banner585
banner559

TÜGVA’dan Hürriyet’e cevap; “Tek icraatı ideolojik bir rövanşist yaklaşımla…”

banner418

İzmit Belediye Başkan Fatma Kaplan Hürriyet’in, TÜGVA ile ilgili sözlerine cevap geldi. TÜGVA, Hürriyet’i kendilerine savaş açmakla suçladı

banner482
TÜGVA’dan Hürriyet’e cevap; “Tek icraatı ideolojik bir rövanşist yaklaşımla…”
26 Haziran 2019 Çarşamba 16:42

banner535

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, geçtiğimiz günlerde çok konuşulan bir basın toplantısı düzenlemişti. İzmit Belediyesi’ni geçmiş dönemdeki usulsüzlükleri ile ilgili yaptığı açıklama kamuoyunda oldukça tartışılmıştı.

Hürriyet’in hedefinde olan kurumlardan biri de Türkiye Gençlik Vakfı’ydı (TÜGVA). O günden beri sessizliğini koruyan TÜGVA bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “3 aydır İzmit’teki neredeyse tek icraatı ideolojik bir rövanşist yaklaşımla başta vakfımız olmak üzere toplumun değerlerini ihya ve inşa etmek olan sivil toplum kuruluşlarına savaş açmak olmuştur” denildi.


TÜGVA’dan yapılan açıklama şöyle;

Türkiye Gençlik Vakfı Kocaeli İl Temsilciliği olarak milli ve manevi değerleri haiz bir neslin oluşmasına katkı sağlamak amacı ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Temsilciliğimizce, yaklaşık 20 bin üyemizin de aralarında bulunduğu ortaokullu, liseli, üniversiteli ve iş hayatına atılmış binlerce gence hizmet vermekteyiz.

21 Haziran 2019 Cuma günü İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in İzmit Belediyesi binasında yaptığı basın açıklamasında vakfımıza yönelik mesnetsiz ithamlarını Kocaeli gençliği adına kaygıyla ve üzülerek izledik.

Sn. Hürriyet açıklamasının bir yerinde şunlardan bahsetmiş: “Mesela çok ilginç. 60 adet mandalina, 60 adet elma ve 60 adet sandviç gibi talepleri var. Kitaplar alınmış, çok sayıda kitaplar. Kitapların listeleri var. Neyse arada birkaç tane güzel kitap da katmışlar. Bunların hepsi belgeli.” Bu söylemleri bir belediye başkanının kullanmasından utanç duyuyoruz. Belediyeyle ortak gerçekleştirilen ve gün boyu süren bir eğitim programımızda 15, 16 ya da 20 yaşındaki gençlere öğle yemeği olarak verilen küçük ikramlıkların “kul hakkı” olarak gösterilmesine hiçbir vicdan müsaade edemez. Öğrencilere kitap verilmesinden bile rahatsızlık duyulmasının yorumunu kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.

Üzülerek şahit olduk ki halka hizmet makamında olan Fatma Kaplan Hürriyet’in yaklaşık 3 aydır İzmit’teki neredeyse tek icraatı ideolojik bir rövanşist yaklaşımla başta vakfımız olmak üzere toplumun değerlerini ihya ve inşa etmek olan sivil toplum kuruluşlarına savaş açmak olmuştur.

Konuşmalarında sıklıkla ”vakfımızın yaptığı işleri bilmediğini” ifade eden Hürriyet, vakfımızla daha önce hiçbir münasebeti olmamasına rağmen hakkımızda taşıdığı ideolojik ön yargılara dayalı mesnetsiz ithamlarda bulunması açıklanabilir bir tutum değildir. Daha önce kendisini temsilciliğimize davet edip bilgi vermek istememize rağmen bu davetimize icabet etmemiştir. Çağımızın vebası olarak gördüğümüz “bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmanın” zararları ile sonuna kadar mücadele edeceğiz. 

