banner61

Saffet Sancaklı ilk kez futbol dışında konuşma yaptı…

banner65

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı Meclis’te yaptığı konuşma ile şaşırttı. Sancaklı bu kez futbol dışında başka şeylerden de bahsetti.

banner57
Saffet Sancaklı ilk kez futbol dışında konuşma yaptı…
27 Ekim 2017 Cuma 14:10

banner12
banner15
MHP’nin ilimizdeki tek milletvekili olan Saffet Sancaklı, genelde mecliste yaptığı konuşmalardan futboldan bahseder. Türk futboluna çok önemli hizmetleri bulunan Sancaklı bu konuda oldukça önemli fikirler ortaya koyar, yapıcı ve olumu önerileri ile de takdir toplayan bir isimdir. 
Saffet Sanaklı Çarşamba günü TBMM Genel Kurulu’ndan konuşma yapmak için kürsüye geldi. Herkes yine Sancaklı’dan Türk futbolu ile ilgili bir konuşma beklerken o herkesi adeta ters köşe yaptı. Sancaklı’nın gündenim bu kez futbol değil, Kocaeli’nin çevre sorunları vardı.

TBMM Çevre Komisyonu üyesi olan Sancaklı, Marmara Denizi ve Kocaeli’de yaşanan kirlikten bahsetti. Sancaklı konuşmasında, “Marmara Denizi kıyılarında yoğunlaşan kentleşme, kıyı bölgelerinin sunduğu imkânlar nedeniyle kara ve denizde gerçekleştirilen turizm faaliyetleri, hızlı artan endüstriyel faaliyetler, deniz taşımacılığı, iç bölgesel nehir ve dereler vasıtasıyla gelen tarımsal, evsel ve endüstriyel kirlilik gibi çeşitli kaynaklardan kirlenmeye maruz kalmaktadır” diye belirtti.

İzmit Körfezi ve Marmara Denizi’nden alınan numunelerde ciddi bir kirlilik görüldüğünü belirten Sancaklı; “Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliği kapsamında Marmara Denizi’nin kıyısı olan 141 yüzme suyu alanından numune alınmış; bunların bir kısmı iyi çıkmış, bir kısmı orta çıkmış, bir kısmı da kötü sınıf kategorisinde yer almıştır. Bakanlığımızın müşterisi olduğu TÜBİTAK MAM tarafından yürütülen Deniz ve Kıyı Suları Kalite Durumlarının Belirlenmesi ve Sınıflandırılması Projesi olan DEKOS Marmara Denizi’nde 22 su yönetim birimi belirlemiştir. Marmara Denizi ekolojik durum değerlendirmesi haritasında özellikle Gebze, Küçükçekmece bölgelerinin kötü kalitesi sınıfında; İzmit Körfezi, İstanbul Boğazı’nın Marmara çıkışı ve Bandırma Körfezi’nin zayıf kalite sınıfında olduğunu belirtmiştir. Yani Çevre Bakanlığından aldığım bilgiler bunlar. Tabii, bu raporlarda birtakım şeylerin, birtakım çalışmaların yapıldığı ortaya çıkıyor ama yeterli olmadığı gözüküyor. Ancak bu raporlardan çıkan başka bir sonuç da Marmara Denizi’nin ciddi boyutlarda kirlendiğini ve müdahale etmemiz gerektiğini gösteriyor” dedi.

Kocaeli’nin bir doğa cenneti olduğunda bahseden Saffet Sancaklı, Kocaeli’nin yeterli şekilde değerlendirilmediğini belitti. “Bu kadar iki denizi, gölü ve dağı olan bir şehirde eğer yaz veya kış olimpiyatları yapılmıyorsa bu da ayrıyeten bir soru işareti çünkü buna imkânımız var” diyen Sancaklı konuşmasına şöyle devam etti.“Kocaeli Belediyesinin bütçesi birçok bakanlıktan da üstte, yukarıda. Bunu rahatlıkla yapabiliriz ama bu, vizyon meselesi, misyon meselesi. On üç, on dört yıldır yöneten arkadaşlarımızın böyle bir vizyonu maalesef ki yok”

Kocaeli’de yapılması gerek metro çalışması konusunda, “11 milletvekiliyiz, parti ayrımı yapmadan bu konuyu hep beraber çalışıp Bakanlığımızdan, Başbakanlığımızdan bunu istememiz lazım ve yapmamız gerekiyor, buna da katılıyorum. Bu yüzden CHP’nin verdiği Meclis araştırması önergesini destekliyorum ve lehte oy kullanacağımızı belirtiyorum” diye konuştu. 

MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı’nın futbol dışında Kocaeli’nin sorunları le ilgili de konuşması büyük takdir gördü.

banner29

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.