banner521
banner493

Savaş gemisini bombalattı “emirlere uydum, terör saldırısı sandım” dedi

Kemalresi Savaş Gemisine top atışı yaptıran, savaş gemilerini denize açılması talimatını veren darbeci Albay, ifadesinde ‘Terör saldırısı sandım’’ dedi

banner482
Savaş gemisini bombalattı “emirlere uydum, terör saldırısı sandım” dedi
19 Aralık 2017 Salı 15:49

15 Temmuz darbe gecesi Marmara Karasularında Donanma Komutanlığına bağlı savaş gemileri darbeci askerler tarafından seyre çıkartıldı. Savaş gemilerini seyre çıkartan kurmay Albay Önder Öngör ifadesinde,’’ terör saldırısı olduğunu sandığını’ söylediği öğrenildi.

Darbe girişimini sırasında Gölcük Donanma Komutanlığı 5. Muhrip Filotillası Komodoru olarak görev yapan Albay Öngör darbe üst yönetimi tarafından verilen talimatlar doğrultusunda Darbeci Amiral Ayhan Bay’ın direktifleri ile Gölcük Donanma Komutanlığı’nda bulunan savaş gemilerinin seyre çıkması talimatını verdiği, Darbe gecesi Ayhan Bay’ın  verdiği tüm emir ve talimatları uyguladığı, kendisine verilen talimat doğrultusunda gemilere Marmara Gemisinde top atışı yapmaları yönünde emir ve baskı uygulayarak Kemalreis Gemisine top atışı yaptırdığı, kendisine verilen kurallara aykırı tüm emir ve talimatları sorgulamadan uyguladığı ve darbecilerle birlikte hareket ettiği tespit edildi.

 

GAZ TRÜBÜNLERİNİ DARBEYE HAZIRLATTI

Albay Önder Öngör hakkında Gölcük Donanma Komutanlığı’nın ‘idari tahkikat raporu’ içeriğinde yapılan tespitlerinde;   Gölcük Bölgesindeki olaylar zincirinin, Deniz Hava Komutanı olan Tezcan Kızılelma’nın ailesiyle birlikte akşam yemeği için, 5'inci Muhrip Filotillası Komodoru olan Önder ÖNGÖR'ün ise komodorluğu bağlısı gemilerin subayları ile birlikte personel ayrılış kokteyli için Marmara Salonunda bulundukları 15 Temmuz 2016 akşamı, saat  21:00 sularında birbirlerinden bağımsız olarak telefonla aranmaları ile başladığı değerlendirilmektedir. Her iki şahıs da aldıkları telefon aramasının ardından koşarak Marmara Salonundan ayrılmıştır. Heyetimizin TCG SALİHREİS Başçarkısı Dz.Yzb. Serkan Coşkunhan ile yaptığı görüşmede, Marmara salonunda düzenlenen komodorluk sosyal faaliyeti tarihinin, faaliyetten yaklaşık bir hafta önce Önder Öngör tarafından 15 Temmuz 2016 olarak dikte edildiği” tespiti yapılmıştır.

5'inci Muhrip  Filotillası Komodoru Önder Örgör, Marmara Salonunda iken 21:00'da aldığı telefonun ardından, 21:08'de TCG SALİHREİS'e giriş yapmış ve eğitim kıyafetini almış olarak gemiden ayrılmış, ayrılırken gemi vardiya amirine, TCG KEMALREİS ve TCG ORUÇREİS'in acil olarak seyre kaldırılacağını,  TCG SALİHREİS'in seyre kalkmayacağını söyleyerek, bu kapsamda ulaşabilen azami sayıda personelin gemilere çağrılması ve seyir hazırlıklarının başlatılması emrini verdiği’   tespit edilmiştir.

