banner292
banner302

TV 41 dünyaya açıldı!

İlimizde yayın yapan TV 41 Televizyon Kanalı artık tüm dünyadan izlenebilecek. Artı Yerel Medya Platformunun kurucu başkanı, TV 41 Kanalının Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Turgun KOZ’a Artı yerel Medya Platformunun kuruluşunu anlattı

TV 41 dünyaya açıldı!
14 Eylül 2018 Cuma 19:52

banner313

İlimizde uzun yıllardır yayın yapan TV 41 Televizyon Kanalı artık tüm dünyadan izlenebilecek. İnternetin bulunduğu Smart Televizyonu olan milyonlarca insan tek tuşla TV 41 Kanalına ulaşabilecek. Artı yerel Medya Platformu Kurucu Başkanı ve aynı zamanda TV 41 Kanalının Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Şahin Turgun Kocaelikoz.com’a önemli açıklamalarda bulundu. Dünyada eşi ve benzeri olmayan bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşayan Şahin Turgun KOZ’un sorularını yanıtladı.

Röportaj; Gökhan KARABULUT

Artı Yerel Medya Platformunu fikri nasıl ortaya çıktı?

Bu proje 3 yıllık bir çalışmanın ürünü. Yerel televizyonların bir arada olduğu  ülke çapında Ankara merkezli bir çok dernek bulunuyor. Biz yerel televizyonlar olarak bu derneklerimizden gerekli verimi alamadık, siz gazetecilerinde derneği var ama herhangi bir destek gelmiyor size de biliyorum. Derneklerimiz bizimle ilgili bir proje ortaya koymadı, bizleri yardımları yok, biz TV 41 olarak tüm meslek derneklerine üyeyiz. Bizim mesela Televizyon Sahipleri Derneğimiz bile var. Biz platform oluşturalım dedik, hedeflerimiz olsun, güç birliği yapalım dedik. Bununla ilgili İstanbul’da Cahit Baydur ile istişare yaptık. Sevgili Cahit bu projenin hayata geçmesinde büyük emeği vardır. Platformu kurarak 23 kentte 23 yerel televizyon ile bu oluşumu sağladık. 23 kanalı aynı çatı altında buluşturduk. Platformu kurduktan sonra dijital yayın yapıyoruz, televizyonculuk nereye gidiyor ne yapmalıyız fikri üzerinde bir araya geldik. Biliyorsunuz akıllı televizyon dediğimiz Smart televizyonların içerisinde artık hazır kanallar var. Biz dedik Smart televizyonların içerisinde yer almalıyız.

İLK GÜN 486 BİN İZLEYİCİ

Smart TV üreten firmalarla masaya oturduk. Bu görüşmelerimizde sadece Türkiye’de değil dünyada üretilen Smart televizyonların içerisinde olmak için görüştük. Dünya pazarında yer alan firmalarla uzun toplantılar yaptık. Vestel, LG, Samsung ve Sony firmalarıyla antlaşma sağladık. Yaklaşık 13 gün öncede yayına başladık. Dünyada Smart Televizyonu olan tüm evlerde yerimizi aldık. Bu antlaşmaları yapmak çok kolay olmadı. Arkamızda Güç Telekom bize ciddi destek verdi. Güç Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bülent Turan bize desteğini hiçbir zaman esirgemedi. Bugün bulut sistemiyle 23 yerel televizyon yayın yapmaya başladık. Bunlar ciddi maliyet gerektiren ve büyük paraların harcandığı projeler. Bu konuda Cem Hakko ve Güç Telekom tüm yazılımlarımızı yaptı. Cuma akşamı telefonum çaldığında son yılların en güzel haberini aldım. Cahit Baydur dostum telefonla beni arayarak ‘artık tüm dünyadayız’ dedi. İlk gün olmasına rağmen Artı Yerel Medya Platformunu 486 bin kişi izledi. Beni en çok şaşırtan ise Hollanda’daki izlenme oranlarımız oldu. İlk gün olmasına rağmen 86 izleyiciye ulaştık Hollanda’da.

OCAK AYINA KADAR GÜNLÜK 5 MİLYON İZLEYİCİ

Hedefiniz nedir, kaç yerel medyayı bu platforma taşımaktır?

Ocak ayına kadar 50 il 50 yerel kanal. 1 yıl içerisinde 81 il 81 yerel medyayı bu platforma taşımak. Yalnız şartımız şu, bu işi sadece televizyonculuk yapan yayın kuruluşları bu platformun içerisinde olacak. Televizyon kanallarında sadece ürün satan, salt ticari yayın yapan televizyon kanalları olmayacak. Biz sadece ailelerin izleyebileceği televizyon kanallarını burada yer vereceğiz. Hedefimiz yılbaşına kadar günlük 5 milyon izleyiciye ulaşmak, en büyük hedefimizde günlük 50 milyon izleyiciye ulaşmak. Biz dünyanın dört bir yanında memleket hasreti çeken Türklerin memleketlerini ayaklarına getiriyoruz. Bugün Türkiye’nin her mozaiği içimizde var.

Peki, ortak yayınlar olacak mı?

