banner61

TEKZİP

banner65

Düzeltme ve cevap

banner57
TEKZİP
24 Ekim 2017 Salı 10:24

banner15
Yukarıda tarih ve başlığını verdiğimiz haber içeriğinde, A.T. isimli bir kişinin İstanbul İli’nden gelen misafirleri Cevizdibi Restoran’da ağırladığı, 5 kişinin yemek yedikleri ve hesabın 2 bin 750 TL geldiği, işletme müdürü ile tartıştığı, işletme müdürünün müşteri ve misafirleri restorandan kovduğu, tartışmayı garsonlar ayırdığı, garsonların araya girmesi ile kavganın yaşanmadığı, Turizm Bakanlığı’na ve tüketici masasına şikayet yapıldığı, resmen insanın soyulduğu, ihtar edilen gazete ile Kocaeli’ye seslendiği ve misafirlerinizi Cevizdibi’nde sakın ağırlamaya kalkmayın denildiği” belirtilmiş ve bu haber Kocaeli Koz Gazetesi’nde yayınlanmıştır. İlgili haberde belirtilen olay Cevizdibi Restourantta hiç yaşanmamıştır. Ne A.T. isimli bir vatandaş misafirleri ile Cevizdibi Restoran’da yemek yemiş, ne hesap konusunda müdür ile tartışmış ve restorandan kovulmuş ne de Turizm Bakanlığı’na bu konu hakkında şikayet yapılmıştır. Bu haber içeriğinde belirtilen ihbar, tamamen yalandır, bunun yanında bu yalan haberi de yayınlayarak halkı yanıltmak Basın Kanunu’na aykırıdır. Bir haber yayınlanmadan önce haber kaynağı araştırılır ve doğruluğu yönünde kuvvetli emarelerin olması durumunda haber yapılması gerekir. Lakin ihtara konu Koz Gazetesi yayınlanan haberin içeriğini hiç araştırılmamış ve doğruluğu hiç sorgulanmadan haber yapılması habercilik ilkeleri ile bağdaşmaz.
5187 sayılı Basın Kanunu’nun 14. Maddesinde görüleceği üzere; süreli yayınlarda kişilerin şeref ve haysiyetini ihlal edici veya kişilerle ilgili gerçeğe aykırı yayım yapılması halinde, bundan zarar gören kişinin yayım tarihinden itibaren iki ay içinde göndereceği sıç unsuru içermeyen, üçüncü kişilerin hukuken korunan menfaatlerine aykırı olmayan düzeltme ve cevap yazısını; sorumlu yazı işleri müdürü hiçbir düzeltme ve ekleme yapmaksızın, günlük süreli yayınlarda yazıyı aldığı tarihten itibaren en geç üç gün içinde, diğer süreli yayınlarda yazıyı aldığı tarihten itibaren üç günden sonraki ilk nüshada, ilgili yayının yer aldığı sayfa ve sütunlarda, aynı puntolarla ve aynı şekilde yayımlamak zorundadır.
Ekte sunmuş olduğumuz düzeltme ve yanıt metninin, 5187 sayılı Basın Kanunu’nun gösterdiği biçim ve koşullara uyularak yayınlanmasını, yayımlanmaması durumunda şikayet ve dava yoluna başvuracağımızı bilginize sunarız.

banner29

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.