Dz.Ütğm. Umut ÜNAL  beyanlarında, TCG KEMALREİS'in gaz türbinlerinin planlı bakım (inspekşın) faaliyetinin devam ettiği sırada Önder Öngör tarafından 13 veya 14 Temmuz 2016 tarihinde kendisine gaz türbinlerinin ne zaman hazır olacağının sorulduğunu, cevaben "15 Temmuz'da bitirilmesi planlı ancak Pazartesi gününe de sarkabilir" dediğini, Önder ÖNGÖR'ün de buna karşılık "Hafta sonuna türbinleriniz hazır olsun, hafta sonu ne olur ne olmaz" dediğini, Önder ÖGÖR’ün Marmara Salonundaki faaliyette de kendisini görür görmez "Umut fümeleriniz hazır değil mi?" diye sorduğunu, kendisinin ise iki saat içinde hazır hale gelebileceğini göz önüne alarak "hazır" şekilde cevap verdiği’ belirlenmiştir.

GEMİLERE SALDIRI OLABİLİR YALANI

Komodor Önder Öngör, TCG ORUÇREİS'e geçtiğinde Dz.K.K.lığından gemilere büyük bir sabotaj yapılacağının istihbaratının alındığını belirtmiş ve acil olarak seyre kalkılması emrini vermiş ve bu kapsamda personel çağrı planı uygulanmaya başlanmıştır. Poyraz rıhtımından ilk olarak 21:30'da TCG ORUÇREİS ve TCG TURGUTREİS avara edildiği’ anlaşılmıştır

Önder Örgör tarafından TCG ORUÇREİS Komutanına 5/54 top atışının yapılması direktifi verilmiş, ancak TCG ORUÇREİS Komutanı, personel yetersizliğinden dolayı atış yapamayacağını rapor etmiştir. Bu nedenle TCG KEMALREİS'e 03:30'da İstanbul Boğazı yaklaşma sularına intikal etmesi emri veren Önder Öngör, TCG KEMALREİS'e ana batarya ile atış yapması emrini vermiştir. TCG KEMALREİS Komutanı Dz.Kur.Yb. Arif Çırtlık söz konusu emri 3 kez teyit ettikten sonra 05:51'de genel güney istikameti 3000 yd. Mesafeye üç adet BLP mermi atışı (eğitim mermisi) yaptırdığını belirtmektedir, Önder Öngör 06:57'de aynı atışın yinelenmesi emrini vermiş ancak TCG KEMALREİS ana batarya top arızası nedeniyle atış icra etmediği” ortaya çıkmıştır.

TERÖR SALDIRISI OLABİLİR SEYRE ÇIKIN TALİMATI

Darbeci Kurmay Albay Önder Öngör hakkında tanzim edilen bu rapor doğrultusunda ifadesine başvuruldu.

Önder Öngör savunmasında şunları söyledi;

‘’15.07.2016 günü akşamında Donanma Komutanlığı içerisinde bulunan Marmara Salonunda o gün tayini çıkan personele verilen ayrılış resepsiyonuna katılmıştım, saat 21:00 sıralarında tanımadığım birisi tarafından dahili numaradan telefonla arandığımın söylemesi üzerine telefona bakmak üzere gittim, arayan kişi Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ayhan BAY idi. Bana poyraz limanına yapılacak olan terör saldırısı ihbarı gerekçesi ile gemileri acilen avara (bağlı bulundukları limandan ayırmak) ettirerek Marmara’da emniyetli bir bölgeye götürmem emredildi. Bu emri verme sebebi bölgede o anda bulunan tek komodorun benim olmamdır. Alınan emir doğrultusunda o an yanımda bulunan beraber yemek yediğimiz Oruçreis gemi komutanı Kurmay Yarbay Güray Çerman bulunmaktaydı ona alınan emri ileterek kendisinin de Salihreis komutanını aramasını ve bilgi vermesini acil toplanma planı uyguladığımızı acil gelmelerini gerektiğini söylemesini emrettim ve Güray Çerman’ın arabası ile gemilerin bulunduğu yer olan Poyraz Rıhtımına gittim, giderken kendim de telefonum ile harekat subayım Yavuz Sağır’ı arayarak ulaşabileceği herkesi arayarak acil toplanma planı uyguladığımızı acil gelmelerini söyledim.... Normalde Gemini o günkü vardiya personel vardı, ancak Kuzey Görev Grup komutanı Tuğamiral Ayhan Bay tarafından tarafıma ve diğer gemilere ”olağanüstü terörist saldırı ihbarı” verildiği için gemilerde toplanma planı uygulandı, ulaşılabilen ve gelebilen personel ile seyre çıkıldı.

