banner286
banner282

Sempozyum tarihimize ışık tutuyor

Kocaeli Tarihi Sempozyumu’nda Osmanlı’nın beylikten devlete geçiş sürecinin Orhan Bey döneminde yaşandığı ifade edildi

Sempozyum tarihimize ışık tutuyor
11 Mart 2018 Pazar 09:55

banner274

Kocaeli büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘’Uluslararası Orhan Gazi ve Kocaeli Tarihi-Kültürü Sempozyumu V’’na ikinci gününde Orhan Gazi Salonu’nda öğleden sonraki oturumlarla devam edildi. Oturumlarda Osmanlı’nın beylikten devlete dönüşümünün Orhan Bey zamanında başladığı ifade edildi.
 
İKİNCİ GÜN 3. OTURUM
Oturum Başkanlığını Prof. Dr. Mehmet Alpargu’nun üstlendiği oturumda Prof. Dr. Mustafa Keskin, Erciyes Üniversitesi(Gazi Orhan Bey Devrinde Osmanlı Beyliği’nin Doğu Sınırları(1324-1362), Prof. Dr. Recep Dikici, Selçuk Üniversitesi(Orhan Gazi’nin İlme Ve Maneviyata Katkısı, Bazı Kocaelili Alimlerin Eserlerinden Nakiller), Prof. Dr. İsmail Özçelik, Kırıkkale Üniversitesi(Orhan Gazi Döneminin Alim Ve Mutasarrıfları Üzerine Bazı
Değerlendirmeler), Yrd. Doç. Dr. Yunus İnce, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi(Osmanlılarda Orhan Bey Dönemi Kurumsallaşma Çabaları:
Beylikten Devlete Dönüşüm) konularını anlattı.
 
BEYLİKTEN DEVLETE GEÇİŞ
Sempozyumda Osmanlı Beyliği’nin kurucusu Osman Bey’den sonra beyliğin başına geçen Orhan Bey’in siyasi yapılanmanın beylikten devlete doğru evirilmesini sağladığı ifade edildi. Akademisyenler, Orhan Bey zamanında Yaya ve Müsellem Ordusunun kurulması, divan teşkilatının kurulması, ilk medresenin açılması, adalet teşkilatının örgütlenmesi, donanma teşkilatının kurulması ve vezirlik makamının ihdası siyasi yapılanmanın beylikten devlete dönüştürülmesi yolunda atılmış ilk adımlar olduğunu aktardı. Orhan Bey zamanında gerçekleştirilen bu kurumsallaşma hamlelerin I. Murad, I. Bayezid, I. Mehmed ve II. Murad devirlerinde de devam ettirilerek bir üst seviyeye taşındığı Da vurgulandı.
 
GÜNÜN SON OTURUMU
Orhan Gazi Salonu’nda Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak başkanlığındaki günün son oturumunda ise Prof. Dr. İbrahim Tellioğlu, Ondokuz Mayıs Üniversitesi(Selçuklulardan Osmanlılara Batı Anadolu’da Türkler), Prof. Dr. Orhan Kılıç, Fırat Üniversitesi(Orhan Gazi Devrinde Osmanlı Devleti’nin İdari Taksimatı Ve Teşkilatı), Prof. Dr. Hasan Basri Karadeniz, Dumlupınar Üniv.
(Abdal Musa Ve Devlet), Yrd. Doç. Dr. Vedat Turgut, Bilecik Şeyh Edebali Üniv.(Orhan Gazi Ve Vakıfları), Uzm. Hakan Yılmaz, İstanbul Şehir Üniversitesi(Osmanlı Devleti’nin Bürokratik Anlamda Asıl Kurucusu: Orhan
Gazi) konularını anlattı.

banner31

İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.