banner478
banner502

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; “İyileşen hastalarımız var”

banner418

Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, iyileşen hastaların olduğu ifade etti.

banner482
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; “İyileşen hastalarımız var”
23 Mart 2020 Pazartesi 19:42

banner501

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığındaki Bilim Kurulu Toplantısın ardından açıklama yaptı. Bakan Koca, açıklamasında iyileşen hastaların olduğunu ifade etti.;

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın konuşmasında şunları söyledi;

“Kaybettiğimiz 30 hastanın her biri ileri yaşlardaydı ve başka hastalıkları da bulunuyordu. İleri yaşlarda kaçınılmaz olan başka yaşların tabloda ağır bir yer tutmasıdır. Büyüklerimize seslenmek istiyorum. Onların koronavirüsten etkilenmemeleri için bizler sorumluluk sahibiyiz. Bu toplumun sizlerin hayat tecrübelerine, ailelerin sizlere ihtiyacı var. Torunlarınız sevgi ve ilginize ihtiyacı var. Yapmak isteyip daha yapmadığınız kaç şey olduğunu düşünün onları ağır bir hastalığa yakalanırsanız yapamazsınız. Önünüzdeki zamanı riske atmayın. Tedbirleri uygulaması en kolay kişiler sizlersiniz. Bu hassasiyeti bütün toplum paylaşıyor. Dünyayı etkileyen bu salgında mümkün olduğu kadar dikkat edin. 
 

“DAYANIŞMANIN DÜNYADA NEREDEYSE ÖRNEĞİ YOK”
Koronavirüse karşı ortaya koyduğumuz dayanışmanın dünyada neredeyse örneği yok. Kültür dünyası, iş dünyası bilim insanları bunların aktörleri haline geliyor. Medyamız bunları aktarma konusunda çok dikkatli. Zamanımızı mümkün olduğu kadar evde geçirme çağrımız giderek kabul buluyor. Korkuya teslim olmuş bekleyişin yanlış olduğu görülüyor. Gücümüzü hayata bağlılıktan alacağımız anlaşılıyor. Hayata bağlılığın yolu korkuya teslim olmak değil hayata bağlılıktır. 
 

SAĞLIK PERSONELLERİNE İYİLEŞTİRME
Sağlık personelinin bu dönemde ek ödemelerini iyileştirme çabası içindeyiz. Bir diğer haberim ise insan kaynağımızın yeterliliği konusunda kadromuza 32 bin personel dahil ediyoruz. Sağlık çalışanlarımız ile bu çalışmalar düzeyinde en dikkat sahibinin Sayın Cumhurbaşkanımız olduğunu belirtmek istiyorum. Bu süreçte çalışan sağlık personelimizin ek ödemelerinin 3 aylık zaman diliminde tavan yüzde 100 oranında olacağını ifade etmek istiyorum. Bu hassasiyetlerinden ötürü tekrardan Cumhurbaşkanımıza ve maliye bakanımıza teşekkür ediyorum. Sağlık çalışanlarımızın maske ve diğer tedbir amaçlı malzemeler sağlanmıyor diye. Bu asılsızdır. Üniversite hastanelerimize ve birçok personelimize malzemeler sağlanacaktır. 
 

“20 FİRMAYLA ANLAŞTIK”
Türkiye’de üretilen malzemeler Türkiye’nin ihtiyacı varken yurt dışına satılmayacaktır. İhracatlar durdurulmuştur. Yurt dışına satılmayacaktır. Bu çerçevede hem MASAK devrede oldu hem İçişleri Bakanlığımız, KOM devrede oldu. Bu şahısların depolarına baskınlar yapıldı. Biz bu dönemde bakanlık olarak olması gereken ücretle almak istediğimizi ifade etmemize rağmen yapılmadığını gördük ve bu firmaları teker teker çağırarak günlük ne kadar üretim yapabilirler diye sözleşmeye hazırlandık, anlaşma yapmaya çalıştık ve 20 firmayla anlaştık. Anlaşmayı kabul etmeyen diğer firmalara da denetimlerimiz devam ediyor. Bu malzemeler konusunda istismar etmek isteyenler için de çalışmalarımız devam ediyor.
 

