banner383
banner373

Taşeron işçileri kadroya nasıl başvuracak?

Taşeron işçilerin kadrolara geçme başvuruları bugünden itibaren başladı. İşte adım adım kadroya başvurma işlemleri...

Taşeron işçileri kadroya nasıl başvuracak?
02 Ocak 2018 Salı 13:14

banner32
banner313

Taşeron işçilerin bir kısmının geçebileceği kadrolara başvurular bugün başladı. 11 Ocak’ta sona erecek olan başvuruların incelenmesi ve diğer işlemleriyle birlikte kadroya geçişler 2 Nisan’a kadar sürecek. İşte taşeron işçilerin kadroya başvuru formu ve başvuru işlemleri…

TAŞERONDA KADRO BAŞVURULARI
Taşeron işçiler öncelikle bir başvuru formu dolduracak ve yanına bir de dilekçe ekleyecek. Bu belgeler 11 Ocak 2018 tarihi mesai saati bitimine kadar hizmet alım sözleşmesinin yapıldığı idareye veya idarenin şirketine yazılı olarak başvuracak. Başvurular elden yapılacak. Belirtilen süre içinde yapılmayan başvurular dikkate alınmayacak.

İŞTE BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYIN

TAŞERON İŞÇİLERE GÜVENLİK SORUŞTURMASI
Başvuru sahipleri hakkında 12/1/2018 tarihinde 14/2/2000 tarihli ve 2000/284 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliğine uygun olarak başvuru sırasında ilgili Yönetmelik ekindeki form doldurulmak suretiyle arşiv araştırması yapılması il valiliklerinden topluca istenecek. Arşiv araştırması yapılacak ilgilinin ikametgâh adresinin bulunduğu valilik esas alınacak. İlgili mercilerden intikal eden arşiv araştırması sonucunda elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi tespit komisyonunca yapılacak.

TAŞERON İŞÇİLER SINAVA GİRECEK
Taşeron işçilerin kadroya geçebilmesi için yapılacak sınavın detayları belli oldu. Buna göre 3 Mart ve 22 Mart 2018 tarihleri arasında taşeron işçiler sınava girecek.
 

TAŞERON İŞÇİLERDE BAŞVURU ŞARTLAR
Kapsamda olanlardan istekliler, başvuru formunu eksiksiz doldurarak ve dilekçe eklemek suretiyle 11/1/2018 tarihi mesai bitimine kadar idaresinin personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesinin yapıldığı birimine, sürekli işçi kadrolarında istihdam edilmek üzere yazılı olarak başvuracak. Başvuru elden yapılacak. Belirtilen süre içinde yapılmayan başvurular dikkate alınmaz.
 

KADRO KİMLERİ KAPSIYOR?
Önceki gün Resmi Gazete’de yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye (KHK) göre; düzenleme tüm taşeron işçilerini kapsamayacak. Buna göre; kamuda “genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçeli idareler, özel bütçeli diğer idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, sosyal güvenlik kurumları ve bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar(Bakanlıklar, üniversiteler, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, RTÜK vb.)”, “KHK’ya ekli (I) sayılı listede yer alan 10 kurum(Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü, Kalkınma Ajansları vb.)”, “il özel idareleri ve bağlı kuruluşlarında(Kars İl Özel İdaresi, Zonguldak İl Özel İdaresi vb.)”, “belediyeler ve bağlı kuruluşlarında(Bursa Büyükşehir Belediyesi ile ASKİ, İSKİ, EGO, İETT vb.)” ve “il özel idareleri ve belediyelerin üyesi olduğu mahalli idare birliklerinde(Türkiye Belediyeler Birliği, Vilayetler Hizmet Birliği gibi.)”, birlikte veya ayrı ayrı sermayesinin yarısından fazlası il özel idareleri, belediyeler ve bağlı kuruluşlarına ait şirketlerde” sadece personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında çalışanlar kapsama alındı.

KADRO KİMLERİ KAPSAMIYOR?
Özel sektörde çalışan yüz binlerce taşeron işçisi ile kamuda danışmanlık hizmetleri, hastane bilgi yönetim sistemi hizmetleri ve çağrı merkezileri hizmetlerinde çalışanlar düzenlemeden yararlanamayacak. Ayrıca 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanun kapsamı dışında kalan ve ÇAYKUR, TPAO, TTK, TKİ, TCDD gibi kamu iktisadi teşekkülerinin (KİT) yer aldığı 69 kurumdan 59’u kapsamdışında tutuldu. Bu kurumların çoğunda Türk-İş’e bağlı sendikalarda örgütlü işçilerin çalışması dikkat çekiyor. Düzenlemeden, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanmış olanlar yararlanamayacak. 4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla çalıştırılmakta olanlar kapsama alınırken bunun tespitinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmiş olan sigortalı işe giriş bildirgeleri, işten ayrılış bildirgesi ve aylık prim ve hizmet belgeleri esas alınacak. Mal ve personel çalıştırılmasına dayalı olmayan hizmet alımları ile yapım işi ihalelerinde çalışanlar kapsam dışında olacak.

NASIL BİR STATÜ VERİLECEK?
Kamuda “genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçeli idareler, özel bütçeli diğer idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, sosyal güvenlik kurumları ve bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar” ile “KHK’ya ekli (I) sayılı listede yer alan 10 kurumda” sadece personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmeleri kapsamında çalışanlar 657 sayılı Devlet Memurlar Kanunu’nun 4. maddesinin (d) fıkrasında öngörülen “sürekli işçi” statüsüyle yani kadrolu olarak istihdam edilecek.
 


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.