ORUÇREİS GEMİSİNİ GEMLİK’E GÖNDERDİ

‘’TCG Oruçreis ile birlikte saat 21:30 da çekicisiz olarak avara edilmiş ve süratle Körfez dışında Marmara’da en emniyetli yer olarak karar verdiğim Gemlik Körfezine intikal emri verdim. Gemilerin Poyraz Limanından avarası(limandan çıkış) esnasında gelişen olaylar kapsamında TCG Kemalreis’in vekil komutanı olan TCG Salihreis komutanı Kurmay yarbay Arif Çırtlık’a gemiye limandan çıkarması emrini verdim. TCG Turgutreis Komutanı Kurmay yarbay Savaş Bilican’ ın telefon numarası telefonumda kayıtlı olmadığından doğrudan 2.komutan olan deniz kurmay binbaşı Ali Kocamanoğlu’na ulaşarak gemiyi limandan kaldırmasını söyledim. Bu esnada telefonla tarafıma ulaşan ve izinde bulunan TCG Kemalreis’in komutanı Deniz Kurmay yarbay Ayhan Akdoğan’a Antalya’da bulunduğundan şimdilik gelmesine gerek olmadığını eğer telefon numaraları var ise bölgede bulunan diğer gemi komutanlarına ulaşmalarını ve gemilerini kaldırmalarını söylemesini istedim. Liman Hizmetleri Komutanlığı ile koordine kurularak çekici vasıtaları (römorkör) talep edilmesi emrini verdim. TCG Kemalreis’in anlık arıza nedeni ile 15-30 dakika geç kalkabileceğini öğrendim. TCG Salihreis seyir subayı Kurmay Binbaşı Levent Dündar geminin seyire kaldırılabileceğini rapor etti. Ancak onun üzerinde olan yani kalkmasına mani olacak Turgutreis 2. Komutanı Ali Kocamanoğlu gemide arıza olduğunu kalkamayabileceğini söyledi. Bu arada beni tekrar Tuğamiral Ayhan Bay aradı ve durum nasıl sıkıntı var mı dedi ancak benim kalktığımı bazı gemilerin arıza nedeniyle kalkamadığını bazı gemi komutanlarına ulaşamadığımı Ayhan Bay’a söyledim.

