banner608
banner601
banner559

SUMOTAŞ’ta neler oldu? Başkanı istifa etti üyelerle tartıştı!

banner418

 Kocaeli’nin önemli kooperatiflerinde biri olan SUMOTAŞ’ın başkanı Marika Mehmet Top istifa etti. Istifasını açıkladığı toplantıda ise tartışmalar yaşandı.

banner482
SUMOTAŞ’ta neler oldu? Başkanı istifa etti üyelerle tartıştı!
24 Ocak 2020 Cuma 12:02

banner603
banner535

Mehmet Top bugün bir basın açıklaması gerçekleştirdi. SUMOTAŞ Başkanı Mehmet Top iddiaya göre geçtiğimiz günlerde üyelerle yaptığı toplantı sonrasında istifa ettiğini söyleyerek toplantıyı terk ettiğiydi. İstifanın sebebiyle kooperatifin zor duruma düştüğümüzden dolayı kaynaklandığı düşünülüyor. Mehmet Top bu iddialara cevap verdi. 

Mehmet Top açıklamasında: “Son zamanlarda yazılan çizilen her şeye cevap vermek için huzurundayım. Amaç SUMOTAŞ’ın nerde olduğunu etmeye gittiğini ve nelerle karşılaştığımı anlatmam. Amacımız SUMOTAŞ’ı da ileriye taşımaktır.  Son yapılan toplantıda farklı olaylar karşımıza çıktı. SUMOTAŞ üyesi beni istediği zaman eleştirebilir buna sözüm yoktur. SUMOTAŞ’a hizmet etmeyi kendime görev bildim. Kavgacı bir tutumda olmadım. Kavgaya çekmek istediler ama kendime olan saygımdan bu kavgalardan kaçtım. Gelinen nokta sanki cevap vermedikçe bazı olayları kabul ediyormuş gibi oldu. SUMOTAŞ sadece SUMOTAŞ üyelerinin değil Suadiye halkınındır. 2012 yolunda tasvip edemediğimiz olaylar oldu. Sumotaş üyesi olmayanlar dahi yanımızda oldu. Murat kardeşim de geldi hatta, hapis yattı.  Hatalar olabilir ama hainlik yaptığımız yer olursa sorgulanabiliriz. 2016’da SUMOTAŞ’a Başkan oldum. Göreve geldiğimizde kaç arabam varsa hala öyle, kendimize değil çevremize güç kattık. Bir önce ki seçimde bir oyla seçimi kaybettik. O gün nasip değilmiş dedim. Bir gün dedikodu yapmadım. 
 

“ELİMİZ GÜÇLENDİ YATIRIMLAR YAPTIK” 
2016 yılının 12. ayında genel kurul yaptık amacı şuydu aidatlar masraflara yetmiyordu. Masraflara yetmediği gibi bütçe ayarlamasında aidatları yükselttik. Birikmiş olan borçları yapılandırdık, bu anlaşmanın bedeli 1.8000.000 TL olarak ödemiştir. O toplantıya biz banka müdürünü getirerek açıklama yaptırdık. Mehmet Top yapmadı açıklamaları. Sonra aidatları yükselttik. 2016 yolundan bugüne kadar kimseden 1 TL almadan SUMOTAŞ’ı yürüttük. Bununla ilgili çeşitli konuşmalar oldu. Kimsenin hak edişini bırakmadık. Elimiz güçlendi yatırımlar yaptık, iki adet çekici kamyon aldık kimseden para almadan. Bir tane tanker aldık. Yarısını bir şyetol şirketi yarısını biz ödedik. Otopark haline gelmesini istedik. 7 bin ton malzeme döktük. 1 lira vermeden ışıklandırma yapmadık. Muhasebe programı yaptık. Muhasebe programında n çok eleştirelen ben oldum bunu kabul edebilirim. Sorunları bir çok yatırım yaptık kimseden para almadık, karalama kampanyası yapacaksın hadi oradan. Üyem beni her türkü aksiyon içinde eleştirebilir ama toplantı salonu gittikten sonra içeride ki konuşmaları dışarıda algı şeklinde konuşmak bizi ileriye götürmez. İleriye götürmeyeceği gibi Sumotaş’a zarar verir dedi.
 

“BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA OLMUŞTUR”
“Biz bir aileyiz. Kimseyle kavga edemeyiz” diyen SUMOTAŞ Başkanı Marika Mehmet Top, “İlişkileri kurmak, ilerletmek bunlar kolay şeyler değil. Bana avans verin diyorlar. Ben herkesin yanında oldum bugüne kadar.  O gün kaza yapan kişi beni eleştiriyor. Annesi babası duymadan köye getirdim ama bu benim görevim yapmak zorundayım. Allah kaza bela vermesin. Evini yuvasını açmış benim marjinal dediğim arkadaşlarla iş birliği içinde, bana gelip bunları yaptım dersin.  Son toplantıda konuşmalarımız bireyselleri, konu farklı yerlere gitti üslup değişti. Bizim içimizde canımızda git ailesi vardı, aile büyükse. Uslüplarımız birbirimize karşı farklı olunca farklı aksiyonlar olmaya başladı. Bardağı taşıran son damla olmuştur. Aile içinde konuşuruz her şeyi yaparız ama evin içinde ki insanın bireysel tavırlarını farklı şekilde değerlendirip farklı şekilde konuşması bardağı taşırdı” diye konuştu.
 

“BAŞARILI OLAMAZLAR” 
“Marjinal bir grup” diye nitelendirdiği kişilerin söylemleri ile ilgili konuşan başkanı Marika Mehmet Top, “SUMOTAŞ’ın paraları nereye gitti diye soruyor, 20.000₺ borcun var senin, ben sana hesap sorarım hesap. 15-20 kişilik bir marjinal grup, bunlar kendisiyle olmayanı sevmezler. Bunlar dedikodu çıkarırlar. Bu insanların SUMOTAŞ’ın yönetimine gelmemesi gelememesi lazım. Bulşar kendisinden olmayanları sevmezler çünkü. Ben bu marjinal gruba bunu söylüyorum. Karalama kampanyası şahsım üzerinde başlamıştır. Burada ki amaç kurumun çalışmış olduğu fabrikanın iş hacminden faydalanmak, sahiplenmektir. Ben Başkan olarak bunlara asla müsaade etmedim, etmem de. Bizim yönetimiz de bununla ilgili eskiden bir arkadaşımız var. Bizim yanımızdan ayrıldı, ayrılırken söyledik bildiğim bir şey varsa çık anlat dedik. Ben fabrikanın içerisinde yönetim konusunda içerisinde kimseye tedarikçi yaptırtmam. O zaman fabrika benden bir şey ister. Kim kazandı? SUMOTAŞ üyeleri kazandı ama bitti mi bitmedi. Haşa uğraşıyorlar istedikleri kadar uğraşsınlar. Ellerinde ne varsa topuyla tüfeğiyle uğraşsınlar ama başarılı olamazlar. Akrabamla eşimle dostlarımın hiçbirinin fabrikalarla hiç işi olmadı. Ne suyu ne elektriğini yapmadım ve müsaade etmedim. Yönetim kuruluna da müsade etmedim. Etmediğim içinde kendimizi iyi yerlere getirmek için mücadele ettim.  Suadiye’nin meydanında gezemezsin, gezdirmezler” dedi
 

“2.5 MİLYON TL GÖNDERDİ”
Hakkındaki iddialara cevap veren Top şunları söyledi; “Gelelim bu karalama kampanyasın yapılmışsa olduğu yere, çeke. SUMOTAŞ’ın arka tarafımda yirmi dönüm bir yer var. Bu 20 dönüm yeri alma amacı bizim 20 dönüm olan yerle birleştirmekti. Arkadaş bize para verme biz evliliğimizi devam ettirelim arkada ki yeri alalım dedik. Şartlarımı gözden geçirelim değerlendirelim. Shell’de bize bunun olmasının bu şartlarda mümkün olmadığını söyledi. Değişik firmalarla görüştük. En son Lukoil firmasını temsilen bir iş adamı geldi bunu daha önce hiç görmedim. Bu iş adamı bizim satışları görünce bize rağbet gösterdi. Bende dedim ki nasıl ilerleyebiliriz? Bu adam bize emanet olarak aralıklarla toplam 2.5 milyon TL gönderdi. Amaç orada ki yeri kendimize almak sonra da akaryakıt işini bu adamla devam ettirmekti. 8.ayda iş yoğunluğu yüksektir. Borç var denilen yeri açıklıyorum. 
 

