banner478
banner421

Soğancı: Evet çıkarsa ülke kan ağlamaya devam edecek

banner418

MMO’un panelinde konuşan TMMOB eski Başkanı Mehmet Soğancı, “Evet çıkarsa bir padişahla birlikte ülke kan ağlamaya devam edecek. Onlar bu cehennemi devam ettirmeye, biz baharı getirmeye çok niyetliyiz’’ dedi

banner482
 Soğancı: Evet çıkarsa ülke kan ağlamaya devam edecek
08 Nisan 2017 Cumartesi 16:17

banner477
banner460

Makina Mühendisleri Odası (MMO) Kocaeli Şubesi bugün KYÖD Sosyal Tesisleri’nde ‘’Anayasa Değişikliği ve Referandum’’ konulu bir panel düzenledi. Vatandaşların büyük ilgi gösterdiği panelde TMMOB eski Başkanı Makina Mühendisi Mehmet Soğancı, Prof. Dr. Yasemin Özdek ve İnsan Hakları Savunucusu Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu konuşma yaptı. 


MEŞRULUĞU SORGULANACAK
Panelin moderatörlüğünü MMO Kocaeli Şube Başkanı Ünal Özmural gerçekleştirdi. Başkan Özmural, “İlk olarak herkese hoş geldiniz diyorum. MMO olarak bugün 16 Nisan çalışmalarımızın birini daha gerçekleştiriyoruz. Bakın son 15 yılda çocuklara yönelik istismar, yüzde 400 artmış. İşsizlik yüzde 8’den yüzde 12’ye çıkmış. Türkiye AİHM sözleşmesini 20 kez ihlal etmiş. En çok gazeteci hapseden ülkeler arasında birinci sıradayız. İş cinayetlerine baktığımızda her sene neredeyse bin 600 kişiyi kaybediyoruz. Bireysel özgürlüklerde ciddi sıkıntılarımız var. OHAL şartlarında anayasa referandumuna gidiyoruz. Bunun meşruluğu da ileride sorgulanacaktır’’ dedi. 


HALKIN FİKRİ ALINMADI
Panelin ilk konuşmacısı Prof. Dr. Yasemin Özdek, “Neden hayır dediğimi anlatmaya çalışacağım. Bu anayasa değişikliğinin neler getirdiğini bir kerede de benden dinleyeceksiniz. Anayasalar kolay kolay değişmez. Bu kadar önemli bir belgenin değiştirilmesi söz konusu. Halkın gerçekten aydınlatılması söz konusu olmuyor. Televizyonlar hayırcılara eşit olanaklar sunmuyor. Serbest bir kampanya yapılamadığı için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı bu kampanyayı izlemeye aldı. Demokrasiye uymayan birçok uygulama gördük’’ şeklinde konuştu.  


BAROLARA SORULMADI 
Prof. Dr. Yasemin Özdek, “Bir anayasa değişikliği yapılmadan önce halkın fikirleri alınır. Hiçbir hukuk fakültesine, sivil topluma, barolara bu sorulmuş değil. Bu anayasa metnini kimin yazdığı belli değil. Gizlidir. Milletvekilleri de oylamada gizli oy kuralına uymadı. OHAL ortamında bu anayasa değişikliği söz konusu oluyor. OHAL koşullarında bu değişiklik olmamalıdır. Bu referandum bir anayasa değişikliği değil, yönetenlerin kendilerini halka oylattığı bir seçimdir” diye konuştu.  


YENİ BİR ANAYASADIR 
Özdek konuşmasına şöyle devam etti: ‘’Biraz biçimsel yönlerine bakalım. Teklif 18 maddeden oluşuyor ama anayasanın 79 maddesini değiştiriyor. Bu anayasa yazım sitiline uymayan bir tarzdır. Sayısal olarak baktığınızda anayasanın yüzde 40’ı değişiyor. Aslında karşımızda yeni bir anayasa vardır. Anayasa denilen şey temel hak ve özgürlükleri baz alan metinlerdir. Bu anayasa siteminin dünyada eşi ve benzeri yok. Getirilen sistem başkanlık sistemine de benzemiyor. Çünkü başkanlık sisteminde başkanın meclisi fesh edememesi durumu vardı. Hayır kazandığı anda toplum için yeni bir başlangıç olacak. Evet çıkar ise de bu anayasanın meşru olduğu anlamına gelmez’’ dedi.


