banner286
banner282

“Sağlık personeli idari görevde çalıştırılamaz!”

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Darıca Devlet Hastanesi’nde ciddi personel açığı olmasına rağmen mevcut personelden bir kısmının kadro ve unvanları dışında idari görevlerde çalıştırıldığını belirterek, “Yapılan iş hukuk dışı olup suçtur” dedi

“Sağlık personeli idari görevde çalıştırılamaz!”
07 Nisan 2018 Cumartesi 12:12

banner274

 
Türk Sağlık -Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Darıca İlçe Temsilcisi Osman Ayas, İş Yeri Baş Temsilcisi İdris Çakır, Temsilci Zafer Kurt  ile birlikte Darıca Devlet Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Güneş’i makamında ziyaret etti. Ziyarette Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Leyla Büyük, İdari ve Mali İşler Müdürü Cebrail Kuru da hazır bulundu. Kurumda görev yapan çalışanların ve sendika üyelerinin sendikaya iletmiş oldukları sorunları hastane idaresine aktaran Şube Başkanı Çeker idareden sorunların çözülmesini talep etti.

Şube Başkanı Ömer Çeker görüşmeden sonra bir açıklama yaptı. Çeker, “Darıca Farabi Devlet Hastanesi bölgede sağlık hizmeti sunumunda önemli bir yere sahiptir. Böylesine büyük ve devasa bir kurumda öz veri ile fedakarca görev yapan sağlık çalışanlarını tebrik ederiz. Kurumda görev yapan sağlık çalışanlarının ciddi sıkıntıları var, bu sıkıntıların bir kısmı Sağlık Bakanlığı ve ilimizdeki temsilcisi tarafın dan bir kısmı da başhekim ve yönetimi tarafından çözülmesi gereken sorunlardır” dedi.

Başkan Çeker şöyle devam etti: ‘’Kurumda ciddi personel açığı var. 2017 yılı Personel Dağılım Cetveline (PDC) göre kurumda 340 hemşire, 74 ebe, 32 laborant görev yapması gerekirken, 94 eksikle 246 hemşire, 31 eksikle 43 ebe, 10 eksikle 22 laborant ile sağlık çalışanı eksik personel ile takdire şayan bir şekilde vatandaşımıza hizmet vermektedir. Çalışanlar gün aşırı nöbet tutmaktan eş, çocuk ve kendilerine vakit ayıramamakta, eksik personel sıkıntısını gidermek Sağlık Bakanlığı’nın ve ilimizdeki temsilcisinin acilen çözmesi gereken bir sorundur.

İlde sağlık hizmetlerini planlayan sevk ve idare edenlere de önemli görev düşmektedir. Personelin sevk ve idare edilmesinde planlı bir şekilde dağıtılmasında önemli hatalar yapılmakta PDC de hemşire olmayan kurumlara hemşireler ya kadrolu olarak görev yapmakta yada geçici görevle görevlendirilmektedirler. Ayriyeten PDC dolu olan kurumlara geçici görevle personel görevlendirilmeleri yapılmaktadır. İlimizde sağlık personeli açığı olmasına rağmen sırtını yaslayacak dayı bulan veya sarı sendikaya mensup olan sağlık personelini idari görevlerde çalıştırmaktadırlar. Bu durum sağlık hizmeti sunumuna olumsuz etki etmektedir. Mülki Amir duruma el koymalı.

Başhekim Güneş kısa zaman önce kuruma atansa da devlette devamlılık vardır. Kurumda ciddi derecede personel açığı olmasına rağmen mevcut personelden bir kısmı kadro ve unvanları dışında idari görevlerde çalıştırılmaktadırlar, Kadro ve unvanları dışında görev yapan personelin asli görevlerinde çalıştırılması personel eksikliğinin giderilmesine katkı sağlayacaktır. Ayriyeten yapılan iş hukuk dışı olup suçtur. 657 DMK 10.ve 45. Maddesine aykırı olduğu gibi Sağlık Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu yönetmeliklere aykırıdır. Sayın Başhekim Güneş bu sorunu acil çözeceğine inanıyoruz. Sendika olarak sorunun çözümüne katkı sunmaya hazırız.’’

