banner286
banner282

Türkiye’nin en kötü belediyesi Kocaeli’den çıkmıştı… Peki diğer ilçelerde durum nasıl?

İnsani Gelişme Vakfı tarafından hazırlanan rapor yayınlandı. İşte Türkiye’nin en kötü belediyesinin Kocaeli’de çıktı raporun diğer ayrıntıları…

Türkiye’nin en kötü belediyesi Kocaeli’den çıkmıştı… Peki diğer ilçelerde durum nasıl?
06 Nisan 2018 Cuma 09:49

banner274

İnsani Gelişme Endeksi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından 1990’dan bu yana ülkeler düzeyinde yayımlanıyor. İnsani Gelişme Vakfı’nın (İNGEV) ikincisini hazırladığı İnsani Gelişme Endeksi-İlçeler Raporu’ysa (İGE-İ), UNDP’nin bu hedefleriyle bağlantılı ancak ilçeler bazında hazırlanıyor.

İGE-İ 2017 Raporu, 186 ilçeyi kapsıyor. Büyükşehir sınırları içinde kalan bütün ilçelerle, en yüksek nüfusa sahip (150 bin ve üzeri) ilçelerin tamamı var. Belediyelerin karnesi hazırlanırken 65 kritere bakılıyor. Eğitim, sağlık, sosyal yaşam, yönetişim, şeffaflık, ekonomik kapasite, gelir ve tüketim durumu, çevre, altyapı ve ulaşım bu kriterlerden bazıları.

Verilerse belediyelerin faaliyet raporlarından, merkezi istatistiklerden ve ‘gizli vatandaş’ uygulamasından elde ediliyor. Araştırma için çalışan ‘vatandaşlar’, kimliklerini açıklamadan 19 farklı senaryoya göre belediyelere başvuruyor. Kimi engelli arabası ihtiyacı, kimi çöp toplama, kimiyse sokak aydınlatması gibi gerekçelerle belediyelerle iletişime geçiyor. Belediyenin başvuruyu ele alma ve cevap verme sürecine bakılarak puanlama yapılıyor.

Sonuçlar dört gruba ayrılıyor: Çok Yüksek İnsani Gelişme, Yüksek İnsani Gelişme, Orta İnsani Gelişme ve Düşük İnsani Gelişme. Her gruba sırasıyla yeşil, mavi, sarı ve kırmızı renk veriliyor. 

Araştırma Kocaeli’nin de içinde bulunduğu 28 ilde yapıldı. Koaceli’de bulunan 12 ilçeni 5’i bu çalışmada yer adı. Bu ilçeler Gebze, İzmit, Gölcük, Körfez ve Derince.

İnsani Gelişme Endeksi’nde en yüksek grup olan Yeşil Bölgede 8 ilden toplam 30 ilçe yer aldı İstanbul’dan Beşiktaş, Kadıköy, Şişli, Bakırköy, Maltepe, Üsküdar, Sarıyer, Ataşehir, Ümraniye, Beyoğlu, Fatih, Avcılar, Beylikdüzü, Tuzla, Çekmeköy ve Başakşehir, Ankara’dan Çankaya, Yenimahalle ve Keçiören, Antalya’dan Muratpaşa, İzmir’den Karşıyaka, Konak, Bornova, Gaziemir ve Balçova, Eskişehir’den Tepebaşı ve Odunpazarı, Bursa’dan Nilüfer, Kocaeli’den İzmit, Samsun’dan ise Atakum ilçeleri en Yüksek İnsani Gelişmenin tespit edildiği ilçeler olarak sıralandı.

İGE-İ 2017 Raporunun ana sonucunda göre, yeşil listede Kocaeli’nden sadece İzmit yer aldı. İzmit, 0,643 puanla listenin 19. sırasında. Gebze ise 0,523 puan ile mavi listede 60. sırada yer aldı. Gölcük ise oldukça gerilerde. Sarı listede yer alan Gölcük, 0,425 puanla 116. sırada. Körfez ise 0,409 puanla 128. sırada kendine yer buldu. Araştırmanın en kötü yerlerinden  biride de Derince bulunuyor. Derince 0,365 puanla 140. sırada.

