banner244
banner230

Sadece deprem değil… Kocaeli'nin her tarafı tehlike dolu!

Tarih boyunca Kocaeli için her zaman en büyük risk depremler oldu. Artık bu kent için depremlerden başka tehlikeler var hem de çok ciddi boyutta.

banner57
Sadece deprem değil… Kocaeli'nin her tarafı tehlike dolu!
15 Kasım 2017 Çarşamba 12:33

banner232
banner15
Türkiye’nin en hareketli deprem kuşağı olan Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde bulunan Kocaeli için kuşkusuz en büyük risk depremler. Kocaeli, tarih boyunca M.S. 170, 268, 358, 448, 1509, 1672, 1719, 1766, 1878, 1894 ve 1999 yıllarında Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde meydana gelen depremler nedeniyle büyük hasara uğradı. Kent defalarca yıkılıp yeniden yapılırken binlerce insanın da hayatına mal oldu. 17 Ağustos 1999 deprem felaketi ile bir kez daha depremin yıkıcı etkisi ile yüzleştik.

Kocaeli için risk sadece depremle sınırlı değil. Deprem kadar yıkıcı ve büyük alanları kaplamasa da farklı doğal afetlerde Kocaeli için risk oluşturuyor. Bu doğal afetlerin biri de su baskınları ve heyelanlar. Yoğun yağmurlar sonrası özellikle Gölcük, Karamürsel ilçeleri heyelan riski altına olan yerler. Kocaeli’nin sel istatistiklerine bakıldığında ise yılda ortalama 8 veya 9 su baskını yaşanıyor. Kocaeli akarsuları ve yağış rejimi nedeniyle sel ve taşkına uğrama riski taşıyor.

Kocaeli için belki de en önemli risk ise yoğun sanayini oluşturduğu tehlikeler. Kocaeli’nin yoğun sanayiisin yarattığı çevre kirliliği, iş kazaları gibi tehlikeler yanı sıra çok ciddi bir biçimde endüstriyel büyük kaza riski de taşıyor. Kocaeli’de plansız sanayileşme ve kentleşme nedeniyle sanayi tesisleri ile yerleşim birimleri içiçe girmesi ve bu durumlar sonucu yangın, çevre kirliliği ve endüstriyel kazalara uygun ortamlar oluşmasına sebep olmuş durumda. geçtiğimiz günler Dilovası’da kimyasal depolama tanklarına yaşan patlama ve yangın, bölgemizin be derece büyük bir tehlike altında olduğu gösteryor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanlığının “Birinci Sınıf Gayri Sıhhi Müesseseler Listesi”ne göre; ilimizde tehlikeli, patlayıcı ve parlayıcı kimyasal üreten, kullanan ve depolayan 667 adet birinci sınıf gayri sıhhi sanayi tesisi bulunuyor. Bu tesislerin 283 adedi riskli, 58 adedi orta riskli, 309 adetti az riskli ve 16 adet tesis ise risksiz olarak sınıflandırılıyor. Riskli olarak sınıflandırılan 283 adet sanayi tesise Kocaeli için en büyük tehlikeyi oluşturuyor. Bu tesislere oluşabilecek bir kaza büyük bir felakete sebep olabilecek boyutta.

Kocaeli’de bulunan sanayi, ticari, lojistik merkezleri aynı zamanda farklı bir riski de berberinde getiriyor, ulaşım kazalarını.  Kocaeli, nüfus artışı ve ekonomik gelişmeler haricinde, yüksek oranda göç alması dolayısıyla trafiğe çıkan araç sayısı günden güne artmakta. Bunun yanında transit geçiş güzergâhında olması, sanayi ve lojistik tesislere gelen ve giden araçların yoğunluğu ulaşım kazaları riski yükseliyor.

Kimya ve petrokimya tesislerinde işlenen ve depolanan riskli maddeler, deniz ve kara yoluyla nakledilmektedir. Deniz yoluyla nakledilen maddeler limanların gümrük sahalarına indirilerek daha sonra karayoluyla sevkiyatları yapılmaktadır. Nakliye süresinde sözkonusu maddeleri taşıyan kara ve deniz araçlarının meydana getirdiği kazalar büyük risk yaratıyor. Zamana zaman ise bunun acı örneklerini yaşıyoruz.


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.