banner521
banner533

Rezidanslar, oteller... Seka Park’ın mimarı Talha Kös, Fuar projesini Koz ile paylaştı!

banner418

Seka Parkın mimari olana bilinen kent tasarımcısı Talha Kös, Kocaeli Kültür ve Eğlence Fuarı için hazırladığı projeyi kocaelikoz.com ile paylaştı

banner482
Rezidanslar, oteller... Seka Park’ın mimarı Talha Kös, Fuar projesini Koz ile paylaştı!
19 Ekim 2019 Cumartesi 15:59

banner535

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın İl istişare toplantısında yaptığı açıklamada Kocaeli Kültür ve Eğlence Fuar alanının Büyükşehir belediyesine devredildiğini açıklamıştı. Seka Park’ın mimarı olarak şehir planlamacısı Talha Kös Kocaeli Kültür ve Eğlence Fuarı ile ilgili hazırladığı projeyi kocaelikoz.com ile paylaştı. 

Kös, fuarı Leyla Atakan zamanında düşünülmüş ve hayata geçmiş bir proje olduğuna dikkat çekerek, “Bu açıdan merhum Leyla Atakan’ı rahmet ve minnetle anıyorum. Zamanında çok iyi bir vizyonla burayı ele alıp fuar alanı olarak projelendirilmiş ve burayı kente kazandırmış. Ama sonrasında merhumun bu alanda oluşturduğu projeyi yaşatamamış, geliştirememiş.  Daha çok panayır alanı şeklinde ve yılın belli aylarında kullanılan bir yer olmuş. Alan fuar kimliğini zamanla kaybetmiş. Bazı yerleri tutanın elinde kalmış. Bu araziyi sadece kamuya ait ve açık alan olarak kente kattığı için bile Leyla Atakan’a minnettar olmamız lazım” dedi.

‘’BÜYÜKAKIN’A TEŞEKKÜR EDİYORUM’’
Kocaeli Fuarı’nın kent hafızasında oldukça önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Kös, “3 neslin anıları var fuarda. Şimdi geldiğimiz noktada Fuar alanı kimliksiz ve ne olacağı belli olmayan haliyle elimizde bulunuyor. Buraya dair ortaya yeni bir vizyon konmalıdır. Bu alanın bugün itibariyle tamamının Büyükşehir’e devri ve bütüncül bir anlayışla ele alınacak olması son derece sevindiricidir. Bu kıymetli alanın bu vizyonla ele alınmasını sağlayan ve yaptığı bürokratik girişimlerle alanın tamamını Büyükşehir’e katan, Tahir Büyükakın’ı tebrik ediyorum ve bir İzmitli olarak teşekkür ediyorum. Ben de yıllarca burayla ilgili kafa yormuş proje geliştirerek yetkililere sunmuş bir kardeşinizim. Görselde gördüğünüz projeyi 10 yıl önce tasarladım. İllaki benim projem en iyisidir egosuyla bu projeyi gündeme getirmek değildir niyetim. Ama hem bir kentsel tasarımcı olarak hem de bir İzmitli olarak burada yapılacak yeni bir çalışmaya altlık olması için Büyükşehir’in ve İzmitlilerin istifadelerine sunmaktır asıl niyetim’’ diye konuştu.

ÖNERİLERİ

Kös Fuar alanı ile ilgili önerileri ise şunlar;

1-Bu alan Leyla Atakan'ın düşündüğü gibi ele alınarak, kompleks bir proje geliştirilerek uluslararası ve gerçek bir fuar olarak ele alınabilir. Deniz yolu, havayolu, demiryolu ve karayolu ile ulaşılması mümkün olan bir alanda bu bir hayal değildir.

2-Burada yıkılması yazık olacak diyeceğimiz bir kaç bina var. Bunlar: Ncity, Antikkapı, Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Mustafa Pehlivan Camii. Bunların haricindeki tüm yapılar yok sayılarak bu alana yeni bir merkezi iş alanı(MİA) projesi geliştirilebilir.  Burada ofis kuleleri, otel, bankalar sokağı, hastahane gibi fonksiyonlar oluşturulabilirse İzmit şehir  merkezinin rahatlaması sağlanabilir.

