banner446
banner421

Toplu sözleşmede sırası Ford Otosan’da…

banner418

Türk Metal MESS grup sözleşmesi öncesi iş yerlerinde anket yaptı. Anketin yeterli olmadığını ifade eden işçiler, taslak sunulmadan onaylarının alınmasını istedi.

Toplu sözleşmede sırası Ford Otosan’da…
23 Temmuz 2019 Salı 13:35

banner32

Türk Metal Sendikası, eylül ayında görüşmelerine başlanacak MESS grup sözleşmesi hazırlıkları kapsamında örgütlü olduğu iş yerlerinde üyelerine anket dağıttı. “Türk Metal-MESS 2019 Grup Toplu İş Sözleşmesi Taslağı için Üye Beklenti Anketi” adıyla dağıtılan anket 24 sorudan oluşuyor. Sendikanın geçen dönemde iş yerlerinde benzer bir anket dağıttığını hatırlatan Ford Otosan işçileriyse sadece anket dağıtmanın taslağın talepleri doğrultusunda hazırlanacağı anlamına gelmediğine vurgu yapıyor. Sözleşme taslağının MESS’e sunulmadan önce işçilerin onayının alınması gerektiğini dile getiren Ford Otosan işçileri sözleşmenin işçi lehine sonuçlanması içinse işçilerin inisiyatif alması gerektiğine dikkat çekiyor.

Türk Metal tarafından dağıtılan anketin geçen dönemle aynı olduğunu sadece rakamların değiştirildiğini söyleyen bir Ford Otosan işçisi “Anket dağıtılması iyi oldu. Bize sorulmadan hazırlanan bir anket ama sorun belli zaten, ücret düşüklüğü ve sosyal haklar. Umarım bizim isteklerimiz doğrultusunda sendika işverenden talepte bulunur ve arkasında durur” dedi.

Sendika üyesi tüm işçilerin bu anketi doldurması gerektiğini ifade eden başka bir işçi “En azından dikkate alıp incelerlerse işçinin beklentisini de görmüş olacaklar. Anket dağıtmaları olumlu. Hiç olmazsa çalışanlar korkmadan isimsiz bir şekilde istek ve beklentilerini buradaki şıkları işaretleyerek yönetime mesajlarını iletme imkanına sahip oldular. Ankette en önemli sorular sözleşme yılı, ücret beklentisi, sosyal haklar, zam oranı gibi işçiyi direkt ilgilendiren sorular” diye konuştu.

‘GEÇEN DÖNEMKİ GİBİ OLMASIN’
Geçen dönem de benzer bir anket yapıldığını ama işçilerin taslağı Türk Metal MESS’e sunduktan sonra gördüğünü hatırlatan Ford Otosan işçisi, “Türk Metal hiçbir zaman ‘Beklentilerinizi yazıp, bize iletin’ anlayışına girmedi. Yaptıkları sadece anketi işçiye dağıtıp, doldurmasını istemek. Bu nedenle eğer gerçekçi anlamda bu anketi önemseyip, hepsinin sonuçlarını işçisiyle paylaşırsa, belirli bir kriter belirlenmiş olur. Fakat ‘Benim kafamda bir rakam var ben onu alırım’ derse, bu anket tamamen gaz alma ise, ki geçen dönem bunu yaptılar, bu tamamen olumsuz. O nedenle sorulan sorulara verilen cevaplar üzerinden hazırlanacaksa taslağı önce işçiye sunmalılar. İşçi onaylar, tamam derse ancak o zaman MESS’e sunulmalı” şeklinde konuştu.

SÖZLEŞME SÜRECİNİ İŞÇİ YÖNETMELİ
Anketlerin sadece ‘İşçiye sordum’ demek için yapıldığını kaydeden başka bir Ford işçisi, “Taslak için bizden onay alacak ama bu da yetmez. Bu sözleşme sürecini sendika tarafından atanan temsilciler mi sürdürecek? Onlar zaten bizi temsil etmiyor ki. Fabrikada yaşadığın en basit bir sorunu söylüyorsun çözemiyorlar, son derece pasifler, bir adım atarken sendikacının ağzının içine bakıyorlar. Yani normalde bizi temsil etmiyorlar. Taslak hazırlanırken mi bizi savunacaklar? Bu sözleşme sürecini işçi kendi yönetmeli. Temsilciler dışında işçiler tarafından seçilmiş bir heyet sürdürmeli bu süreci. Taslak hazırlanırken de görüşmeler sürerken de bu heyet inisiyatif sahibi olmalı” dedi.

