banner230

Sabaha karşı yönetime el koyacaklardı

FETÖ/PDY Terör Örgütü’nün 15 Temmuz akşamı kalkıştığı hain darbe girişimi sırasında Gebze’de bulunan Turkcell Data Center’a saldırı girişimi gerçekleşmişti. Turkcell Data Center’a giren askeri personel ise gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Sanıklar dün ilk kez hakim karşısına çıktı. Kocaeli Adliyesi 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşen duruşma hala devam ediyor.

Sabaha karşı yönetime el koyacaklardı
09 Kasım 2017 Perşembe 15:55

banner232

FETÖ/PDY Terör Örgütü’nün 15 Temmuz akşamı kalkıştığı hain darbe girişimi sırasında Gebze’de bulunan Turkcell Data Center’a saldırı girişimi gerçekleşmişti. Turkcell Data Center’a giren askeri personel ise gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Sanıklar dün ilk kez hakim karşısına çıktı. Kocaeli Adliyesi 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşen duruşma hala devam ediyor.

 

 

Duruşmada ilk olarak söz alan meslekten ihraç edilen eski üsteğmen Arda Uzun”  15Temmuz günü saat 19.00’da özel arabamla Gebze’den İzmit’e dönmüştüm. Sonra telefonla Astsubay Ümit İpek beni arayarak Gebze’de bir olay olduğunu ona müdahale edeceğimizi lojmanın önünde buluşmamızı istedi. Ayrıntıları daha sonra açıklayacağını dile getirdi. Saat 23.00 sularında Gebze İlçe Özel Jandarma Komutanlığı’na geldik. Gittiğimizde kapı önünde 3 tane resmi araç bekliyordu. Daha sonra arabalara binmemiz istendi. Komutana ‘Ne oluyor’ diye sorduğum zaman ‘Sonra anlatırım' dedi. Araçtan indikten sonra silahı aldım. Ümit astsubay ‘Bu bölgenin emniyetini alın’ diye talimat verdi. Bu talimat sonrası Astsubay Ümit İpek, Turkcell binasının içerisine girdi” dedi.

 


 FETÖ İLE İRTİBATIM OLMADI

“Daha sonra telefonumda ordunun büyük bir kalkışma içerisinde olduğu haberlerden gördüm” diyen Uzun ,” Başbakanımızın açıklamasını da gördükten sonra büyük bir kumpasın içerisinde yer aldığımızı anladım. Komutan binadan çıktıktan sonra neden burada olduğumuzu sorduğum zaman sonra anlatacağım dedi. Daha sonra ‘Komutanım başımızı nasıl bir belanın içerisine soktunuz’ dedim. O duydu ama cevap vermedi. Yaklaşık 20 dakika sonra araçlara bindik. Silahları o sırada bıraktım. Ben Gebze Cezaevi’nde de bir sıkıntı olabilir düşüncesi ile oraya gittim. 16 Temmuz saat 11.00’a kadar görevimin başındaydım. Tutuklanma tarihime kadar da görevime devam ettim. Benim bu FETÖ/PDY Silahlı Terör örgütü ile hiçbir şekilde irtibatım olmamıştır.” dedi.

 


 SALDIRI OLACAĞINI SÖYLEDİ

 Ardından söz alan meslekten ihraç mühendis Bülent Çoşkın,” İlk günden beri verdiğim ifadelerin hepsi doğrudur. Elektrik ve Elektronik mühendisiyim. Teğmen rütbesi ile Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı’nda Muhabere Bilgi Sistem Şube Müdürü olarak çalışıyordum. İl jandarmanın misafirhanesinde kalıyordum. Akşam arkadaşımla birlikte NCity’e gittik. 21.30 gibi Suat isimli arkadaşıma telefon geldi. Telefonda konuşan o arkadaş bana ‘Koş koş gel diye’ bağırarak yanına çağırdı. Terör saldırısı olacağını acil olarak bölüğe çağırdıklarını söyledi. Ümit Astsubay bize Gebze’de terör saldırısı olabileceğini söyledi. Ben de mühendis olduğum için bana göre bir şey mi var diye düşündüm. O da bana Turkcell binasına saldırı olacağını belki teknik bir şey söz konusu olur diye gelmemi istedi. Biz Suat ile birlikte Ümit Astsubayın aracında bindik” diye konuştu. Davanın gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürmesi bekleniyor.

 

 

'EŞİM ENDİŞELENDİ'

Şok oldum, 'Çocuk rahatsız' diyerek eve geçtim. Hareketlerimden eşim tedirginliğimi anladı. Eşime durumu anlatmaya çalıştım, bir süre ağladım. Böylesini beklemiyordum. 22.20'de Özen beni aradı ve 'Bir saate buluşacağız' dedi. 5 dakika sonra Öz beni arayarak 'Acil olarak birlikte toplanıyoruz' dedi. Özen'i arayarak 'Annem rahatsız ben Ankara'ya gidiyorum' dedim. Aracımla Gebze'den uzaklaştık. Otoyola gidince nöbetçi astsubay aradı, ona da aynısını söyledim. 10 dakika sonra Özen tekrar aradı, 'Öz dönsün diyor' dedi. Ben de 'Dönmüyorum, Ankara'ya gidiyorum' dedim. Bu sırada internetten Ankara'da yolların kesildiğini, silah sesleri duyulduğunu öğrendik. Körfez gişelerinde bekledim, tüm askerlerin kışlada toplanmaları için gönderilen mesajı WhatsApp'ta gördüm. Böyle olunca Gebze'ye döndüm ve telefonumu kapattım. Lojmana girecekken ilçedeki suça karışmayan rütbelilerin kameriyede toplandığını gördüm. Eve girdim.