3-Bu alan SEKA Park’la eklemlenerek, aynı mimari dilde bir kent parkı projesiyle açık alan olarak şehre yeniden kazandırılabilir. Görselde gördüğünüz ve benim yaptığım proje bu anlayışla ele alınmıştır.

4-Arazinin  içindeki gölet  denize açılmak suretiyle, marina konseptiyle, rezidansların ve otellerin de olacağı bir projeyle ele alınabilir. Bu ekonomik olarak kente katkı sunacaktır.

Ben bu alanla ilgili tespit ve naçizane önerilerimi sizin vasıtanızla hemşerilerimle paylaşmış oldum. Bunun için Kocaeli Koz’a ayrıca teşekkür ediyorum.

Daha farklı önerilerde geliştirilebilir.

Ama esas önemli olan bu alanın bütüncül bir plan ve kentsel tasarım anlayışıyla ele alınmasıdır. Tabi bu alana da artık fuar deme komikliğine düşmesek de fena olmaz.

En azından eski İzmit Fuarı diyelim. Burayla ilgili güzel bir proje hayata geçirdikten sonrada adı yine Leyla Atakan olmalı. Hem merhumun adına yakışır, hem de bıraktığı miras layığını bulur.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cenk - 8 ay önce
Yine rant yani...
Ofis, otel, banka,MİA, rezidans, yat limanı ....
Avatar
Tarafsız - 8 ay önce
Fuarı eskiden olduğu gibi sanayi Fuarı yapın yeşili Yok etmeyin rant peşinde koşmayın gölü balık tutma eğitim alanı yapın çocuklara iyi şeyler aşılayan bir zihniyet devrimi yapın AVM Lere kapatmayın geleceği
Avatar
Ersin - 8 ay önce
Ne alaka ofis kulesi otel rezidans banka sokağı filan burası Kocaeli Fuarı olarak marka olmuş yıllarca çevre illerden bile turistler gelmiş bir milli park olarak hizmet vermiş ve vermeye devam etmelidir. Yeniden dizayn edilerek tekrar halkın kullanımına uygun bir şekilde milli park yapılmalıdır. Sayın Tahir Büyükakın'ın seçim vaatleri arasında millet bahçesi olarak yerini almıştır hatta Cumhurbaşkanı ilan etmiştir. En güzel şekliyle yapılarak tekrar Kocaeli'ye yakışır biçimde yapılmalıdır. Adam Eskişehir'e deniz getirdi neredeyse olmayanı icat etti biz elimizdeki böylesine güzel yeri imkanı halkın yararına değil de birilerine rant sağlamak adına yok ofis kulesi yok bankalar sokağı yapacakmışız. Saçmalamayın halk bunun hesabını sorar.
Avatar
Doğal güzellik - 8 ay önce
Yine rant ve ticari para basacak mimari olmayan yapılar projelendirilmis, rant kokusu körfezin pis kokusunu bastırıyor. Ayıptır doğal güzellikler yapın agc gölgesi olsun bina ve rant gollesi gegil doğal göleti temileyemeyenler, korfezle birleştirecek lağım kokusu hayırlı olsun şimdiden,çok kafa yorduk projeye demek yerine acaba çok düşünmeyip doğallık on planda olsun diye az düşünseydinoz diyorum, şehirin göbeğindeki projenizde hayırlı rantlar dilerim bol betonlu projenizde
Avatar
4141 - 5 ay önce
Insanların anılarını hatıralarını rahat bırakın Her şeyi yıkıp yerle bir ettiniz zaten otel resizdans olmasın bir merkezde yeşil alan olarak kalsın agaclandirip kent halkı icin yaşanacak biyer olsun ve ayrıca doğal afet anında toplanacak bi yer burası var