Mart ayında seçimler yapılacak. Ankara’da kuracağımız stüdyoda parti liderlerini programa alarak ortak yayın yapacağız. Mart ayına kadar 50 yerel televizyonu yakalarız. Geçen ortak yayın yaptık 8 bakanımızı ağırladık, ilimizin başbakan yardımcısı Fikri Işık’ı mesela ortak yayın vererek izleyiciyle buluşturduk. Derneğimizi kurduktan 1 hafta sonra seçim kararı alınmıştı reklamımızı o dönem yapamamıştık. Biz seçimler tamamlandıktan sonra antlaşmalarımızı yaptık. Yerel medya ülkemizde çok kıymetli, gazeteler, televizyonlar izleniyor ve aynı zamanda okunuyor. Mesela ABD’de en çok yerel radyolar dinleniyor. Türkiye’de yerel medya çok güçlü, okunma oranları çok iyi fakat medya mensupları arasında birlik ve beraberlik olduğunda güzel projeler hayata geçtiğinde reklam veren firmalarda bize haklı olarak çok daha sıcak bakacaklar. Medyayı besleyen reklamdır, siz reklamlarla yayın kuruluşlarınızı ayakta tutabilirsiniz, bizim televizyonumuzda 55 kişi çalışıyor, reklam gelirimiz artarsa bünyemizde daha fazla insanı istihdam ettiririz. Reklam gelirse yayın kuruluşları yatırım yapar. Biz güçlü bir kentiz ve TV 41 kanalı da en güçlü yerel medya televizyonu. Kocaeli güçlü fakat Anadolu’da birçok il güçsüz. Mesela Tokat o kadar güçlü değil.

Biz uyduya dolar bazında ödeme yapıyoruz. Devlet hala bizden ödemeyi dolar üzerinden alıyor. Devlet maalesef bize destek vermiyor. İnternet medyasına da destek vermiyor. Bugün intermet haber portallarını yok sayamazsınız. Devletin gazetelere desteği var ama bize yok maalesef. Biz destek istiyoruz devlet bu isteğimizi çözmek için işi hızlandırmalı. Ben bu televizyonu aldığımda televizyonlar tüplüydü ama bugün? Teknolojiyi yakalayamazsanız yok olursunuz. Biz kamu hizmeti veriyoruz. Biz bugün Güç Telekom’un desteğiyle dünyaya açıldık.

TV 41 DÜNYANIN HER KÖŞESİNDE

Dünyada eşi ve benzeri olmayan güzel bir proje hayata geçirdiniz, beklentiniz nedir?

Bizim televizyonların izlenme oranı dakikalarla belirlenir. 80-90 saniye izlenme var bugün ortalama. 3 dakika izlenme oranı iyi bir izlenme oranıdır. Allaha şükür bizim izlenme oranımız 12-14 dakika arasında. Hedefimiz bu sistem ile 25-30 dakikaya ulaşmaktır. Bu ulaşılmaz değildir. Ben 3 yıl önce yanımda çalışan arkadaşlara Artı Yerel Medya Platformundan bahsetmiş olsaydım belki inanmazlardı bugün bunu hayata geçirdik. Televizyon kanallarının izlenebiliyor olması gerekiyor. Biz artık TV 41’in izlenme oranlarında zayıf olduğu saatleri dakikaları görebiliyoruz. Bundan sonra izleyici sayımızın düşük olduğu dakikalara daha etkin program veya filmler koyacağız, bunu tartışacağız. Biz artık daha kaliteli yayın yapacağız.

Yayın akışınızda bir değişiklik olacak mı? Eskiden Türkiye’de yayıncılık yapıyordunuz bugün tüm dünyada izleniyorsunuz?

Biz TV 41 olarak avantajlıyız. İyi bir ekibimiz var. Televizyonumuzun Genel Koordinatörü Aysun Kocaer ve Selçuk Sevim, Ahmet Sezgin, Hakan Süer ve diğer arkadaşlarım işinde oldukça başarılı isimler. Biz her yıl yeni yayın dönemine en az 20 program ile gireriz. Ve bu programları da kendi içimizde tartışarak yaparız. Bu toplantılara televizyonumuzun tüm çalışanları katılır. Herkes kendi fikrini söyler. Biz hergün 20-30 kişiyi kanalımızda ağırlıyoruz, günde ortalama 100 kişiye temas ediyoruz. Biz yapılan tüm eleştirileri de ciddiye alıyoruz aynı zamanda. Yurt dışındaki izleyicilerimizn öncelikle memleket hasretlerini sona erdiriyoruz. Dünyanın bir ucundaki olan Kocaeliler mesela Yürüyüş yolunu merak edecekler, mesela çınarlarımızı bunu TV 41 ekranlarında görecekler. Biz internetin ve Smart televizyonların olduğu her ülkede izleneceğiz. Ve izleyici kanalda donma kopma olmadan bizi izleyebilecek.

Avrupalılar artık çatılarına uydu koymuyor. Kablolu yayınlar Avrupa’da çok meşhur. Gelir düzeyi yüksek Avrupalılar artık Smart televizyonlara geçtiler. Türkler yurt dışında Türk kanallarını izleyebilmek için mecburen çanak takıyorlar. Bu sistemle artık her eve gireceğiz. Son olarak Artı Yerel Medya Platformunun hayata geçmesinde emeği geçen tüm meslektaşlarımıza sizin aracılığınızla şükranlarımı sunarım.


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.