banner373
banner559

SP Büyükşehir adayı Aydın’la dobra dobra!

banner418

Saadet Partisi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Birol Aydın, Kocaeli’ye dair yönetim planlarını Kocaeli Koz’a anlattı… Aydın, Dilovası’ndaki ittifak iddialarından, yönetim anlayışına kadar birçok konuyu paylaştı

banner482
SP Büyükşehir adayı Aydın’la dobra dobra!
13 Mart 2019 Çarşamba 19:32

banner535


Saadet Partisi Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Birol Aydın, Kocaeli Koz Genel Yayın Yönetmeni Gökhan Karabulut’la birlikte yönelttiğimiz soruları yanıtladı. Birol Aydın, modern belediyecilik anlayışını paylaştı. Denetim ve şeffaflık üzerinde duracaklarını ifade eden Birol Aydın, mevcut yönetimlerin artık yönetme kabiliyetini tamamen kaybettiğine vurgu yaptı. Aydın, keyif çakmaya ve caka satmaya talip olmadıklarını, çalışmak için bu yüke talip olduklarını kaydetti.

KUTUPLAŞMA ÜZERİNDEN SİYASET YÜRÜTÜLÜYOR

Türkiye’de ve Kocaeli’de siyaseti açısından neler söylersiniz? Çünkü siz hem Ankara hem de Kocaeli siyasetine hakimsiniz…

31 Mart yerel seçimleri yeni bir heyecan ikliminin oluşmasına vesile olacak. Girdiği her seçimde başarılı olmuş bir iktidar var. Yaptığı her işi seçim kazanmaya endekslenmiş bir iktidar var. Yolun sonu göründü. Seçmene yeni bir söz söyleme takatinde değiller. Bunun için kutuplaşma üzerinden bir siyaset yürütülüyor. Toplum gerçeklik duygusundan uzaklaştırılıyor. Bugün ister ekonomik ister dış politik, ister eğitim adalet açısından bir dağınıklık yaşıyoruz. Müthiş bir öngörüsüzlük dönemi yaşıyoruz. Öngörülemezlik kötüdür. Her şeyin ayarı alabildiğine bozulmuştur.

MODERN HOKKABAZLIK YAPIYORLAR

Şu an gündemde Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nın adayları var. Seçimin iki kutuplu olduğu algısı hakim. Siz Saadet Partisi olarak bu iki kutuplu seçimi kendi lehinize çevirebilecek misiniz?

Seçim kazanma hırsı sorun çözme hırsının önüne geçtiği için sarmalın içinde bocalıyoruz. Seçimler de tarihi fırsattır. Biz Saadet Partisi olarak gerçeklik duygusuyla tercih yapmalarını arzu ediyoruz. Bu seçimde gerçeklik duygusu üzerinden seçmenimizin tercih yapacağından umutluyuz. İktidar bunun için genel seçim algısı yürütüyorlar. Biz bu algıyı önemli ölçüde kırdığımızı düşünüyoruz. Miting meydanlarında bunun için iftira ve yalanla itham ediliyoruz. Bunun bir mahalli idare seçimidir. Modern hokkabazlık yapıyorlar. Biz siyasi partilerin ittifak yapmalarını kınanacak bir şey olarak da görmüyoruz. İki ittifakı yapanları kınamıyoruz. Biz Saadet Partisi olarak iki ittifakın içerisinde değiliz.

KİBİR KULELERİNDEN BAKANLAR…

Cumhur İttifakı’nın adayı Tahir Büyükakın, seçimi kaybetme ihtimalini hiç düşünmediğini söylemişti. Kocaeli’de Cumhur İttifakı’nı rakipsiz görüyorlar. Bu seçimde de 13-0 iddiası var. Sizce tablo nasıl şekillenir?

Bu kadar kibir, yönetime talip olan insanlara yakışmaz. Biz Kocaeli seçmeninin aklına güveniyoruz demek makuldür. Kibir kulelerinden küçük dağları nokta nokta yapmış halle cümle kullanmak doğru değil. Sandıkta seçmen kendisi ve rabbiyle beraber olacak.

DENETİM VE ŞEFFAFLIK…

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, büyük bir bütçeyle geniş bir alana hizmet veriyor? Birol Aydın’ın başkan seçilmesi durumunda hizmet önceliği ne olacak? En büyük eksiklik nedir?

Bilmemek, bilmemek değildir. Bilmemek, bilmediğini bilmemektir. Biz her şeyi bildiğimizi iddia ederek yola çıkmış değiliz. Biz Kocaeli’de bilenlerle çalışacağız. Keyfiliğe ve hoyratlığa fırsat vermeyecek, işin merkezine istişare ve danışmayı alacağız. Danışmak beleştir. Parasızdır. Biz, tüm iş ve işlemlerimizde kent konseyiyse ken konseyi, mimarlarsa mimarlar, muhtarlarsa muhtarlar. Kadın ve gençlik meclisleri oluşturacağız. Türkiye genelindeki kişilerle kenti yöneteceğiz. İşimizin merkezine denetimi alıyoruz. Denetim ve şeffaflık şiarıyla hareket edeceğiz. Toplumun her kesimini ilgilendiren projelere erişimi açık hale getireceğiz. Kapalı kapılar ardından iş yapmayacağız. Bizim en önemli sigortamız denetim ve şeffaflıktır. Dürüst olarak seçilebilirsiniz ancak dürüst olarak yönetimi teslim edemeyebilir. Ben temizim, dürüstüm, rüşvet almam dersiniz. Denetim ve şeffaflıktan uzak kalırsanız bir gözünüz dolar bir gözünüz Avro görür.

