banner521
banner493

Türk Ocağında Çanakkale Ruhu konferansı

Türk Ocakları Kocaeli şubesi gençleri 18 mart Çanakkale Zaferimizin 102. Yıl dönümü dolayısıyla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ilahiyat fakültesi öğretim üyesi Sertaç Demir 'in konuşmacı olarak katıldığı Çanakkale Ruhu konulu konferans düzenledi.

banner482
Türk Ocağında Çanakkale Ruhu konferansı
18 Mart 2017 Cumartesi 16:59

Türk Ocakları Kocaeli şubesi gençleri 18 mart Çanakkale Zaferimizin 102. Yıl dönümü dolayısıyla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ilahiyat fakültesi öğretim üyesi Sertaç Demir 'in konuşmacı olarak katıldığı  Çanakkale Ruhu konulu konferans düzenledi .

 

Ev sahipliğini Türk Ocakları Kocaeli şubesi başkanı Yücel Alpay Demir 'in yaptığı konferansa Kamusen Kocaeli İl Başkanı Yaşar Şanlı , Türk Haber sen temsilcisi Yasin Pazar ve çok sayıda üniversite öğrencisi katıldı. 

 

Konuşmasında Çanakkale ruhunu Dini ve Milli yönleriyle ele alan Öğretim Görevlisi Sertaç Demir sözlerine bu ruh hala devam ediyor ihtiyaç halinde varlığını ortaya koyarak kendini gösteriyor bu ruh 15 temmuzda da kendini göstermiş Türk Devleti üzerinde oyun oynamaya çalışan düşmanlarımıza ve onların yerli işbirlikçilerine hak ettiği dersi canını feda ederek bir daha vermiştir dedi.

 

Sertaç Demir sözlerine şöyle devam etti...

Şanlı tarihimiz ecdadımızın kahramanlıklarını anlatan, geçmişimizin yüz akı, geleceğimizin aynası bir çok zaferle destanla kendini göstermektedir. Bunlar arasında hiç şüphesiz en mühimlerinden biri de bugün 102. yıldönümünü idrak ettiğimiz ÇANAKKALE ZAFERİ'dir. 


18 Mart Deniz Zaferi, Çanakkale Savaşlarının ilk bölümüdür. Yaklaşık 11 ay sürecek olan Çanakkale Savaşlarının en mühimlerindendir. Düşman ordularının akıl almaz gururunu ve kendilerince sarsılmaz özgüvenlerini yerle bir eden, devamında cereyan edecek Kara Savaşlarında kahraman ordumuza ve necip milletimize kuvvet ve dayanma gücü aşılayacak olan eşsiz bir zaferdir.  


Çanakkale Savaşı aynı zamanda bir ölüm kalım mücadelesidir. Büyük Devletler diye ifade edilen İtilaf Devletlerinin(İngiltere, Fransa, Rusya) başta olmak üzere sömürgeci güçlerin ülkemiz ve milletimiz üzerindeki oyunlarının en somut halidir. Nasıl olmuştur da bu noktaya gelinmiştir? Yani Bu güçleri tek dişi kalmış canavarları üzerimize sevk eden faktörler nelerdir? Bunları iyi anlamak lazımdır?


Elbette bunun için mazide kısa bir yolculuk şarttır! Kimilerine göre İslam-Hıristiyan kimilerine göre Germen-Türk mücadelesinin en nihayetinde temeli Kavimler Göçüdür. Milattan Sonra 4. yüzyılda Hazar Denizinin kuzeyinden Avrupa içlerine hareket eden ve Macaristan'da büyük bir devlet kuran ecdadımız Avrupalı nazarında hem o coğrafyayı şekillendirerek hem de günümüze kadar devam edecek mücadelenin temellerini atarak derin izler bırakmışlarıdır. Özellikle kutsalı olarak kabul ettiği ki ilk Hıristiyan vaizier, azizler burada(Yalvaç, Efes) ortaya çıkmıştır, Anadolu'yu, Balkanları, İstanbul'u kaybeden Avrupalılar, güçlendikleri 18. yüzyıl itibariyle ve bilhassa 1814 Viyana Kongresi sonrasında Şark Meselesi adını verdikleri büyük oyunu ülkemizi ve milletimizi yok etmek için sahneye koymuşlardır. Çanakkale bu oyunun 820 kilometre karelik Gelibolu yarımadasında öncelikle gömülmesi ve devamında meydana gelecek Milli Mücadelemizi taçlandırması bakımından önemlidir. Metrekareye 6 bin merminin düştüğü bu eşsiz muharebeler aynı zamanda bir çok Türk kahramanını, damalarındaki asil kanı milletinin menfaatleriyle özdeşletirmiş, başta Gazi Mustafa Kemal Paşa'yı, Kazımkarabekir Paşa, Selahaddin Adil Paşa gibi Milli Mücadelenin efsane komutanlarını da tarih sahnesine çıkarmış, deyim yerindeyse onlar için adeta staj yeri olmuştur. Hem kendi rüştlerini hem de Büyük Türk Milletinin güven ve iltifatını kazanmışlardır.
Çanakkale Ruhu Büyük Türk Milletinde var olan ve kıyamete kadar kaybolmayacak olan imanının en mühim parçalarından olan VATAN SEVGİ' sinin en somut göstergesidir. Öyle ki bu ruh yakın zamanda ülkemiz üzerindeki hain planlarını uygulamaktan vazgeçmeyen iç ve dış şer odaklarının tertiplediği 15 TEMMUZ GECESİ de kendisini göstermiş ve milletimiz, bu uslanmazlara yine de hadlerini bildirmiştir diyerek konuşmasını tamamladı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.