“ÇİN’DEN 50 BİN HIZLI TARAMA KİTİ GELDİ”
Salgının yayıldığı ülkelerde en fazla eksikliği hissedilen solunum cihazının yerli üretimine başlıyoruz. Bu sayede hem kendi ihtiyaçlarımızı karşılamaya çalışacağız hem de ihtiyacı olan diğer ülkelere de destek vereceğiz. Çin’den 50 bin hızlı tarama kiti geldi ve hızla başladı. Bir milyona kadar hızlı tarama kitlerini kullanmak için özellikle tarama yapacağımızı ifade etmek istiyorum. Kurum ve kuruluşlara bakanlık olarak destek veriyoruz. 6 üniversite ve bir merkeze çağrı yapıldı. Önümüzdeki yerlerid e bu üniversite ve merkezlerin bu anlamda hiçbir kısıtlamaya gitmeden hepsinin önünü açacak şekilde destek sağlayacağımızı ve Maliye Bakanlığı’mızla herhangi bir sorun olmayacağını ifade ettikleri için teşekkür ediyorum. Aşı enstitüsü kuruldu, ülkemizde hangi üniversite hangi merkez yapabilecekse bu desteklenmeyle bu işi kim daha iyi götürürse arkaya bakmaksızın destek vererek sonuna kadar gideceğimizi belirtiyorum.
 

“ZOR GÜNLERİ AŞMA KUVVETİMİZ VAR” 
Bu sorumluluk duygusunun tüm birimlerde enerjiye dönüşeceği bir mücadeledir. Yek vücut olan milletimizi yıkıcı olan her şeyi def edeceğiz.  Diğer ülkelerle kıyaslanmasını kınıyorum. Türkiye sağ duyulu bir politika izledi. Paniğe yol açarak hastalığa neden olacak stratejiden uzak durdu. Biz yakın yada uzak başka ülkeye benzemeden bu zor günleri aşma kuvvetimiz var. Biz felaket senaryolarını kolayca alt üst eden bir toplum olmadık. Biz riskler karşısında maceracı bir millet değiliz. Şimdi günün değil hayatın hesabını yapma zamanıdır. Tedbirleri bizler tek tek uyguluyoruz. Mümkün olduğunca az temas kuruyoruz. Hayatlarımız birbirinden ayrışıyor. Şahıs şahıs yaptıklarımızı bütün Türkiye olarak yapıyoruz. 83 milyon tek tek yaptıklarımızı beraber yapıyoruz. Yalnız değiliz hep birlikteyiz."

“İYİLEŞEN VE İYİLEŞMEKTE OLAN HASTALARIMIZ VAR”
 “Şu süreçte iyileşen hastaların olup olmadığı sorusunda ise Bakan Koca, “Şu süreçte iyileşen vakalarımız var. Önümüzdeki günlerde iyileşen vakalarımızı da gün ve gün açıklamış olacağız” dedi. Koca devamında, “İyileşen ve iyileşmekte olan hastalarımızın fazla olduğunu belirtmek istiyorum. Bugün itibariyle sabah itibariyle Çin’de kullanılmış olan özel bir ilaçtan sonuç aldıkları iddiası olan ve yayınları yapılmış olan, 11 günden 4 güne kadar düşürdüğü bilgilerine ulaştığımız ilacı yeterli miktarda getirmiş olduk. Şu dönemde Çin’den getirebildik. Büyükelçiyle de görüştüm. Bu ihtiyacımızı karşılama konusunda da gayret içerisinde olacaklar. Çin hükümetiyle de bu mücadeleyi nasıl verdiklerini Çin’den bilim insanlarıyla skype üzerinde canlı yapmak için anlaşmış olduk. Yoğun bakım altında tedavi altında olan hastalarımıza da bu ilaçla tedavi sürecinin başladığını belirtmek istiyorum. Sonuçlarını ileriki dönemlerde göreceğiz. Sonuç alınan ve kullanılan ilaçlar dahil olmak üzere yakından takip ettiğimizi ve tedarik konusunda da yoğun bir çalışma içerisinde olduğumuzu ve nasıl tedavi yapılması konusunda bir çaba içerisinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Sayın Trump’ın işe yaradı dediği bizim de bildiğimiz ve bütün vakalara başlamayı planladığımız tedavi şeklini de ayrıca ifade etmek istiyorum. Sıkı yönetim dediniz, burada tek tek hep birlikte mücadele edilmesi gereken bir dönemdeyiz. Herkes kendi OHAL’ini ilan edebilir. Bunu illa devletin ilan etmesi gerekiyor ve bu doğrultuda devam etmesi gerekiyor.” dedi.