DARBE ESNASINDA TEKNE BATTI 2 KİŞİ YÜZEREK SAVAŞ GEMİSİNE SIĞINDI

‘’O da bana ben de sizinle seyre geleceğim dedi. Ben de kendisine komutanım ben zaten gemilerle kalkıyorum siz kalın ve kalkamayacak gemilere sahip olun dedim. TCG Salihreis seyir subayına biran önce geminin yeni katılan 2.Komutan kumandasında yani Kurmay Yarbay Sami olarak bildiğim soy ismini hatırlamadığım kişinin komutasında kaldırılmasını ve bilhare bildireceğim bir yerde emniyetli bir yerde demirlemesini emrettim. TCG Kemalreis limandan ayrılırken Kemalreis gemisinden görevliler tarafından muhtemelen telsizle suda yüzen iki kişi görüldüğü tarafıma rapor edildi. Terörist saldırı yapabilecekleri gerekçesi ile bu kişilerin Kemalreis gemisi tarafından alınmamalarını ve bu iki kişinin gelen çekici aracı ile aldırılmasını emrettim. Daha sonra bu iki şahsın teknesi batan iki kişi olduğunu seyirden döndükten sonra öğrendim. Lojistik destek gemileri komodoru Albay Bahadır Gündoğdu’yu arayarak böyle bir tehdit ihbarı alındığını bildirerek kendi gemileri için tedbir alması konusunda uyardım. Bu sırada telefonla beni arayan ve aynı esnada TCG Yavuz, TCG Fatih, TCG İmbat ve TCG Kalkan’ ın taktik kontrolünü (o an için harekatlarını emretme yetkisine sahip olan kişi) elinde bulunduran 2. Hücumbot filotillası komodoru kurmay Albay Levent Kerim Uça ile yapılan telefon görüşmesinde Önder orada ne oluyor dedi ben de kendisine Poyraz limanında terörist saldırı ihbarı olduğunu ve gemileri emniyetli saha olarak tespit ettiğim Gemlik Körfezine intikal ettirdiğimi söyledim. O da kendisi tarafından da emrinde bulunan ve Gölcük’e  dönüşte olan gemileri M-24 (Marmara denizindeki 24 nolu eğitim sahası) nolu sahada tutacağını ayrıca poyraz limanında bulunan diğer hücumbotlara kalkış emrini ilettiğini hatta o esnada ismini hatırlamadığım komutanı izinde olan bir hücum bota başka bir hücumbotun komutanı olan Deniz Kurmay Binbaşı İrfan İskender’i görevlendirdiğini ve onun kaldıracağını söyledi. Ayrıca bana Poyraz limanından kalkan tüm hücumbotların da kendi taktik kontrolüne (emrine) alacağını söyledi.

DARBEYİ TELEVİZYONDAN ÖĞRENMİŞ

 ‘’Sonuç olarak ilk kalkış emrinin alınmasına müteakip bir saat içerisinde tüm gemiler (8 veya gemi) Poyraz limanından ayrılarak intikal ettirilmiştir. İntikal esnasında İstanbul’da boğaz köprüsünün trafiğe kapatıldığı yönünde bilgi aldım bu da poyraz limanına doğru yüzen iki kişi bilgisi ile birlikte büyük bir terörist saldırısının doğruluğunu daha da kuvvetlendirdi. Zaman içerisinde gelen şaibeli darbe bilgileri almaya başladık. Ben bu durumda TCG Oruçreis ve diğer gemilere personel arasında farklı mülahazalara yol açmamaları için televizyon sisteminin kapatılmasını ve cep telefonlarının toplandığının teyit edilmesini emrini verdim. Gemi anons devresinden personele aldığımız emir gereği gemilerin bekasının sağlanması maksadı ile emniyetli bir sahaya intikal edileceği görevimizin ve niyetimizin gemilerin bekasını personelin can emniyetini sağlamak olduğunu anons ettim ve bu anonsun diğer gemilerde de yapılmasını emrettim. Bu süre içerisinde telefon ile kuzey görevi grup komutanı Ayhan Bay ile irtibatta kalınarak gelişen durumlar zaman zaman kendisine rapor edilmiştir. Gemilerin Körfez çıkışında emniyetli olduğuna kanaat getirildikten sonra personele aileleri ile görüşmeleri maksadıyla telefonlar tekrar dağıtılmış ve televizyon sisteminin açılmasını izin verilmiştir. TRT den TSK’nın bildirisi öğrenilmiş ve bilhare ülkede meydana gelen gelişmeler takip edilmeye başlanmıştır. Ancak bir süre sonra Türksat TV yayınının kesildiği( Digitürk) görüldü ve olaylara ilişkin bilgiler cep telefonları, personelin sosyal medya ve üye olduğu programlardan öğrenilmiştir. Yapılan hareketin emir komuta zincirinde mi yoksa bir grup tarafından mı gerçekleştirildiği konusunun teyidi maksadı ile telefon ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekât Merkezi, Donanma Komutanlığı Hareket merkezi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhından ulaşabildiğim komutanlardan (Deniz Kuvvetleri İstihbarat başkanı tuğamiral Murat ŞİRZAİ, Plan Prensipler Başkanı Tuğamiral Oğuz KARAMAN)aradım. Ulaştığım tüm kişiler bana Deniz Kuvvetleri Karargâhında problem olmadığını 1. Amirim olan Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay’dan gelen emirlere riayet etmemi uymamı söylediler. Bu sırada farklı bölgede bulunan komodorlar ve komutanlardan da AKSAZ( Güney Grup Görev komutanı Tuğamiral Nazmi EKİCİ), Foça(Çıkarma Gemileri Komutanı Tuğamiral Erdal ERGÜN) ve Mersin’deki (Akdeniz Kalkanı Harekatı Komodoru deniz kurmay albay Sebahattin ÇORUK) gemilerin emniyet maksadıyla limandan ayrıldıklarını ve görevlerinin bekayı sağlamak olduğu bilgisini aldım. ‘’