TEK ADAMLIK REJİMİ
Ardından konuşan Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Bu teklif evet olarak geçerse, Türkiye’deki demokratlar adına ayıptır. Tek adamlık rejimini öngören bir sistem. Önemli bir kavşak noktasındayız. Buraya nereden geldik. AK Parti iktidarı döneminin ilk zamanlarında demokratikleşme girişimleri vardı. Sonra tek adamın gücüne yönelik anlayış ortaya çıktı. Bir memlekette adalet yoksa güç devreye giriyor. Hukuku devreden çıkarırsanız güç devreye girer. Neden tek adama doğru gidiyoruz. Kimisi buna karşı çıkıyor ama gidişat onu gösteriyor. 15 Temmuz darbesinden sonra yaşanan gelişmeler bunu gösteriyor” dedi.  


HÜKÜMDAR SİSTEMİ 
Dr. Gergerlioğlu son olarak şunları söyledi: “Her eleştireni düşman olarak görüyorlar. Erdoğan sürekli kandırıldığını söylüyor ama aslıda onun da demokrasiyi getireceğine inanan yetmez ama evetçileri kandırdığı, muhafazakar demokratları kandırdığı ortada. Kürtlerin bir bölümünü kandırdı. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi diyorlar, cumhurbaşkanlığı hükümdar sistemi dese daha doğru olacak. Sorun var olanın değişmesi değil, anayasanın daha iyi bir şekilde değişmesi. Var olanı da uygulamıyorsun. Türkiye çok kötü yerlere gidiyor. İktidarın denetlenmemesi açısından 6. ülkeydik 2016 yılında. Varın şimdi siz nerede olduğumuzu düşünün. Türkiye nereye gidecek, ileriye mi geriye mi gidecek. Erdoğan inanılmaz argümanlarla çıkıyor insanların karşısına. Tüm kalbimle hayır çıkacağına inanıyorum. Hukukun, demokrasinin ayaklar altına aldığı bir ortamda sokaktaki vatandaşın hayır demeye daha yakın olduğunu düşünüyorum. Melek olsa, bir insana bu kadar yetkiyi verseniz şeytan olur.” 


O KADAR SUÇ İŞLEMİŞLERKİ
Son olarak konuşan TMMOB eski Başkanı Mehmet Soğancı ise şunları söyledi: ‘’Evet diyenlerin cephesi net, hayır diyenlerin cephesi daha farklı. Hayır diyenler CHP, HDP, MHP’nin bir kanadı, SP. Farklı düşünen insanlar bunlar. O kadar suç işlemişler ki, yargılanma durumu yok. Bundan sonra da yargılanmama garantisi getiren bir durum. Bugüne 1980 darbesi sonrası gelindi. AKP’nin kendi projesi o kökenden gelen arkadaşlar olabilir. AKP, bir ABD projesidir, bir emperyal projedir. Bu anayasa ile bir altın vuruş anayasası yapmak istiyorlar. Bir emperyal proje, AKP bunun uygulayıcısı. Hayır için uğraşıyoruz. 520 bin üyemiz var. 


TOPLUMSAL METİN OLMAYACAK
Üyelerimize mektup yolladık. Kızılayda broşür dağıtıyoruz, 15 dakikada bir polis geliyor. Evet çalışması yapanlara dokunan olmuyor. Sonuç olarak bu anayasa toplumsal bir metin olmayacaktır. Evet çıkarsa ne olur, hayır çıkarsa ne olur. Evet çıkarsa bunu yürüten bir padişahla birlikte ülke kan ağlamaya devam edecek. Bu padişahla cehennem ortamı devam edecek. Son olarak şunu söyleyebilirim; onlar bu cehennemi devam ettirmeye biz baharı getirmeye çok niyetliyiz.’’

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.