banner280
banner282

“Sağlık Müdürlüğü’nde açıkça hukuk çiğneniyor!”

banner284

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker İzmit İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde birim sorumlusu olarak görevlendirilen ve imza yetkisi verilen kişilerin şube müdürü veya uzman olmasına bakılmaksızın yapılan görevlendirmeleri ile ilgili, “İdarelerin bazı konularda takdir yetkisi vardır. Fakat bu yetki sınırsız değildir” dedi

“Sağlık Müdürlüğü’nde açıkça hukuk çiğneniyor!”
27 Mart 2018 Salı 11:17

banner274

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker sendika binasında düzenlediği basın açıklamasında, İzmit İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde birim sorumlusu olarak görevlendirilen ve imza yetkisi verilen kişilerin şube müdürü veya uzman olmasına bakılmaksızın yapılan görevlendirmelerine tepki gösterdi. Basın açıklamasında Şube Başkan Yardımcısı Zekai Dumlupınar’da hazır bulundu. 

Çeker açıklamasında, “Türk Sağlık Sen olarak her zaman yapılacak her atamada ehliyet, liyakat ve mevzuat dedik. Bunu dile getirmekteki temel amacımız kamu hizmetlerini daha nitelikli yürütülmesi, kamu kurum ve kuruluşlarında adaletin tesis edilmesi olmuştur. Ne yazık ki kamuya ait sağlık kurum ve kuruluşlarında çalışma barışını ve huzurunu bozan usulsüz iş ve işlemler hakkında ısrarlı vurgularımıza rağmen yapılmaktadır. Bunun son örneklerinden biri İzmit ilçe sağlık müdürlüğünde yaşanmıştır” sözlerini kullandı.

Sözlerini sürdüren Çeker, “İzmit İlce Sağlık Müdürlüğü hakkında yerel basında çıkan haberler ile ilgili yapmış olduğumuz araştırmada basında çıkan haberler doğru ve gerçeği yansıtmakta olduğuna şahit olduk. Olay tam Nasrettin hoca fıkralarını aratmayacak kadar komik bir o kadarda düşündürücü, devlet işlerinde Kanun ve yönetmeliğin nasıl yok sayıldığına ben yaptım oldu, mantığı ile devlete ait sağlık kurumlarının yönetilmeye çalışıldığı görülmüştür. Birim sorumlularının nasıl belirleneceği açık ve net bir şekilde T.C. Sağlık Bakanlığı’nın 07.11.2017 tarih, 51275 sayılı Bakanlık oluru ile yürürlüğe konulan Sağlık Bakanlığı Taşra Teşkilatı Kadro Standartları İle Çalışma Usul Ve Esaslarına Dair Yönerge’nin İlçe Sağlık Müdürlüğünün kuruluşu başlığı ile düzenlenmiştir. Mevzuat yok sayılmış, kanun yerine orman hükümleri uygulanmıştır” ifadelerini kullandı.

Çeker sözlerini, “Kurulacak birim sayılarının ilçe nüfusuna göre belirleneceği ve birim sorumluluğunun şube müdürleri veya uzmanlar tarafından yerine getirileceği yönerge ile düzenlenmiştir. İzmit İlçe Sağlık müdürlüğü tarafından düzenlenen işlemde ise birim sorumlusu olarak görevlendirilen ve imza yetkisi verilenlerin şube müdürü ve/veya uzman olup olmadığına bakılmaksızın usulsüz işlem tesis edilmiş olup açıkça hukuk çiğnenmiştir. Sağlık Bakanlığı baypas edilmek suretiyle yok sayılmıştır. Bu kurumda benim düdüğüm öter anlayışı ile kurum usulsüz bir şekilde sevk ve idare edilmeye çalışılmıştır. İdarelerin bazı konularda takdir yetkisi vardır. Fakat bu yetki sınırsız değildir. Bu durum idarelere keyfiyet tanımamaktadır. Amir takdir yetkisini kullanırken kamu yararı ve hizmet gereklerini esas almalıdır. Yüksek mahkemelerin bu konuda kararları da açıktır” ifadeleriyle sonlandırdı.

Ahmet YEŞİLMEN
 


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dr Ersoy Kandemitoğulları - 13 ay önce
Şenol efendi çoşkungiller,Faruk adlı değişik adam ve diğer yöneticiler siz hukuksuzlukla mı yönetirsiniz müdürlüğü,hergün manşetsiniz bre,siz kimsiniz ulen;)!