“60’IN ALTINDA 2 HASTA VAR”
Hayatını kaybeden 30 kişi hakkında açıklamalar yapan Bakan Koca, “İleri yaş ve alt hastalığı kronik hastalığı olan grup olduğundan bahsettim hayatını kaybedenlerin. İlerleyen günlerde kaç hastanın olduğu, iyileşenler kaç kişi, yoğun bakımda olanlar ve bu süreçte kaybedilen hastaların da yaş aralığını şeffaf şekilde vermiş olacağız.  Ölen 30 kişiden 91 yaşa kadar var 60’ın altında 2 hasta var. 50-60 arası 2 hasta var geri kalan 61’in üstünde.” biye belirtti.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?
Okulların açılması ve KHK’lılarla ilgili açıklama yapan Koca; “MEB bakanlığımızla Çarşamba günü bilim kurulumuza katılmak üzere bugün konuştuk. Çarşamba günü eğitimi gündemimize almış olacağız. KHK’yla uzaklaştırılan Mustafa Ulaş’la görüşeceğiniz iddia edilmişti? Aşı konusunda kim ne kadar iyi yapıyorsa, ne kadar bilgi varsa dediğiniz kişi dahil olmak üzere bu paylaşacağı bilgiyi ondan da bekliyoruz” diye konuştu.

“KİM ÜRETEBİLECEKSE ÜRETMEK İSTİYORUZ”
Solunum cihazı hakkında açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şunları söyledi; “Bakanlık olarak bildiğimiz bu cihazın koronavirüs sonrası solunum sıkıntısı yaşayan hastalarda daha da kullanılabilir olması sebebiyle ve bakanlık olarak ne kadar alacağımızı destek sağladık. İlgili bir firmaydı şu an 2 firmaya çıkmış oldu. Bunun sayısı 3 veya 4 olabilir. Bütün hakları sağlık bakanlığında olan ve bunun üretimini daha da arttırmak gayretinde olacağız. Toplam 5000 olmak üzere bir sözleşme yaptık. Bunun sayısına ilave olan bir firma daha oldu. Bunu kim üretebilecekse üretmek istiyoruz. Bu durumda o firmalara da alım garantisi vererek sayıyı arttırmak sadece ülkemizde değil ülke dışına da hibe etmek veya satabilmek istiyoruz. Bu cihazı ilgili tarafları bir araya getirerek hem destek sağlamış oluyoruz. İlk etapta 5000 olarak sözleşme yaptık.

POZİTİF ÇIKAN SAĞLIK PERSONELİMİZ VAR
Sağlık Bakanı Koca, sağlık personelleri arasında da test sonucu pozitif çıkan personelinde olduğunu ifade etti. Koca, “Pozitif olan vakalarımız var maalesef. Sayılarını söylemeyeyim ama sağlık personelimizin içinde pozitif vakalarımız olduğunu özellikle söylemek isterim. Biliyorsunuz gün sonu çalışmalar bitmiş oluyor. Toplanan vakaları; sabah da verilebilir ama sabah sonuçlanmıyor. Olabildiğince geç vakitte olmamasına bundan sonra daha çok dikkat edip, erken dönemde gün sonu vakaları vermek istiyoruz” dedi.

Vakaların yayılımı ile ilgili açıklama yapan Koca, “Şimdi baştan vakaların hepsi yurt dışı halindeydi. Artık yurt dışı temaslının temaslısının temaslısı olmaya başladı. Bu yüzden giderek hastanın arttığını söyleyebilirim” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.