banner270
banner230

Sendikalar hükümete resti çekti; ‘‘Biz bitti demeden bitmez’’

Hükümetin, 'milli güvenliği bozucu nitelikte' olduğu gerekçesiyle metal işçilerinin grevini yasaklamasının ardından sendikalar eyleme devam etme kararı aldı. Türk Metal Sendikası, önceki gün Gebze’de topladığı Başkanlar Kurulu’nda alınan kararla işçiler, pazartesi gününden itibaren sabah ve öğlen vardiyalarında yarım saat iş bırakacak.

Sendikalar hükümete resti çekti; ‘‘Biz bitti demeden bitmez’’
28 Ocak 2018 Pazar 12:28

Türk Metal’in Gebze Şubesi’nin dün yapılan kongresinde konuşan Genel Başkanı Pevrul Kavlak da işyerlerinde 1 saat ‘durma’ eylemlerine devam edeceklerini açıkladı. Kavlak, ayrıca, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) davetiyle pazartesi günü bir görüşme daha yapacaklarını ifade ettiler.

İŞE YARIM SAAT GEÇ BAŞLAYACAKLAR
“Başkanlar Kurulumuz, 2 Şubat 2018 günlü grev uygulama kararının Bakanlar Kurulu tarafından 60 gün süreyle ertelenmiş olmasını büyük bir tepkiyle karşılamaktadır. Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulu, sendikamızın, gelinen bu durum karşısında, temsil ettiği üyelerinin insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmeleri, alınterlerinin karşılığını alabilmeleri ve bu süreçten en az zararla çıkmaları için verdiği mücadeleye kararlılıkla devam edeceğine yürekten inanmaktadır. Başkanlar Kurulumuzun aldığı kararlar sonucunda, grevimizin ertelenmesine tepki olarak eylemlerimiz kararlılıkla devam edecektir. Buna göre toplu iş sözleşmesi kapsamındaki işyerlerimizde 29 Ocak 2018 Pazartesi sabahından başlayarak her gün iki vardiyada üyelerimiz tepkilerini işe gelişlerinde ortaya koyacaklar, sabah ve öğle vardiyalarında işe yarım saat geç başlayacaktır. Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulu, MESS’in çağrısı üzerine 29 Ocak 2018 günü MESS ile devam edilecek müzakerelerde, toplu iş sözleşmesinin iki yıllık olması, kıdem zammının uygulanması, ikramiyelerde kıstalyem esasının uygulanmaması ve insan onuruna yaraşır bir ücret zammı için kararlı olduğunu bir kez daha açıklamaktadır. Başkanlar Kurulumuz, metal işçileri için artık bıçağın kemiğe dayandığını bir kez daha ilan etmekte, MESS’i aklıselim davranmaya, gelinen durumun çalışma hayatında geri dönülemez ve telafi edilemez sonuçlar doğurmaması için bundan sonraki süreçte tüm tarafları da sağduyulu bir tutum almaya çağırmaktadır.”

‘HER ŞEY YENİ BAŞLIYOR’
Dün, Türk Metal Sendikası Gebze 1 Nolu Şubesinin 1. Olağan Genel Kurulunda konuşan Genel Başkan Pevrul Kavlak da grev uygulama kararının ertelenmesini değerlendirdi. Kavlak, henüz hiçbir şeyin bitmediğini, metal işçisinin bitti demeden de asla bitmeyeceğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Her şey bitti mi? Asla ve asla bitmedi. Biz bitti demeden de bitmeyecek. Hatta daha yeni başlıyor. Daha dün (26.01.2017) Başkanlar Kurulumuzu burada topladık. Süreci yeniden gözden geçirdik. Eylem kararlarımızı bu yeni duruma göre revize ettik. Biz nasıl ki vatanımızı milletimizi bayrağımızı seviyorsak nasıl ki işyerimizi işimizi seviyorsak biz emeğimizi ekmeğimizi alınterimizi de seviyoruz. Pazartesi gününden itibaren bütün işyerlerinde bir saat duruş eylemi gerçekleştireceğiz. Bu da yetmezse bunlardan da sonuç alamazsak sözleşmeyi bitirene kadar her gün eylemlerimiz devam edecek. Durmayacağız, yılmayacağız. Gelecek hafta Bursa’da yapacağımız toplantıya tüm temsilcilerimiz katılacak. Orada, bundan sonraki eylemlerimize, yeni yol haritamıza karar vereceğiz’ dedi. Kavlak, grevin, erteleme kararıyla fiilen yasaklandığını vurgulayarak MESS’in süreci Yüksek Hakem Kurulu’na taşımak istediğini daha önce de açıkladıklarını belirtti. MESS’i, bu yaklaşımından dolayı uyardıklarını da hatırlatan Kavlak, işveren şu çağrıda bulundu: “Gelin, sözleşme daha Yüksek Hakem’e gitmeden oturup anlaşalım. İşi masada çözelim. Buradan bir kez daha sesleniyorum: Hâlâ vakit var. Ama dikkat edin fırsatla kriz arasındaki mesafe hızla azalıyor. Fırsatı iyi kullanamazsanız, krize yol açarsınız. Bu tercihin vebali çok ağırdır ve sizin boynunuzdadır.” İfadesini kullandı.

‘HAKLIYIZ GÜÇLÜYÜZ KAZANACAĞIZ’
“Grevimizi erteleyenlere soruyorum: Anayasal grev hakkımızı elimizden alırsanız biz nasıl sendikacılık yapacağız? Bizim elimizi kolumuzu bağlarsanız hakkımızı nasıl alacağız? Hani Sayın Cumhurbaşkanımız diyor ya güçlünün haklı olduğu değil, haklının güçlü olduğu bir dünya istiyorum. Aynen öyle. Sonuna kadar katılıyorum. Sonuna kadar destekliyorum. Biz de haklının, güçlü olacağı bir dünya istiyoruz. Onun için haklıyız güçlüyüz kazanacağız diyoruz. Kazanmayı güce değil haklı olmaya dayandırıyoruz. Haklıyız güçlüyüz kazanacağız.” Şeklinde konuştu.

MESS'TEN YENİ DAVET
MESS’in çağrısı üzerine önceki gün yaptıkları görüşmeye değinen Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak, işveren sendikasının yüzde 3.2’lik ilk teklifine, 10 puanlık refah payı ekleyerek yüzde 13.2’ye yükselttiğini hatırlattı. Kavlak, şöyle konuştu: “Biz, grev erteleme kararı ilan edilmişken MESS’in bu teklifi yapmasını, bir iyi niyet girişimi olarak kabul ettik. Buna karşılık, MESS de bizden somut bir adım beklediğini ifade etti. Madem iyi niyetli adım attınız madem masada zaten böyle bir rakam var biz de sözleşmenin iki yıllık olması, kıstalyevm olmaması ve sözleşmenin kıdeme dayalı olması koşuluyla teklifimizi yüzde 30’a çektiğimizi açıkladık. Bu açıklamamızdan sonra MESS’ten yeni bir davet geldi. Bizi pazartesi günü akşamı yeni bir görüşmeye davet ettiler. Şartlarımızı bildiklerine göre ve bunları bilerek bizi davet ettiklerine göre, bu daveti, MESS’in şartlarımızı kabul ettiği biçiminde yorumluyoruz. Umarım bu kez bizi tatmin edecek bir rakamı getirirler de sözleşmeyi bitirmek için masaya otururuz. Benim umudum budur, umarım boş çıkmaz.”


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.