banner601
banner559

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker; “Başhekim kendini sağlık müdürü mü zannediyor”

banner418

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube binasında Darıca Farabi Hastanesi Başhekimi Mustafa Güneş usulsüz dilekçe onayları ile ilgili basın açıklaması düzenlendi

banner482
Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker; “Başhekim kendini sağlık müdürü mü zannediyor”
13 Ağustos 2020 Perşembe 10:57

banner603
banner535

Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği’ne gönderilen itiraz dilekçelerinin sonucunda Başhekim’in dilekçeleri İl Sağlık Müdürlüğü’ne göndermeyerek kendisi cevaplaması sonucunda Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Darıca Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İş Yeri Temsilcisi Zafer Kurt ve SBU Derince Eğitim Araştırma Hastanesi İş Yeri Temsilcisi Serap Koçhisar ile birlikte Şubede basın açıklaması yaptı.

“İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NE GÖNDERİLMEK ÜZERE”
Ömer Çeker sözlerine usulsüz görevlendirmelerle başlayarak “Farabi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli Laboratuvar Teknisyenleri İl Sağlık Müdürlüğünün 02/06/2020 Tarih ve E- 3987 Sayılı yazısı ile Darıca İlçe Sağlık Müdürlüğü emrine geçici görevle görevlendirilmişlerdir. Laboratuvar Teknisyenleri Kanunların kendilerine vermiş olduğu hakkı kullanarak söz konusu geçici görevlendirmelerin iptal edilmesi için İl Sağlık Müdürlüğüne gönderilmek üzeri Darca Farabi Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimliği ’ne 09/06/2020 tarih ve 118829028 sayılı dilekçe ile başvuruda bulunarak geçici görevlendirmeye itiraz etmiştirler.” dedi.
 
“KENDİSİNİ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN YERİNE KOYARAK”
Dilekçelerin gönderilmesinin ardından üst kuruma gönderilmediğini söyleyen Çeker; “Burada ortaya tuhaflık bir durum ortaya çıkmıştır. Laboratuvar Teknisyenlerinin İl Sağlık Müdürlüğüne gönderilmesi için Kuruma vermiş oldukları dilekçeleri hastane Başhekimi İl Sağlık Müdürlüğüne göndermeyerek dilekçeleri kendisi 13/06/2020 Tarih ve E-603 sayılı yazı ile cevaplamış çalışanların taleplerini reddetmiştir. Yani Başhekimlik bir anda kendisini İl Sağlık Müdürlüğünün yerine koyarak üst kurumun cevaplaması gereken dilekçeleri kendisi cevaplamıştır.” İfadelerini kullandı.

“ORMAN KANUNUNA GEÇİŞ YAPMIŞTIR”
Darıca Farabi Hastanesi Başhekimi Güneş’in yaptığının hukuksuzluk olduğunu söyleyen Çeker; “Türkiye Cumhuriyeti Hukuk Devletidir. Kurumların nasıl yönetileceği kanun ve yönetmelikler ile belirlenmiştir. Başhekim çalışanların dilekçelerini İl Sağlık Müdürlüğüne göndermesi gerekirken bunu yapmayarak kanunları yok saymıştır. Çalışanları da mağdur etmiştir. İl Sağlık Müdürlüğünün cevaplaması gereken dilekçeleri kendisi cevaplayarak mevzuat yerine orman kanununa geçiş yapmıştır. Kendi görev ve yetki sınırlarını aşmıştır. Kendisini İl Sağlık Müdürünün yerine koymuştur. Geçici görevlendirmeyi yapan İl Sağlık Müdürlüğüne çalışanların itiraz  dilekçelerini ulaştırılması gerekirken bunu yapmayarak çalışanın anayasal haklarının aramasının önüne set çeken başhekim yapmış olduğu hukuksuzluğu çalışanların dilekçelerine vermiş olduğu cevapla da hukuksuz davranışını belgelemiştir.” ifadelerine değindi.

“BİR KEZ DAHA UYARIYORUZ”
Konunun takipçileri olacaklarını vurgulayan Çeker; “Anayasa ile koruma altına alınan dilekçe hakkı engellenmiştir. Yapılan işlem suçtur. Bu durum usul ve mevzuata aykırı olup konunun incelenmesi ve ilgililer hakkın da  soruşturma başlatılması gerekmektedir. Sosyal medyada yapmış olduğu açıklamalar ile gündemden düşmeyen, vatandaşa karşı Robin Hood rolünü oynayan sıra çalışanın haklarını vermeye gelince de kanun ve yönetmelikleri yok sayan başhekimin vukuatı ilk değildir. Sorumlu sendikal anlayışımız gereği usulsüz ve hukuksuz uygulamalar yapan idarecileri ve başhekimi bir kez daha uyarıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Kurumların nasıl ve hangi mevzuatlar doğrultusunda yönetileceği bellidir. Mevzuatlara uygun olarak kurumları yönetin. Usulsüz olarak yapmış olduğunuz işlemlerin yanınıza kar kalacağını sanmayın, usulsüz işlemlere karşı dün olduğu gibi bu günde gelecekte de hukuki mücadelemizi sürdürüyor. Söz konusu işlemler ile ilgili olarak Kocaeli Valiliği’ne başvuru yaptık. Dilekçe hakkının kullanılmasının önüne geçen, yetkisini aşarak olmadık işlere girişenler hakkında soruşturma açılması, idari ve cezai işlem başlatılmasını istedik.  Sendika olarak konunun takipçisi olacağız.” diyerek sözlerini sonlandırdı.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sağlıkçı - 1 ay önce
Ülkemiz orman kanunlarına göre değil Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Kanunlarına göre yönetilmektedir. Hastane başhekimleride İlçede il sağlık Müdürünü temsil etmektedir. Her gelen dilekçeyi il göndermek zorunda değildir. Değerlendirme yapar gerekli görürse ile gönderir gerekli görmezse kendisi cevap verir. Dilekçe veren kişi yada kurum verilen dilekçenin cevabından memnun değilse bir üst makama cevap yazısınıda ekine koyarak talepte bulunur.

Yazılı ve görsel medyadan haber yaparak hak aranmaz....
Avatar
Hasan - 1 ay önce
Başhekim bey adam gibi adamdır.Ne gerekiyorsa onu yapmıştır. Sendika adı altında birini savunacağım diye devlete kafa tutmayın...
Avatar
Türk - 1 ay önce
Sendika kanunlarını mı uyguladım. Hep görevden kaçanları değil birazda çalışanları destekleseniz