Şube Başkanı Çeker son olarak şunları söyledi: ‘’Zaman zaman kurumda usulsüz uygulamalar olduğu bu tür olaylara başhekimlikçe müdahale edilmesi gerektiği, adaletin tüm çalışanlara eşit dağıtılması, çalışanlar arasında ayrım yapılmaması gerektiğini kurum içi görevlendirilmelerin sözel değil, Anayasın emrettiği şekilde yazılı yapılması gerektiği, kurum çalışanlarının sendikamıza iletmiş oldukları konular sorumlu sendikal anlayışımız çerçevesinde sekiz anabaşlık altında Sayın Başhekim Güneş’e ilettik. İdareye iletmiş olduğumuz sorunların takipçisi olacağız.”
 

banner31

İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatandad - 12 ay önce
Yetişmiş elemanlar hastanelerin ihtiyacı olduğu halde ilçe Müdürlüğü Sağlık müdürlüğünde çalışır sağlık çalışanları hastane açılı yogun bakım servislerde gorevlendirin
Avatar
Dr Ersoy Kandemir - 12 ay önce
Ömer Çeker sağlık çalışanlarının haklarını çatır çatır savunurken adama algı yönetimide yapamıyorlar,doğruları söylüyor,birilerinin de içi içini yer,benim sorum şu olacak,bu adama değişik değişik laflar söyleyenlere,başka sendika başkanı yok mu bu ilde doğruları söyleyebilecek,hep söylüyorum sendika başkanlığı kebapçılarda olmuyor diye!Ömer Çeker beyfendinin Kocaeli halkının hakkını yediklerine inandığım 2014 yılında ilimizde yapılmış usulsüzlüklerle dolu ambulans ihalesinide incelemesi dileğiyle!
Avatar
Aslan Devletçi - 12 ay önce
Madem öyle,bu ilde sağlık memurundan il sağlık müdür yardımcısı yapılmışlığı var,bugün bile Başkan yardımcılığı yapan var bunlara göz yuman il sağlık müdürlerimi,siyaset bence çok müdahale etmemeli devlet işlerine.Sayın Çeker bir yıllık doktordan İlçe sağlık müdürü yapan bir il sağlık müdüründen bahisle,bu ilde hala eski kosader üyeleri idareci olarak görev yapıyorsa,devletin müfettişi ne var bunda yapabilir diyorsa,utanmadan sıkılmadan kurumun doktorunu dinlemeyen,yalanlarını devam ettirenlere göz yuman bir yönetici kitlesinden bu ile ne hayır beklenir!
Avatar
Darica - 12 ay önce
Ömer Çekerin amacı saglikciları korumak değil. Ortalığı karıştırıp çalışma barisıni bozmak. Bu ilde hep bunu yapıyor. Kendiside herşeyi bildiği halde her hastaneyi karıştırmaya çalışıyor. 1 ay sonra yetkili sendika seçimleri var ondan sonra hepsini unutur. Yıllardır bu ilde böyle calidiyor
Misafir Avatar
ersoy halkısavunur - 12 ay önce @Darica
Herşeyin sorumlusu Ömer Çeker sanki.Adam işini yapıyor ama niyeyse il yönetiminden gık yok.İlimizde geçici görevlerdeki usulsüzlükler Aydınlık döneminden beri var ve malkesef valiliği de buna alet edenler,bugün medyada hergün il sağlık müdürünü ve sağlık bakanını yıpratma amacı güdenlerle aynı kişiler bana göre,ilçe sağlık müdürlüğüne aday memuru müdür yapanları,döner sermayede ek yüzde yirmi alanları,başkanları inceleyin,düne kadar eski fettullahçı derneğe üye olanlar bugün idareci olarak görev yapar bunlardan ANKARANIN haberi yok bana göre,ama şimdilik