Vakfımız, toplumsal sorumluluk çerçevesinde İzmit’te pek çok faaliyet gerçekleştirmiştir. Kamu yararı statüsü ile gençlerin topluma kazandırılması ve gelecekte daha donanımlı hale gelebilmesi adına vakfımız, İzmit Belediyesi ile milli ve manevi değerleri kazandırmayı hedefleyen eğitim faaliyetleri, mesleki-kültürel kurslar, sanatsal atölyeler, sportif etkinlikler ve Enderun Sohbetleri gibi pek çok projeye birlikte imza atmıştır. 

Toplumda karşılığı olan, binlerce genç tarafından kabul görmüş ve de vakfımızın gönüllülerince organize edilen faaliyetlerimizin bazılarının İzmit Belediyesince desteklenmiş olması, israf ve kul hakkı gibi iz’an dışı yakıştırmaların aksine sosyal belediyeciliğin bir gereğidir.

Bilinmelidir ki, velilerimiz ve İzmit Belediyesi de dahil olmak üzere bağışçılarımızdan gelen tüm destekler, her bir zerresi ile İzmitli gençlere sunulmuştur. Bu hizmetlerin başka mecralara kaydırıldığını iddia eden, ispatı ile mükelleftir. Kaldı ki şimdiye kadar tek bir velimizin, tek bir bağışçımızın veya Sn. Hürriyet dahil olmak üzere tek bir belediye yetkilisinin bu anlama gelecek en ufak bir iddiası dahi olmamıştır.

Gençlerin çokça istifade ettiği kitap okuma etkinliklerimiz, okul gezilerimiz, el beceri kurslarımız, yabancı dil eğitimlerimiz gibi birkaç önemli faaliyetimizi konuşmasında önemsizmiş gibi zikreden Fatma Kaplan Hürriyet, bu tutumu ile nereye varmaya çalışıyor? Tepeköy’deki yurdumuzun masrafları (çalışan personelin maaşından öğrencilerin kullandığı elektrik, su, doğalgaz, internet vb tüm harcamalara kadar) vakfımız tarafından karşılanmaktadır. Mülkiyeti İzmit Belediyesi’ne ait olduğu ve protokolün nihayete ermesi durumunda belediyeye ait tüm taşınır ve taşınmaz malların iade edileceği protokol maddesi ile sabit olduğu halde, yurda yapılan (inşaat ve tefrişat) harcamaların vakfımıza yapılan nakdi yardımmış gibi lanse edilmesi kamuoyunu tam manası ile aldatmaktır. Belediye olarak Belsa Plaza B Blok’ta kendilerinin dahi SGK’nın kiracısı olmalarına rağmen, binadaki TÜGVA İzmit İlçe Temsilciliğimiz hakkında sorulan soruyu manipüle ederek cevaplanmasını nasıl yorumlamalıyız?!

Kendisi bir hukukçu olduğu halde şayet iddia ettiği gibi hukuksuz bir durum tespit etmişse, bunu yargıya intikal ettirmek yerine medyanın önünde vakfımıza yönelik bir karalama kampanyasına dönüştürmeye çalışmasını çok manidar buluyoruz. Ayrıca milletin oyları ile seçilen belediye meclisinin başkana verdiği yetki ile imzalanan bir protokol için “elimin tersi ile itince hükümsüz kalır” sözü bir hukukçunun değil, ancak bir diktatörün sözü olabilir.

Fatma Kaplan Hürriyet, konuşmasında çokça tekrarladığı gibi vakfımızın İzmit Belediyesi ile işbirliği içerisinde yaptığı bütün faaliyetleri kayıtlı ve belgelidir. Vakfımız kuruluşundan bugüne kadar hiçbir hukuksuzluğa karışmamış ve karşılıklı imzalanan protokolün vakfımıza olan yükümlülüklerini layıkı ile yerine getirmiştir. Tüm bunlara rağmen hiçbir hukuki dayanağı olmadığı halde vakfımızı usulsüzlükler yapıldığı iddiası ile karalamaya çalışmak tam anlamı ile tutarsızlık ve usul bilmezliktir.

