banner422
banner421

Türk Ocaklarında eğitim semineri

banner418

Kocaeli Türk Ocağı'nın organize ettiği eğitim programında İnsan Kaynakları Danışmanı Celal Bayraktar ülkemiz için çok önemli bir konuda sunum gerçekleştirdi. 

Türk Ocaklarında eğitim semineri
16 Aralık 2018 Pazar 20:28

banner32
banner424

“Eğitim Sisteminden Kaynaklanan İnsan Kaynakları Sorununa Bir Çözüm Önerisi: 3P” başlıklı sunumunu gerçekleştiren Celal Bayraktar; hazırladığı görsel sunumuyla ve içeriğin daha güzel anlaşılması için katılımcılara yaptırdığı uygulamalarla soluksuz dinlenilen bir eğitim programı gerçekleştirdi. 

Türk Ocağı Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir ve yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleşen eğitim programına Kocaeli Aydınlar Ocağı başkanı Süleyman Pekin, Derince Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Süleyman Toktaş, çok sayıda öğretmen ve öğrenciler katılım gösterdi. 
  
Türk Ocağı Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir, açılış konuşmasında Milli ve Manevi konularda yetiştirdiğimiz öğrencilerimizi kişisel gelişim ve insan kaynakları konusunda da geliştirmeyi  görev edindik eğitim seminerlerimiz devam edecek dedi. 

İnsan Kaynakları Danışmanı Bayraktar’ın eğitim sunumunda, gerek kamu kurumlarında gerekse özel işletmelerde girişimcilik, yöneticilik ve teknisyenlik olmak üç temel fonksiyonun icra edildiğini ve bu fonksiyonları icra eden insanların, yaptıkları işlerin gerektirdiği davranış kalıpları ile örtüşen kişiliklere/davranış kalıplarına sahip olması gerektiğini, aksi taktirde yaptığı işle uyum içinde olmayan kişilikler sebebi ile iş süreçlerinde verimsizliğin ve kalitesizliğin baş göstereceğini dile getirdi. 

Her yüz kişiden yetmiş kişinin okuduğu alan dışında çalıştığı dile getiren Bayraktar, insanların eğitim süreçlerinde kendi kişiliklerine uygun olan mesleklere yönlendirilemediğini, kendi kişiliklerine uygun işleri deneme yanılma yoluyla keşfettiklerini ve bunun insan kaynakları yönetimi açısında müthiş bir israf ve zaman kaybı olduğunu dile getirdi. 


Eğitim kurumlarının bu anlamda çok eksik politikalar uyguladıklarını, bu eksik politikaların faturasının iş dünyasına çıktığını sık sık vurgulayan Bayraktar, insanların kişiliklerine uygun olarak işe nasıl alınacakları ile ilgili etkileyici ve öğretici uygulamalar yaptırdı. 

İnsan kaynakları yönetiminde kişilik tiplerinin çok önemli olduğunu dile getiren Bayraktar, işe alım süreçlerinde doğru insanı doğru yere almanın sadece işletmelerle ilgili olmadığını, bunun okullardan başlayarak yönetilmesi gereken bir süreç olduğunu, bu nedenle okullarımızda ki Rehberlik Servislerinin iş adamları tarafından maddi ve manevi olarak desteklenmesi gerektiğini dile getirdi. 
Sunumunun devamında, katılımcıların kendi potansiyellerini keşfetmesi için DISC Kişilik Modelini, dört farklı kişilik tipinin güçlü ve zayıf yanlarını, iletişim tarzlarını, iş yapma biçimlerini, motivasyon kaynaklarını, hangi mesleklere ve görevlere yatkın olduklarını anlatan Bayraktar, gömleğin ilk düğmesi olan doğru işle doğru insanları buluşturmayı beceremeden hiçbir işletme, kurum ve kuruluş güçlü bir kurum kültürüne sahip olamaz diyerek katılımcılara bu alanda kitap ve film önerilerinde bulundu. 

Eğitim programının ardından, sunumu gerçekleştiren İnsan Kaynakları Danışmanı Celal Bayraktar’a, Türk Ocağı Kocaeli Şube Başkanı Yücel Alpay Demir, katılımcılar adına teşekkürlerini sundu. Türk Ocakları adına da Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arha bir plaket takdim etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.