banner616
banner624
banner559

Sendika Başkanlarından 1 Mayıs mesajı:  “Tarihin en yüksek katılımıyla Kocaeli’deyiz”

banner418

Türk-İş’e bağlı sendikaların genel başkanları 1 Mayıs’ta tarihin en yüksek katılımıyla Kocaeli’de olacaklarını bildirdi. Sendika başkanları, başta kıdem tazminatı ve özelleştirme girişimleri olmak üzere işçinin sorunlarını bir kere de Kocaeli’den haykıracaklarını belirtti

banner482
Sendika Başkanlarından 1 Mayıs mesajı:  “Tarihin en yüksek katılımıyla Kocaeli’deyiz”
30 Nisan 2019 Salı 08:54

banner603
banner619

İşçiler, 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü Türkiye’nin dört bir yanında kutlamaya hazırlanıyor. Türk-İş, hükümetin işçinin alınteri olan kıdem tazminatına dokunma girişimlerine karşı gür bir sesle Kocaeli’den mesajını verecek. On binlerce emekçinin bir araya geleceği büyük buluşma öncesinde Türk-İş’e bağlı sendikaların genel başkanlarıyla konuştuk. Yarın Kocaeli’de tarihin en yüksek katılımıyla 1 Mayıs’ı kutlayacaklarını ifade eden sendika başkanları, tüm işçileri, köylüleri ve Kocaeli halkını miting alanına davet etti.

‘ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞI ÇIKACAĞIZ’
Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı Bayram Bozal: Biz sendika olarak Eskişehir, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Çorlu ve Ankara’dan gelen işçi kardeşlerimizle alanda olacağız. Bizim için 1 Mayıs çok önemli. İnsanlar bedeller ödeyerek bu 1 Mayıs’lara geldi. Bizim ocağımıza ateş düştü. Özelleştirme İdaresine devredilen bir işyerimiz var. Mücadelemiz sürüyor. Biz işçilerimizin Milli Savunma Bakanlığı işçisi olarak çalışmalarına devam etmesini istiyoruz. İşte böyle kararların alındığı, özelleştirmeden vazgeçildiği bir 1 Mayıs bizim için anlamlı olur. Bu yüzden bütün işçilerimizle biz sendika olarak orada olacağız ve dertlerimizi anlatacağız. Emekçiler Kocaeli’de olacak. Sesimizi bir kere daha kıdem başta tazminatı olmak üzere, iş cinayetleri, özelleştirme girişimlerine karşı birinci ağızdan haykıracağız. Tüm işçimizi, köylümüzü bu büyük davete katılmaya çağırıyorum.
 

‘İŞÇİLERİN SORUNLARINI DİLE GETİRECEĞİZ’
Güvenlik-İş Genel Başkanı Ömer Çağırıcı: Türk-İş Genel Başkanı Sayın Ergün Atalay da açıkladı; 82 milyonluk bir ülkeyiz ve kıdem tazminatı 42 milyonu kapsıyor. Bu 1 Mayıs’ın önemi; kıdem tazminatı olacak. Biz sendika olarak Marmara Bölgesi’ndeki tüm şubelerimiz ile katılım sağlayacağız. Başta kıdem tazminatı olmak üzere, taşerondan kadroya geçemeyen, geçse bile 4+4 zulmüne maruz kalan işçilerimizin sorunlarını dile getireceğiz. Tüm bu konulara sahip çıkmak için başta Kocaeli halkı olmak üzere herkesi 1 Mayıs’ta Türk-İş saflarında Kocaeli’ne davet ediyorum. Ciddi bir katılım olacak. Tarihin en yüksek katılımıyla 1 Mayıs’ı kutlayacağız ve mesajlarımızı vereceğiz.

 ‘EMEĞE SAHİP ÇIKAN HERKES KOCAELİ’NE’
Yol-İş Genel Başkanı Ramazan Ağar: 1 Mayıs’ı Kocaeli’de geniş bir katılımla kutlayacağız. Kıdem tazminatı ana temamız olacak. Kıdem tazminatı fonuna karşı en net duruşumuzu orada da sergileyeceğiz. İşçinin güvencesini hiçbir şekilde tartışamaya bile açmayacağımızı haykıracağız. Kıdem tazminatı dışında taşeron konusu da çözülmedi. Kamuda üstü örtülü şekilde taşeron çalıştırılmaya devam ediyor. Biz Yol-İş olarak Balıkesir, Yalova, Bolu, Düzce, Sakarya gibi Kocaeli’ne yakın tüm illerimizden üyelerimizle katılacağız. Emeğe sahip çıkan herkesle 1 Mayıs’ta Koceli’de buluşalım. Çalışan, çalışmayan tüm kesimler 1 Mayıs’ta Kocaeli’ye.
 

'İŞÇİLER, EKMEK, BARIŞ, ÖZGÜRLÜK İSTİYOR'
Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Solak: Bugün tüm dünyada emekçiler, emeğin uğradığı haksızlığa karşı mücadele veriyor. Ülkemizde işçiler, ekmek, barış, özgürlük istiyor. Kiralık işçiliğe, esnek çalışmaya, taşeronlaştırmaya, sendikasızlaştırmaya ve kölelik düzenine karşı sesimizi duyurmak için 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde alanlarda olacağız. Kayıt dışı ekonomi, kayıt altına alınmalıdır. Kıdem tazminatı işçiler bakımından vazgeçilmez ve tartışılmaz bir haktır. Buna el uzatılması, ortadan kaldırılması ya da daraltılması yönündeki talepler gündeme dahi getirilmemelidir. Taşeron uygulamasının kaldırılmasını ve sendikal örgütlenmenin önündeki tüm engellerin kaldırılmasını istiyoruz. İş cinayetlerinin önlenmesini, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin artırılmasını istiyoruz. Bu talepleri dile getirmek için alanlarda olacağız.

VATAN PARTİSİ DESTEK VERECEK
Türk-İş’in Kocaeli’deki 1 Mayıs kutlamasına Vatan Partisi de destek veriyor. Marmara Bölgesindeki illerden ve Ankara’dan otobüsler kaldıracaklarını belirten Vatan Partisi Genel Sekreteri Utku Reyhan şöyle konuştu: "Bu yıl 1 Mayıs ülkemizin ekonomik kriz koşullarından geçtiği ve kıdem tazminatı fonu tartışmalarının gölgesinde kutlanıyor. Bugün yalnıza işçi sınıfımızın değil, bütün üreten sınıfların çıkışı Türkiye’nin borçlanma ekonomisini bir yana bırakıp üretim ekonomisine geçmesidir. Biz Vatan Partisi olarak krizin faturasının yalnızca emekçilerin sırtına yükleneceği formüllerin karşısındayız. 1 Mayıs’ta emekçilerin olduğu, İstiklal Marşı’nın okunduğu ve Türk bayrağının olduğu bütün alanlarda olacağız. Merkezi olarak da Türk-İş’in Koceli’de düzenlemiş olduğu 1 Mayıs’a Marmara çevresinde il örgütlerimizin katılımıyla iştirak edeceğiz. Bütün emekçilerin 1 Mayıs Emek Bayramı kutlu olsun."
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.