banner286
banner282

Tarihi çuha dokuma fabrikasını restore edilecek!

Tarihi değerleri restore eden Kartepe Belediyesi, belediye sınırları içinde bulunan tarihi Çuha Dokuma Fabrikasını restore ederek kent tarihine yeniden kazandıracak

Tarihi çuha dokuma fabrikasını restore edilecek!
12 Mart 2018 Pazartesi 19:10

banner274

Kartepe’de bulunan Çuha fabrikasının restorasyon çalışmaları başlıyor. Kartepe Belediyesi tarafından yapılacak olan çalışmalarında toplam 23 bin 700 metre karelik alan restore edilecek. Projenin yapım maliyetinin 100 milyonu bulabileceği belirtildi. Proje bütçesi hakkında açıklamalarda bulunan Kartepe Beldiye Başkanı Hüseyin Üzülmez, “Projemizin bütçesi ayrıldı. Proje ihalemizi yapacağız. Anıtlar kurulundan onay geçtikten sonra uygulama projesi için tekrar komutanlığımızdan izin alacağız. 2019 Mart – Nisan öncesi bu süreçler tamamlanmış olacak” diye belirtti. 
 

SULTAN YAPISI OLARAK KOCAELİ’DE YAPILAN İLK FABRİKA
Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez restorasyon çalışmaları ve Çuha Fabrikasının tarihi hakkında bilgi vererek, “Sultan Abdülmecid Tanzimat Fermanının hemen ardından 1839’da yayınladığı bir Hatt-ı Hümayûn ile İzmit’te bulunan dink hanenin bir çuha fabrikasına dönüştürülmesini emretmiştir. 1843 yılında yapımına başlanılan Çuha Fabrika-yı Hümayun 1844 yılında faaliyete geçmiştir. Çuha Fabrika-yı Hümayun, Hazineyi Hassa’ya ait olup Tanzimat döneminde girişilen sanayileşme programı çerçevesinde sultan yapısı olarak Kocaeli’de yapılan ilk fabrikadır” dedi.
 

AVRUPA’NIN EN İYİSİNE EŞ DEĞER YÜNLÜ KUMAŞ ÜRETİLMEYE BAŞLADI
İzmit Çuha Fabrikası’nın 1844 yılında faaliyete geçtiğini belirten Üzülmez, “Bu dönemde kurulmuş diğer çuha fabrikalarından daha uzun ömürlü olmuş ve 1920 yılına kadar faaliyetlerini sürdürebilmiş, dolayısıyla milli mücadelenin ilk zamanlarında fabrika önemli hizmetler görmüştür. Fabrikanın mimari güzelliği dönemin gazetelerinde yer bulmuş, öyle ki, yurtdışından gelenler fabrika binasını başta saray olarak telakki etmişlerdir. Avrupa inşaat tekniklerindeki en anlamlı yenilikleri ihtiva eden binası ve mevcutlar içerisindeki en iyileri olan makineleri ile fabrika kısa süre içinde Avrupa’nın en iyisine eşdeğer yünlü kumaş üretmeye başlamıştır” ifadelerine yer verdi.
 

ŞU ANDA ATIL DURUMDA
Birinci dünya savaşı sırasında çeşitli zorluklarla karşı karşıya gelen fabrika 1920 tarihinde İngilizler tarafından bombalanması ile çıkan yangın sonucunda da kapanmıştır diyen Üzülmez, “Günümüzde ise fabrika askeri alan içerisinde atıl bir şekilde kalmaktadır. Gerek Kocaeli’nin sanayi tarihi, gerek şehircilik gerekse mimari özellikleri açısından Kartepe açısından büyük önem arz etmektedir. Belediyemizin amacı geçmiş yıllara ait bu kültürel ve tarihi değerlere sahip yapıların rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlamaktır” cümlelerini kullandı.

Ahmet YEŞİLMEN


 


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.