banner559

Torpil bir kez daha ispatlandı… Büyükşehir’de sınava girmeden atamalar yapıldı!

banner418

Sayıştay raporunda torpil bir kez daha ispatlandı. Sayıştay’ın 2018 raporunda sınava girmeden çok sayıda kişinin Büyükşehir Belediyesi’nde teknisyen ve fen memuru yapıldığı tespit edildi

banner482
Torpil bir kez daha ispatlandı… Büyükşehir’de sınava girmeden atamalar yapıldı!
24 Ocak 2020 Cuma 15:18

banner535

Yerel yönetimlerin karneleri çıktı. Sayıştay 2018 raporunda, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yönetmeliğe aykırı olarak çok sayıda kişiyi sınava tabi tutmadan tekniker, fen memuru yapılarak atamaları yapıldığı tespit edildi. 
Sayıştay’ın 2018 yılı raporuna göre, Büyükşehir Belediyesi’nde teknisyen veya fen memuru olarak çalışırken sınava girmeden teknikerliğe veya veri hazırlama kontrol işletmeni olarak çalışırken sınava girmeden mühendisliğe atama yapıldığı tespit edildiği bilgisi yer aldı. Oysa ki, yasaya göre, görevde yükselme eğitiminde başarılı olanların yönetmelik kapsamında bulunan görevlere atanabilmeleri için kurumlarınca yaptırılacak ve yapılacak sınava katılarak başarılı olmaları şarttı yer alıyor.
 

‘’ATAMALARI İPTAL EDİN’’
Raporda aynı zamanda şu tespitler yer aldı. “Yönetmelikle, fakülteleri bitirmek suretiyle mühendis, mimar, şehir plancısı, jeomorfolog... gibi unvanları kazanan, fakat kurumda memur olarak çalışanların bu kadrolara atanmalarını görevde yükselme olarak değerlendirilemeyeceğine karar verilmiştir. İdareler bunu sınavsız olarak bu kadrolara atanabileceği şeklinde anlayarak sınavsız olarak atama yapmışlardır. Danıştay 5’inci Dairesinin aşağıdaki kararlarından da görüleceği üzere gördüğü öğrenimin sonucu olarak bu unvanları kazanan, fakat memur olarak çalışmakta olanların anılan kadrolara atanmaları, sadece sınıf ve unvan değişikliği olup, görevde yükselme niteliği taşımadığına karar vermiştir. Aynı Dairenin kararlarında bu durumda olanlar için ayrı sınav yapılması gerektiği açıkça yer almıştır. Memur olarak çalışırken sınava girmeden mühendisliğe sınavsız atanma açık hata kapsamındadır. Açık hata kapsamında yapılan atamalar süresiz olarak geri alınabilir. Atanma şartlarını taşımadan yapılan atamanın iptal edilmesi gerekiyor”
 

TERFİLER YASAYA AYKIRI
Sayıştay raporunda, yönetmeliğe aykırı olarak üst kadrolara da atama yapıldığı dikkat çekiyor. Raporda, “Zabıta memuru olarak çalışan kişilerin zabıta komiser yardımcılığına, itfaiye eri kadrosundan itfaiye çavuşluğuna ve hizmetli kadrosundan itfaiye başçavuşluğa terfi ettirildiği tespit edilmiştir” uyarısı dikkat çekti. Sayıştay Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden yönetmeliğe aykırı olan söz konusu terfilerin iptal edilmesini istedi.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.