faizin düşürülebilmesi için de mutlaka enflasyonun geri çekilmesi gerekir. Enflasyonun düşmesi için de ihtiyaçlarımızın dövize endeksli değil biraz da kendi dinamiklerimizle bağlı olması lazım. Bunun içinde kaliteli insana ihtiyaç var. İş üreten  insanlar buna bende dahil çok yorulduk. İşini düzgün yapmaya çalışan maliyetlerini bir yerde tutmaya çalışan ve devletle beraber olan bizim gibi gençler çok yoruldu ve yıprandı. O yüzden bizden de ultra performanslar beklemesinler. Bir de memlekette maalesef ki işini doğru yapan ödüllendirilmediği gibi, yanlış yapanın da yanına kar kalıyor. Buna göz yumduğumuz sürece bu ülkenin gençlerinin canla başla çalışmasını pek beklememek gerekir. 
 

'KİRALARDA ARTIŞ BEKLİYORUZ'
Siyasetin de kendini düzeltmesi gerekiyor. Bu inşaat sektörünün sorunu sadece bizi etkilemiyor, bugün emlak sektöründe iş yapanlarda  ciddi anlamda arayışta.Tek iyi bir yanı var, elinde evi olan borcu olmayıp da ev sahibi olan kiraya vererek para kazanabilir. Çünkü biz kiralarda artış bekliyoruz. Konut imalatının bu kadar hızlı durduğu bir yerde ivedi bir şekilde kiralar yukarı tırmanır. Zamanında onlarca ev satılıyordu insanlar yepyeni evlere yerleşiyordu ama şimdi bu yaşanmıyor. Yapılan konut sayısı çok az, insanların ceplerindeki para belli dolayısıyla günü idare edecek. Günü idare etmek de kiralamaktır. İzmitte kiralamalarda yüzde 20-25 oranında ciddi bir artış oldu.
 

'KOCAELİ ŞANSLI'

İnşaat sektörünün Kocaeli ayağını değerlendirir misiniz?
İnsanlar artık ev almak yerine kiralamayı tercih eder hale geldi. Hatta bizde bu kriz nedeniyle satışlar azalınca kiralama yolunu tercih ettik. Biz yine de Kocaeli olarak müteahhitlik sektöründe çok şanslıyız. Gene biz maliyetimize evleri satabiliyoruz. İstanbul gibi daha önce haddinden fazla şişirilmiş yerlerde müteahhitlerin durumu çok daha vahim. Yüzde 50 lere varan düşüşler yaşanıyor. 

'KONUT SEKTÖRÜ ÖLMEZ'

Türk halkı konuta her zaman önem verdiği için gayrimenkuller bir şekilde yine de satılacak. Çünkü 2050'ye kadar Türkiye'nin nüfusu artış gösteriyor. Ama ben Kocaeli'yi ayrıştırmak istiyorum. İstanbul'dan terse göçte Tekirdağ ile Kocaeli lider. İstanbul'un yaşaması zor olması, pahalı olmasından dolayı fabrikalar ya Tekirdağ tarafına doğru ilerliyor, ya da Gebze bölgesine doğru geliyor. 

'BURADA EV ALMAK DAHA KOLAY'

Çünkü bu bölgede okullar daha ucuz, burada trafikte harcadığınız zaman İstanbul'la kıyaslanamayacak kadar az, toplu taşımada da güzel gelişmeler seyrediyoruz şu sıralarda. Yani daha sorunsuz bir şehir ve beyaz yakanın tercih noktası olmaya başladı. Dolayısıyla beyaz yakanın artışı bizim yaşam alanlarımızdan biri olan Yahya Kaptan gibi bölgelerde ciddi artışa sebebiyet verdi. istanbul'da yanına yaklaşamayacakları evleri burada çok daha rahat alabiliyorlar. O dinamizm hala devam ediyor. Dolayısıyla Kocaeli'nin çok ciddi avantajları var ve biz bu avantajları lehimize çevirmek için mücadele ediyoruz. Sonuç olarak inşaat sektörünün Kocaeli ayağına baktığımızda biz diğer illere göre daha avantajlıyız.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
izmitli - 1 yıl önce
her yere ev olmaz..okul, ulaşım, hastane, sosyal donatılara yakın yerler her zaman prim yapar... her zaman talep görür.
Avatar
4111 - 1 yıl önce
Su iskan mutlu insanlar