O halde kamuoyu vicdanına soruyoruz; İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, tek derdi milli ve manevi değerlerle kuşanmış bir neslin ihya ve inşası olan vakfımızın toplum tarafından kabul görmüş tüm bu hizmetlerinden rahatsız olması ideolojik değil de nedir?! Yüzyıllardır dünyaya vakıflarla hükmetmiş bir medeniyetin çocukları olarak maalesef, tek derdi halka hizmet olması gereken belediyelerin, vakıflara sunduğu hizmeti israf ve kul hakkı olarak tanımlayan bir zihniyetle karşı karşıyayız.

Türkiye Gençlik Vakfı olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gençliğe hizmet etmek için tüm imkânlarımızı seferber edeceğimizi beyan ederiz. 


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sinirli - 1 yıl önce
Vakfınızın bağışçılarının verdiği paraları da cepkene doldurdunuz galiba. burada ki olay mandalina portakal değil.3 kuruş aldığımız maaşımızla ödediğimiz vergilerin sadece size hizmet olarak dönmesi. karşı olunan durum bu.
Avatar
Kenan - 1 yıl önce
Varsa yoksa dini kullanın. Sizlerin yolunda Fetöde yürümüştü. Sizlerinde fetö gibi olmamanız için bir vatandaş olarak bir an önce kapatılmanız gerektiğini düşünüyorum.
Avatar
refik - 1 yıl önce
hadi ordan hırsızlar
Avatar
Kazım - 1 yıl önce
Birgün bu şov ların sonu kötü gelir varsa derdin hukuk var yasa var tirbünlere oynamayı bırakında icraat yapın .Toplama sütten bu kalitede yoğurt olur
Avatar
izmitli - 1 yıl önce
Vakıf yöneticini niye kızıyorsun. Suyunuz kesildi diyemi ?
Avatar
Serhat - 1 yıl önce
Bİlmeden başkasına hırsız diyen ancak kendisi hırsız olmalı ki bu kadar rahat bu ithamda bulunabilmeli.
Önce gidin vakfı inceleyin, ne yaptıklarına bakın. Sonra gerekirse suçlarsınız.

Muhakkak ki sabredenler kazanacaklardır. Kininizde boğulun. İslam elbet "size rağmen" egemen olacaktır.
Avatar
güzel günler - 1 yıl önce
MİLLİ MANEVİ DEĞERLER.. NEKADAR GÜZEL VAKIF GELSİN KOSKOCA BİNAYI ESİR ALSIN BEŞKURUŞ BELEDİYEYE ÖDEME YAPMASIN ÜSTÜNE ÜSTLÜK BELEDİYEDEN YARDIM VE DOLAYLI PARA SIZDIRSIN.VAKFIN PERSONELİDE İZMİTLİ OLMASIN.ÇIKIN O BİNADAN DERHAL BELEDİYE ORAYI HALKIN HİZMETİNE KULLANSIN KİRAYA VERİP ELDE ETTİĞİ PARAYLA İZMİTİİMİZE HİZMET ETSİN.KİMSESİZ ÇOCUKLARA YUVA YAPSIN KREŞ AÇSIN .VS ORASI HALKIN YARARINA KULLANILSIN.İZMİTLİLERİN BİNASINA EL KOYAN.TÜGVA ADI ALTINDA HALKI TÜRKİYEDE SOYAN KURULUŞ İZMİTLİLERİN BİNASINDAN DEFOLUN.BİLİNDİĞİ GİBİ İLERİ TARİHLERDE BU BİNALAR BEDAVA BU VAKFIN MALI OLUYOR.O NEDENLE HALKIN MALI HALKIN OLMALI.