HİZMET YAPTILAR AMA YETERSİZLER

Belediye başkanlarının “vizyon proje” olarak adlandırdığı projeleri oldu. Birol Aydın’ın Büyükşehir’de vizyon projeleri olacak mı?

Kocaeli’nin bir temel sorunları var istatistik olarak. Her bireyin bir sıkıntısı var. Yerel yöneticinin görevi sorunları bulup çözmektir. Aracı olan insanımızın öncelikli sorunu toplu taşımaya rahat ulaşım, aracı olanın ihtiyacı otopark. Üniversite mezunu gencin iş bulamayışı öncelikli sorunudur. Bunun yanında şehir olarak önceliklerimiz var. Kocaelimiz, 15 yıldır aynı anlayışa sahip bir parti tarafından idare ediliyor. Bu 15 yıl içerisinde faydalı hizmetler yapıldı. Ancak Kocaeli’nin potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda bu hizmet çok yetersiz. Kocaeli Büyükşehir’in borçlanma hızı kadar hizmet hızı olsaydı gençler Umuttepe’ye harayla gider, Körfez’in ikisi bir araya gelirdi. Tüm ilçeler birbirinden bağımsız ilçeler.

SANAYİ TURİZM VE TARIM KENTİ OLABİLİRİZ

Bizim önceliğimiz ulaşımdan imar planlarına, hayatın genelini ilgilendiren işlerde Kocaeli’yi sürüklenmekten kurtaracağız. Kocaeli, borca ve ranta sürükleniyor. Kocaeli dünya gözdesi bir kent haline gelebilir. Kocaeli 81 vilayet içerisinde ender vilayetlerdendir. Ulaşım en elverişli, demir, hava, deniz ve kara yolları imkanına sahibiz. Sanayi başkentiyiz. İç denizimiz var. Karadeniz var. Aynı anda hem Antalya hem Karadeniz iklimimiz var. Bu topraklarda sadece kötülük ve beton bitmez. Tarım var, yayla var. Ciddi de bir bütçemiz var. Bu potansiyel iyi değerlendilerse Kocaeli Dünya gözdesi olabilir.  Sanayi, turizm ve tarım kenti olabiliriz.

SAADET HDP’YLE İTTİFAK YAPTI MI?

Saadet Partisi, ittifak yapmadığını söylüyor. Ancak Dilovası’nda belediye meclis üyesi aday listesinde HDP’yle işbirliği yapıldığı görülüyor. Bu da sık sık gündeme geliyor. Bunun için neler söylersiniz?

Seçmen davranışları ve talepler karşısındaki biz meşru yasal her siyasi partiyle bir araya gelmek, müzakare etmek açısından en rahat partiyiz. Hangi siyasi partiye hangi gerekçeyle oy vermişlerse bunu zararlı görmeyiz. Bazı sınırlar vardır. Ülke bütünlüğü, bayrak ve birlikte yaşamak felsefesini oluşturuyoruz. Bizim komşularımızla akrabalarımızla sorunumuz yoktur. Seçim savaş değildir. Bu ülkeye zarar getirir. Bir zorluğumuz var. O da şu; insanlara kollarımız açarak bu gidişat gidişat değil diyoruz. Bu uyuyanı uyandırıyor. Ancak uyuma taklidi yapanlara sirayet etme şansınız.

SAĞLIKLI AKLIN KURACAĞI CÜMLELER DEĞİL

Birilerinin, iddia ettikleri gibi eğer şu ya da bu siyasi partinin listelerinde terör örgütlerine bulaşmışlar varsa; bu ister Kandil, ister FETÖ olsun varsa bunu en iyi bilecek olan devlettir. Gereğini yapsın. Milletin vicdanını yok saymasın. Hiçbir siyasi parti meclis üyesi aday listesini hazırlarken teröristlerle insanların karşısına çıkmaz. Kötü şöhreti olmamış olan, toplumun önüne çıkarmaktan çekinmeyeceği listeleri hazırlar. Buna başka anlamlar yüklemek ben hastayım demektir. Tedaviye ihtiyacı vardır. Cumhurbaşkanı meydanlarda gerçeği en iyi kendisi bilmesine rağmen en ağır şekilde itham ediyor. Kandil’den talimat aldığımızı söylüyor. Teröre destek olacağımızı söylüyor. Bu cümleleri kullanmak; sağlıklı aklın kuracağı cümleler değildir.

Biz Kocaelili seçmenlerin aklı ve vicdanına güveniyoruz. Akıllı insan akıllıların arasında en akıllıyı seçendir. Biz diğer adayların iyi niyetlerinden şüphemiz yok. Düşman üretmek, bir kısım ideolojilerde olmazsa olmazdır. İktidar partisi, düşmen üretiyor. Buradan besleniyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
büyükşehir - 1 yıl önce
sayın başkan adayına başarılar diliyorum .. ben başiskelede yaşıyorum yıllardır imar rantının döndüğü başkanların bile emlakçılık yaptığı dedikoduları ile belediyenin ruhsat vermek için müteahitlere yokuş yaptığı kafalanan müteahitin hiçbir imar planına sadık kalmadan işini bitirdiği bir ilçe başiskelede oyumuz zafer beyin olacak ... büyükşehirde henüz kararsızlığımız sürüyor .. başarılar tekrar