UÇA, KÖSELE’NİN GÖZALTINA ALINMASI EMRİNİ VERDİ

‘’Bu arada Deniz Kuvvetleri Komutanlığından “Deniz Kuvvetleri bu yapılan işin dışındadır” yönünde bilgiler aldım. Bu beni daha da rahatlattı. Gemlik körfezine intikale müteakip tüm gemileri bölgede emniyetlerini alacak şekilde hafif silahları ile seyir SABKOR mevkilerini donatmış olarak travers(düşük süratle hareket) yapmalarını emrettim. Bu sırada TCG Yavuz Komutanı Kurmay Yarbay Sezayi Özgür Öztürk  tarafından aranarak donanma komutanımız Oramiral Veysel Kösele’yi almak üzere 2.Hücumbot Komodoru Deniz Kurmay Albay Levent Kerim Uça emrinde Fenerbahçe Orduevi açıklarına intikal edildiğini söyledi. Bu bilgi benim tarafımdan kuzey görev grup komutanım tuğamiral Ayhan Bay’a iletildi. Ayhan BAY ise bu durumdan haberi olduğunu söyledi. Bu konuşmanın ardından donanma komutanımızı TCG Yavuz’a intikal ettiren botun peşinde başka bir süratli bot olduğu bilgisini aldım ve TCG Oruçreis’e yani içinde bulunduğum gemiye donanma komutanını ve TCG Yavuz’u korumak üzere süratle TCG Yavuz’un kuzeyinde bir mevkie ilerlemesi ve tüm toplarını da doldurması emrini verdim. Ancak personel yetersizliğinden TCG Oruçreis toplarını uzun zamanda yükleyeceğinden aynı emri TCG Kemalreis’e verdim ve hazırlandı. Donanma komutanı Veysel KÖSELE’nin TCG Yavuz’a intikal ettiği haberini Yarbay Sezayi Özgür ÖZTÜRK’den aldıktan sonra ve daha sonraki zamanlarda ısrarla gemide bulunduğunu bildiğim 2.hücumbot komodoru Levent Kerim UÇA ile irtibat kurmaya çalıştım. Ancak telefonlarıma cevap vermedi. Yanımdaki Oruçreis komutanını aradığını öğrenince ben telefonu isteyerek telefonun diğer ucundaki Levent Kerim Uça ile görüşmek istedim ancak benim sesimi duyunca telefonu yüzüme kapattı.’’