“KURUMUN ÖNÜNÜ AÇALIM DEDİK”
 Bizde bu adamın parasını kullandık para benim hesabıma değil SUMOTAŞ hesabına geldi. Bizim babamız 5.ayda rahatsızlanıyor 11.aya kadar eve gitmiyoruz. Bu marjinal grup köyü birbirine katıyor. Tefeciden para aldı şöyle oldu böyle oldu. Bizde hastadan dolayı cevap veremedik. Olaylar almış başını gitmiş. Hayatımda faiz yememiş adama faiz yedirdiler bugün de pardon diyorlar. Dediler bu adamın parasını ödedin mi diyorlar ödedim dedim, nasıl ödedin hesaptan çıkmamış dediler. Çek yazdım dedim bilen bilir Çek nakittir. İsteyen ticaret kanununa baksın. Birde hesabı hiç borcu olmayan değil de 20.000 TL borcu olan bize hesap soruyor. Bize bu kadar para lazım dedik alalım kredi ile kurumun önünü açalım dedik. Tam ötesi almaya gittik birisi bunu tekrar üyeye soralım dedi. Biz bunu anlattık dedim bana ben buna imza atmam dedi. Salı günü herkes imza için hazır dedi tabi ben birinci kefilim. Maksat Manika’nın altını kaşımak. Rüzgarımda kaybolursunuz rüzgarımda. Adam gibi duracaksak alıcaz, almayacaksak almayacağız.    Banka kayıtları vergi kayıtları hepsi orada. Borcu olan bir kurumun böyle temiz bir şeyi olur mu? 
 

“SUADİYE’YE BİR SAYGISIZLIĞIM ASLA OLMAZ” 
Ben kimseden korkmam, Allah’tan başka kimseye hesap vermem. Benim lakabım ‘Marika’. Evime giderken adam gibi gittim kimse benimle gitmedi. Benim evime kimse taş atamaz attırmam da. Karalama bu şartlarla olmaz. Herkes dostunu düşmanını iyi bilecek. İnsanlar akrabalarla olan mutsuzluğunu benim üzerinden hesap yapacaksa yanlış yoldalar. Hesapları varsa hodri meydan. Köye, üyeye değil bu hodri meydan bu karalama yapanlara. Suadiye’ye bir saygısızlığım asla olmaz. Hesap sorsunlar, görelim yüreklerini. Kimseye 1 TL avanta birşey vermedik. 

YENİ YÖNETİME YER
Mali müşavirle görüştüm ne zaman erken kongre yapabiliriz dedim? Nisanın 4.haftası’na yapabiliriz dedi. Nisan ayı içerisinde mali seçimli genel kurula kadar oluşmuş olan yeni oluşmuş olan yönetime yetkimi bırakıyorum. Nisan ayında tekrar aday olup olmayacağız belli olacak. Sumotaş’un üzerinde borç yoktur, olmaz olamaz da . Borç çıkarsa aday olmayacağım ama borç çıkamaz.”


“BEN İSTİFA ETTİM”
Top’un basın açıklamasının ardından SUMOTAŞ üyelerinden Necmi Akyıldız kürsüye yaklaşarak başkana “Ben şov yapmaya gelmedim. Şov sen yapıyorsun bizi sen kandırdın. Sizi dinlemeye geldim buraya” serzenişinde bulundu. SUMOTAŞ üyesi Fethi Bayram da Necmi Akyıldız’ın ardından, “Sen 2 buçuk milyonu iade ettim dedim. Çek verdim demedim. Bugün sen bu parayı insanlardan istiyorsun. Biz insanlara para veremiyoruz. Sen bize karşı dürüst oldum. Ben senin yanında görev yaptım ama bu insanlara böyle demedim. Nerede bu 2 milyon lira. İnsanlara para veremez duruma geldik biz. Biz seni seviyorum ama SUMOTAŞ’ın kötülüğünü istemem. Ben seni başkan yapmak için çaba sarf ettim. Ben şov yapmıyorum” dedi.  Bayram ve Akyıldız’a yanıt veren Marika Mehmet Top, “Bu benim sorunum değil. Ben istifa ettim. Mahkeme salonları açık hakkınızı arayın. Şov yapma yeri değil burası” diye konuştu.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.