KRİZ PATRONLARA DEĞİL İŞÇİYE VAR
TÜPRAŞ’ta sözleşmenin yüzde 6 ile bitirilmesi, patronların ekonomik krizi gerekçe göstererek ücretleri baskılama girişimlerinin, sözleşme sürecinin işçi adına zorlu geçeceğini gösterdiğini belirten Ford Otosan işçisi, “Kimse bize krizle gelmesin. Kriz patronlara yok bize var. Sebze, meyve alırken bile kara kara düşünüyoruz. Elektrik, su, doğal gaz her şey zamlandı. O nedenle ücret zammı kesinlikle geçen dönemin altına düşmemeli” diye konuştu.

Fabrika Genel Müdürü Haydar Yenigün’ün geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalına çıkarak iç piyasada yüzde 40 daralma olduğunu söylediğini aktaran başka bir işçi, “Biz iç piyasaya değil yurt dışına çalışıyoruz ve her gün artan bir sayıyla. Bu sene de Avrupa’da ihracat şampiyonu olduk. Kaç senedir de böyle. Nasıl bir kriz bu, yemezler. Şimdi ağustos duruşundan sonra hatlarda gövde sayısı artacak, saatte 5 gövde, artık sen hesapla, bu mu kriz? Tamam işçiye baskı olacak, krizi kullanacaklar, bu kesin ama bunu yemememiz lazım. Bunun için de sendikaya çok baskı yapmamız lazım aksini de düşünmek istemiyorum” dedi.

ANKETTE YER ALAN SORULAR
Türk Metal’in iş yerlerinde dağıttığı ankette yer alan sorulardan bazıları şu şekilde:

Sözleşmenin yürürlük süresinin kaç yıl olmasını tercih edersiniz? (1 yıl/2 yıl/3 yıl/Süresi önemli değil)

Ücret zammının dönem olarak nasıl uygulanmasını tercih edersiniz? (Altışar aylık/Yıllık) Ücret zammının ne şekilde olmasını tercih edersiniz? (Yüzdeli/Seyyanen/Yüzdeli+Seyyanen/Metal Sanayii İş Gruplandırma Sistemi’ne göre)

Toplu iş sözleşmesinden sonra ücretimizde aylık toplam ne kadar artış bekliyorsunuz? (6 aylık: 460 TL/555 TL/645 TL/740 TL/830 TL/925 TL/1.000 TL+ / Yıllık: 690 TL/832 TL/967 TL/1100 TL/1245 TL/1387 TL/1500 TL+)

Toplu iş sözleşmesinde alınacak yüzdelik zam oranı beklentiniz nedir? (6 aylık: yüzde 10 – yüzde 12 – yüzde 14 – yüzde 16 – yüzde 18 – yüzde 20 – yüzde 20+ / Yıllık: Yüzde 15 – yüzde 18 – yüzde 21 – yüzde 24 – yüzde 27 – yüzde 30 – yüzde 30 +)

Sosyal yardımlardaki zam isteğinizi belirtiniz. (Ücret zammı ile aynı oranda/Ücret zammından daha yüksek bir oranda/Artırılmasa da olur)

Toplu iş sözleşmelerinden en önemli beklentiniz hangisidir? (Daha fazla ücret/İş güvencesi/Çalışma şartlarının iyileştirilmesi/Sosyal kültürel imkanların çoğaltılması)

İş yerinde karşılaştığınız en önemli sorun hangisidir? (Ücretler düşük/Çalışma koşulları kötü/Çalışma saatleri fazla/Ücretler zamanında ödenmiyor/İş güvencesi yok)

Toplu iş sözleşmesi müzakere sürecine ilişkin bilgilendirmenin nasıl olmasını istersiniz? (İşyeri sendika temsilciliği aracılığıyla/Vardiya gazetesi aracılığıyla/Türk Metal web sitesi aracılığıyla/Sosyal medya aracılığıyla)

Evrensel
 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.