‘’KEMALREİS GEMİSİNE ATIŞ YAPTIM’’

‘’Bilahare kuzey görev grup komutanı Ayhan Bay tarafından aranarak 2.hücumbot komodoru Levent Kerim Uça ve donanma komutanı Veysel Kösele’yi bir kamaraya kapatma emrini TCG Yavuz Komutanı Yarbay Sezayi Özgür Öztürk’ e vermemi emretti. Bu konuşmanın ardından ben Yavuz komutanı Yarbay Sezayi Özgür Öztürk’ü aramadan o beni aradı, bana kendisini Ayhan Bay’ın aradığını ve “2.hücumbot komodoru Levent Kerim Uça ve donanma komutanı Veysel Kösele’yi bir kamaraya kapatma” emrini verdiğini söyledi. Bana da aynı emrin verildiğini “donanma komutanının deniz kuvvetleri komutanına karşı darbe yapmaya teşebbüs ettiğini değerlendirdiğimi” söyledim. Bu değerlendirmemdeki sebep 2.hücumbot komodoru Levent Kerim Uça’nın donanma komutanını almaya gittikten sonra telefonlarıma cevap vermemesiydi. Ayrıca donanma komutanı oramiral Veysel Kösele’ye kendi koruması tarafından silah çekildiği ve TCG Yavuz komutanı Yarbay Sezayi Özgür Öztürk tarafından da anılan kişinin bağlanarak kontrol altına alındığı bilgisine ulaştım. Bu bilgiler ışığında değerlendirmem eğer donanma komutanımız ve 2.hücumbot komodoru Levent Kerim Uça yapılan kalkışma hareketi içerisinde ise gemilerin karşı karşıya gelme riski ancak bu hareketin içerisinde değiller ise kendilerinin can güvenliğinin sağlanması için en uygun hareket tarzının bu olduğu idi. Bilahare TCG Yavuz gemisi Marmara’da emniyetli bir yere gönderilmiş ve TCG Kemalreis ve TCG Oruçreis tarafından uzaktan çevresi emniyete alınmıştır. Bu süreçten sonra kuzey görev grup komutanı tuğamiral Ayhan Bay tarafından belli bir hedef vermeden gemilerden birine atış yaptırmamı emretti. Ben de nereye atış yapacağımı ne maksatla atış yapmam gerektiğini sordum herhangi bir cevap alamadım. Bu kapsamda birliğe İstanbul yönünden gelebilecek muhtemelen tehditlere caydırıcılık sağlamak maksadı ile 3 atım eğitim mermisi ile emniyetli sektöre TCG Kemalreis gemisinden atış yaptırdım.’’

 

‘’GEMİLER ÇINARCIK’TA EMNİYETE ALINDI’’

 ‘’Bilahare tüm gemilerle Marmara'da emniyetli olarak görülen Yalova Çınarcık önünde beklenmeye başlandı. Bu esnada yaşanan bilgi kirliliği Türkiye’de olan olaylar Gölcük’te yaşanan gelişmeler ve kime güveneceğimi bilmemekten dolayı en uygun hal tarzını verilen emirlerden emin olunduktan sonra ve olayların durulmasından sonra Gölcük Limanına intikal ettirmek olduğunu değerlendirdim. Bu süre zarfında hiçbir şekilde tarafıma hiç kimse tarafından limana intikal emri verilmemiştir. 16.07.2016 günü sabah saatlerinde TCG Yavuz Komutanı Yarbay Sezayi Özgür Öztürk telefonla arayarak kuzey görev grup komutanı tuğamiral Ayhan Bay tarafından dön emrinin aldığını bana söyledi. Ben de kuzey  görev grup komutanı tuğamiral Ayhan Bay’ı aradım ancak kendisine ulaşamadım telefonu kapalı idi. Bilahare tekrar TV yayınının gelmesi üzerine Asayişin sağlandığı bilgisinin alındığımı öğrendikten sonra tüm gemilere dönüş emrini verdim ve daha sonra Deniz Kuvvetleri Komutanlığından benim görmediğim ancak gemideki personellerin gördüğünü belirttiği Mesaj emri gereği limana intikale geçtik’’


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.