 


TERÖR SALDIRISI OLABİLİR

Sonra suça karışmayan rütbelilerin yanına gittim. Telefonumu açtım, Öz'ü aradım, 'Hoparlörü aç' dedi. 'Emrim dışında hareket edilmeyecek, izinsiz hareket olmayacak' dedi. 30 dakika sonra Öz ve bir kısım sanıklar geldi. Onlar da darbe karşıtı sözler söyledi. 00.45'te İl Jandarma Komutanlığından 'Normale dönün' emri geldi. Rütbeliler olarak dağılmaya başladık. "Tutuklu sanıklardan eski Gebze Jandarma Komutanı Yüzbaşı Abdülkadir Öz de 15 Temmuz'dan 3 ay önce bölgede terör saldırısı olabileceğine yönelik kendilerine yazı geldiğini, bunun üzerine bölgelerindeki kritik noktalarda önlem aldıkları bilgisini verdi. Soruşturma kapsamında firari durumdaki eski Kocaeli Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Ümit İpek ile Şırnak'ta beraber çalıştıklarını aktaran Öz, onunla aynı dönemde Kocaeli'ye atandıklarını kaydetti.

 


'ÖZ ASKERLERİ HAZIRLAMAMI SÖYLEDİ'

Öz, bölgesindeki olaylarda İpek'le istihbarat paylaşımı yaptığını, 15 Temmuz günü de gerekli emirleri verdiğini söyleyerek, "Mollafenari'de asayiş olayı ihbarı aldık. İpek'i arayarak hafta sonu yoğunluğuna bağlı ekip istedim. O da 'Akşam bir faaliyet var, onu seninle paylaşacağım' dedi. 22.00'de İpek, 'Sabah bahsettiğim istihbaratla ilgili olay oldu' dedi. İlçe Jandarma Komutanlığına geçmemi istedi. Arkadaşlarıma bilgi verdim. Oraya gittiğimde nöbetçi astsubay, 'İstanbul'da da olay var, köprüyü kapatmışlar' dedi. İpek'in beni bundan dolayı aradığını düşündüm" ifadelerini kullandı. Daha sonra İpek'i aradığını anlatan Öz, onun kendisine "Araç ve adamları hazırla, geliyoruz" dediğini belirtti. Kendisinin de askerlerin tam teçhizatlı hazırlanmasını, bunun bir terör olayı olabileceğini söylediğini bildiren Öz, şunları anlattı:


'ASKERLERİ YAKMAYIN'

"Mehmet Teğmen ile nöbetçi astsubaya 3 araç hazırlatmasını söyledim. İpek dahil 4-5 kişi geldi. İpek'e 'Terör olayı mı?' dedim, o da 'Evet, Gebze Organize Sanayi Bölgesi'ne gideceğiz' dedi. Ben de oranın emniyet sahası olduğunu söyledim. İpek, 'Yok, sen araca bin, beni izle' dedi. İpek'le araca bindik, Organize Sanayi Bölgesi'ne gittik. İpek, Turkcell Veri Merkezi'ni görünce sürücüye burayı gösterdi. 'Burası neresi?' dedim, 'Turkcell' dedi. İpek, 'Sen güvenlik tedbiri al, ben güvenlikçilerle görüşeceğim' dedi. Ben de bunu yaptım. İpek, güvenlikçilerle merkezi gezdi. Güvenlikçiye burasını sordum, o da 'Turkcell Veri Merkezi' dedi. Ekiplere İpek, güvenlikçilerin telsiz ve telefonlarını toplamalarını söyledi. Ekipler topladı ve getirdi. Daha sonra cep telefonlarımızdan internete girdik. Darbe girişimini ve Başbakan'ın açıklamasını gördüm. Daha sonra İpek'i kenara çekerek, 'Siz bizi bir şeylere soktunuz, başımız belaya girdi, bizi yaktınız, bu askerlere bari bir şey olmasın' dedim."

 


SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Öz, astsubaya emri dışında hareket etmemesi talimatını vererek, emniyet aracına veya başkasına ateş etmemelerini istediğini dile getirdi. Nöbetçi astsubayın, alay komutanının emriyle ilçe jandarma komutanlığında toplanılacağını bildirdiğini ifade eden Öz, şöyle konuştu: "Telefonu masada hoparlöre açtırdım, 'Kimse benim dışımda hareket etmeyecek. Kimse ilçe jandarmaya girmeyecek' dedim. Döndüğümde askerlerin teçhizatlarını topladık, depoya koyduk. Güvenlikçilerin telsizle telefonlarının geri götürülmesi gerektiğini İpek'e ilettim. Nöbetçi astsubay, vatandaşların komutanlığa doğru geldiğini söyledi. İlçe emniyeti 10-12 bin kişinin yolda olduğunu iletmesine karşın bin-bin 500 kişi geldi. Orada vatandaşa, bu yaptıklarının demokratik bir hak olduğunu, kışlaya girmek yerine toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yapıldığı yere gitmelerini söyledim, bizimle beraber oldukları için onlara teşekkür ettim ve onları yolladım. Suçlamaları kabul etmiyorum."  

 


MAHKEME SERBEST BIRAKMADI 

Sanık avukatı Doğan Bekiroğlu da müvekkilinin olayı planladığı ve tasarladığı yönünde delil olmadığını, Abdülkadir Öz'de örgütün gizli haberleşme programı ByLock'a rastlanmadığını iddia etti. Mahkemede diğer tutuklu sanıklar da üzerlerine atılı suçu kabul etmeyerek tahliyelerini talep etti. Sabahın erken saatlerinde başlayan duruşma, gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü. Mahkeme heyeti ise 13 sanığın tutukluluklarının devamına karar vererek duruşmayı erteledi.


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.