İGE-İ Yönetişim ve Saydamlık Endeksi sıralamasında İzmit yine yeşil listede. İzmit Belediyesi 0,814 puanla yeşil listenin 20. sırada. Gebze ise mavi listede 43. sırada, derince sarı listenin 117. sırasında, Gölcük sarı listeni. 122. sırasında, Körfez sarı listenin 130. sırasında yer aldı.
Sosyal Kapsama Endeksinde ise Yeşil listede Koceli’den hiç bir ilçe yer almadı. İzmit, mavi listede 33 sırada kendin yer bulabildi. Gebze 87., Gölcük 101., Körfez 113. ve Derince 158. sırda yer aldı. 

İnsani Gelişme Endeksi’nin alt boyutlarından biri olan Ekonomik Durum insani gelişimi etkileyen önemli bir boyuttur. Gelir ile insani gelişme arasında doğrusal bir ilişkinin olduğu birçok araştırmada ortaya konulmuş, ülke düzeyinde yapılan analizlerde de insani gelişme seviyesinin yüksek olduğu ülkeler aynı zamanda gelir seviyesi de yüksek seyreden ülkelerdir.

Kocaeli, Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden biri olmasına rağmen, Ekonomik Durum Endeksinde kendine üst sıralara yer bulamadı. Yeşil listede Kocaeli’den hiçbir ilçe yer almazken, İzmit mavi listenin 35. sırasında yer aldı. Gebze aynı listede 38. sırada, Körfez sarı listenin 96., Derince 97. Gölcük ise 135. sırada.

Eğitim Endeksinde Kocaeli yine çok kötü durumda. en iyilerin yer aldığı yeşil listede Kocaeli’den yine hiçbir ilçe yok. İzmit mavi listede 37. sırada, Gölcük ise en üst sıralarda olduğu yer Eğitim Endeksinde oldu. Bu listede Göcük 47. sırada. Derince’de aynı şekilde sadece Eğitim Endeksinde üst sıralara çıkabildi. Derince bu listede 65 sırada. Gebze sarı listede 86., körfez ise 92. sırada. 

Eğitim gibi sağlık alanındaki göstergeler, insani gelişmenin değişmeyen değerleri arasında ama Kocaeli bu sıralamada hiç iç acıcı bir yerde değil. Sağlık Endeksinde Kocaeli’ni en iyi ilçesi yine İzmit çıktı. İzmit, yeşil listenin 147. sırasında. Gebze ise mavi listenin 34. Sırasında kendine yer bulabildi. Gölcük sarı listenin 101., Körfez 111., Derince ise kırmızı listenin 157. sırasında.

İlçeler düzeyinde hesaplanan İnsani Gelişme Endeksi’nin bir alt boyutu olan Sosyal Yaşam Alanında. İlçedeki sinema, tiyatro, müze varlığı gibi veriler ile ilçe belediyesinin kültürel ve sosyal alanda yaptığı faaliyetler dikkate alınarak bir alt endeks oluşturulmuş. Bu endekse Kocaeli ise oldukça kötü duruma. Bu endekste Kocaeli’den yeşil listede hiçbir ilçe yok. Mavi listede ise sadece İzmit var. İzmit Sosyal Yaşam Endeksi’nde 18. sırada. Gebze sarı listenin 92. sırasında, Gölcük ise 111. sırada. Bu endekste Kocaeli’nin ne kadar kötü olduğunu kırmız listeye giren iki ilçe ile görüyoruz. Körfez 126. sırda yer alırken, Derince is 161 sırada yani listenin en sonunda.

Kocaeli’de en kötü olduğu endekslerden biri de Belediye Çevresel Performans ve Ulaşım Endeksi oldu. bu endekste Kocaeli’den hiç bir ilçe yeşil listeye giremedi. Kocaeli’de en iyi duru molan ilçe yine İzmit. İzmit listenin 26. sırasında. Diğer 4 ileç ise kırmız listede. Gebze 124., gölcük 137. Körfez 15. sırada. Derince ise yine en son sırada yer aldı. 


 


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BAKİ TEHALLÜK KÜÇÜK - 13 ay önce
DERİNCE BELEDİYESİ İLE,HERKEZİN ANLATACAK BİR HİKAYESİ VAR..ARAŞTIRILMASI GEREKİR DERİM.İSTETSENİZ,BENDEN BAŞLAYABİLİRSİNİZ.
Avatar
Ersoy Kandemitoğulları - 13 ay önce
Kaymakamıda önemli ilçenin,atanan bu kaymakam kötüyse bölge daha da perişan oluyor,şekil 1A Derincede olduğu gibi,benim hayret ettiğim Dilovası kaçıncı oldu da Derince en kötü,ilginç!