banner61

Taşeron işçinin son kabusu; Feragatname

banner65

İşçinin sessiz feryadı. İşçiler itiraz ettikleri takdirde kadroya alınmayacakları korkusu yaşıyorlar. Bu nedenle hak talebinde bile bulunamıyorlar.

banner57
Taşeron işçinin son kabusu; Feragatname
09 Ocak 2018 Salı 11:23

banner15

Yıllardır kadro için mücadele eden, ancak iş bulma zorluğu nedeniyle taşeronda çalışmaya devam eden işçiler, kadro müjdesiyle sevindi.

Ancak sonraki gelişmeler, işçilerin bu sevincine gölge düşürdü.

Kadro haberi ile birlikte,  kadroya geçişler nasıl olacak, sınav-mülakat şartları olacak mı, kimler kadro kapsamına alınacak gibi sorulara cevap ararken, birden işçilere feragatname şartı getirildiğini ortaya çıktı

Bu konuda da farklı açıklamalar var. Hükumet tarafından yapılan açıklamalarda, feragatin işçilerin hak kaybına neden olmadığını rutin bir uygulama olduğunu, işçilerin haklarının kaybolmayacağı şeklinde.

Diğer taraftan milletvekili ve bazı hukukçuların açıklaması ise, feragatname imzalanması halinde işçilerin hak kaybına uğrayacağı şeklinde.

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikasının web sitesinden yapılan duyuruda ise; işçilerin feragatname imzalanması halinde geçmişe dönük haklarını kaybedecekleri gibi, ayrıca mahkeme ve vekalet ücreti ödemek zorunda kalacakları yönünde bir açıklama yer alıyor.

Bu konuda farklı açıklamaları uzmanlarına sorduğumuzda şöyle bir bilgiye ulaştık:

Yıllardır taşeronda çalışan işçilerin bazıları kadrolu işçilerin yaptığı işleri yapıyorlar. Bu işçiler, resmiyette taşeron şirket çalışanı görünse de aslında kamu kurumlarında işçi olarak çalışıyorlar. Bu konuda muvazaa (danışıklı işlem) olduğu iddiasıyla açılan yüzlerce dava var. Bu davalar sonucunda mahkemeler, bu taşeron işçilerin aslında kadrolu işçi statüsünde olduğunu, bu sözleşmelerde muvazaa bulunduğunu ve bu işçilerin ilave tediye alacağına hak kazandığına karar verildi.

Bu konuda devam eden yüzlerce dava olduğu, bu davalar sonucunda da işçileri yüksek miktarda ödemeler yapılması gerektiği açıkta ortada.

Şimdi taşerona kadroda istenen feragat ise, işçilerin bu ilave tediye alacaklarından feragat etmeleri yönünde bir istek. 

Örneğin 5 yıldır çalışan bir işçi geçmişe yönelik ilave tediye alacağını talep ediyor. Mahkeme bu alacağın idare tarafından ödenmesine karar veriyor. Şimdi işçiler ise kadro karşılığı bu alacaklarından feragat etmek zorunda kalacaklar. Sadece bu alacaklarından vazgeçmekle kalmayacaklar,  yapmış olduğu masraflar ve ödemiş olduğu avukatlık ücretleri ile açmış oldukları davalar da boşa gidecek. İşte işçilerin haklı olarak itiraz ettikleri husus bu.

Her işçi açısından çalıştığı süreye göre hesaplanan bu alacaklar, bazı işçiler için 6 ile 10 bin lira seviyesinde. İşçilerden kadroya geçme karşılığı 6 ile 10 bin lira civarındaki alacaklarından vazgeçmelerini istemek hiç de adil bir uygulama değil. 

İşçilerin kadroya geçmeleri halinde kıdem hakları korunacak, kadroya alınmayan işçiler de işten çıkarılırlarsa tazminatları ödenecek deniyor. Ama buradaki ilave tediye alacağının da bu tazminatlardan farklı bir ek ödeme şeklinde olduğunu ve işçilerin bu alacaktan vazgeçmelerinin istendiğini de tekrar vurgulamak gerekir.

Feragatname imzalamayan işçiler ise, kadroya alınmayacağı ve işten çıkarılacağı endişesi yaşıyor. 

Bu konuda işçileri “rahat olun, feragatname imzalamayın” demek yerine, idareye ve yetkililere feragatname istemeyin diye resmi yazı gönderilmesi ve duyuru yapılması daha yerinde olur. Bu konuda acil bir duyuru yapılması gerekiyor. Çünkü kadroya başvuru için süre çok kısa ve işçiler tedirgin durumda. Bu konuda açıklama yapmaktan ve hak talep etmekten bile korkar durumdalar.
 

banner29
banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayşe Kurt - 4 ay önce
Bu işe bir an önce dur denmeli.